Trafik Cezaları
Trend

34/a Trafik Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

34/a trafik cezası muayenesiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle araç muayene cezası denilir.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere trafikte 34. madde ne demek, 34/a nedir, 34/a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür?

34 a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 34 a nasıl ödenir? Ücretsiz 34/a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 34/a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? 34 a maddesi detayları yazımın devamında ↓

34 a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 34/a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 34’e a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

34/a Nedir? 34/a Cezası Ne Kadar?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak, yasaktır.

34/a TRAFİK CEZA MADDESİ

34/a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani muayene cezasıdır. Başka bir ifadeyle muayenesiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır.

Peki 34 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

34’e a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 34/a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

34/a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
34/a427.00 TL320.25 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
34/a cezası ne kadar 2023

Unutmadan söylemeliyim! 34’e a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 34 a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, kara yolunu kullanan araçların sınıflarına göre, belirlenen zaman aralıklarında yapılan teknik şartların kontrolüne araç muayenesi denilmektedir.

Araç sınıfına göre periyodik olarak, belirlenen sürelerde araç muayenesi yapılması ktk 34. maddesince zorunludur. Eğer isterseniz süre dolmadan tekrar muayene yaptırabilirsiniz.

Araç muayene süreleri:

  • Otomobillerde iki yılda bir
  • Motosikletlerde iki yılda bir
  • Kamyonlarda yılda bir
  • Kamyonetlerde yılda bir
  • Traktörlerde üç yolda bir
  • Diğer ticari araçlar ise yılda bir

Araç muayenesi yaptırmak zorundadır.

Araç Muayenesi Cezası

Araç sınıfına göre belirlenen sürede aracın muayene kontrolünün yapılmaması durumda uygulanan idari yaptırımlara araç muayenesi cezası denilir.

Belirtilen zorunlu süreyi aşmanız durumunda az önce belirttiğim gibi 34/a cezası uygulanır. Yapılan teknik kontroller sonrasında hafif kusurlu veya kusursuz olarak sonuçlanan durumlarda araç muayenesi yapılmış sayılır.

Son günler en çok uygulanan trafik ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Trafikte 34. Madde Cezaları

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

34/a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 34’e a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var.

Özellikle son günlerde popüler olan 34 a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

34'e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir
34’e-a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 34’e a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 34’e a cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 34 a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

34/a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

34 a ceza maddesi ise 34/a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

34'e-a kusur oranı
34’e-a kusur oranı yüzde kaç

34 a kusur oranı 34’e a sadece bir ihlal maddesidir. 34 a yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü aracınızın muayenesinin olmaması durumunda kaza meydana geldi şeklinde yorumlanmaz. Elbette idari yaptırım uygulanır.

34/a İtiraz Dilekçesi Örneği

34 a itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz.

Hayatın olağan akışında ruhsatımızı yanımıza almadan aracımızla trafiğe çıkabiliyoruz. Nitekim yapılan uygulamalarda yapılan sorgularda aracın muayene bilgisi zaman zaman hatalı bilgi verebilmektedir. Eğer yanınızda da ruhsat yoksa cezai işlem uygulanıyor.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız tuv turk muayene evrakıyla beraber doğru bir başvuru yaparak iptalini yaptırırsınız.

Ancak aracımın muayenesi bitmiş ceza yazıldı nasıl itiraz ederim diyorsanız hiç umutlanmayın dostlar! Yapabileceğiniz en doğru davranış %25 indirim süresini geçirmeden ödeyin kurtulun.

34'e a trafik cezası itirazı
34 a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 34’e-a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 34’e-a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

34’e a Sıkça Sorulan Sorular

34/a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

34 a trafik cezası sorgulama ve 34’e a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

34'e-a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

34’e-a ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

34'e a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 34’e-a maddesinden dolayı el konulmaz.

34 a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 34’e-a itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 34-a ceza yazılır mı?

34 a araç sahibine yazılır. Çünkü aracın sahibinin sorumluluğundadır.

34'e-a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

34/a 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 34/a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 34’e-a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

34'e a itiraz dilekçesi indir

34’e-a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 34’e-a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


34 a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 48 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 48 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
168 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fatih GENÇ
Fatih GENÇ
Yazıya Puanım :
     

Daha önce bir arkadaşımında başına gelmiş memurlar sadece geçici izin belgesi yazmışlar ceza yazmamışlar bu durumda ceza kesmek polisin o anki insiyatifinde mi oluyor.

Aytunç
Aytunç
Yazıya Puanım :
     

Ben 17 05 2020 tarihinde kontrol noktasında aracının muayenesi olmadığından çevirmeye girdim fakat aynı gün öğle saatinde sigortan bitmiş sigortamı o anda yaptırdım devam ettim ceza falan yazmdilar şimdi e devletimde o tarihte 34/B,91 cezası uygulanmış 730 tl fakat araştırıyorum 730 tl olan bir ceza maddesi yok

Özcan
Özcan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey ben aracımı alalı 10 gün olmuş normal polis memuru beni yolda giderken durdurup karokola gelmemi istedi bende gittim aracım 330 ci egzos catlakmış ama orjinal egsoz ceza yazdılar aracı men ettiler ben egzosu yaptirdiktan sonra deyişen bir şey olmadı benim simdi yapmam gereken islemler nelerdir egsoz muaynesi yeterli oluyormu yoksa araç muaynesi yaptırmam da gereklimi

En son 2 yıl önce tarafından Özcan düzenlendi
Kasım bayar
Kasım bayar
Yazıya Puanım :
     

Ahmetbey .muanesiz araç kullandım tırafik memurları belgeme ceza kesti banka hesabımdan ödemek istedim pılakaya yazılmadığından ceza görünmüyor.seri sıra numaras beyen ile ödesem olurmu.

ErsinO
ErsinO
Yazıya Puanım :
     

Arac ruhsatımda 2017 model yazıyor. Trafige ilk cıkış tescil tarihi 15.02.2018. Normalde ilk muayene tescil 3 yıl sonra olması gerikir diye biliyorum. Yani 15.02.2021 e dek. Ancak Jandarma 30.01.21 de kontrol sırasında muayene süresinin geçtigini belirtti, tüm kanun maddesi ısrarlarıma ragmen, ekran geçmiş gösteriyor diyerek 34/a dan 314TRY ceza yaptı. Sizce haklı degil miyim, haksızsan 34/a nın neresinde yazıyor model yılının ortasından başlar diye? Itirazımı online yapabilir miyim?

Orçun
Orçun
Yazıya Puanım :
     

Merhaba aracım muayenesi geçmiş ceza yedim 1 hafta süre tanıdı 7 günü geçerse men olur dendi bugün son günü aracımı muayeneye götürdüm ama ağır kusurdan kaldım şimdi benim aracım men mi olucak

Naci
Naci
Yazıya Puanım :
     

Aracımın vizesi 09/01/2021 Cumartesi bitiyor.pandemi haftasonu kısıtlamalarından dolayı 09.01.2021 e randevu vermediler bu yüzden 11.01.2021 Pazartesi ne randevu aldım. İzinli olarak çalıştığım 10.01.2021 pazar günü muayenesiz cezası yedim.ceza dün elime ulaştı. Ne yapmamı önerirsiniz

Ceyhun
Ceyhun
Yazıya Puanım :
     

17.12.2020 tarihinde şehir içinde telefonla konuşmaktan ceza geldi 288 tl mabede çekmiş fotoğraflı gelmedi ceza itiraz etsem ise yararmi ceza 1 ay sonra elime ulaştı

Hayrettin YAMAN
Hayrettin YAMAN
Yazıya Puanım :
     

Selamlar aracım muayeneden geçmedi ücretsiz ikinci muayene hakkım yandıktan sonra tekrar muayene randevusu aldım randevu tarihinde araç muayene istasyonuna gittiğim esnada yağıştan kayma kaynaklı yaşadığım trafik olayı üzerine adresime 34/a sebepli ceza tebligatı geldi.tavsiyeniz nedir.aynı gün muayene işlemim tamamlandı.

hakan celen
hakan celen
Yazıya Puanım :
     

ticari aracımı 2019 yılında satın aldım.önceki sahibinde 2017 yılındaki ağır kusurlu halinden dolayı muayeneden geçememiş daha sonra yapılan tadilat ile muayeneden geçmiştir. emniyetin kontrol sisteminde 2017 yılının ağır kusurlu hali uyarısı gözüktüğünden tarafıma muayenesiz araç kullanma adı altında 16 ocak 2021 tarihinde 34/a maddesi ile 314,00tl ceza tutanağı ile 7 günlük geçici izin belgesi düzenlenmiştir.2017 yılından itibaren 3 tane muayene ve 1 tane satış işlemi yapıldığı halde tarafıma yazılan ceza tutanağındaki cezanın iptali konusunda ne yapabilirim.teşekürler.not. tüvtürk ile yapılan görüşmede de herhangi bir sorun giderilememiştir.

Abdullah GÖÇER
Abdullah GÖÇER
Yazıya Puanım :
     

Eşim adına kayıtlı araçla işe giderken TRAFİK noktasında takıldım aracın muayenesl 4 gün geçmiş haberim yok.1 saat beni oyaladılar sonra Geçici izin belgesi verdiler.Memur beye özellikle sordum ceza yazıldımı diye hayır 7 gün içinde aracın muayenesini yaptırmazsan ceza yersin dedi.Bende ertesi günü gidip aracın muayenesini yaptırdım.14 geçti 34/a göre 288,00 ceza makbuzu geldi.Sormak istediğim 1)ceza yok 1 hatfa içinde yaptırırsan diye niye söylüyorlar 2)Ceza yazdıysa hemen niye orda tepliğ etmiyorlar.Posta ile gönderiyorlar.Ahmer Bey bu durumda ne yapılabilir.

eray çelik
eray çelik
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi gönderir misiniz rica etsem. 45 gün geçmeden bu cezayı yedim çevirmede aracımın 2 gün sonra vizeye girecegini belirtmeme rağmen ceza yazıldı iptal olur mu sizce bunu da cevaplar mısınız

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

34a muanesiz trafige itiraz belgesi

erkan
erkan
Yazıya Puanım :
     

merhabalar arac muayanesizlikten ceza yedim 288 tl ama hic bir bankada plakayi girerek cezayi goremiyorim e devlette dahil yanliz kendi tcle girdihim zaman ceza gozukuyor sahisami kesilmis oluyor ve bu arac benim ustume ben aracin satisini yapabilirmiyim

ENES
ENES
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin 16 Kasım tarihinde araç aldım araca plaka taktırmaya vaktım olmadı ve polis çevirmesine girdim toplamda 2.088 lira ceza yazıldı şimdi e devlete baktım birde 34/a dan da o polis ceza yazmış fakat aracın muaynesi vardı.Nasıl itiraz edebilirim teşekkürler

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Iy günler ben aricimi muayene yaptirmak icin muayene istasyonuna gittim giderken trafik polisi durdurup ceza yazdi muayenesi 3 gun geçmisti ama o gun randövum
vardi ceza yazma hakki varmi

Tly
Tly
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,6.6 lık izmir depreminin olduğu gün ilçe merkezde yapılan kontrolde ceza yazmayacagını bir hafta süre verdiğini söyleyen polis memurunun aslında ceza yazdıgını bugün eve gelen tebligatla öğrendim.Eve girememe korkusuyla araca binmek durumunda kalmıstık ki sonrasında da muayenesini yaptırdık hemen. İtiraz etmem mantıklı olur mu ?

Osman
Osman
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ,

Aracımın 30.09.2020 tarihinde muayanesi bitiyordu ve ben 24.09.2020 tarihinde randevu almak için sisteme girdiğimde bana direk 03.10.2020 tarihine randevu verdi. Bu süreçte 01.10.2020 tarihinde kontrol noktasında 34/a dan 288 tl muayaneden ceza yedim.
Bu konuda nasıl bir yol izlene bilir ?

Mesut
Mesut
Yazıya Puanım :
     

Selamın aleyküm 34/a dan ceza yedim ve 7 gün mudden verdi muane için ama şuan yaptıracak durumum yok 7 gün sonra men edilince yakalanırsam ne olur bağlanırmı

AHMET AKTAŞ
AHMET AKTAŞ
Yazıya Puanım :
     

TEKRAR MERHABALAR,
08/09/2020 MUAYENE BİTİŞ TARİHİYDİ BEN 11-09-2020 YANİ ÜÇ GÜN SONRA ÇEVİRMEDE CEZA YEDİM. ÜSTELİK ERTESİ GÜNE YANİ AYIN 12 SİNE RANDEVUM ALINMIŞTI. BUNA RAĞMEN CEZA YAZDILAR. NASIL VE NEREYE İTİRAZ EDEBİLİRİM ?? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu