Trafik Kazası Kusur Oranları

56/1c Kusur Oranı Nedir? Arkadan Çarpma Sigorta İtirazı

56/1c kusur oranı, KTK 56. Maddesinde belirtilen yakın takip kazalarına 56/1-c kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle öndeki araca arkadan çarpma şeklinde meydana gelen trafik kazasındaki ihlaller 56 1c kusur oranı olarak tanımlanır.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 56/1-c ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Tramerde bu sonucu görüyorsanız %100 kusurlusunuzdur arkadaşlar. Arkadan çarpma sigorta itirazı yolu gözüküyor demektir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 56 1c kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 56/1-c kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 56 1c kusur oranı nedir? 56/1c itiraz işlemi nasıl yapılır? 56/1-c kusur oranı yüzde kaç? 56/1-c asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 56 1c etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Özellikle en çok merak edilen bir kaç konuya da açıklık getireceğiz.

 • Aniden duran arabaya arkadan çarpma
 • Şerit değiştiren araca arkadan çarpmak
 • Arkadan çarpma trafik sigortası işlemleri

Vakit kaybetmeden tüm bu soruları cevaplamaya başlayalım. Keyifle okumanız dileğiyle ayrıca aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin dostlarım.

Ktk 56/1c Kusur Oranı Ne Demek?

“Şerit izleme, gelen trafikle karşılaşma, araçlar arasındaki mesafe, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 56. Maddesi 1. Fıkrası ‘c’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “yakın takip” demektir.

Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek (Yakın takip), yasaktır.

ktk 56/1c kusur oranı

Kanun maddesi çok açık ve net olarak peş peşe giden araçlardan, arkadaki aracın güvenli takip mesafesini dikkate almadan arkadan çarpma halinde arkadaki aracın kusurlu olduğunu ifade etmektedir.

Aniden Duran Arabaya Arkadan Çarpma Nedir?

Genelde bu tarz kaza sonrasında çarpan araç sürücüleri bana ulaştığında ilk cümlesi şüphesiz şu şekilde oluyor. “Ben normal yolumda gidiyordum önümdeki araç aniden durdu arkadan çarptım” diyor ve ekliyor “ben suçlu muyum?” Dostlarım, sürücü kursunda bizlere teknik bir bilgi öğretirler belki hatırlayanınız vardır.

Öndeki aracı takip mesafesi: Hızın yarısı kadar metre cinsinden mesafe bırakarak seyir etmemiz gerekiyor. Kısacası 50 km/h seyir ederken öndeki araçla 25 metre mesafe bırakmamız gerekiyor. Peki seyir halinde bu mesafeyi nasıl hesaplayacağız?

Takip mesafesi hesaplama: Trafikte seksen sekiz seksen dokuz kuralı kullanılır. Öndeki aracın geçtiği noktayı belirleyip 88 89 dedikten sonra belirlediğimizde noktadan geçiyorsak gerekli takip mesafesini koruduğumuzu anlarız.

Eğer ki güvenli mesafeyi korumuş olursanız öndeki araç aniden durmuş olsa bile çarpmadan durabilirsiniz. Dolayısıyla önünüzdeki araç aniden de durmuş olsa arkadan çarparsanız hatalı sizsiniz.

Şerit Değiştiren Araca Arkadan Çarpmak Nedir?

Yukarıda güvenli takip mesafesinden bahsettim. Güvenli takip mesafesi peş peşe aynı şeritte giden araçlar için geçerlidir. Siz kendi şeridinizde giderken sağınızdan veya solunuzdan aniden şeridinize giren araca çarpmalarda sizin kusurunuz yoktur!

46 2B KUSUR ORANINA ITIRAZ DILEKÇESI 46/2B MADDESINE ITIRAZ NASIL YAPILIR
46/2B KUSUR ORANI NEDIR? TRAFIK 46/2-B KUSUR MADDESI ITIRAZI

 • 46/2b kusur oranı maddesi tam olarak bu durumu açıklamaktadır.
 • Gireceğiniz şeridi kontrol etmek zorundasınız.
 • Sinyal vermek şerit değiştirmek için yeterli değildir.
 • Daha detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/46-2-b-kusur-orani/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Arkadan Çarpma Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır?

Arkadan çarpma kazalarında trafik sigortası aracınızın hasar masrafını ve oluşabilecek araç değer kaybınızı almanızda yardımcı olmaz. Kaskonuz var ise aracınızın hasarını yaptırabilirsiniz. Ancak değer kaybı tazminatınızı alamazsınız.

Çünkü karayolları trafik kanununun 91. maddesi olan zorunlu mali trafik sigortaları 3. şahıslara verilen zararı karşılar. Dolayısıyla kazada %100 siz kusurluysanız trafik sigortasından hak talep edemezsiniz.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

56/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

56/1c kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 56 1c neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 56-1c her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 56/1-c trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1c %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1-c %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 56-1c %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 56 1c oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 56/1-c tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


Tazminata etkisi bakımından 56 1c asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

56/1-c Asli mi Tali mi?

Ktk 84/d maddesi kapsamında 56/1-c asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 56/1c birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 56-1c maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü asli kusur maddelerinden birini ihlal etmez ise tramerde %100 kusurlu olursunuz.

TRAFIK KAZASI KUSUR ORANI ITIRAZI SIGORTA TAHKIM BAŞVURUSU ÖRNEKLERI
TRAFIK KAZASI 54 1 A KUSUR ORANI ITIRAZI NASIL YAPILIR 2021


56/1-c Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 56 1c trafik cezası yazılır. 144.00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 56 1c kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 56/1c cezası yazmıyorlar.

56/1-C TRAFIK CEZASI YAKIN TAKIP OLARAK BILINMEKTEDIR. 144.00 LIRA CEZA YAZILMAKTADIR. 56/1C ITIRAZ DILEKÇESI VE 56 1C NEDIR SIZLER IÇIN AÇIKLADIM
56/1-C NEDIR 56/1C TRAFIK CEZASI YAKIN TAKIP CEZASI

Kaza tespit tutanağında 56-1c maddesince kusur verilip. Birde üzerine 56/1-c ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

56/1-c trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/56-1-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 56 1c ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 56 1c maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 56/1c uzman görüşü alın. Bireysel olarak 56/1c itiraz etmek için “56/1-c kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

56-1C KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 56-1C KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
trafik kazası 56/1c kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 56/1c Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 56/1c maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 56/1-c trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

56-1C ITIRAZ SBM ILETIŞIM
56-1C ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Merak ettiğiniz 56 1c ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.6 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
18 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Arslan
Arslan
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abi önümdeki araç ani fren yaptı sıkışık trafikte hafif çarptım maddi bir çizik oluştu benim için sorun olurum

Pekhan
Pekhan
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Park halindeki aracım arkadan traktör carptı maddi hasar meydana geldi

Osman
Osman
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
Sol şeritte seyir halindeyken önümdeki araç aniden durdu. Arkadan çarptım, bana da arkamdaki araç çarptı.
Öndeki araç şoförüne neden durduğunu sorunca sağında giden mikser kamyonun sıkıştırdığını iddia etti. Aslında çok rahat bir şekilde geçebilirdi. önünde herhangi bir araç da yoktu. Bu konuda bize bir yol gösterebilir misiniz? Kusur oranları ne olur? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Şimdiden teşkürler…

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Arkadan aniden duran bir araca çarparak yaralandım 56/1c uygulandı tazminat hakkım var mı??

Fatih Yerlikaya
Fatih Yerlikaya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba benim aracım,arkadaşımdayken bir kazaya karıştı,başka bir araç arkadan çok şiddetli bir şekilde çarpmış, arkadan çarpan aracın sürücü cüsü polisin tuttuğu rapor da öndeki aracın ani şerit değiştirdiğini iddia etmiş, benim araç sürücüsü de kendi şeritinde gittiğini iddia ediyor. Arkadaki aracın 16 metre uzunluğunda fren izi olduğu yazıyor raporda. Kusur oranı belli değil,dava açmamız gerekiyor Muş. Aracım pert sınırını fazla sıyla aşmış, çok mağdur oldum, nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilir seniz çok sevinirim teşekkürler

Muhammed
Muhammed
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar hayırlı günler dilerim efendim ben 1 yıl önce şirket aracı ile arkadan bir araca çarptım 31 bin lira ceza şahsıma geldi şimdi maaşımın 4/1 i kesilecek bunu neden araç sahibine değilde bana gönderdiler bir yardımcı olabilirmisiniz saygılarımla

Seydi Suna
Seydi Suna
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Tomruk yüklü bir kamyon yükü 2 metre taşırmış.Arkadan çarpan kamyonet % 70 prom.slkollü ise ve arkadan çarpmış ise kusur oranı nasıldır

Ali
Ali
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yağmurlu havada kırmızı ışıkta duran arabaya iyice yavaşlamam sonucunda duramadım ve yavaşça vurdum hemen aracımdan indim aracım kenara almak için calıştırmaya çalıştım aracım çalışmadı yolun ortasında kaldı aradan 3 dk falan geçtikten sonra aracımın dörtlülerini yakmak ve uyarıcı levha koymak üzre aracıma doğru giderken hızla gelen bir komyonet aracıma arkan çarptı aracım yaklaşık 100 metre ileriye gitti yüksek miktarda maddi hasar meydana geldi kamyonetin sigortası masrafımı karşılar mı

Gülizar
Gülizar
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 3 şeritli otoban yolunda orta şeritte seyir halindeyiz. Öndeki araba Berlingo panelvan araç. Hızını yavaşlatması sonucu aracımı sağa kırarak şerit değiştirdim. (Sol şeritte araba olduğu için sola kırmadım). Sağ şeritte geçiş sırasında oda önüme arabasını kırdı. Hafif dokunma meydana geldi. Benim arabamın sol orta kısmında yani sol tam orta kısmına 1 karış kadar mesafe kalan yerde 4 parmak kadar belirli belirsiz hasar var. Önümdeki aracında sağ arka kapısında hafif sürtünme izi var. Fakat araç hakimiyetini kayberedek takla attı. Arkada oturan bayan ve çocuk emniyeti kemeri takılı olmadığı için olay yerinde hayatlarını kaybettiller. Bu çok ağır bir durum. Allah kimseye… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu