Trafik Cezaları
Trend

34/a Trafik Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

34/a trafik cezası muayenesiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle araç muayene cezası denilir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere trafikte 34. madde ne demek, 34/a nedir, 34/a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür?

34 a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 a nasıl ödenir? Ücretsiz 34/a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? 34 a maddesi detayları yazımın devamında ↓

34 a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/a Nedir? 34/a Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak, yasaktır.

34/a TRAFİK CEZA MADDESİ

34/a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani muayene cezasıdır. Başka bir ifadeyle muayenesiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır.

Peki 34 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 34/a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

34/a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/a314.00 TL235,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
34/a cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 34’e a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, kara yolunu kullanan araçların sınıflarına göre, belirlenen zaman aralıklarında yapılan teknik şartların kontrolüne araç muayenesi denilmektedir.

Araç sınıfına göre periyodik olarak, belirlenen sürelerde araç muayenesi yapılması ktk 34. maddesince zorunludur. Eğer isterseniz süre dolmadan tekrar muayene yaptırabilirsiniz.

Araç muayene süreleri:

  • Otomobillerde iki yılda bir
  • Motosikletlerde iki yılda bir
  • Kamyonlarda yılda bir
  • Kamyonetlerde yılda bir
  • Traktörlerde üç yolda bir
  • Diğer ticari araçlar ise yılda bir

Araç muayenesi yaptırmak zorundadır.

Araç Muayenesi Cezası

Araç sınıfına göre belirlenen sürede aracın muayene kontrolünün yapılmaması durumda uygulanan idari yaptırımlara araç muayenesi cezası denilir.

Belirtilen zorunlu süreyi aşmanız durumunda az önce belirttiğim gibi 34/a cezası uygulanır. Yapılan teknik kontroller sonrasında hafif kusurlu veya kusursuz olarak sonuçlanan durumlarda araç muayenesi yapılmış sayılır.

Son günler en çok uygulanan trafik ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Trafikte 34. Madde Cezaları

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var.

Özellikle son günlerde popüler olan 34 a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'E-A BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
34’e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e a cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34/a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 a ceza maddesi ise 34/a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'E-A KUSUR ORANI
34’E-A KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

34 a kusur oranı 34’e a sadece bir ihlal maddesidir. 34 a yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü aracınızın muayenesinin olmaması durumunda kaza meydana geldi şeklinde yorumlanmaz. Elbette idari yaptırım uygulanır.

34/a İtiraz Dilekçesi Örneği

34 a itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz.

Hayatın olağan akışında ruhsatımızı yanımıza almadan aracımızla trafiğe çıkabiliyoruz. Nitekim yapılan uygulamalarda yapılan sorgularda aracın muayene bilgisi zaman zaman hatalı bilgi verebilmektedir. Eğer yanınızda da ruhsat yoksa cezai işlem uygulanıyor.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız tuv turk muayene evrakıyla beraber doğru bir başvuru yaparak iptalini yaptırırsınız.

Ancak aracımın muayenesi bitmiş ceza yazıldı nasıl itiraz ederim diyorsanız hiç umutlanmayın dostlar! Yapabileceğiniz en doğru davranış %25 indirim süresini geçirmeden ödeyin kurtulun.

34'E A TRAFIK CEZASI ITIRAZI
34 a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e a Sıkça Sorulan Sorular

34/a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 a trafik cezası sorgulama ve 34’e a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-a ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

34'e a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-a maddesinden dolayı el konulmaz.

34 a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-a itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-a ceza yazılır mı?

34 a araç sahibine yazılır. Çünkü aracın sahibinin sorumluluğundadır.

34'e-a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/a 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 34/a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e a itiraz dilekçesi indir

34’e-a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 26 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 26 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
97 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ufuk Çalışkan
Ufuk Çalışkan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,

10 Nisan 2020’de muayene süresi biten aracım, yanlış yere park ettiğimiz için çekilmiş hem park cezası hem de muayene cezası kesilmiştir. Ben cezayı ödedim ancak muayeneden muaf olduğumuz için (Pandemi nedeniyle erteleme hakkı verildi) cezanın haksız yere kesildiğini öğrendim. Nasıl ve nereye itiraz edebilirim. Dilekçe örneği gönderebilir misiniz.

Saygılar, iyi çalışmalar,

Ufuk C

ozan
ozan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
Babadan kalma aracımız var,mirastan dolayı 4 kardeş üstüne, aracımız 1 kardeşin borcundan dolayı alıkonuldu. Sonra 4 kardeşe birden hepimize ayrı ayrı 34/A 288 tl ve 91. madde 132 tl trafik cezası geldi.

Erdi
Erdi
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, babamın üzerine kayıtlı aracımızla çevirmeye girdiğimde muayenemi yaptırmadığım ortaya çıktı. Muayene bitiş tarihi 02.10.2019 iken çevirmeye girdiğimiz tarih 26.07.2020. Yani pandemiden bağımsız olarak muayenemiz yok ve bana ek-33 belgesi düzenlediler. Ardından 29.07.2020 tarihinde hemen muayenemi tamamladım. Cezayı da indirimli olarak ödemek istiyorum ancak henüz polisin yazdığı cezayı e devlette göremiyoruz. Babamın da benim de e devletleri hergün kontrol ediyoruz ama ceza görünmüyor. Elimde sadece Ek-33 belgesi var. Bana ceza yazmamış olabilirler mi?
Teşekkür ederim.

Erdi
Erdi
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Beyanla trafik cezası ödenmesi kısmında ceza ile ilgili bilgiler istiyor. Uygulamayı yapan polis bana ceza tutanağı vermedi. Şuan cezayı ödeyebilmek için hiçbir bilgim yok. Hiçbir yerde de çıkmıyor. Bu durumda ne yapabilirim?

Selma
Selma
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. Bugün yani 4 Ağustos 2020 tarihinde muayenesiz araç kullanmaktan ceza yedim. Aracımı 2017 Eylül ayında aldım ama ruhsatta muayene bitiş tarihi 07.07.2020 olarak yazılmış. İlk tescil tarihi ise 08.09.2017 olarak kayıtlı. Muayene için ilk tescil tarihinin baz alınması gerektiğini düşünüyorum. İnternette yaptığım küçük bir araştırmayla Av. Fatih Al bu durumu dava konusu yapmış ve kazanmış. Bu çerçevede itiraz etsem sizce benim de şansım olur mu.

Teşekkür ederim.

murat
murat
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba pandemiden dolayı araç muayenesi yaptıramadık ama muayeneye giderken bizi çevirme yaptılar muyaneniz yok yaptırın ceza kesilmeyecek dediler ama arkadımzdan plakamıza ceza geldi itiraz için dilekçe örneği gönderebilirmisiniz teşekkürler

ramazan uygar savaş
ramazan uygar savaş
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

MERHABA

resmi gazetede yayınlanmasına rağmen panemi sürecince ceza işlem uygulandı bunun için ceza iptal dilekçesi için yardımınızı rica ediyorum .

ersin
ersin
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

mrb ahmet bey 34-A maddesınden 06-06-2020 tarihinde ceza yedim muayenem 28 nisanda biiti covitten dolayi yaptırmadım ıtıraz edeceğim dilekce gönderirimisiniz lütfennn

Erkan demir
Erkan demir
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

34/a cezasıyla ilgili dilekçe örneği gönderebilirmisiniz. Ticari aracımız varda virüsten dolayı muayeneler uzatılınca yaptırmadım iki gün önce trafiğe çıkınca polis kontrol noktasına girdik ceza yazdılar normaldede uzatılmıştı muayeneler itiraz edebilirmişiz şimdiden teşekkür ederim

mustafa
mustafa
Yanıtla  Erkan demir
8 ay önce

Merhabalar, ben de 12 mayısta muayene süresi dolan aracım için 22 mayısta bu cezayla karşılaştım. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200403-6.htm adresindeki değişiklikte net şekilde 3 nisan itibariyle 3 aylık bir erteleme durumu söz konusu, gecikme ücretiyle ilgili bir vurgu kesinlikle yok. 2 avukat ve 1 trafik polisi tanıdığım itiraz yoluyla iptal edilme olasılığının çok yüksek olduğu bilgisini paylaştı, lakin ruhsat sahibi eşim olduğu için ceza henüz tebliğ edilmedi. tebligat sonrası 15 gün içinde itiraz etmeyi düşünüyorum. rica etsem bende bir dilekçe örneği alabilirmiyim.

mustafa
mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

iyi niyetli oldugunuzu düşünmüyorum

mustafa
mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Tekrar merhabalar Ahmet bey mahkemeye gerek kalmadı, zira olayı yaşadığım gün cimere yazılı şikayette bulunmuştum, bugün sabah ilçe emniyet müdürlüğünden arayıp özür dilediler ve cezayı iptal ettiler. Demek ki burda yazılan onca bilgi yeterli olmayabiliyormuş. İçerlediğim nokta sizin cevap mesajınızdaki profesyonellikten uzak tavırdı. Oysa genelge çok açık anlaşılır ifade etmişti durumu. ”2 avukat 1 trafik polisi” tanıdıklarıma arayıp teşekkür ettim. Umarım şeffaf fikriniz ve zikriniz bu mesajı yayınlamanıza vesile olur da diğer mağdur arkadaşlar da faydalanır… Teşekkür ediyorum.

mustafa
mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Amaç paylaşmaktı sadece ama siz üstten bakan alaycı bir tavırla had bildirmeye çalıştınız yani ilk kanı siz akıttınız 🙂 Yoksa bizim dayakla işimiz olmaz yemekle işimiz olur ne de olsa Hatay’ lıyız. Beni arayan polis memuru beyefendi tarafıma yazılı metin olarak da bir belge iletileceğini belirtti olmazsa onu da paylaşabilirim zira bana inanmadığınızı düşünüyorum.

Ümit
Ümit
9 ay önce

Ahmet bey 34 /a muane cezası araç sahibine yazılmış.. Şuanda muane yaptıracak durumum yok. Acaba tek seferlik mi bu ceza yazılıyor. 2.ci kez bidaha ceza geliyormu. Yardımcı olursanız sebinirim

CELİL BAĞCI
CELİL BAĞCI
10 ay önce

13 Martta Vizeye girdim. bir kusurdan dolayı 1 aylık süre verdiler. Nisanın 13 üne kadar yaptı gel dediler; ancak, 29 Mart pazar günü Yeşilovada 34 a / 1. maddeye göre ceza tutanağı düzenlediler. İtiraz edeceğim örnek dilekçe gönderbilirseniz; çok teşekkür ediyorum…

CELİL BAĞCI
CELİL BAĞCI
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Eksikliğimi gidermediysem; o eksiklik için yazabilirdi. Vizesiz diye zeca yazması benim itiraz konum Ahmet Bey

CELİL BAĞCI
CELİL BAĞCI
10 ay önce

Teşekkür ederim

gülçin porsuk
gülçin porsuk
11 ay önce

teşekkur ederim ahmet bey… vergi dairesi dilekçe ile halledebileceğimi söyledi. Resmi belge olacağından yardım istemiştim gene de teşekkürler…

gülçin porsuk
gülçin porsuk
11 ay önce

34/A dan ceza yı 8-4-2019 yedim. 9-4-2019 v.d. kredi kartı ile ödemesini yaptım. . 11-4-2019 muaneyi götürdüm araçımı. 1 ay sonra 73/c den yediğim cezayı yatırdım ama dün kırmızı ışık cezası yediğimde e-devlete giriş yaptım halen 34/a cezasının durduğunu hatta faiz işlediğini gördüm. vergi dairesi ile konuşmam sonunda ödediğim iki cezada 73/c aitmiş yani aynı cezayı ikikere ödemişim..dilekçe yazıp fazla yatırdığım paranın aktarılması yazılacak mış fakat cezanın faizi ne olacak ona göre bana dilekçe yazabilirmisiniz.

İlkan kızılkaya
İlkan kızılkaya
11 ay önce

Ahmet bey mrb. 23.03.2020 günü 34 a dan arkadan ceza yazdılar. Karayolunda Seyir halinde iken polis trafik aracı da seyir halinde idi. Trafik aracını geçtikten bir müddet sonra geçtiğim trafik aracı ile önüme geçerek beni durdurdular. Aracımın muayenesi olmadığını söylediler ve gittiler. Bana herhangi bir cezai tebliğ yapmadılar. 1 saat sonra baktığımda ceza yazmışlar. Sorum şu dur, yüzüme karşı yazılabilecekken sonradan arkadan yazmaları yasal mi? Bu konuda itiraz etsem iptal ettirebilirmiyim. Tşkler

İlkan kızılkaya
İlkan kızılkaya
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 ay önce

Muayenesi yoktu. Takıldığım konu, beni durdular neden ceza tutanağını yüzüme karşı yazmadılar arkadan yazıyorlar. Tşkler. Ben Yinede trafik güvenliğimi tehlikeye attıkları için herhangi bir önlem almadıkları için şikayetçi ve davacı olacağım.

Yahya AY
Yahya AY
11 ay önce

Ahmet bey teşekkür ederim kolay gelsin size

Yahya AY
Yahya AY
11 ay önce

ayrıca cezayı ödemelimiyim tebliğ edilmedi e devlet ten gördüm

Yahya AY
Yahya AY
11 ay önce

Merhaba!yrdımcı olursanız sevinirim 34/a dan ceza yazmışlar işin garibi 05/03/2020 tarihli diyor benim aracımın o tarihte muayenesi var ayrıca Gaziantep’te yazılmış ben Rize de yaşıyorum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

Cemil
Cemil
11 ay önce

Merhaba,
Aracım muayeneden ağır kusurlu olarak kaldı bende 10 gün içinde kusur noktasını yaptırdım ve 10 gün sonra gittiğimde muayeneden geçti. Bu süre zarfı içinde yanlış otoparkdan dolayı ceza yedim ve aynı anda 34:a dan da ceza yazılmış. Bunun için itiraz dilekçesi gönderbilirmisiniz ve bu dilekçeyi nereye göndermemi gerekiyor.

hatice
hatice
1 yıl önce

cezanın yazıldığı tarihte araç muayenesi olduğu halde ceza 34/a cezası olarak gelmiş ve ceza tebliğ edilmedi tesadüfen gördüm.

hatice
hatice
1 yıl önce

merhabalar 34/a cezasına itiraz için dilekçe örneği rica ediyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu