Trafik Kazası Kusur Oranları

56/1c Kusur Oranı Nedir? Arkadan Çarpma Sigorta İtirazı

56/1c kusur oranı, KTK 56. Maddesinde belirtilen yakın takip kazalarına 56/1-c kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle öndeki araca arkadan çarpma şeklinde meydana gelen trafik kazasındaki ihlaller 56 1c kusur oranı olarak tanımlanır.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 56/1-c ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Tramerde bu sonucu görüyorsanız %100 kusurlusunuzdur arkadaşlar. Arkadan çarpma sigorta itirazı yolu gözüküyor demektir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 56 1c kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 56/1-c kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 56 1c kusur oranı nedir? 56/1c itiraz işlemi nasıl yapılır? 56/1-c kusur oranı yüzde kaç? 56/1-c asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 56 1c etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Özellikle en çok merak edilen bir kaç konuya da açıklık getireceğiz.

 • Aniden duran arabaya arkadan çarpma
 • Şerit değiştiren araca arkadan çarpmak
 • Arkadan çarpma trafik sigortası işlemleri

Vakit kaybetmeden tüm bu soruları cevaplamaya başlayalım. Keyifle okumanız dileğiyle ayrıca aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin dostlarım.

Ktk 56/1c Kusur Oranı Ne Demek?

“Şerit izleme, gelen trafikle karşılaşma, araçlar arasındaki mesafe, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 56. Maddesi 1. Fıkrası ‘c’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “yakın takip” demektir.

Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek (Yakın takip), yasaktır.

ktk 56/1c kusur oranı

Kanun maddesi çok açık ve net olarak peş peşe giden araçlardan, arkadaki aracın güvenli takip mesafesini dikkate almadan arkadan çarpma halinde arkadaki aracın kusurlu olduğunu ifade etmektedir.

Aniden Duran Arabaya Arkadan Çarpma Nedir?

Genelde bu tarz kaza sonrasında çarpan araç sürücüleri bana ulaştığında ilk cümlesi şüphesiz şu şekilde oluyor. “Ben normal yolumda gidiyordum önümdeki araç aniden durdu arkadan çarptım” diyor ve ekliyor “ben suçlu muyum?” Dostlarım, sürücü kursunda bizlere teknik bir bilgi öğretirler belki hatırlayanınız vardır.

Öndeki aracı takip mesafesi: Hızın yarısı kadar metre cinsinden mesafe bırakarak seyir etmemiz gerekiyor. Kısacası 50 km/h seyir ederken öndeki araçla 25 metre mesafe bırakmamız gerekiyor. Peki seyir halinde bu mesafeyi nasıl hesaplayacağız?

Takip mesafesi hesaplama: Trafikte seksen sekiz seksen dokuz kuralı kullanılır. Öndeki aracın geçtiği noktayı belirleyip 88 89 dedikten sonra belirlediğimizde noktadan geçiyorsak gerekli takip mesafesini koruduğumuzu anlarız.

Eğer ki güvenli mesafeyi korumuş olursanız öndeki araç aniden durmuş olsa bile çarpmadan durabilirsiniz. Dolayısıyla önünüzdeki araç aniden de durmuş olsa arkadan çarparsanız hatalı sizsiniz.

Şerit Değiştiren Araca Arkadan Çarpmak Nedir?

Yukarıda güvenli takip mesafesinden bahsettim. Güvenli takip mesafesi peş peşe aynı şeritte giden araçlar için geçerlidir. Siz kendi şeridinizde giderken sağınızdan veya solunuzdan aniden şeridinize giren araca çarpmalarda sizin kusurunuz yoktur!

46 2b kusur oranına itiraz dilekçesi 46/2b maddesine itiraz nasıl yapılır
46/2b kusur oranı nedir? Trafik 46/2-b kusur maddesi itirazı

 • 46/2b kusur oranı maddesi tam olarak bu durumu açıklamaktadır.
 • Gireceğiniz şeridi kontrol etmek zorundasınız.
 • Sinyal vermek şerit değiştirmek için yeterli değildir.
 • Daha detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/46-2-b-kusur-orani/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Arkadan Çarpma Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır?

Arkadan çarpma kazalarında trafik sigortası aracınızın hasar masrafını ve oluşabilecek araç değer kaybınızı almanızda yardımcı olmaz. Kaskonuz var ise aracınızın hasarını yaptırabilirsiniz. Ancak değer kaybı tazminatınızı alamazsınız.

Çünkü karayolları trafik kanununun 91. maddesi olan zorunlu mali trafik sigortaları 3. şahıslara verilen zararı karşılar. Dolayısıyla kazada %100 siz kusurluysanız trafik sigortasından hak talep edemezsiniz.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

56/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

56/1c kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 56 1c neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 56-1c her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 56/1-c trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1c %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1-c %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 56-1c %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 56 1c oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 56/1-c tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Tazminata etkisi bakımından 56 1c asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

56/1-c Asli mi Tali mi?

Ktk 84/d maddesi kapsamında 56/1-c asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 56/1c birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 56-1c maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü asli kusur maddelerinden birini ihlal etmez ise tramerde %100 kusurlu olursunuz.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası 54 1 a kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2021


56/1-c Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 56 1c trafik cezası yazılır. 144.00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 56 1c kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 56/1c cezası yazmıyorlar.

56/1-c trafik cezası yakın takip olarak bilinmektedir. 144. 00 lira ceza yazılmaktadır. 56/1c itiraz dilekçesi ve 56 1c nedir sizler için açıkladım
56/1-c nedir 56/1c trafik cezası yakın takip cezası

Kaza tespit tutanağında 56-1c maddesince kusur verilip. Birde üzerine 56/1-c ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

56/1-c trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/56-1-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 56 1c ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 56 1c maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 56/1c uzman görüşü alın. Bireysel olarak 56/1c itiraz etmek için “56/1-c kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

56-1c kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 56-1c kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 56/1c kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 56/1c Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 56/1c maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 56/1-c trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

56-1c itiraz sbm iletişim
56/1c Kusur Oranı Nedir? Arkadan Çarpma Sigorta İtirazı 1
56-1c itiraz sbm iletişim
56/1c Kusur Oranı Nedir? Arkadan Çarpma Sigorta İtirazı 2

Merak ettiğiniz 56 1c ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.3 25 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.3 25 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
92 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Elif
Elif
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba dün ankara çevre yolunda sağdan ikinci şeritte 90 km hızla giderken aracıma arkadan çarptı biri ama kendisi benim şerit değiştirdiğimi ifade etmiş ama öyle bisey yok aracım perte çıkmış durumda bu durumda onun kendini kurtarmak için söylediği bu durum çıkacak olan oranı etkiler mi .? Dilerseniz aracın fotoğraflarını atabilirim size

ibrahim teke
ibrahim teke
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selamın alyeküm hocam sehir içi ana yolda sol seritte 60 süratım vardı önümdeki araçla aniden durdu hatta aniden duran 4 5 aractan söz ettiler ama onlar gaza basıp gittiler ve bende farkettim frene bastım ama kaydım öndeki araca carptım onunda dedigine göre tabi yalan söylüyor biliyorum beni carpma sittedimden bende öndeki araca caprtım dedi tutanaktada o sekilde yazdı burda ne yapamalıyım rica etsem bilgi verirmisiniz

Özgür
Özgür
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Trafik de biz duruyor duk durur Ken arkadan suratli gelen arac bana carptı bende o etkiyle öndeki araca carptım öndeki arac da kusur fazla olmadığı için gitti gelen trafik polisi tutanak da kusur tesbit edilemedi raporu verdi aracı yaptırmam içintamire verdim gelen ekspertiz kusur oranı olmadığı için ödeme yapamam dedi ben nasıl bir yol izlemeliyim karakolda arkadan gelen sahıs sucunu kabul etti tutanak mevcut

Hüseyin sarı
Hüseyin sarı
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Trafik şıklarında önümde araç durunca bende durdum arkamızdan gelen araç duramayip çok sert şekilde bana çarptı benim araçta kayıp öndeki araca vurdu . Trafik ışıklarında önümdeki araçla aramdaki mesafe 2 metreden fazlaydı tutanakta arkan çarpan hatasını kabul etti öndeki aracın hasarını benmi karşılarım ?

serdar
serdar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

tali yoldan motorsikletle giderken kırmızı ışık yanıp sönüyordu durup kontrolü yaptım sol tarafta orda da levha yanıp sönüyordu kırmızı hemen gerisinde servis aracı geliyordu ışıga gelmeden müsait die geçip tam kendi yoluma girerken bi araç gelip hiç fren dahi yapmadan bana vurdu arka kuyruk kısmından motosikletin sonra direğe çarpıp yamultup air bekleri açtı benim motor 50 metre sürüklendi benide sol tarafa dogru fırlattı araç dur geç yapmadan direk gelip bana çarptı fren dahi yapmadı ana yolda olması bunu kusurlu saymazmı beni ambulans gelip hastahaneye götürdü polisler gelip tutanak tutmuş benim ifadem dahi alınmadan bu durumda ne yapmalıyım

Öfrk
Öfrk
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın hocam; çift yönlü iki şeritli yoldayken önümdeki araç tavuk sürüsüne çarpmamak için ani fren yaptı ve araç durmuş halde ana yolda durduğundan ve ani frenden dolayı kısmen yan olan araca çarpmamak için fren yapınca arkadan çarptım. Tutanaklarda da aynı beyanda ikimizde bulunduk burada ana yolda akan trafikte olan bu kazadan dolayı suç oranı nedir acaba.

Öfrk
Öfrk
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ahmet bey kaza yerinin karşısında olması lazım tavukların yeri, sahibini araştırma işini kim üstlenecek acaba

Hasan kurt
Hasan kurt
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

öndeki araç aniden durunca arkadan çarptım. Kaza, Tutanağına 56’ya 1C den Işlem yapılmış olup Arkadan çarptığım için ve kusurlu ben olduğumdan, Bunun sonucunda, Şahsi olarak benim ödemem gereken trafik para cezası çıkar mı?karşı tarafın mali yükünü benmi yoksa sigortammı karşılar.

Mahmut
Mahmut
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kopru altinda benzini bitmis bir araca carpma kusuru orani nedir hic bir uyari lavhasi yoktur

Mahmut
Mahmut
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Köprü altında yerleşim yerinde aracın Benzini Bitmiş ve 3 şeritli Yolun sağında fark etmiş yani terk etmiş aracı hiçbir uyarıcı levha bulunmuyordu köprü altına girdiğim gibi fark ettim aracı ve carptim hiçbir levha bulunmuyordu ve trafik %100 suç oranını bana vermiş ben de haksızlığa uğramak istemediğim için Mahkemeye verdim

mehmet
mehmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ben sağ şeritteyken göbeğin içindeyken göbegin solundaki şahış sol şeritten sağ şeride gecerken bana arka sol tarafdan arka jantın ordan çarptı kusur yüzde yüz bizde gözüküyor fakat göbegin içinde benim şeridime tecavüz ettiği için hemde arka tarafdan çarptığı için itiraz etmek istiyorum sizce kim kusurludur sigorta şirketi kavşakdan dönene yol vermediğimiz için bizi kusurlu gösteriyor.SBM’nin kaza durum senaryoları 32. Durumda da belirtildiği gibi (K.Y.T.K. 53 ve Yön:102) bahsi geçen kaza bu kaza durum senaryosunun aynısıdır.

Kaynak: https://www.sbm.org.tr/upload/Sbm/Sayfalar/ktt_kaza_durum_senaryolari-1.pdf

mehmet
mehmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

göbeğin içinde şerit degiştirmek yasak değil mi kazalar bu yüzden oluyor zaten göbeğe soldan girdiysen soldan sağdan girdiysen sağdan çıkılması gerekiyor bu şahız benim şeridime tecavüz ettiği için çarptı bize ayrıca madem sağ şerite geçecekti zamanında geçmesi lazımdı buda bir kusur göbekden dönerken bile sağ şeritte kalması gerekiyordu
bu şahız göbekde şerit degiştirirken çarptı zaten sağ tarafını kontrol etmediği için

mehmet
mehmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

ayrıca şunuda merak ediyorum ikimizde göbeğin içindeyiz diyelim ben sağdayım diğer kişi solda soldan sağa geçerken beni aracıma çarptı o zamandamı biz şuçluyuz sbm kaza senaryolarında 32 duruma girmiyor mu bu

İbrahim
İbrahim
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracıma aynı yerden iki farklı kişi çarptı bu kazanın yaptırımı ne olur çarpan iki kişi de mi onarım yaptıracak bir kisiye mi kalacak ?

İbrahim
İbrahim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

İki farklı tarihte iki farklı arac seyir halinde iken duramayip arkadan çarptı

İbrahim
İbrahim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Anladım Teşekkür ederim

Nihat alış
Nihat alış
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Düz caddede ilerlerken sağa sinyal verip tam dönerken arkadan 80 veya 100 de gelene araba beni sağdan sollamak isterken bana çarptı sizce bu durumda kim haklı

Özkan
Özkan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar başıma talihsiz bi kaza geldi dün akşam İzmir in bergama ilçesinde ikamet ediyorum aracimla park halindeyken markete gittim çıktım aracima bindim önümde araç durduğu için biraz geri gelip yola çıkmak isterken bi anda solda bulunan tahliye yola sağ dan giriş yapan arabaya vurdum buradaki suç oranı nedir

Özkan
Özkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Sagolun verdiğiniz bilgi için 35F**** plakalı araç sahibi kaza anında aracını yerinden oynatıp fotoğraf çekti bu yasal mı

Özkan
Özkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Teşekkür ederim zaten ufak bi hasar olduğunu söyledi sigorta acente fazla sigorta basamağıni etkilemez dedi

Serkan
Serkan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Park yasagi olan biyere park edilmis araca carptim napmam lazim

Hüseyin
Hüseyin
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Adana otobanda seyir halinde iken önde öndeki araç ani fren yapınca arkadan vurdum 100de 100 bnmi kusurluyum

Himmet Tayar
Himmet Tayar
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamın aleyküm kolluk kuvveti çalışanıyım, hocam iki gün önce ;öndeki araç aniden durunca arkadan çarptım. Kaza, Tutanağına 56’ya 1C den Işlem yapılmış olup Arkadan çarptığım için ve kusurlu ben olduğumdan, Bunun sonucunda, Şahsi olarak benim ödemem gereken trafik para cezası çıkar mı?

Gürkan
Gürkan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar bugün bir kaza yaşadım kavşaktan sola dönecektim sinyalimi verdim yavaşladım döndüm trafiğin bitmesini beklerken arkadan bir araç bagaj kısmına vurdu burda benim suçlu çıkma ihtimalim varmı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu