Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıda bulunan örnek itiraz dilekçesini hemen indirebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları, yazımın sonunda bulunan soru sor bölümünden sorabilirsiniz.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır..

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1476 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1476 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Burcu
Burcu
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, giyabimda yazılan trafik cezası bana 4 buçuk ay sonra tebliğ edildi, sırf bu yüzden buna itiraz etsem sizce muvaffak olur muyum? Cezayı da ödedim indirimli süresi geçmesin diye. Birde, ceza Bolu Gerededen geçerken yazılmış, ben ise Ankara’da ikamet etmekteyim, dilekçemin başına hangi adliyeyi hangi sulh ceza hakimligini yazacağım? Tebliğin tarafıma geç yapıldığı gerekçesi ile itiraz edip, bu cezanın iptalini ve ödediğim tutarın tarafıma iadesini isteyebilcegim bir Dilekçe örneği de rica ediyorum sizlerden. Teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

En son 3 yıl önce tarafından Burcu düzenlendi
Samet çelik
Samet çelik
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, zahmet olmaz ise bana da gönderir misiniz Ahmet bey?

RİDVAN ADAŞIROĞLU
RİDVAN ADAŞIROĞLU
Yazıya Puanım :
     

Merhaba telefon elimde olduğu için ceza yazılmış örnek dilekçe gönderebilirmisiniz

Fahri
Fahri
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 47-1b için itiraz dilekçesi örneği atabilirmisiniz?

Gökhan Ay
Gökhan Ay
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
07.03.2021 tarihinde Fahri trafik müfettişi tarafından trafiği tehlikeye atma aracı düz istikametten aniden yön değiştirerek veya el freni kullanarak tam tur dönerek drift yapmaktan 6.700 TL ceza kesmiş ama ne bir kamera kaydı nede bir resim var yani o şekilde kullanıldığını aracın herhangi bir delil yok undan dolayı bir dilekçe örneği göndere bilirseniz sevinirim

Nurullah
Nurullah
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar..
Acile giderken radara girmiştim ve dilekçe örneği talep etmiştim. Fakat göndermediniz.

ismail
ismail
Yazıya Puanım :
     

mrb yeşilde seyir halınde iken lambalı kavşağı geçerken sarı yandı ve kontrolü geçtim. kavşakta 2 trafik polisi vardı.plakaya kırmızı ışık cezası yazmışlar.ben sarıda geçtim. itiraz etmek istiyorum.kanunda sarı ışık;Yeşil ışıktan sonra yanması, yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir. Bu ışık yandığında, emniyetle durulamayacak kadar yaklaşılmış ise normal geçiş yapılır,
yardımlarınız

Berkan
Berkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46/2-H için itiraz dilekçesi rica ederim.

Berkan
Berkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Dilekçe örneği rica ederim.

Hacı Mustafa Çetin
Hacı Mustafa Çetin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Fahri trafik müfettişi ile ters yön cezası verildi.Ornek dilekçe gonderebilirmisiniz

Ibrahim Yıldız
Ibrahim Yıldız
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-C maddesinden ceza yedim. Itiraz etmek istiyorum. Dilekçe örneği gönderir misiniz ?

GÖKHAN PETEK
GÖKHAN PETEK
Yazıya Puanım :
     

53/1-A sağa dönüşte sürücünün dönülen karayolunun gidiş şeridine veya gidişe ayrılmış en sağ şeridine girmemesi be cezaya itiraz dilekçe örneği yollarmısınız?

Hüseyin Aydoğdu
Hüseyin Aydoğdu
Yazıya Puanım :
     

Faydalı bilgilendime yapmanız çok güzel Benim aracıma 46/2 h maddesinden FTM tarafından ceza kesilmiş itiraz dilekçesi örneği için yardımcı olur musunuz?

emrah
emrah
Yazıya Puanım :
     

Yaya geçidinde yayaya yol vermemekten idari para cezası için dilekçe örneği var mıdır elinizde?

Hüseyin
Hüseyin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar, Trabzondan yazıyorum. 06/03/2021 tarihinde saat 19:30da FTM tarfından 46/2-G ceza maddesinden ceza yazılmış. Ceza saatlerinde akaryakıt istasyonunda beni bekleyen arkadaşımı aldığımı hatırladım ve istasyon kamera kayıtlarını izledim. İstasyon kameralarında 19:32 de istasyondan çıkıyorum fakat ceza yazılan yer istasyondan 400 metre ilerideki tünelin içi. Tünelin içerisinde hatalı sollama yapmış olabilirim fakat saatinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu durumda itiraz etmeli miyim, edersem sizce ceza iptal olur mu ve itiraz etmem için durumuma uygun dilekçe örneği atabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

En son 3 yıl önce tarafından Hüseyin düzenlendi
mustafa
mustafa
Yazıya Puanım :
     

Selam öncelıkle hızmetınız ıcın tesekkur ederım. Bana izmir bayraklıdan fahri mufettıs tarafından trafık cezası yazılmıs 26:02:2021 saat sabah 09:00 da aracımda arac takıp sıstemı var ve o gun hıc bayraklı adlıyenın oradan gecmedıgım halde. buna elımdekı verılerle ıtıraz edecegım sızden rıcam ornek bır ıtıraz dılekcesı sımdıden tesekkurler.

Batuhan eser
Batuhan eser
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey şuan adliyedeyim dilekçe istediler fakat nasıl yazacağımı bilmiyorum.trafik cezası yedim birden fazla serit degistirme hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Azat Arslan
Azat Arslan
Yazıya Puanım :
     

Makas cezasına ilişkin dilekçe örneği var mıdır elinizde

Nurettin
Nurettin
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar acil bir işim olduğu için ters yöne girmek zorunda kaldım bana 1 ay sonra 1339tl ceza geldi nasıl itiraaz edebilirim teşekkürler şimdiden

Kenan
Kenan
Yazıya Puanım :
     

Trafik cezası itiraz 63. Maddesi dilekçesi
E-posta adresi kenanesk2603@gmail.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu