Trafik Cezaları
Trend

34/a Trafik Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

34/a trafik cezası muayenesiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle araç muayene cezası denilir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere trafikte 34. madde ne demek, 34/a nedir, 34/a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 34 a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 a nasıl ödenir? Ücretsiz 34/a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? 34 a maddesi detayları yazımın devamında ↓

34 a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/a Nedir? 34/a Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak, yasaktır.

34/a TRAFİK CEZA MADDESİ

34/a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani muayene cezasıdır. Başka bir ifadeyle muayenesiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır.

Peki 34 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 34/a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/a288 TL216 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.

Ikiyüzseksensekiz Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 34’e a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, kara yolunu kullanan araçların sınıflarına göre, belirlenen zaman aralıklarında yapılan teknik şartların kontrolüne araç muayenesi denilmektedir.

Araç sınıfına göre periyodik olarak, belirlenen sürelerde araç muayenesi yapılması ktk 34. maddesince zorunludur. Eğer isterseniz süre dolmadan tekrar muayene yaptırabilirsiniz.

Araç muayene süreleri:

 • Otomobillerde iki yılda bir
 • Motosikletlerde iki yılda bir
 • Kamyonlarda yılda bir
 • Kamyonetlerde yılda bir
 • Traktörlerde üç yolda bir
 • Diğer ticari araçlar ise yılda bir

Araç muayenesi yaptırmak zorundadır.

Araç Muayenesi Cezası

Araç sınıfına göre belirlenen sürede aracın muayene kontrolünün yapılmaması durumda uygulanan idari yaptırımlara araç muayenesi cezası denilir.

Belirtilen zorunlu süreyi aşmanız durumunda az önce belirttiğim gibi 34/a cezası uygulanır. Yapılan teknik kontroller sonrasında hafif kusurlu veya kusursuz olarak sonuçlanan durumlarda araç muayenesi yapılmış sayılır.

Son günler en çok uygulanan trafik ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Trafikte 34. Madde Cezaları

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 34 a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir
34’e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34’e a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 a ceza maddesi ise 34/a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'e-a kusur oranı
34’e-a kusur oranı yüzde kaç

34 a kusur oranı 34’e a sadece bir ihlal maddesidir. 34 a yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü aracınızın muayenesinin olmaması durumunda kaza meydana geldi şeklinde yorumlanmaz. Elbette idari yaptırım uygulanır.

34/a İtiraz Dilekçesi Örneği

34 a itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz.

Hayatın olağan akışında ruhsatımızı yanımıza almadan aracımızla trafiğe çıkabiliyoruz. Nitekim yapılan uygulamalarda yapılan sorgularda aracın muayene bilgisi zaman zaman hatalı bilgi verebilmektedir. Eğer yanınızda da ruhsat yoksa cezai işlem uygulanıyor.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız tuv turk muayene evrakıyla beraber doğru bir başvuru yaparak iptalini yaptırırsınız.

Ancak aracımın muayenesi bitmiş ceza yazıldı nasıl itiraz ederim diyorsanız hiç umutlanmayın dostlar! Yapabileceğiniz en doğru davranış %25 indirim süresini geçirmeden ödeyin kurtulun.

34'e a trafik cezası itirazı
34 a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e a Sıkça Sorulan Sorular

34/a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 a trafik cezası sorgulama ve 34’e a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-a ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

34'e a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-a maddesinden dolayı el konulmaz.

34 a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-a itirazınızı kabul etmez ise 288 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-a ceza yazılır mı?

34 a araç sahibine yazılır. Çünkü aracın sahibinin sorumluluğundadır.

34'e-a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/a 2020 yılında 288 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 34/a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e a itiraz dilekçesi indir

34’e-a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği
Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Ahmet bey 34 /a muane cezası araç sahibine yazılmış.. Şuanda muane yaptıracak durumum yok. Acaba tek seferlik mi bu ceza yazılıyor. 2.ci kez bidaha ceza geliyormu. Yardımcı olursanız sebinirim

 2. 13 Martta Vizeye girdim. bir kusurdan dolayı 1 aylık süre verdiler. Nisanın 13 üne kadar yaptı gel dediler; ancak, 29 Mart pazar günü Yeşilovada 34 a / 1. maddeye göre ceza tutanağı düzenlediler. İtiraz edeceğim örnek dilekçe gönderbilirseniz; çok teşekkür ediyorum…

  1. Merhaba Celil, yazımda da bahsettiğim üzere sana verilen 1 aylık süre aracını kullanabilmen için değil, aracındaki eksikliği giderebilmek için verilen izindir. Şahsi düşüncem cezanın iptal olmayacağı yönünde. İtiraz etmek istersen mail adresine dilekçe örneği gönderdim.

   1. Eksikliğimi gidermediysem; o eksiklik için yazabilirdi. Vizesiz diye zeca yazması benim itiraz konum Ahmet Bey

 3. teşekkur ederim ahmet bey… vergi dairesi dilekçe ile halledebileceğimi söyledi. Resmi belge olacağından yardım istemiştim gene de teşekkürler…

 4. 34/A dan ceza yı 8-4-2019 yedim. 9-4-2019 v.d. kredi kartı ile ödemesini yaptım. . 11-4-2019 muaneyi götürdüm araçımı. 1 ay sonra 73/c den yediğim cezayı yatırdım ama dün kırmızı ışık cezası yediğimde e-devlete giriş yaptım halen 34/a cezasının durduğunu hatta faiz işlediğini gördüm. vergi dairesi ile konuşmam sonunda ödediğim iki cezada 73/c aitmiş yani aynı cezayı ikikere ödemişim..dilekçe yazıp fazla yatırdığım paranın aktarılması yazılacak mış fakat cezanın faizi ne olacak ona göre bana dilekçe yazabilirmisiniz.

  1. Merhaba Gülçin, konu tamamiyle Karayolları Trafik Kanununun dışında, tavsiyem 444 0 189 numaralı Gelir İdaresi Başkanlığı iletişim merkeziyle irtibata geçmen olacaktır. Çünkü sehven yapılan bir işlem bence onlar düzeltebilir.

 5. Ahmet bey mrb. 23.03.2020 günü 34 a dan arkadan ceza yazdılar. Karayolunda Seyir halinde iken polis trafik aracı da seyir halinde idi. Trafik aracını geçtikten bir müddet sonra geçtiğim trafik aracı ile önüme geçerek beni durdurdular. Aracımın muayenesi olmadığını söylediler ve gittiler. Bana herhangi bir cezai tebliğ yapmadılar. 1 saat sonra baktığımda ceza yazmışlar. Sorum şu dur, yüzüme karşı yazılabilecekken sonradan arkadan yazmaları yasal mi? Bu konuda itiraz etsem iptal ettirebilirmiyim. Tşkler

  1. Merhaba İlkan, Karayolları Trafik Kanununu 116. maddesi hükümlerince görevliler aracın plakasına ceza yazabilirler. Kısacası bu duruma usulen itiraz etseniz de kanunda engel yok. Esas olarak itiraz konusuna gelirsek aracınızın muayenesi var mıydı? Eğer yoksa esas olarak da itiraz etseniz cezanız iptal olmayacaktır.

   1. Muayenesi yoktu. Takıldığım konu, beni durdular neden ceza tutanağını yüzüme karşı yazmadılar arkadan yazıyorlar. Tşkler. Ben Yinede trafik güvenliğimi tehlikeye attıkları için herhangi bir önlem almadıkları için şikayetçi ve davacı olacağım.

    1. Peki İlkan, ancak yapacağın başvuruda kuracağın cümleleri değil kelimeleri bile özenle seçki, istemediğin bir sonuçla karşılaşma (tazminat davası gibi).

 6. Merhaba!yrdımcı olursanız sevinirim 34/a dan ceza yazmışlar işin garibi 05/03/2020 tarihli diyor benim aracımın o tarihte muayenesi var ayrıca Gaziantep’te yazılmış ben Rize de yaşıyorum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba Yahya, belirtilen tarihte aracının geçerli muayenesi var ise muhakkak itiraz etmelisin yazılan ceza iptal olacaktır. 34/a ceza maddesi işlemi Gaziantep ilinde yapıldığı için;

    Gaziantep Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine

   Başvuru yapmanız gerekmektedir. Örnek itiraz dilekçesi mail adresine gönderdim.

 7. Merhaba,
  Aracım muayeneden ağır kusurlu olarak kaldı bende 10 gün içinde kusur noktasını yaptırdım ve 10 gün sonra gittiğimde muayeneden geçti. Bu süre zarfı içinde yanlış otoparkdan dolayı ceza yedim ve aynı anda 34:a dan da ceza yazılmış. Bunun için itiraz dilekçesi gönderbilirmisiniz ve bu dilekçeyi nereye göndermemi gerekiyor.

  1. Merhaba Cemil, itiraz etsen de sonuç değişmeyecektir. Çünkü sana verilen izin aracını kullanman için değil, eksiklerini giderebilmen için verilmiştir. Sonuçta muayene için izin verildiğinde aracın muayene tarihi bittiyse 34/a maddesine göre muayenesiz kabul edilir. Tavsiyem %25 indirimle erken ödeyip itiraz etmemen olacaktır. Ancak tercih senin yine de itiraz edebilirsin.

 8. cezanın yazıldığı tarihte araç muayenesi olduğu halde ceza 34/a cezası olarak gelmiş ve ceza tebliğ edilmedi tesadüfen gördüm.

  1. Mail olarak göndermiş olduğum dilekçenin eki’ne araç muayenesi raporunun fotokopisini eklemeyi unutmayın cezanız iptal olacaktır. Ancak Sulh Ceza Hakimliğine başvuru için cezanın size tebliğ edilmiş olması gerekli.

  1. Merhaba Hatice, biraz daha detay belirtmeni rica ediyorum neden itiraz ediyorsun? Aracının muayenesi olmadığı için 34/a cezası yazıldıysa itiraz etmeni önermiyorum davayı kaybedersin. Farklı bir durum var ise iletişim sayfamda iletişim numaralarım mevcut detaylı bilgi için bana ulaşabilirsin dilekçe konusunda yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı