Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıda bulunan örnek itiraz dilekçesini hemen indirebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları, yazımın sonunda bulunan soru sor bölümünden sorabilirsiniz.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır..

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1474 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1474 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Osman
Osman
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

61/1b ceza yemişim ama araçtan indim hemen geri bindim yol üzerinde itiraz edebilirmiyim buna

V.eriglu
V.eriglu
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba aynı gün içinde aynı fahri müfettiş tarafından 4 dakika ara ile 46/2 c ve 46/2D maddesinden ceza gelmis. İtiraz etsem cezanın iptali söz konusu olur mu. Yardımcı olabilir misiniz.

Aziz Samet
Aziz Samet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, fahri trafik müfettişi tarafından ters yön cezası verildi. Dilekçe örneği rica etsem gönderebilir misiniz?

Mustafa
Mustafa
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 48 9 itiraz dilekçesi alabilirmiyim

mehmet burak uçar
mehmet burak uçar
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ters yön Fahri temsilci cezası dilekçe gönderbilirmisiniz

Sinan
Sinan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-C maddesinden ceza yedim, elimde fotoğraf ve kamera görüntüsü yok ceza yazılan yerdeki kamera görüntülerini emniyet şahıslara verebiliyor mu? Ne şeklide itiraz edebilirim, birde dilekçe örneği gönderebilirseniz çok memnun olurum. 

Cihan
Cihan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Fahri müfettiş tarafından kırmızı ışıkta geçmekten dolayı ceza kesildi.. ceza tutanağının ekinde bir fotoğraf vs delil bulunmuyor..belirtilen mevkide trafik ışıkları bazen kapalı oluyor.. sanırım o dönemde ceza yazılmış.. çünkü kırmızı ışıkta geçmedim.. bana bir itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz..

bahtiyar ermiş
bahtiyar ermiş
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey bir de 54/1-A ile ilgili fahri müfettiş tespiti cezasına emsal karar örneği varsa atabilir misiniz

bahtiyar ermiş
bahtiyar ermiş
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

araçlarin sağından veya banknetlerden yararlanmak suretiyle geçme 54/1-A
şeklinde fahri trf1 müfettişi tarafından tespit ed ihlal neticesinde adı geçen memur tarafından düzenlenmiş diye yazıyor ahmet bey. hangi formatta hangi eklerle ve hangi ifadelerle dilekçe yazabilirim yardımcı olablir misiniz teşekkürler mailimi veriyorum

Alican M.
Alican M.
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey,

“taşıt yolu üzerinde ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek” notu ile 144 TL ceza yemiş bulunmaktayım, cezayı ankarada yedim ancak Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği İstanbul yazmakta kafam karıştı buna nasıl bir itiraz dilekçesi hazırlanabilir, mailime dönüt atar mısınız?

ismail CAN
ismail CAN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle merhabalar. Yazınız için teşekkür ederim elinize sağlık çok açıklayıcı bir paylaşım olmuş.

bende bir cezaya itiraz etmek için dilekçe yazıyorum sizde;
73/C maddeli “Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını ele alarak kullanmak” 

cezası için dilekçe örneği mevcut mudur?
Şimdiden teşekkürler.

ismail CAN
ismail CAN
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

cevabınız için teşekkür ederim fakat sizlerden gelen bir mail bulunmamaktadır.

Gonar
Gonar
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Fahri trafik müfettişi ile ters yön cezası verildi.Ornek dilekçe gonderebilirmisiniz

umut karabay
umut karabay
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2c maddesinden ceza geldi. dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Furkan
Furkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,geçen günlerde fahri müfettiş bana emniyet kemeri takamdığım için ceza kesmiş.Bu cezaya itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği gönderebilir misiniz.

Barbaros ERENGÜL
Barbaros ERENGÜL
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

47/1 B maddesinden ceza yazılmış. Itiraz etmek istiyorum ancak henüz mobese yada eds görüntüsünü görmedim. Ne yapmalıyım?

FATİH YALÇIN
FATİH YALÇIN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-H dilekçe örneği

MEHMET ALİ BAŞAK
MEHMET ALİ BAŞAK
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler 2 gün önce otobanda Kocaeli mevki de herhangi radar kontrol işareti olmayan yerde %30,%50 arası hız aşımı radar cezası geldi.
İtiraz dilekçesi gönderirmisiniz.birde cezayı ödemelimiyim. Bilgi rica ediyorum.

Engin Sandıkçı
Engin Sandıkçı
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

74/A ‘dan FTM tarafından ceza yemişim, tutanakta herhangi bir hız tespiti veya görüntü yok. Hemen itiraz etmek istiyorum. Lütfen bununla ilgili dilekçe paylaşır mısınız? Teşekkürler.

mehmet uysal
mehmet uysal
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey, ters yön cezası yazılmış yazılarınızı okudum bir kez daha görüşünüzü almak istedim resim temin edemiyorum ters yönde gitmiş olabilirim 50 metre mesafe olduğu plazanın oto parkından çıkan çoğu araç orayı kullanıyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz rica etsem

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu