Trafik Kazası Kusur Oranları

57/1-e Kusur Oranı: Yolun Ortasında Durma Cezası

57/1e kusur oranı, KTK 57. Maddesinde belirtilen kavşaklarda duraklamak 57/1-e kusur oranı denir. 57/1-e madde trafik cezası nedir kısaca anlatmak gerekirse yol ortasında durmak olarak tanımlanabilir.

Başka bir ifadeyle yolun ortasında duran arabaya çarpmak ne kadar hata ise yolun ortasında duran araçta o kadar hatalıdır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 57 1e kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 57/1-e kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 57 1e kusur oranı nedir? 57/1e itiraz işlemi nasıl yapılır? 57/1-e kusur oranı yüzde kaç? 57/1-e asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 57 1e etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca 57/1-e trafik cezası ne kadar? 57/1-e trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir bu yazımda örnek dilekçe ile birlikte detayları bulabilirsiniz.

Trafik kazasına itiraz için yapılması gereken işlemler
Trafik kazası 57 1 e kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2024


Ktk 57/1e Kusur Oranı Ne Demek?

“Kavşaklarda geçiş hakkı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 57. Maddesi 1. Fıkrası ‘e’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “kavşaklarda duraklamak” demektir.

Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak, yasaktır.

ktk 57/1e kusur oranı

Kavşak köşe başında durmak ile kavşak içerisinde durmak arasında çok fark vardır arkadaşlar. Özellikle geçiş yolunu kapatan ve kavşağa yaklaşan sürücülerin görüş açısını kapatarak park etmek yasaktır.

Kaldı ki sizin aracınızda herhangi bir hasar oluşmasa dahi kavşak içerisine park etme durumlarında oluşan trafik kazalarında kavşakta duran araçta kusurludur.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

57/1e Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1e kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 57 1e neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 57-1e her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 57/1-e trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1e %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1-e %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 57-1e %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 57 1e oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 57/1-e tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Tazminata etkisi bakımından 57 1e asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

57/1-e Asli mi Tali mi?

57/1-e asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 57/1e birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 57-1e maddesini değerlendirmeye almaz. Park halindeki araçlara ve aniden duran araçları ne yazık ki tramer dikkate almamaktadır.

57/1-e Trafik Cezası

Evet dostlar 57 1e trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 57 1e kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 57/1e cezası yazmıyorlar.

108 tl den 690,00 tl ye çıkan trafik cezaları
690,00 tl trafik cezası listesi

Kaza tespit tutanağında 57-1e maddesince kusur verilip. Birde üzerine 57/1-e ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

Çünkü kaza sonrasında ihlal olarak belirtilen maddelerden ceza yazılmamaktadır. Örnek itiraz dilekçesi için bu yazımın yorum kısmında talebinizi belirtin 57 1 e örnek itiraz dilekçesi size mail olarak göndereceğim.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 57 1e ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 57 1e maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 57/1e uzman görüşü alın. Bireysel olarak 57/1e itiraz etmek için “57/1-e kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

57-1e kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 57-1e kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 57/1e kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 57/1e Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 57/1e maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 57/1-e trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

57-1e itiraz sbm iletişim
57/1-e kusur oranı: yolun ortasında durma cezası 1
57-1e itiraz sbm iletişim
57/1-e kusur oranı: yolun ortasında durma cezası 2

Ktk 57/1e itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 57 1e ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
10 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
merve
merve
Yazıya Puanım :
     

Merhaba okudum yazılanları ve bende yardımınızı rıca edıyorum ben yolunda gıderken kontrolsuz kavsak fazlı sarı yanan taraftan gelen bır arac bnm arabama tam ortadan carptı maddı hasar cok faz la ama %100 kusur bze verılmıs konu hakkında yardımlarınızı rıca edıyorum bebegmın oldugu taraftan carptı ve aırbag fln patladı yanndakı araba duruyorken o durmadı ..

Bekir Aydın
Bekir Aydın
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar bana 57/1-e trafik cezası kesilmiş ama ben kaza yada yolda duraklama yapmadım nasıl ispat edebilirim

Ramazan poyraz
Ramazan poyraz
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 3 şeritli yolda en sağ seritte dururken arkadan gelen araç arabama çarptı kusur kimde

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu