Trafik Cezaları
Trend

34/a Trafik Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

34/a trafik cezası muayenesiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle araç muayene cezası denilir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere trafikte 34. madde ne demek, 34/a nedir, 34/a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür?

34 a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 a nasıl ödenir? Ücretsiz 34/a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? 34 a maddesi detayları yazımın devamında ↓

34 a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/a Nedir? 34/a Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak, yasaktır.

34/a TRAFİK CEZA MADDESİ

34/a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani muayene cezasıdır. Başka bir ifadeyle muayenesiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır.

Peki 34 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 34/a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

34/a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/a314.00 TL235,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
34/a cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 34’e a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, kara yolunu kullanan araçların sınıflarına göre, belirlenen zaman aralıklarında yapılan teknik şartların kontrolüne araç muayenesi denilmektedir.

Araç sınıfına göre periyodik olarak, belirlenen sürelerde araç muayenesi yapılması ktk 34. maddesince zorunludur. Eğer isterseniz süre dolmadan tekrar muayene yaptırabilirsiniz.

Araç muayene süreleri:

  • Otomobillerde iki yılda bir
  • Motosikletlerde iki yılda bir
  • Kamyonlarda yılda bir
  • Kamyonetlerde yılda bir
  • Traktörlerde üç yolda bir
  • Diğer ticari araçlar ise yılda bir

Araç muayenesi yaptırmak zorundadır.

Araç Muayenesi Cezası

Araç sınıfına göre belirlenen sürede aracın muayene kontrolünün yapılmaması durumda uygulanan idari yaptırımlara araç muayenesi cezası denilir.

Belirtilen zorunlu süreyi aşmanız durumunda az önce belirttiğim gibi 34/a cezası uygulanır. Yapılan teknik kontroller sonrasında hafif kusurlu veya kusursuz olarak sonuçlanan durumlarda araç muayenesi yapılmış sayılır.

Son günler en çok uygulanan trafik ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Trafikte 34. Madde Cezaları

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var.

Özellikle son günlerde popüler olan 34 a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'E-A BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
34’e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e a cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34/a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 a ceza maddesi ise 34/a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'E-A KUSUR ORANI
34’E-A KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

34 a kusur oranı 34’e a sadece bir ihlal maddesidir. 34 a yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü aracınızın muayenesinin olmaması durumunda kaza meydana geldi şeklinde yorumlanmaz. Elbette idari yaptırım uygulanır.

34/a İtiraz Dilekçesi Örneği

34 a itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz.

Hayatın olağan akışında ruhsatımızı yanımıza almadan aracımızla trafiğe çıkabiliyoruz. Nitekim yapılan uygulamalarda yapılan sorgularda aracın muayene bilgisi zaman zaman hatalı bilgi verebilmektedir. Eğer yanınızda da ruhsat yoksa cezai işlem uygulanıyor.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız tuv turk muayene evrakıyla beraber doğru bir başvuru yaparak iptalini yaptırırsınız.

Ancak aracımın muayenesi bitmiş ceza yazıldı nasıl itiraz ederim diyorsanız hiç umutlanmayın dostlar! Yapabileceğiniz en doğru davranış %25 indirim süresini geçirmeden ödeyin kurtulun.

34'E A TRAFIK CEZASI ITIRAZI
34 a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e a Sıkça Sorulan Sorular

34/a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 a trafik cezası sorgulama ve 34’e a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-a ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

34'e a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-a maddesinden dolayı el konulmaz.

34 a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-a itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-a ceza yazılır mı?

34 a araç sahibine yazılır. Çünkü aracın sahibinin sorumluluğundadır.

34'e-a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/a 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 34/a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e a itiraz dilekçesi indir

34’e-a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 18 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 18 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
81 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Abdullah GÖÇER
Abdullah GÖÇER
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Eşim adına kayıtlı araçla işe giderken TRAFİK noktasında takıldım aracın muayenesl 4 gün geçmiş haberim yok.1 saat beni oyaladılar sonra Geçici izin belgesi verdiler.Memur beye özellikle sordum ceza yazıldımı diye hayır 7 gün içinde aracın muayenesini yaptırmazsan ceza yersin dedi.Bende ertesi günü gidip aracın muayenesini yaptırdım.14 geçti 34/a göre 288,00 ceza makbuzu geldi.Sormak istediğim 1)ceza yok 1 hatfa içinde yaptırırsan diye niye söylüyorlar 2)Ceza yazdıysa hemen niye orda tepliğ etmiyorlar.Posta ile gönderiyorlar.Ahmer Bey bu durumda ne yapılabilir.

eray çelik
eray çelik
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi gönderir misiniz rica etsem. 45 gün geçmeden bu cezayı yedim çevirmede aracımın 2 gün sonra vizeye girecegini belirtmeme rağmen ceza yazıldı iptal olur mu sizce bunu da cevaplar mısınız

Ahmet
Ahmet
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

34a muanesiz trafige itiraz belgesi

erkan
erkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar arac muayanesizlikten ceza yedim 288 tl ama hic bir bankada plakayi girerek cezayi goremiyorim e devlette dahil yanliz kendi tcle girdihim zaman ceza gozukuyor sahisami kesilmis oluyor ve bu arac benim ustume ben aracin satisini yapabilirmiyim

ENES
ENES
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin 16 Kasım tarihinde araç aldım araca plaka taktırmaya vaktım olmadı ve polis çevirmesine girdim toplamda 2.088 lira ceza yazıldı şimdi e devlete baktım birde 34/a dan da o polis ceza yazmış fakat aracın muaynesi vardı.Nasıl itiraz edebilirim teşekkürler

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Iy günler ben aricimi muayene yaptirmak icin muayene istasyonuna gittim giderken trafik polisi durdurup ceza yazdi muayenesi 3 gun geçmisti ama o gun randövum
vardi ceza yazma hakki varmi

Tly
Tly
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,6.6 lık izmir depreminin olduğu gün ilçe merkezde yapılan kontrolde ceza yazmayacagını bir hafta süre verdiğini söyleyen polis memurunun aslında ceza yazdıgını bugün eve gelen tebligatla öğrendim.Eve girememe korkusuyla araca binmek durumunda kalmıstık ki sonrasında da muayenesini yaptırdık hemen. İtiraz etmem mantıklı olur mu ?

Tly
Tly
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Teşekkür ederim

Osman
Osman
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ,

Aracımın 30.09.2020 tarihinde muayanesi bitiyordu ve ben 24.09.2020 tarihinde randevu almak için sisteme girdiğimde bana direk 03.10.2020 tarihine randevu verdi. Bu süreçte 01.10.2020 tarihinde kontrol noktasında 34/a dan 288 tl muayaneden ceza yedim.
Bu konuda nasıl bir yol izlene bilir ?

Mesut
Mesut
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamın aleyküm 34/a dan ceza yedim ve 7 gün mudden verdi muane için ama şuan yaptıracak durumum yok 7 gün sonra men edilince yakalanırsam ne olur bağlanırmı

Mesut
Mesut
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Abi verdikleri kağıdın resmini atsam bi baksan

Hasan Çelik
Hasan Çelik
Yanıtla  Mesut
3 ay önce

34/B den 598 ₺ ceza yazılır araca Kurtarıcı-çekici üzerine bindirilerek 7 güne kadar izin verilir

AHMET AKTAŞ
AHMET AKTAŞ
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

TEKRAR MERHABALAR,
08/09/2020 MUAYENE BİTİŞ TARİHİYDİ BEN 11-09-2020 YANİ ÜÇ GÜN SONRA ÇEVİRMEDE CEZA YEDİM. ÜSTELİK ERTESİ GÜNE YANİ AYIN 12 SİNE RANDEVUM ALINMIŞTI. BUNA RAĞMEN CEZA YAZDILAR. NASIL VE NEREYE İTİRAZ EDEBİLİRİM ?? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Mustaf
Mustaf
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Arkadaşlar bende bugün 598 tl ceza yedin jandarma kontrol noktasında aracım muayenede ağır kusurlu olarak geçmedi bende yasal süreler içerisinde aracımı yaptırdım randevu aldım randevu tarihine üç gün kala çevirme noktasında ceza yedin araç ağır kusurlu diye ama ben aracımı yatırmıştım randevumuza aldırmıştım pandemi yüzünde ancak 5 gün sonraya randevu alabilimistim yediğim bu cezayı iptal ettirebilirmiyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu