Trafik Cezaları
Trend

34/a Trafik Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

34/a trafik cezası muayenesiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle araç muayene cezası denilir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere trafikte 34. madde ne demek, 34/a nedir, 34/a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür?

34 a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 a nasıl ödenir? Ücretsiz 34/a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? 34 a maddesi detayları yazımın devamında ↓

34 a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/a Nedir? 34/a Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak, yasaktır.

34/a TRAFİK CEZA MADDESİ

34/a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani muayene cezasıdır. Başka bir ifadeyle muayenesiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır.

Peki 34 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 34/a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

34/a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/a314.00 TL235,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
34/a cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 34’e a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, kara yolunu kullanan araçların sınıflarına göre, belirlenen zaman aralıklarında yapılan teknik şartların kontrolüne araç muayenesi denilmektedir.

Araç sınıfına göre periyodik olarak, belirlenen sürelerde araç muayenesi yapılması ktk 34. maddesince zorunludur. Eğer isterseniz süre dolmadan tekrar muayene yaptırabilirsiniz.

Araç muayene süreleri:

  • Otomobillerde iki yılda bir
  • Motosikletlerde iki yılda bir
  • Kamyonlarda yılda bir
  • Kamyonetlerde yılda bir
  • Traktörlerde üç yolda bir
  • Diğer ticari araçlar ise yılda bir

Araç muayenesi yaptırmak zorundadır.

Araç Muayenesi Cezası

Araç sınıfına göre belirlenen sürede aracın muayene kontrolünün yapılmaması durumda uygulanan idari yaptırımlara araç muayenesi cezası denilir.

Belirtilen zorunlu süreyi aşmanız durumunda az önce belirttiğim gibi 34/a cezası uygulanır. Yapılan teknik kontroller sonrasında hafif kusurlu veya kusursuz olarak sonuçlanan durumlarda araç muayenesi yapılmış sayılır.

Son günler en çok uygulanan trafik ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Trafikte 34. Madde Cezaları

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var.

Özellikle son günlerde popüler olan 34 a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir
34’e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e a cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34/a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 a ceza maddesi ise 34/a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'e-a kusur oranı
34’e-a kusur oranı yüzde kaç

34 a kusur oranı 34’e a sadece bir ihlal maddesidir. 34 a yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü aracınızın muayenesinin olmaması durumunda kaza meydana geldi şeklinde yorumlanmaz. Elbette idari yaptırım uygulanır.

34/a İtiraz Dilekçesi Örneği

34 a itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz.

Hayatın olağan akışında ruhsatımızı yanımıza almadan aracımızla trafiğe çıkabiliyoruz. Nitekim yapılan uygulamalarda yapılan sorgularda aracın muayene bilgisi zaman zaman hatalı bilgi verebilmektedir. Eğer yanınızda da ruhsat yoksa cezai işlem uygulanıyor.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız tuv turk muayene evrakıyla beraber doğru bir başvuru yaparak iptalini yaptırırsınız.

Ancak aracımın muayenesi bitmiş ceza yazıldı nasıl itiraz ederim diyorsanız hiç umutlanmayın dostlar! Yapabileceğiniz en doğru davranış %25 indirim süresini geçirmeden ödeyin kurtulun.

34'e a trafik cezası itirazı
34 a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e a Sıkça Sorulan Sorular

34/a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 a trafik cezası sorgulama ve 34’e a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-a ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

34'e a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-a maddesinden dolayı el konulmaz.

34 a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-a itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-a ceza yazılır mı?

34 a araç sahibine yazılır. Çünkü aracın sahibinin sorumluluğundadır.

34'e-a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/a 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 34/a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e a itiraz dilekçesi indir

34’e-a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 29 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 29 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
107 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mehmet doğan
mehmet doğan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar biz raporla babamın üzerine bir araç aldık aracın ilk tescil ve trafiğe çıkışı nisan 2019. araç 2018 model ekim 2018 gümrük girişli. babam vefat etti araba varisler üzerine hisseli durumda aracı ben kullanıyorum babmın vefatı sonrası ruhsatı yenilerken resmi işlerde sigorta kasko cezalarda vs kolaylık olsun diye noter ruhsatta benim ismimi yazdı ruhsatta adım yazıyor diğer varisler “ve diğerleri” diye geçiyor.17 nisan 2021 de trafik polisleri tarafından durduruldum kontroller sırasında aracınızın muayenesi yok dediler ben aracı 2019 nisanda aldığımı aracın 3 yıl muayeneden muaf olması gerektiğini söyledim ama sistemde 8 mart 2021 de muayene olması gerekiyor diye çıkıyormuş. bana… Devamını Oku »

Gökhan
Gökhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler.
Aracın muayenesi 22 nisanda bitti. 23 nisan resmi tatildi 24-25 nisan hafta sonu ve sokağa çıkma yasağı vardı. 26sında randevu yoktu 27 sine randevu aldım. Randevuya giderken polis çevirdi ve ceza yazdı. Durumu anlatmama rağmen sisteme girdim yazmam lazım dedi. İtiraz etsem sonuç ne olur ?

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Cevap için teşekkür ederim. Burada haksız bulunulduğunda mahkeme masrafı ödeniyormuş o ücret ne kadar bir bilginiz veya tahmininiz varsa paylaşır mısınız ?

Hasan yorulmaz
Hasan yorulmaz
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 17.03.2021 tarihinde kardeşime ait motosiklet ile trafikte polis durdurdu. Motorun muayenesi geçtiği için bana 1hafta süreli izin kağıdı verdi. Süresi içinde muayeneye yaptırdık. Fakat araç sahibi kardeşime 34/a ceza tutanağı geldi. Kardeşim motoru kullanmadığı halde gelen bu cezaya itiraz edebilir mi.

ibrahim
ibrahim
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, aracımın muayene süresi dolmadan iyi niyetli bir şeklide muayeneye girdim fakat muayeneyi geçemedim. Verilen bir aylık süre içerisinde aracımın kusurlarını giderip tekrar muayeneye girecekken 34/a maddesinden ceza yazdılar. Muayenesiz araç kullanacak olsam, zaten önceden muayeneye girmezdim, bu doğrultuda itiraz etsem ceza iptal olur mu?

Yasin
Yasin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 9 Ocak 2021 tarihinde trafik kazası geçirdim. Aracın muayenesi 21 ocakta bitiyordu. Aracım 6 Mart 2021 tarihinde sanayiden çıktı ve o gün tüvtürkden 11 Mart tarihine muayene randevusu aldım. 10 Mart akşamı muayenesizlikten 314 TL ceza yedim bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ? Mahkemeye itiraz etsem olumlu sonuç alabilir miyim ?

oğuzhan türkmen
oğuzhan türkmen
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba

aracımın muayenesi yurtdışında iken dolmuş. türkiyeye girdikten sonra aracıma trafik polisi tarafından ceza yazıldı.

benim bildiğim kadarı ile yurtdışında muayenesi biten aracın türkiyeye girdiği tarihten itibaren 1 ay için de muayene yaptırma hakkı vardır ve polis ceza yazamaz diye biliyorum

bu hangi kanun ve madde de olduğunu bilmiyorum.

yardımınızı rica ederim.

Özgür
Özgür
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, araclm vizesi dolmadan önce muayeneye girdim ama ağır kusurum vardl ve bir ay süre verilmişti, yaptlrdlm ertesi günü sabahl muayene tekrarim olmasına rağmen, ve verilen bir aylık süre dolmamasina rağmen, ceza kestiler, trafiğe gidip iptal ettirebiliyor muyum?
Teşekkürler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu