Trafik Cezaları

30/1-b Trafik Cezası Nedir? Cam Filmi Cezası

30/1-b trafik cezası abartı egzoz veya cam filmi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Aracında abartı egzoz kullanmak veya cam filmi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 30/1b nedir, 30/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 30-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 30 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 30/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 30/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

30 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 30/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 30/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

30/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran, araç kullanmak yasaktır.

30/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

30/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 30. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Cam filmi cezası veya aracında abartı egzoz kullanmak olarak bilinmektedir.

30/1-b ceza maddesi nedir?

  • Ön cam filmi cezası
  • Cam filmi cezası
  • Abartı egzoz cezası
  • Abartı egzoz motor cezası
  • Cam filmi cezası: Aslında bana göre kanun boşluğu denilecek bir yerde. Yukarıda kanunda yazılı halini paylaştım sizlerle cam veya film gibi bir hüküm yok ancak ceza yazılıyor. Mahkemelerde iptal etmiyor.
  • Ön cam filmi cezası: Çzellikle yazdım dostlarım. İlgili madde de ön cam veya yan cam diye bir hüküm bulunmamaktadır. Yani ön cam filmi cezası ayrı bir hüküm değildir ceza yazılıyor. Ön cam filmi cezası var mı? sorunuzun cevabını böylelikle vermiş olduk.
  • Abartı egzoz cezası: Fabrika çıkışında büyük motor hacmine sahip araçlarda veya spor motosikletlerde bildiğimiz üzere yüksek gürültü çıkartan egzozlar bulunmaktadır. TUV TURK muayeneden geçiriyor, bu araçların ülkemizde satışı için uygunluk belgesi veriliyor nitekim bu araçlarda satılıyor. Ancak kullanmak yasak! 🙂 Size hak veriyorum ancak kural, kuraldır! uymak zorundayız.
  • Abartı egzoz motor cezası: 2918 sayılı KTK hükümlerinde araç demek motorlu veya motorsuz olarak ikiye ayrılmıştır. Motorlu araçlar, otomobil, motosiklet, kamyon, otobüs, kamyonet vs. vs. bu listeyi uzatabiliriz. Yani motorsikletler ayrı bir hükümde değil bu kurallar tüm araçlar için geçerlidir.

Son günlerde gündem olan hatta tartışması devam eden bir konu cam filmi cezası, araç muayeneden geçiyor, TUV TURK sadece hafif kusur olarak değerlendiriyor. Ancak trafik polisleri cam filmi cezası yazmaya devam ediyor. Siyasiler artık yazılmayacak diyor. Hatta cam filmi yönetmeliği 2019 yılında değişti haberleri yapıldı nedir son durum?

Arkadaşlar lütfen bu yorumumu siyasi olarak değerlendirmeyin! Karayolları Trafik Kanunun da hiç bir değişiklik yapılmadan artık “cam filmi cezası yazılmayacak” demekle bu maddeyi iptal etmek söz konusu dahi olamaz. Eğer kanun koyucular bu işleyişte bir hata olduğunu düşünüyor ise basın açıklaması yaparak değil kanun değişikliği yaparak bu konuyu çözebilirler!

Peki 30 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

30/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 30/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

30/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
30/1-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
30/1-b cezası ne kadar 2021

30/1-b maddesi Ikiyüzseksensekiz Lira ve %25 indirim hakkınız var.

Unutmadan söylemeliyim! 30/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 30 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kaç numara cam filmi kullanırsam ceza yazılmaz?

Cam filmi cezası yazılırken rengine, modeline, numarasına bakılmıyor dostlar böyle bir ayrım yok. Kaç numara film kullanırsanız, kullanın ceza yazılır.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

30/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 30/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 30 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

30-1B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
30-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 30/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 30/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 30 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

30/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

30 1b ceza maddesi ise 30/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

30-1B KUSUR ORANI
30-1B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Dostlar, bazı arkadaşlar bana ulaştıklarında aracımda egzoz vardı polis bana kazada kusur verdi diyor. Aslında böyle bir şey yok neden mi?

Kazanın oluş şekline göre kusur oranı dağılımı yapılır. Yani sizin aracınızda abartı egzoz var diye, kimse kusur veremez. Çünkü sizin aracınızda abartı egzoz olmasaydı bu kaza olmayacak mıydı?

Kusur maddesi değildir ama ihlal maddesidir. Ceza yazılır bunlar farklı kavramlar. Elbette siz kavşaklarda ilk geçiş hakkına riayet etmezseniz kusur verilir ama bunun sebebi ne egzozdur ne de cam filmi bu sizin altına sığındığınız bahanenizdir!

30/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

30 1b itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Diyelim ki abartı egzoz 30/1b maddesi gereğince ceza yazıldı ama fabrika çıkışında bulunan orjinal egzoz. Hemen aracınızın fabrikasıyla iletişime geçip uygunluk belgelerini talep edip mahkemeye sunmanız itirazınızı güçlendirir.

Burada şöyle bir dezavantaj devreye giriyor polisler işlem yaptıktan sonra, Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri, çevreyi rahatsız edici veya ses ve gürültü çıkartıcı araç kullanmaktan idari para cezası uyguluyorlar.

Bir suça iki ceza olmaz. Ya trafik yazacak ya da Çevre Şehircilik yazacak. Usulden bozma gerekçesi diyebilir.

Ancak 30/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 30/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

30/1B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
30 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 30-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 30-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

30/1b Sıkça Sorulan Sorular

30/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

30 1b trafik cezası sorgulama ve 30/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

30-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

30-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

30/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 30-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

30 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 30-1b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 30-1b ceza yazılır mı?

30 1b sürücülere yazılır. Araçta abartı egzoz, cam filmi gibi aykırı bir durum var ise bu aracı kullandığı an sorumluluk ondadır.

30-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

30/1-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 30-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 30-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

30/1b itiraz dilekçesi indir

30-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 30-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


30 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 23 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 23 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
87 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İbrahim
İbrahim
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar cam filimi cezası yedim örnek dilekçe gönderirmisiniz. Meni kaldırmak için bütün camların filimlerini sökmem gerektiği söylendi buna da itiraz edebiliyormuyum ?

Rıdvan
Rıdvan
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler bugün 30/1b ceza yedim. Bana 7 günlük süre verildi. Bu sürede cam filmini sökmek yeterli mi ?

En son 25 gün önce tarafından Rıdvan düzenlendi
Metehan
Metehan
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi ve nasıl işlem uygulamamız lazım.

Senem
Senem
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği yollar mısınız lütfen

mücahit
mücahit
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

en açık renk olmasına rağmen ön cam filminden yazdılar peki muayeneden neden geçiriyorlar, muayeneden geçmeye mani değilse neden ceza yazılıyor. çelişkinin cezasını biz çekiyoruz. muayenede ağır kusur say söktür. maile dilekçe gönderir misiniz.

Berka
Berka
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği alabilir miyim ?

YASİN
YASİN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 6.martta ön cam filminden ceza yedim 20 ceza puanı aldım.Araca men belgesi verildi tamamen haksız bir ceza ve men belgesi cezaya itiraz ettim sulh cezaya ama bu meni kaldıramıyorum.Bununla alakalı olarak sizden yardım talep ediyorum gerçekten vatandaş hem mağdur ediliyor hemde trafik polisiyle sorun yaşıyor.Piyasada milyonlarca araç filmli olarak dolaşıyor.Kimse bunlara birşey demiyor.Lütfen ne yapabilirim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.Ceza maddesi 30.1/b bununla alakalı olarak mahkekmeye ne gibi ekstradan delil sunabilirim.

Acar
Acar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim?

Ozan Gendigelen
Ozan Gendigelen
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Cam filminden dolayi ceza yedim ama arkamdan geldi ceza resmini de cektigini dusunmuyorum ceza itiraz dilekcesi alabilir miyim tesekkurler

Yusuf
Yusuf
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Araçla seyir halindeyken pilakaya 30/1b cezasi kesilmiş itiraz edebilirmiyim edersem de nasil edebilirim

malik
malik
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi alabilirmiyim

Fatih
Fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Eczacı olarak çalışmaktayım. 14.01.2021 günü polis memuru tarafıma 30/1-b maddesi uyarınca idari para cezası kesmiştir. Ancak buna ilişkin fotoğraflama veya başka bir şey yapmadı. İtiraz dilekçesi örneğiniz var mıdır Avukat bey

Mutlu YILMAZ
Mutlu YILMAZ
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yardım larınız dan dolayı teşekkür ederim.

Ozan Yılmaz
Ozan Yılmaz
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, bugün bana da 30/1b cezası takdim edildi; aracımın ön camında en açık cam filmi olmasına ve içerisi görünmesine rağmen yine de polis “ben göremiyorum içerisini” diyerek ceza yazdı. Ben de ne uğraşacağım diyerek filmi söktürdüm. Ama yine de bu duruma itiraz etmek istiyorum. En azından uyarılsaydım da 7 gün sonra men edilme ve cezai uygulama gerçekleştirilseydi. Usule aykırı bir cezai işlem olduğunu düşünüyorum.
Sizce itirazımdan bir sonuç alabilir miyim?

Gökhan
Gökhan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 30/1-B Cezası Ve 63 Cezası 2 adet ceza yedim aynı anda bilgimde yok eve geldi ceza fotoğrafta yok. Arabamda abart egzoz ve cam filmi yok. Ne yapmam gerekiyor..

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Teşekkür ederim bugün itiraz edicem.

Arif Taner Çakır
Arif Taner Çakır
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Cam film cezası yedim

Enes dogan
Enes dogan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar cam filmi cezasi yedim. Itiraz için dilekçe örneği atabilirmisiniz?

Burak
Burak
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Yeni satın aldığım aracı, satın aldıktan 3 saat sonra 30/1-b maddesinden ceza yedim. Ön cam filmleri tüvtürk muayne belgesinde hafif kusur olarak geçiyor. İtiraz etmek istiyorum yardımcı olur musunuz

Eren
Eren
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
30/1-b maddesinden ceza yedim olan cam filmi en az ton renginden fakat inatla yazdı cezayı ve 7 gün düzeltmem için süre verdiler trafikten men icin yapmam gereken cam filmini sokup devam etsem yetiyor mu birde itiraf dilekçe örneği alabilirmiyim

Kadir Keskin
Kadir Keskin
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
30/1-b maddesinden ceza yedim fakat görüşü engelleyecek şekilde değil polis resmini çekerken bende çektim ki kanıt olsun görüşü engellemediğini gerekli yerlere göstermek için bunun için itiraz etmek istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu