Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2b kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmemek 46/2-b kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle hatalı şerit değiştirme 46 2b kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2b kusur oranı nedir? 46/2b itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-b kusur oranı yüzde kaç? 46/2-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2b Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmemek” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça, şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklememek, zorundadırlar.

ktk 46/2b kusur oranı

Ne yazık ki araç sürücüleri sadece sinyal vererek, istediği gibi şerit değiştirebileceğini düşünüyor. Halbuki şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmek zorundadırlar.

Özellikle trafik kazalarında büyük ölçüde şerit değiştirme hatalarından kaynaklı ihlaller söz konusu.

Ben sinyal verdim görmüyor musun? sorusu aslında ihlal yapan kişiyi gösteriyor. Peki sinyal verdin ama sen gireceğin şeritteki aracı görmüyor musun?

Dostlarım, sadece sinyal vermek yeterli değildir. muhakkak yol ve trafik durumunu kontrol ederek, dikkatli ve tedbirli bir şekilde şerit değiştirmeniz gerekmektedir.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2b kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2b her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-b trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2b %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-b %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir. Sigorta şirketleri kendi aralarında bazen kusur kabulü yapabilmektedir. Bu sebeple 46 2b maddesinin yüzde oranı sürücüler için çok önemlidir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-b Asli mi Tali mi?

46/2-b asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2b birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

Asli kusur maddelerinden, 84/f doğrultu manevralarını yanlış yapma maddesinin ihlali sayılmaktadır.

SBM tramer heyeti 46-2b maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini işlemiş ise tramer heyeti bu durumu işleme almaz. İtiraz etmeniz gerekmektedir.

Ktk 46/2b itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

46/2-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2b trafik cezası yazılır. 1.506,00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 46 2b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2b cezası yazmıyorlar.

46/2-b trafik cezası şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmemek olarak bilinmektedir. 1. 506,00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2b itiraz dilekçesi ve 46 2b nedir sizler için açıkladım
46/2-b nedir 46/2b trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2b itiraz etmek için “46/2-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2b itiraz sbm iletişim
46/2b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2b itiraz sbm iletişim
46/2b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Merak ettiğiniz 46 2b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Piri
Piri
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bugün talihsiz bir kazada biz geçirdik. Mahalle arasında parktan hareket ettim 50 MT kadar ilerde sağa dar bir sokak var köşeye yolu kapatacak şekilde araç parkı var. Durdum sağı solu kontrol ettim sağa sinyal verip hareketlendiğim esnada, park etmiş aracın arkasında duran ve beni gören yaya da hareketlendi ve iki araç arasında kalıp yere düştü. Elinde sıyrık var Allah’tan ağır birşey yok. Polis köşedeki park halindeki arabanın hatalı olduğunu söyledi ve tutanağa öyle geçti. Bana da 84/f vermiş buna itiraz hakkım var mıdır

Miri
Miri
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Yaklaşık 2 gün önce talihsiz bir kaza yaşadık. Tali yoldan dönemece çıkarken ”dur” uyarısına uyup durup ana yoldan gelen arabaları kontrol ettik. Ana yoldan sadece bir araç gelmekte idi ve bize çok uzak idi. Çok uzak olduğu için geçişini beklemeden dönemeye karar verdik. Dönme sırasında bizim aracın sol arka tamponundan çarptı ve biz adanın taşlarına çarptık. Bizim araçta hasar az, ancak karşı aracın 2 airbag’i patladı, kaput içe çöktü, ön camı kırıldı (önde oturan yolcu emniyet kemeri bağlamadığından kafası ile çarpmış). Ana yoldan gelen araç bize hiç bir uyarı yapmadı (korna gibi). Trafik polisi bize 84-f, onlara… Devamını Oku »

selçuk tekin
selçuk tekin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba;
çok degerli bir çalışma olmuş elinize saglık bir konuda bilgi almak isterim karşı tarafa 46/2b maddesini ihlal etmiş banada 52/1a maddesini yazmışlar buradaki kusur oranı ve asli ve tahli durumu nedir çok fazla bir karışıklık içerisindeyim yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

ismail
ismail
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, yazınızı okudum. Bana da 46/2-b den ceza tutanağı geldi. Yazınızda kaza durumunda 46/2-b durumundan bahsetmişsiniz ama kaza durumu oluşmadı haberim bile yok yani durumdan açıkcası. Bu durumda nasıl olmalı itiraz ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu