Trafik Kuralları

SRC Belgesi ve Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi, genel olarak standart ehliyeti olan kişilerin, ticari araçları kullanmaları için alması zorunlu olan bir belge çeşididir. Eğer ticari bir araç kullanmak istiyorsanız yasal olarak SRC belgesi ile Psikoteknik belgesine sahibi olmalısınız.

SRC Belgesi Ne Demek?

SRC belgesi almak için bir kursa girmeniz gerekir. Eğer 25 Şubat 2003 tarihinden önce sürücü ehliyeti almışsanız kursa gitmenize ya da sınava girmenize gerek kalmadan SRC belgesi alabilirsiniz. Eğer bu tarihten sonra ehliyet aldıysanız mutlaka kursa gitmeniz gerekir ve TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarılı olmanız gerekir. Sınavı kazanmak için ise 100 puan üzerinden 70 puan almanız gerekir.

Psikoteknik Ne Demek?

Ticari araç sürücüleri her beş yılda bir Psikoteknik belgesi almaları gerekir. Bu belgeyi Psikoteknik değerlendirme merkezlerinden psikolog eşliğinde alabilirler. Test yaklaşık olarak  bir saat kadar sürmektedir. Testten başarıyla geçen aday ayrıca psikiyatr testine de girmesi gerekmektedir.

SRC Belgesi Ne Kadar?

  • SRC 1 Belgesi: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı 1.120,00 TL.
  • SRC 2 Belgesi: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı 1008,00 TL.
  • SRC 3 Belgesi: Uluslararası Eşya/Kargo Taşımacılığı 1.148,00 TL.
  • SRC 4 Belgesi: Yurtiçi Eşya/Kargo Taşımacılığı 1008,00 TL.

SRC Belgesi Çeşitleri

Dört çeşit SRC belgesi vardır. SRC 1 Belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 2 Belgesi, yurt içinde yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 3 Belgesi, uluslararası yük taşımacılığı yapan ve eşya taşımacılığı yapan sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.  SRC 4 Belgesi, yurtiçi yük taşımacılığı yapan ve eşya taşımacılığı yapan sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. 

SRC Belgesi E Devlet’ten Nasıl Alınır?

SRC belgesi almak için, e-devlet şifrenizle giriş yapın ve kamu kurumlarından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı seçin. Bu bölümde mesleki yeterlilik belgesi kısmından SRC belgesi başvuru butonuna tıklayın.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi almak için öncelikle Yeni Ümit Eğitim Kurumları’na başvurarak yurtiçi taşımacılık için 28 saat eğitim almanız gerekir. Yurtdışı taşımacılık için ise 32 saat eğitim almanız gerekir. Ardından e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekir.

SRC Belgesi Nereden Alınır?

E-devlet sistemine şifrenizle giriş yaparak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bölümünden SRC belgesi alabilirsiniz.

SRC Belgesi Kalkıyor Mu?

SRC belgesi artık istenmiyor gibi yalan haberler etrafta dolanıyor. Fakat bu haberlere itibar etmemeniz gerekir. SRC belgesi, yasal olarak alınması zorunlu bir belgedir.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu