Trafik Cezaları

30/1-b Trafik Cezası Nedir? Cam Filmi Cezası

30/1-b trafik cezası abartı egzoz veya cam filmi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Aracında abartı egzoz kullanmak veya cam filmi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 30/1b nedir, 30/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 30-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 30 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 30/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 30/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

30 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 30/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 30/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

30/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran, araç kullanmak yasaktır.

30/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

30/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 30. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Cam filmi cezası veya aracında abartı egzoz kullanmak olarak bilinmektedir.

30/1-b ceza maddesi nedir?

  • Ön cam filmi cezası
  • Cam filmi cezası
  • Abartı egzoz cezası
  • Abartı egzoz motor cezası
  • Cam filmi cezası: Aslında bana göre kanun boşluğu denilecek bir yerde. Yukarıda kanunda yazılı halini paylaştım sizlerle cam veya film gibi bir hüküm yok ancak ceza yazılıyor. Mahkemelerde iptal etmiyor.
  • Ön cam filmi cezası: Çzellikle yazdım dostlarım. İlgili madde de ön cam veya yan cam diye bir hüküm bulunmamaktadır. Yani ön cam filmi cezası ayrı bir hüküm değildir ceza yazılıyor. Ön cam filmi cezası var mı? sorunuzun cevabını böylelikle vermiş olduk.
  • Abartı egzoz cezası: Fabrika çıkışında büyük motor hacmine sahip araçlarda veya spor motosikletlerde bildiğimiz üzere yüksek gürültü çıkartan egzozlar bulunmaktadır. TUV TURK muayeneden geçiriyor, bu araçların ülkemizde satışı için uygunluk belgesi veriliyor nitekim bu araçlarda satılıyor. Ancak kullanmak yasak! 🙂 Size hak veriyorum ancak kural, kuraldır! uymak zorundayız.
  • Abartı egzoz motor cezası: 2918 sayılı KTK hükümlerinde araç demek motorlu veya motorsuz olarak ikiye ayrılmıştır. Motorlu araçlar, otomobil, motosiklet, kamyon, otobüs, kamyonet vs. vs. bu listeyi uzatabiliriz. Yani motorsikletler ayrı bir hükümde değil bu kurallar tüm araçlar için geçerlidir.

Son günlerde gündem olan hatta tartışması devam eden bir konu cam filmi cezası, araç muayeneden geçiyor, TUV TURK sadece hafif kusur olarak değerlendiriyor. Ancak trafik polisleri cam filmi cezası yazmaya devam ediyor. Siyasiler artık yazılmayacak diyor. Hatta cam filmi yönetmeliği 2019 yılında değişti haberleri yapıldı nedir son durum?

Arkadaşlar lütfen bu yorumumu siyasi olarak değerlendirmeyin! Karayolları Trafik Kanunun da hiç bir değişiklik yapılmadan artık “cam filmi cezası yazılmayacak” demekle bu maddeyi iptal etmek söz konusu dahi olamaz. Eğer kanun koyucular bu işleyişte bir hata olduğunu düşünüyor ise basın açıklaması yaparak değil kanun değişikliği yaparak bu konuyu çözebilirler!

Peki 30 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

30/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 30/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

30/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
30/1-b1.506,00 TL1.129,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
30/1-b cezası ne kadar 2024

30/1-b maddesi Ikiyüzseksensekiz Lira ve %25 indirim hakkınız var.

Unutmadan söylemeliyim! 30/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 30 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kaç numara cam filmi kullanırsam ceza yazılmaz?

Cam filmi cezası yazılırken rengine, modeline, numarasına bakılmıyor dostlar böyle bir ayrım yok. Kaç numara film kullanırsanız, kullanın ceza yazılır.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

30/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 30/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 30 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

30-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
30-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 30/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 30/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 30 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

30/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

30 1b ceza maddesi ise 30/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

30-1b kusur oranı
30-1b kusur oranı yüzde kaç

Dostlar, bazı arkadaşlar bana ulaştıklarında aracımda egzoz vardı polis bana kazada kusur verdi diyor. Aslında böyle bir şey yok neden mi?

Kazanın oluş şekline göre kusur oranı dağılımı yapılır. Yani sizin aracınızda abartı egzoz var diye, kimse kusur veremez. Çünkü sizin aracınızda abartı egzoz olmasaydı bu kaza olmayacak mıydı?

Kusur maddesi değildir ama ihlal maddesidir. Ceza yazılır bunlar farklı kavramlar. Elbette siz kavşaklarda ilk geçiş hakkına riayet etmezseniz kusur verilir ama bunun sebebi ne egzozdur ne de cam filmi bu sizin altına sığındığınız bahanenizdir!

30/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

30 1b itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Diyelim ki abartı egzoz 30/1b maddesi gereğince ceza yazıldı ama fabrika çıkışında bulunan orjinal egzoz. Hemen aracınızın fabrikasıyla iletişime geçip uygunluk belgelerini talep edip mahkemeye sunmanız itirazınızı güçlendirir.

Burada şöyle bir dezavantaj devreye giriyor polisler işlem yaptıktan sonra, Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri, çevreyi rahatsız edici veya ses ve gürültü çıkartıcı araç kullanmaktan idari para cezası uyguluyorlar.

Bir suça iki ceza olmaz. Ya trafik yazacak ya da Çevre Şehircilik yazacak. Usulden bozma gerekçesi diyebilir.

Ancak 30/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 30/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

30/1b trafik cezası itirazı
30 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 30-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 30-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

30/1b Sıkça Sorulan Sorular

30/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

30 1b trafik cezası sorgulama ve 30/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

30-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

30-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

30/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 30-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

30 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 30-1b itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 30-1b ceza yazılır mı?

30 1b sürücülere yazılır. Araçta abartı egzoz, cam filmi gibi aykırı bir durum var ise bu aracı kullandığı an sorumluluk ondadır.

30-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

30/1-b 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 30-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 30-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

30/1b itiraz dilekçesi indir

30-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 30-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


30 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 28 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 28 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
138 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet Akif YEŞİL
Mehmet Akif YEŞİL
Yazıya Puanım :
     

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben de 30 1 b den ceza yemişim ödeyeceğim ama itiraz etmek istiyorum. Bana itiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim.

Hasan gün
Hasan gün
Yazıya Puanım :
     

Minibüsüm de tirlarda oldugu gibi led isiklar var ve bu var diye ceza yazdilar maddede biyle bir sey yok buna itiraz etsek sonuc ne olur ve arac vizeden geciyor ve bu cezayi yazan ilk benim heralde

Mustafa Soydinç
Mustafa Soydinç
Yazıya Puanım :
     

Ticari Taksi me 2 numaralı filmi var diye ceza yazdılar. İtiraz etsem bir işe yarar mı?
288₺. 20 puan. Teşekkürler.

Adem Bülbül
Adem Bülbül
Yazıya Puanım :
     

Müşterimize aracı kiraya vermiştik, aracın ön ve arka cam hariç diğer camlarında koyu renk film vardı, fakat görüşü engelleyecek herhangi bir durumu yoktur,
Rica etsem dilekçe örneği gönderimisiniz,

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Aracımı şikayet üstüne durdurdular 3 polis memuru abart egsoz var diye 30/1 b maddesinden trafik ten men etti ve 288 lira ceza kesti ısrarla sormama rağmen başka ceza gelcekmi diye hayır dediler ve bugün tekrar aradılar ve yanlış maddeden ceza yazdık cezanız 1300 lira dediler 288 ödemiceksiniz 1300 ödüceksiniz tekrar arabayı muayneye sokup eksiklerini gidereceksiniz dediler benşm nasıl bir yol izlemem lazım

Hasan Tahsin SARAÇLI
Hasan Tahsin SARAÇLI
Yazıya Puanım :
     

Eşimin arabasında ön cam hariç 2 numara film bulunmakta. Geriye kalan herşey orjinal ve dümdüz araba. 30/1-b cezası geldi itiraz etmek için dilekçe örneği alabilir miyim ?

Necati sel
Necati sel
Yazıya Puanım :
     

30/1b cezası yedim ama plkaya arkadan araç trafikten men mi?

MUSTAFA ETÇİOĞLU
MUSTAFA ETÇİOĞLU
Yazıya Puanım :
     

SLM 21.06.2020 GÜNÜ CAM FİLİMİNDEN 30/1 – B MADDESİNDEN 288 TL CEZA YAZDILAR EHLİYETİMDEN 20 PUAN DÜŞTÜLER BEN ASLINDA YAKIN ZAMANA KADAR CAM FİLMİNE ÇOK KARŞI OLAN BİR İNSANDIM ANCAK ARACIM 2010 MODEL CITROEN C4 GRAND PİCASSO ARACIMIN ÖNCAMI ÇOK BÜYÜK ADETA OTOBÜS CAMI GİBİ ARACI YAZ AYLARINDA KULLANMAK BAYAĞI ZORLUYOR DÜNYADA CAM YÜZEYİ EN FAZLA OLAN ARAÇ ARACIN İÇİ ADETA YANIYOR DİREKSİYONDA VE ÖN GÖĞÜSTE GÜNEŞ BAYAĞI ZARAR VERİYOR SAĞ VE SOL TORPİDO KAPAKLARINI ÇATLAMADAN DOLAYI 1 ER DEFA DEĞİŞTİRDİM HEM ARACIN PARÇASI ZOR BULUNUYOR HEMDE ÇOK PAHALI DURUM BÖYLE OLUNCA ÇAREYİ CAM FİLMİ ÇEKTİRMEKTE BULDUM YAKLAŞIK 2 HAFTA… Devamını Oku »

Şahin karaoglan
Şahin karaoglan

Merhabalar Hayırlı işler bol kazanclar dilerim öncelikle bundan 2 hafta önce bi kazasonucu aracımın ön tamponu farı kırıldı aracı tamirciye götürürken trafik polisi cevirdi 400 metre ilerisinde tamirciye gidicekdim ce bana tafik 420 tl trafik cezasi kesti kendisine tamirciye gittiyimi aracın kaza sonucu budurumda oldugu bildirmeme ragmen bana 420 tl ceza kesildi bu bu cezanın hakasız oldugunu düşünüyırum

Emin çalışkan
Emin çalışkan

Aracımda olmayan ceza maddesınden ceza yaazdılar

İlker
İlker

Peki dediğiniz gibi tüvtürk belgede uygundur belirtmişse benim izleyeceğim yol ne olur. Teşekkür ediyorum

İlker
İlker

Merhabalar benim araç fiorina fabrika çıkışlı orjinal filmli ve sadece arkalarda. Ayrıca bu ceza maili bana yaklaşık bir ay sonra geliyor.! Büyük haksızlık .! İzleyeceğim Yol ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar..

Emircan Afacan
Emircan Afacan

Merhabalar Arabam Yan Camlarda Film Var Anca Bundan Dolayı Ceza Kesmişler Ancak Benim Arabam Muayneden Geciyo Madem Muayneden Geciyo Ceza Yazmaya Ne Hakları Varki Ceza Yazacaklarsa Muaynedende Gecirmesin Ne Sacma Şey Bu Ben Dışardan İnsanlar Araba İcini Görmesini Sacma Buluyorum Ön Camda Film Yok Ancak Yanlarda 2 Numara Film Ben Cok Kez Cevirmeye Girdim Hiç Ceza Yemedim Peder Girmiş Ceza Yemiş Bunu Nasıl Kurtarabilirm Cok Sacma Değilmi

Abdülkadir
Abdülkadir

Slm cam filminden 30/1b 280 ceza ve aracımı men ettiler bu yüzden ıtıraz edecem ve nasıl dilekçe vercem bilmiyorum

Mümtaz Tetik
Mümtaz Tetik

Merhaba
Bu sesli ekzost ların polisler tarafından doğru tespit yapılmadığını düşünüyorum bununla ilgili bir inceleme yapacağım.
itiraz dilekçe örneğini gönderebilirmisiniz.
Teşekkürler

havana çetinkaya
havana çetinkaya

bu arada arabanın ön camı filimli değil yan 4 cam filimli

havana çetinkaya
havana çetinkaya

ahmet bey merhaba. 2019 yılında honda civic executive araç aldık. aracımıza cam filmi ve body kit taktırıp servisten aldık ve araç 2020 yılında trafiğe çıktı. geçen hafta ankara ayaş da aracınızda cam filmi var ve tampon orjinal değil diyerek 288 tl ceza yazdılar(30/1-b) ve trafikten men edileceğini söyledeler. şimdi yukarıda verilen maddeye göre görüşümü engelleyen süs eşya veya aksesuar bulundurmuyorum arabamda. tamponum farklı fakat ses çıkaran rahatsız edici trafiği tehlikeye sokacak şekilde değil. cezayı imzalamadım. eşim zaman geçmesin diye indirimli ödedi. fakat dava açmak istiyorum. balıkesir de yerel mahkemeye sunulan böyle bir devayı yerel mahkeme reddetmesine rağmen yargıtay cezanın iptaline… Devamını Oku »

Emre
Emre

Hocam arac basık diye bu madden cezai islem.uyguladilar men ettiler araci

Davut demir
Davut demir

Ön cama film vardi 288 tl yazdilar

Oğuzhan Gök
Oğuzhan Gök

30-1 b itiraz dilekçesini yollar mısınız?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu