Trafik Cezaları

30/1-b Trafik Cezası Nedir? Cam Filmi Cezası

30/1-b trafik cezası abartı egzoz veya cam filmi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Aracında abartı egzoz kullanmak veya cam filmi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 30/1b nedir, 30/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 30-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 30 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 30/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 30/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

30 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 30/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 30/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

30/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran, araç kullanmak yasaktır.

30/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

30/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 30. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Cam filmi cezası veya aracında abartı egzoz kullanmak olarak bilinmektedir.

30/1-b ceza maddesi nedir?

  • Ön cam filmi cezası
  • Cam filmi cezası
  • Abartı egzoz cezası
  • Abartı egzoz motor cezası
  • Cam filmi cezası: Aslında bana göre kanun boşluğu denilecek bir yerde. Yukarıda kanunda yazılı halini paylaştım sizlerle cam veya film gibi bir hüküm yok ancak ceza yazılıyor. Mahkemelerde iptal etmiyor.
  • Ön cam filmi cezası: Çzellikle yazdım dostlarım. İlgili madde de ön cam veya yan cam diye bir hüküm bulunmamaktadır. Yani ön cam filmi cezası ayrı bir hüküm değildir ceza yazılıyor. Ön cam filmi cezası var mı? sorunuzun cevabını böylelikle vermiş olduk.
  • Abartı egzoz cezası: Fabrika çıkışında büyük motor hacmine sahip araçlarda veya spor motosikletlerde bildiğimiz üzere yüksek gürültü çıkartan egzozlar bulunmaktadır. TUV TURK muayeneden geçiriyor, bu araçların ülkemizde satışı için uygunluk belgesi veriliyor nitekim bu araçlarda satılıyor. Ancak kullanmak yasak! 🙂 Size hak veriyorum ancak kural, kuraldır! uymak zorundayız.
  • Abartı egzoz motor cezası: 2918 sayılı KTK hükümlerinde araç demek motorlu veya motorsuz olarak ikiye ayrılmıştır. Motorlu araçlar, otomobil, motosiklet, kamyon, otobüs, kamyonet vs. vs. bu listeyi uzatabiliriz. Yani motorsikletler ayrı bir hükümde değil bu kurallar tüm araçlar için geçerlidir.

Son günlerde gündem olan hatta tartışması devam eden bir konu cam filmi cezası, araç muayeneden geçiyor, TUV TURK sadece hafif kusur olarak değerlendiriyor. Ancak trafik polisleri cam filmi cezası yazmaya devam ediyor. Siyasiler artık yazılmayacak diyor. Hatta cam filmi yönetmeliği 2019 yılında değişti haberleri yapıldı nedir son durum?

Arkadaşlar lütfen bu yorumumu siyasi olarak değerlendirmeyin! Karayolları Trafik Kanunun da hiç bir değişiklik yapılmadan artık “cam filmi cezası yazılmayacak” demekle bu maddeyi iptal etmek söz konusu dahi olamaz. Eğer kanun koyucular bu işleyişte bir hata olduğunu düşünüyor ise basın açıklaması yaparak değil kanun değişikliği yaparak bu konuyu çözebilirler!

Peki 30 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

30/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 30/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

30/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
30/1-b1.506,00 TL1.129,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
30/1-b cezası ne kadar 2024

30/1-b maddesi Ikiyüzseksensekiz Lira ve %25 indirim hakkınız var.

Unutmadan söylemeliyim! 30/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 30 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kaç numara cam filmi kullanırsam ceza yazılmaz?

Cam filmi cezası yazılırken rengine, modeline, numarasına bakılmıyor dostlar böyle bir ayrım yok. Kaç numara film kullanırsanız, kullanın ceza yazılır.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

30/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 30/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 30 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

30-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
30-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 30/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 30/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 30 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

30/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

30 1b ceza maddesi ise 30/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

30-1b kusur oranı
30-1b kusur oranı yüzde kaç

Dostlar, bazı arkadaşlar bana ulaştıklarında aracımda egzoz vardı polis bana kazada kusur verdi diyor. Aslında böyle bir şey yok neden mi?

Kazanın oluş şekline göre kusur oranı dağılımı yapılır. Yani sizin aracınızda abartı egzoz var diye, kimse kusur veremez. Çünkü sizin aracınızda abartı egzoz olmasaydı bu kaza olmayacak mıydı?

Kusur maddesi değildir ama ihlal maddesidir. Ceza yazılır bunlar farklı kavramlar. Elbette siz kavşaklarda ilk geçiş hakkına riayet etmezseniz kusur verilir ama bunun sebebi ne egzozdur ne de cam filmi bu sizin altına sığındığınız bahanenizdir!

30/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

30 1b itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Diyelim ki abartı egzoz 30/1b maddesi gereğince ceza yazıldı ama fabrika çıkışında bulunan orjinal egzoz. Hemen aracınızın fabrikasıyla iletişime geçip uygunluk belgelerini talep edip mahkemeye sunmanız itirazınızı güçlendirir.

Burada şöyle bir dezavantaj devreye giriyor polisler işlem yaptıktan sonra, Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri, çevreyi rahatsız edici veya ses ve gürültü çıkartıcı araç kullanmaktan idari para cezası uyguluyorlar.

Bir suça iki ceza olmaz. Ya trafik yazacak ya da Çevre Şehircilik yazacak. Usulden bozma gerekçesi diyebilir.

Ancak 30/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 30/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

30/1b trafik cezası itirazı
30 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 30-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 30-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

30/1b Sıkça Sorulan Sorular

30/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

30 1b trafik cezası sorgulama ve 30/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

30-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

30-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

30/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 30-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

30 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 30-1b itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 30-1b ceza yazılır mı?

30 1b sürücülere yazılır. Araçta abartı egzoz, cam filmi gibi aykırı bir durum var ise bu aracı kullandığı an sorumluluk ondadır.

30-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

30/1-b 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 30-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 30-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

30/1b itiraz dilekçesi indir

30-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 30-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


30 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 28 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 28 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
138 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tarık
Tarık
Yazıya Puanım :
     

Sürücü camı ve yolcu camındaki filmden ceza yedim

swordfish
swordfish
Yazıya Puanım :
     

dilekceyi nasıl indirebiliriz

Halil
Halil
Yazıya Puanım :
     

Araçim seyir halinde iken ön cam filminden ceza yedim . Bu ceza tarafına tebliğ edilerek değil posta yoluyla geldi herhangi bir tespit resim de yok . İtiraz edersem kazanabilir miyim. Birde itiraz edip kaybettigimde ne kadar ücret ödüyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu