Trafik Cezaları
Trend

34/c Trafik Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Cezası

34/c trafik cezası muayenede ağır kusurlu olan aracı kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 34/c nedir, 34/c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 34’e-c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 c nasıl ödenir? Ücretsiz 34/c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

34 c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen aracın trafiğe çıkarılması, yasaktır.

34/c TRAFİK CEZA MADDESİ

34/c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Muayenede kusurlu bulanan aracın trafiğe çıkarılması şeklinde özetleyebilirim.

Dostlarım, aracınızı muayeneye götürdüğünüzde ağır kusur yani aracın tamire ihtiyaç duyulan bir durumu tespit edilmesi durumunda size 30 gün süre verilir.

Size verilmiş olan 30 gün içinde aracın belirtilen eksiklikleri tamamlayarak, muayene tekrarı yapılması istenir. Aracınız ile ilgili olarak da ağır kusurlu olduğunu belirten bir evrak verilir.

Bir çok kişiyi hataya düşüren konu da tam burasıdır! Arkadaşlar size verilen 30 günlük sürede aracı trafiğe çıkartmanız yasaktır! Ayrıca aracı tuvturk bahçesinden trafiğe çıkartmadan, çekici vasıtasıyla çıkarmak zorunda olduğunuzu biliyor muydunuz?

Nitekim bir çok araç kullanıcısı verilen 30 günlük sürede aracını kullanmanın yasak olduğunu bilmiyor. Hem ceza yiyor hem aracı bağlanıyor.

“Tüv türk bana 30 gün izin verdi ama polisler ceza yazdı itiraz etmek istiyorum” Bana gelen soruların ve taleplerin bir çoğu bu yönde. Ama ne yazık ki araç kullanıcıları bilmiyor ki bu izin aracı kullanmak için değil eksikliklerin yapılması için verilen süre.

Özellikle üstüne basa basa belirtmek istiyorum arkadaşlar muayenede ağır kusur raporu verilen aracı kullanmanın yaptırımları ağırdır.

Peki 34 c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e c 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 34/c 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

34/c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 652 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/c3.135,00 TL2.351,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
34/c cezası ne kadar 2024

Haklısınız arkadaşlar! Beşyüzdoksansekiz Lira ama erken ödeme indirimi var. Unutmadan söylemeliyim! 34’e c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Trafikte 34. Madde Cezaları

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 34 c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'e-c beyanla trafik cezası ödeme nedir
34’e-c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34’e c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 c ceza maddesi ise 34/c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'e-c kusur oranı
34’e-c kusur oranı yüzde kaç

34 c kusur oranı 34’e c sadece bir ihlal maddesidir. 34 c yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

34/c İtiraz Dilekçesi Örneği

34/c itiraz dilekçesi örneğinden bahsetmeden önce sizlere bir tavsiyem var. Kanun maddesi açık ve net. Siz bilmiyor olabilirsiniz ancak bilmiyor olmanız cezanın iptal edileceği anlamına gelmiyor. Tavsiyem erken ödeme indiriminden faydalanıp ödemeniz olacaktır.

Ancak 34/c trafik cezası araç plakanıza yazıldıysa ve muayeneniz yapılmış olmasına rağmen böyle bir durumla karşılaşıyorsanız elbette itiraz edin. Sistemsel gecikmeler veya sehven yapılan işlemler olabilir. İstisnalar kaideyi bozmaz.

34'e c trafik cezası itirazı
34 c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e c Sıkça Sorulan Sorular

34/c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 c trafik cezası sorgulama ve 34’e c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-c ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

34'e c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-c maddesinden dolayı el konulmaz.

34 c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-c itirazınızı kabul etmez ise 3.135,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-c ceza yazılır mı?

34 c araç sahibine yazılır. Başka bir ifadeyle sorumluluk aracın sahibindedir.

34'e-c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/c 2020 yılında 3.135,00 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 34-c maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-c cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e c itiraz dilekçesi indir

34’e-c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Trafikte 34. madde ne demek dilim döndüğünce sizlere anlatmak istedim.

4.5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
20 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fatih
Fatih
Yazıya Puanım :
     

Aracım ağır kusurlu olarak vizeden geçmedi tamirciye giderken trafiğe çıktığım için ceza yedim. İtiraz edebilirmiyim. Dilekçe örneği varmı.

Ayhan sabanci
Ayhan sabanci
Yazıya Puanım :
     

Örnek dilekçe varmi acaba

Aadanali
Aadanali
Yazıya Puanım :
     

34’e c itiraz dilekçesi var mı

Yusuf süleynancık
Yusuf süleynancık
Yazıya Puanım :
     

Sayın merkepçi..12haziran aracımı muayneye götürdüm.sonucunda 2 tsne agır kusur bulundu. 1. Plaka yonetmenliğe aykırı 2.araç kişi sayısı sistemde belittilmemiş onun düzeltilmesi gerekmış İlkini dorunsuz düzelttik fakat ıkıncısını noterde düzeltme yapmamız gerekıyormus .fakat notere gıttıgımde noter düzeltme yerıne aracımın plaka grubuna taktıgını ve benim bu plaka grubunu kullamıycamı ve derhal değiştırnemı istedi. Plaka grubum 34 MD…..bu plaka grubunu türkiyede yaşıyan yabancılara verildıgını vebunu kullanmamı yasak oldugunu soylediler.ben çifte vatandasım.noter beni dinlemıyor . Durumu trafik şubeye bildirdim. Onlar sistdmde mkontrol ettiler benim batı trakya vatandası oldugu içi sakıncask olnadugını soyleyerek yanımda noterı arayarak plakaların değiştirilnemesi gerektiğini yalnızca raporda belirtilen eksikleri gdüzeltmesinisöylediler. Noter… Devamını Oku »

Muzaffer
Muzaffer
Yazıya Puanım :
     

Trafik doldurduğunda ilk önce aracının muayenesinin olmadığını söyledi. Ben ona dün muayeneden çıktığımı ve şu anda tamirciye gidiyorum dediğim halde bana bu cezayı yazdı. Bu araçla tamirciye bile gidemezsin trafiğe çıkamazsın dedi ve tüm cevaplarını dinlemeden yazdı

Vedat
Vedat
Yazıya Puanım :
     

Bu cezanın açılımını tam olarak anlamış değilim bana büyükşehir belediyesi bu cezayı yazdı yalnız akbil basmadığımız için bu cezayı yolladı

Osman kabadayı
Osman kabadayı

34 e c maddesinde muayene raporunda trafiye açık alanda kullanılmaz diye fligram şeklinde yazıyor ancak diğer muayene kagitinda herhangi bir belirti bulunmuyor bu konu ile ilgili o andaki kolluk kuvvetinin insiyatifinde olmaması lazım hepsinde aynı şekilde yazmasi gerekir yasak ise

folyo kaplama
folyo kaplama

Bu bilgileri bizimle paylastiginiz için tesekkür ederim.

Saygilar Didem

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu