Trafik Cezaları
Trend

34/b Trafik Cezası Nedir? Muayenesi Geçen Araç Cezası

34/b trafik cezası muayenesi olmadığı için trafikten men edilen araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere 34/b nedir, 34 b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 34’e-b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 b nasıl ödenir? Ücretsiz 34/b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

34 b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/b Nedir? 34/b Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması nedeniyle trafikten men edilen araca verilen izin süresinin sonunda, aracın muayenesi yapılmadan trafiğe çıkarılması, yasaktır

34/b TRAFİK CEZA MADDESİ

34/b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesinde b bendindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Trafikte 34. madde ne demek ?

34/a cezasından bahsetmiştim muayenesi olmayan araç kullanmak yasaktır. Eğer size 34/a maddesinden cezai işlem yaparlarsa 1 ile 7 gün arasında izin verilir. Size verilen ortalama 7 günlük izin aracınızın muayenesini yaptırmanız içindir.

Size verilen yedi günlük izin bitmesine rağmen aracınızın muayenesini yaptırmadan kullanmaya devam ederseniz, aynı kanunun bu sefer b bendinden yani 34/ b maddesinden ceza yazılır.

Peki 34 b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e b 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 34/b 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/b598 TL448,5 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.

Arkadaşlar bu cezaya vereceğiniz paraya aracınızın muayenesini yaptırabileceğinizi açık ve net söylemek istiyorum. Beşyüzdoksansekiz Lira ama erken ödeme indirimi olduğunu da hatırlatmak isterim.

Unutmadan söylemeliyim! 34’e b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Trafikte 34/c cezası için ahmetmerkepci.com/34-c-trafik-cezasi-nedir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 34 b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'e-b beyanla trafik cezası ödeme nedir
34’e-b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34’e b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 b ceza maddesi ise 34/b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'e-b kusur oranı
34’e-b kusur oranı yüzde kaç

34 b kusur oranı 34’e b sadece bir ihlal maddesidir. 34 b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Hem kendi güvenliğiniz için hemde diğer yol kullanıcıların güvenliği için aracınızın muayenesini zamanında yaptırmanızı öneriyorum.

34/b İtiraz Dilekçesi Örneği

34/b itiraz dilekçesi, nasıl hazırlanır anlatmadan önce size detaylı bir çalışma yapmanız gerektiğini söylemek istiyorum. Neden diye düşünebilirsiniz şöyle anlatayım.

Siz aracınızın muayenesini yaptırsanız dahi zaman zaman emniyetin sistemine yansımasında aksamalar olabilir. Bu zamanlarda PTS (Plaka Tanımla Sistemi) olarak tanımlanan kameralardan aracınıza cezai işlem uygulanabiliyor.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, muayene rapor sonucunuzu başvuru dilekçenizin eki’ne koyarak başvurmanız durumunda cezanız iptal olacaktır.

Bir de sehven yani yanlışlıkla uygulanan araç plakasına cezalar var. 34/b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 34’e b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

34'e b trafik cezası itirazı
34 b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e b Sıkça Sorulan Sorular

34/b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 b trafik cezası sorgulama ve 34’e b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-b ceza maddesinden dolayı Eksiklikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir denilmektedir. Yani aracınız çekici vasıtasıyla otoparka çektirilir. Muayeneye aracınızı götürebilmek için emniyetten geçici izin belgesi alarak yine çekici ile götürmek zorundasınız. Çünkü aracınız trafikten men edilmiş sayılır.

34'e b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-b maddesinden dolayı el konulmaz.

34 b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-b itirazınızı kabul etmez ise 598 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-b ceza yazılır mı?

34 b araç sahibine yazılır. Çünkü sigorta muayene cezalarında sorumluluk araç sahibindedir.

Ancak fikrimi soracak olursanız. Sorumluluk araç sahibinde olduğu kadar, sürücüde de vardır. Elbette bu şahsi kanaatim bence bu işlem sürücüye yapılmalıdır. Aracın gerek evrak olarak gerekse de zorunlu kontrolleri araç hareket etmeden önce sürücünün kontrolü dahilindedir.

34'e-b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/b 2020 yılında 598 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 34-b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-b cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e b itiraz dilekçesi indir

34’e-b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği
Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Ustam kolay gelsin 34/a maddesinden ceza yemeden 34/b maddesinden ceza yemişim durdurulup yazılan bi ceza değil plakaya gönderilmiş e devletten bakıyorum tarih var sadece yer ve zaman yok nasıl itiraz edebilirim

  1. Merhaba Emre, iptal gerekçesidir adresin eksik veya hatalı yazılması ayrıca 34/a cezası yazılmadan bu ceza yazılmışsa yine iptal gerekçesi oluşmuş oluyor. İtiraz için size dilekçe örneği gönderdim cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuru yapmalısın.

   1. Teşekkür ederim ama dilekçe örnegi ulaşmadı bana birde şu an mahkemeler kapalı 15hazirandan sonra mı başvuru yapmalıyım mail adresim ** tekrardan gönderirseniz sevinirim

 2. Merhaba 34/a dan ceza yedim gerekli süre içinde muayenemi yaptıramadım sonra 34/b den işlem yapıldı herhangi bir makbuz verilmeden aracım bağlandı. Olayın olduğu saat öğlen 1 sıraları ben akşam 10 da emniyet sorgu sisteminden ve e devlet üzerinden baktığımda olayla ilgili herhangi bir evrak girişi olmadığını gördüm. Aracımın çekildiği otoparkta 200 tl ödeyip aracımı teslim alacakken resmi makbuz istediğimde otopark yetkilisi polisle görüştükten sonra aracı vermeyi reddetti. Akabinde saat 23 civarı ceza yasallaştırıldı. Aracım trafikten men görüldüğü için bağladığını beyan ettiler. Benim merak ettiğim evrak istemesem 200 tl ile işi çözecektik aracımın eksoz muaynesini önceden yaptırmıştım. Sadece muayneye girememiştim cezayı yazan polise korona kapsamında muayneler konusunda 3 aylık tanınan müsadeyi gerekçe gösterdim cezaya itiraz edebilirmiyim. 288 + 598 canımı sıktı doğrusu

  1. Merhaba Ali, corona virüs kapsamında muayene sürelerine tanınan 3 aylık izin 4 nisan 2020 tarihinden sonra muayenesi biten araçlar için geçerli. Anlattığın sürece dair otoparktan herhangi bir fiş veya fatura istemesen de bu ceza yazılırdı e-devlet sisteminde anlık olarak ceza görünmeyebilir. Egzoz muayenesi ayrı bir konu çevre şehircilik müdürlükleri onun denetimini yapıyor. Canınızı sıktığınıza değmez, bu ceza sizden ve sağlığınızdan daha önemli değil!

   Tavsiyem %25 indirimle ödeyip aracınızın muayenesini yaptırmanız olacaktır.

 3. Merhabalar 34/a yazılmadan araca 34/b maddesinden ceza yazılırmı. Buna itiraz edebilirmiyim.

  1. Merhaba Alper, aracın muayenesi yok ise öncelikle 34/a trafik cezası yazılır. Verilen izin sonrasında aracın muayenesi yapılmamış ise 34/b maddesinden işlem yapılır. Eğer sana doğrudan 34 b ceza maddesinden işlem yapıldıysa usulen bozma gerekçesidir. İtiraz etmeni tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı