Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıda bulunan örnek itiraz dilekçesini hemen indirebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları, yazımın sonunda bulunan soru sor bölümünden sorabilirsiniz.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır..

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1476 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1476 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tolga önder
Tolga önder
Yazıya Puanım :
     

Meraba bılgılerınız ıcın sag olun ınsanlara cok faydanız oluyodur.ben bı konu danısmak ıstıyorum sıze.benım aracıma seyır halınde ıken gerı gerı gelen bır arac carpıp kactı.aracımda hasar olustu.bu arkadası plakasından bılgılerını buldum numarasını aradım sucunu kabul edıyor ama masrafımı karsılamadım.sulh ceza mahkemesıne sıkayette bulundum plakası ve aracın marka modelınden.dılekcemıde dogru bı sekılde doldurup verdım.aylar sonra bana bı karar bıldırısı geldı.kovusturmaya gerek duyulmadıgından ıtırazım reddedıldı.magdurıyetımıde bıldırdıgım halde aracımın 5 kusur lıra masrafınıda cebımden yaptıtdım.bu konu ıle gorusunuzu ogrenebılırmıyım rıca etsem.

furkan gümüş
furkan gümüş
Yazıya Puanım :
     

iyi günler avukat bey, bugün tarafıma ptt aracılığı ile trafik cezası geldi emniyet kemeri takmamaktan fakat aracımı belirtilen tarih, saat ve konumda aracım hiç bir görevli tarafından durdurulmadı gelen ceza kağıdında ise ger hangi bir fotoğraf ispat kanıt niteliğinde bir belge yok ve ben emniyet kemeri takmadan yola çıkmayan biriyim bunun cezaya itiraz edeceğim sonuç ne olur teşekkürler şimdiden

Aydın YILMAZ
Aydın YILMAZ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey kolay gelsin.
Bugün bir alt geçitte trafik polisine akaryakıt istasyonu sormak için yanaştım. Fakat o direkt egzoza takıldı. Motosikleti orta ayaklık konumuna alıp, tapa gaz vererek bağırttılar, herhangi bir aracın örneğin fabrikasyon bir araba boşta iken tapa gaz da bağırır. Benim egzozum muayene den hafif kusur olarak geçti daha yeni belgeyi gösterdim fakat dinlemediler. Video çektiler desibel ölçümü yapmadılar. Alt geçit olduğu için yankı etkisi ile kulağa ses fazla gibi geliyor. Full gaz da motor zorlandığı için bağırıyor. Ne gibi bir itiraz dilekçesi oluşturmalıyım. Sulh ceza hakimligine videolu kanıtı nasıl sunabilirim? Çok teşekkürler

Melike
Melike
Yazıya Puanım :
     

İyi günler emniyet şeridi ihlal cezası yemişim tutanagım 7 gün evvel geldi, o gün hastanedeki kayınvalidemin durumunun çok ağır olduğunun haberini aldım ve eşimin vasi’si olarak ben gittim emniyet şeridini evet kullandım, kayınvalidem de aynı dakikalar içinde vefat etmiş ölüm belgemiz mevcut, dilekçe yazabilir miyim nasıl bi dilekçe yazmalıyım

Zeki
Zeki
Yazıya Puanım :
     

İyi günler bu gün şehir içi olmayan bir yolda 56 km hızla radara girdim polis memuru o yoldaki hızın 50 km olduğunu 5 km hız biz tolerans tanıyoruz dedi yolda hiç bir tabele 50 km hız ibaresinş belirtmiyor yok ve 56 km hızım diye ceza yazılıyor cezayı erken ödedim 10 yıllık sürücüyüm bu ilk cezam bu cezaya itiraz etsem sonuç ne olur sağolun teşekkür ederim şimdiden

Emin ünsal AKTAŞ
Emin ünsal AKTAŞ
Yazıya Puanım :
     

61/1-l maddesinden fahri müfettiş tarafından sehir hastahanesinin kapali otoparkında ceza yazılmış bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi alabilirmiyim.

Erol
Erol
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey kolay gelsin
46/2-G , 46/2-H, 47/1-A cezalarını e devletimde gördüm evet ters şeride mecburen girdim bununla ilgili resim de yok yakın bi yerden geri dönüş yoktu onu kabul ediyorum ama diğerlerini kabul etmiyorum bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz

Engin Sandıkçı
Engin Sandıkçı
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhabalar,
74/ A ile ilgili itiraz dilekçesi rica etmiştim, gönderdiğinizi iletmişsiniz; ancak tarafıma ulaşmamış görünüyor. Tekrar gönderebilir misiniz?

Murat ölmez
Murat ölmez
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey selamlar ben umraniye Armağan evlerde ters yönde girilmez sokakta ana caddeye cikmis olarak ceza yemiş im resim yok itiraz etsem sonuç alirmiyim birde tilekce örneğini rica etsem

berke
berke
Yazıya Puanım :
     

selamlar fahri beyler şerit değiştirmekten ceza göndermişler nasıl itiraz edebilirim s

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

2.5 hafta önce mahalledeki şerit değiştirilebilecek son yerlerden olan bir kavşakta 46/2-C’den dolayı FTM tarafından ceza yazılmış, tamamen keyfi bir ceza olduğunu düşünüyorum. Hiçbir şekilde video veya fotoğraflı bir delil yok, orada MOBESE de yok. Tebligat da sadece ceza, herhangi fotoğraf gibi bir ek içermiyor. Ayrıca yazılan yerde herhangi bir şerit veya şerit çizgisi gibi bir şey de yok, boyasız düz asfalttan ibaret. Buna nasıl itiraz edebilirim, itiraz dilekçesi nasıl olmalı? Haberlerde benzer şekildeki cezalarda delil olmadığı için iptal edildiği yönünde şeyler okudum. Aynı zamanda mümkünse o FTM hakkında da yasal işlem yapılmasını istiyorum. Bununla alakalı bir dilekçe örneği gönderebilir… Devamını Oku »

En son 3 yıl önce tarafından Ahmet düzenlendi
Fatih babacan
Fatih babacan
Yazıya Puanım :
     

Tayyaareci CAD no 120 onu 74/b den ceza geldi. Gittim baktim orda yaya geçidi yok. 50 metre geride var. Ama polis 120 önünde dururken fotoğraf çekmişti. İtiraz edebilir miyim

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

46/2 G MADDESINCE CEZA YAZILMIŞ IPTAL DILEKCESI YOLLARMISNIZ

Abdurrahman
Abdurrahman
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderirmisiniz

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 54/1A trafik cezası plakama yazıldı.Ceza açıklamasında İki yönlü yolda geçmede kullanıcağı şeritte ilerisi boş olmadığı halde geçmeye çaLışmak diyerek bir ceza makbuzu tebliği edildi Böyle bir kural hatası yapmadım. Kullandığım caddenin fotoğrafını çektim. Karşı şeride geçmeden ve karşıdan gelen trafiği tehlikeye atmadan sollama yapıldığına ait fotoğraflar var elimde bununla ilgili bir itiraz dilekçesi rica edecektim.Daha önceden sizden itiraz dilekçesi rica etmiştim.İyi çalışmalar diliyorum

Özgür
Özgür
Yazıya Puanım :
     

46-2 /g maddesi için itiraz edebilir miyim.FTM yazmış.cezayi ödedim bu arada.dilekce örneği iletebilir misiniz

Özcan
Özcan
Yazıya Puanım :
     

Kaldırımdan aracımı çektiler 61-n cezası yazmışlar itiraz etsem sonuç ne olur

Erkan katırcı
Erkan katırcı
Yazıya Puanım :
     

Sabah işe gelirken radara yakalandım radar uyarısı levha yoktu e devletime işlemiş hemen itiraz etsem kabul olur mu

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Merhaba fahri trafik müfettişi tarafından seyir halinde iken telefonla görüşme cezası yemişim. İtiraz etmek istiyorum ne e yapmalıyım

Uğur
Uğur
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba bugün 67/1-d den aracım bağlandı drift yapmadım sadece u dönüşü yaptım bu olay polis bölgesinde olmasına rağmen seyir halinde olan jandarma trafik anons edip beni durdurarak ceza yapıp aracımı bağladı ve ehliyetime el koydu bununla ilgili yardımlarınızı bekliyorum dilekçe örneği gonderwbilir misiniz İtirazda bulunmak istiyorum teşekkürler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu