Trafik Cezaları
Trend

34/b Trafik Cezası Nedir? Muayenesi Geçen Araç Cezası

34/b trafik cezası muayenesi olmadığı için trafikten men edilen araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere 34/b nedir, 34 b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 34’e-b trafik kazası kusur oranı nedir?

%25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 b cezası nasıl ödenir? Ücretsiz 34/b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

34 b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/b Nedir? 34/b Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması nedeniyle trafikten men edilen araca verilen izin süresinin sonunda, aracın muayenesi yapılmadan trafiğe çıkarılması, yasaktır

34/b TRAFİK CEZA MADDESİ

34/b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesinde b bendindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Trafikte 34. madde ne demek ?

34/a cezasından bahsetmiştim muayenesi olmayan araç kullanmak yasaktır. Eğer size 34/a maddesinden cezai işlem yaparlarsa 1 ile 7 gün arasında izin verilir. Size verilen ortalama 7 günlük izin aracınızın muayenesini yaptırmanız içindir.

Size verilen yedi günlük izin bitmesine rağmen aracınızın muayenesini yaptırmadan kullanmaya devam ederseniz, aynı kanunun bu sefer b bendinden yani 34/ b maddesinden ceza yazılır.

Peki 34 b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e b 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 34/b 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

34/b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 652 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/b3.135,00 TL2.351,25 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
34/b cezası ne kadar 2024

Arkadaşlar bu cezaya vereceğiniz paraya aracınızın muayenesini yaptırabileceğinizi açık ve net söylemek istiyorum.

Unutmadan söylemeliyim! 34’e b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Trafikte 34/c cezası için ahmetmerkepci.com/34-c-trafik-cezasi-nedir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34/b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var.

Özellikle son günlerde popüler olan 34 b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'e-b beyanla trafik cezası ödeme nedir
34’e-b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34’e b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 b ceza maddesi ise 34/b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'e-b kusur oranı
34’e-b kusur oranı yüzde kaç

34 b kusur oranı 34’e b sadece bir ihlal maddesidir. 34 b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Hem kendi güvenliğiniz için hemde diğer yol kullanıcıların güvenliği için aracınızın muayenesini zamanında yaptırmanızı öneriyorum.

34/b İtiraz Dilekçesi Örneği

34/b itiraz dilekçesi, nasıl hazırlanır anlatmadan önce size detaylı bir çalışma yapmanız gerektiğini söylemek istiyorum. Neden diye düşünebilirsiniz şöyle anlatayım.

Siz aracınızın muayenesini yaptırsanız dahi zaman zaman emniyetin sistemine yansımasında aksamalar olabilir. Bu zamanlarda PTS (Plaka Tanımla Sistemi) olarak tanımlanan kameralardan aracınıza cezai işlem uygulanabiliyor.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, muayene rapor sonucunuzu başvuru dilekçenizin eki’ne koyarak başvurmanız durumunda cezanız iptal olacaktır.

Bir de sehven yani yanlışlıkla uygulanan araç plakasına cezalar var. 34/b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 34’e b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

34'e b trafik cezası itirazı
34 b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e b Sıkça Sorulan Sorular

34/b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 b trafik cezası sorgulama ve 34’e b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-b ceza maddesinden dolayı Eksiklikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir denilmektedir. Yani aracınız çekici vasıtasıyla otoparka çektirilir. Muayeneye aracınızı götürebilmek için emniyetten geçici izin belgesi alarak yine çekici ile götürmek zorundasınız. Çünkü aracınız trafikten men edilmiş sayılır.

34'e b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-b maddesinden dolayı el konulmaz.

34 b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-b itirazınızı kabul etmez ise 3.135,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-b ceza yazılır mı?

34 b araç sahibine yazılır. Çünkü sigorta muayene cezalarında sorumluluk araç sahibindedir.

Ancak fikrimi soracak olursanız. Sorumluluk araç sahibinde olduğu kadar, sürücüde de vardır. Elbette bu şahsi kanaatim bence bu işlem sürücüye yapılmalıdır. Aracın gerek evrak olarak gerekse de zorunlu kontrolleri araç hareket etmeden önce sürücünün kontrolü dahilindedir.

34'e-b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/b 2020 yılında 3.135,00 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 34-b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-b cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e b itiraz dilekçesi indir

34’e-b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
67 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

Cezayı hangi internet adresinden ödeyebilirim?

Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

Araç cezası ödenmeden muayene olmaya gidebilir mi?

Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

34a ve 34b cezası yedim. İkisinin de mi ödenmesi gerekiyor yoksa son yediğimiz 34b cezası mı ödenecek?

Ercan
Ercan
Yazıya Puanım :
     

34 b den ceza yedim yanlız şoyle bi durum var pılaka yanlış yazıldı ne yapabilirim

Sedat
Sedat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba! 34/b den sabah 8 de ceza yedım üç saat sonra tekrar bı ceza daha yazdılar bu uygunudur aynı kusurdan bır günde ıkı ceza yazılması

İslam KILIÇ
İslam KILIÇ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey , aracımın muayene süresi geçtiği halde fark etmedim polis çevirmesine denk geldim uyarıda bulunup 7 günlük bir süre verdi. Ben de randevu alıp muayeneye gittim fakat aracım ilk seferde geçmedi aracın eksiğini tamamlayıp muayene randevusu alana kadar 7 günlük sürem bitti . Aracımı muayeneye götüreceğim günün sabahında 34/b maddesinden ceza yedim . Aracımın eksiklerini tamamlamıştım ve o gün randevum vardı ona rağmen ceza kesildi. İtirazla ilgili bilgi verirseniz sevinirim . İyi günler …

ibrahim Saban
ibrahim Saban
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Aracımın ilk tescil tarihi ile trafiğe çıkış tarihi farklı. İki tarih arasında 9 aylık fark var. Muayene süresi doldu gerekçesi ile ceza yazıldı. Bu sorunla örnek mahkeme kararı olduğu yazıyor internette. Bu konu ile ilgili örnek itiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler, İyi Çalışmalar

Cenk odabaşı
Cenk odabaşı
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba şirketimize ait ticari aracınızın muayenesi yaptirdik kusur gidermek için 1 aylık süre verildi fakat sure dolmadan randevulu muayene tekrarına giderken yolda trafik polisi cevirdi randevu tarihi ile ayni gun 34/b maddesinden araci parka çektirdi ve ceza yazdılar bu yasal midir ne yapabıliriz

ishak
ishak
Yazıya Puanım :
     

Covid sebebiyle evden çıkamadım ve muayeneyi geçirdim bu itiraz için geçerli bir sebep olur mu ?

İlknur
İlknur
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam muayene tarihim geçti randevu aldım muayeneye giderken ceza yazıldı itiraz hakkım var mı

sıtkı pektaş
sıtkı pektaş
Yazıya Puanım :
     

mrb ahmet bey kplay gelsin
aracım park halindeyken jandarma 34/b maddesinden ceza yazmış bunula ilgili yardım ederseniz memnun olurum

Tly
Tly
Yazıya Puanım :
     

Bir de aracın son muayene tarihi depremin oldugu gün yani 30.10.2020 tarihiydi. Cevap yazarsanız sevinirim, iyi günler.

İRFAN Çalışkan
İRFAN Çalışkan
Yazıya Puanım :
     

Selamünaleyküm hocam beni 03/10/2020 de trafik kontrolünde durdurdular aracımın muayenesi yoktu bana dediler ki sana ceza kesmicem sadece izin kağıdı yazıcam bende izin kağıdına imzamı attım 7 gün içinde muayeneni yapatır dediler bende yaptırdım fakat dün bana ceza geldi o gün bana ceza kesmiş bende trafik şubesini aradım derdimi anlattım onlarda bana dediler ki sana öyle söylerler fakat cezanında yazarlar ben kime gideyim saygılarımla

Oğuzhan
Oğuzhan
Yazıya Puanım :
     

Hocam 34 a yemeden 34 b yedik yardimci olurmusunuz iptal dilekçesi için

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 34/a’dan ceza yedim ve 7 gün süre verildi. Süresi içinde muayeneye gittim ama araç ağır kusur nedeni ile muayeneyi geçemedi. Aracı derhal yaptırıp tekrar randevu aldım ama randevu tarihi gelmeden bu defa da 34/b’den ceza yedim. Trafikten men edilen aracım çekici ile çekildi ve çekici 1-2 km sonra aracı bana teslim etti. Üstelik polis de yine 7 günlük süre verdi. Hem men hem süre anlamsız geldi bana. Itiraz etmem netice sağlar mı? Cevap için şimdiden teşekkür ler.

hızır kaya
hızır kaya
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
 
34/b için dilekçe örneği yollayabilr misiniz.
teşekkürler.

Emre
Emre

Ustam kolay gelsin 34/a maddesinden ceza yemeden 34/b maddesinden ceza yemişim durdurulup yazılan bi ceza değil plakaya gönderilmiş e devletten bakıyorum tarih var sadece yer ve zaman yok nasıl itiraz edebilirim

Ali Tayfun Öz
Ali Tayfun Öz

Merhaba 34/a dan ceza yedim gerekli süre içinde muayenemi yaptıramadım sonra 34/b den işlem yapıldı herhangi bir makbuz verilmeden aracım bağlandı. Olayın olduğu saat öğlen 1 sıraları ben akşam 10 da emniyet sorgu sisteminden ve e devlet üzerinden baktığımda olayla ilgili herhangi bir evrak girişi olmadığını gördüm. Aracımın çekildiği otoparkta 200 tl ödeyip aracımı teslim alacakken resmi makbuz istediğimde otopark yetkilisi polisle görüştükten sonra aracı vermeyi reddetti. Akabinde saat 23 civarı ceza yasallaştırıldı. Aracım trafikten men görüldüğü için bağladığını beyan ettiler. Benim merak ettiğim evrak istemesem 200 tl ile işi çözecektik aracımın eksoz muaynesini önceden yaptırmıştım. Sadece muayneye girememiştim cezayı… Devamını Oku »

Alper
Alper

Merhabalar 34/a yazılmadan araca 34/b maddesinden ceza yazılırmı. Buna itiraz edebilirmiyim.

Naim
Naim

Bilgileriniz için teşekkürler bu konuların önemini kavrmaamız lazım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu