Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 583 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 583 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2063 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
uğur
uğur
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey
İzmir’de ikiyönlü yolda plakama yazilan 46/2-g (makas atma cezası) fahri müfettiş tarafından kanıt resim olmadan tarafıma tebliğ edildi bu cezaya itiraz edebilir miyim
Saygilar

Hasan Ali Özcan
Hasan Ali Özcan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

REİS BANA ATARMISIN

A.Dundar
A.Dundar
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 48/5 maddesibden ceza aldim. Tc yargitay 12.nci ceza dairesi nin 2016 3381 emsal karari ile itiraz edebilecegim soylendi. Ornek itiraz dilekcesi paylasabilirmisiniz veya farkli bir yargitay karari varmidir tesekkurler

Nur
Nur
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi Günler Ahmet Bey
Karayolları Trafik Kanunu 46/2-G maddesi ihlaline dayanan trafik cezasına itiraz dilekçesini yollayabilir misiniz? Şimdien çok teşekkür ederim .

goktug
goktug
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba hocam, rica etsem dilekçe örneğini bana da gönderebilir misiniz?

süleyman duran
süleyman duran
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey.
ben süleyman duran
10/02/2020 taihinde acil olarak çocuğumu hastaneye götürürken istanbul tem otoyolu mahmutbey istikametinde emniyet şeridi cezası geldi. oğlumun hastane de yapılan tetkikleri sonucun apandisit teşhisiyle aynı gün müşade ve bir sonraki gün ameliyat ile sonuçlanan bir hastane süreci yaşadık. ve bu ceza tarafıma 03/09/2020 tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir. bu cezaya nasıl itiraz edebilirim.

mehmet
mehmet
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

değerli hocam dilekçe örneğini bana yollar mısınız

fırat kangalcı
fırat kangalcı
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, Bugün 06.09.2020 tarihinde Niğde merkez dört yol kavşağında ışıklardan aracım ile kalkış yaptım arkamdaki araçları kontrol etmek için dikiz aynasından arka trafiği kontrol ettiğim süreçte sıkışıklık olmaması için farkında olmadan reflex olarak gaza bastım. ve araç şehir içi 81 km kadar hıza çıktığını fark edip ayağımı gazdan kaldırdığım esnada radara girdim tüm anlatıklarım 3 yada 4 saniye hızlanma ile ilgili. bu durum için itiraz etme imkanım varmıdır. söz konusu cezayı e devlet üzerinden gördüm. 3 saniyelik ışıklardan kalkar kalkmaz o anlık trafik stresi nedeni ile farkında olmadan sadece 4 yada 5 km hız sınırını aşmak cezayı gerektirir… Devamını Oku »

sibel
sibel
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46/2-F ceza 27.01.2020 tarihinde yazılmış başka bir cezayı ödemek için e devlete girdiğimde fark ettim ,her hangi bir tebligat adresime gelmedi.. o tarihde acil hasta götürmek için emniyet şeridi ihlali yapılmıştı, hastane kayıtları var , itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmesiniz?

Yunus YİĞİT
Yunus YİĞİT
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Tarafıma yedi adet ceza geldi. Bunlar 2019 Kasım ayında kesilmiş ancak yeni yeni gönderiliyor. Kanuna göre bunda bir sıkıntı yok. Yaşadığım durum özetle şu şekilde. Her gün işe gittiğim yolda eds noktası var. Ancak benim çevreyoluna çıktığım bağlantı yolunda eds uyarısı var ancak buranın hız koridoru olduğu uyarısı benim bağlantı yolumun gerisinde kaldığı için ben bu uyarıyı hiç fark etmedim. Fark etmediğim için de eds girişlerinde hızımı 80’e düşürüp yoluma devam ettim. 1,5 km sonra tekrar kameraların olduğunu fark edince de tekrar hızımı 80’e düşürüp yoluma devam ettim. Ancak giriş ve çıkış sürelerim hesaplandığı… Devamını Oku »

Mesut
Mesut
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abartı egzos yok delindiği için fazla bağırıyor ve muayene hazırlıyoruz aracı araç ablamın olduğu için bende ona götürüyordum 5 binin üzerine gelince bağırıyor bende 3.000 ve 3.5000 devir arası kullanıp çevreye rahatsızlık vermemek için yavaş gidiyordum bunun için ceza kestiler

Ömer Çiçek
Ömer Çiçek
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Babamın kullanmış olduğu araç benim üzerime kayıtlı. Araça 73/C maddesinden ceza geldi. Gelen tebligatta fotoğraf v.b. belgeleyici bişey yok. Ayrıca ceza kesilen tarihte araç başka bir ildeydi. Çünkü aracı babam kullandığı için yazın başka bir ilde ikamet ediyorlardı. Bu cezaya itiraz edebilmem için gerekli olan dilekçe örneğini gönderebilirmisiniz. Teşekkürler

Sinan
Sinan
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selam dilekçe yollarmısnız

Ömer
Ömer
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Geçiş üstünlüğüne uymamaktan tarafıma ceza gönderildi. Buna itiraz etmek istiyorum

şanver ünal
şanver ünal
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Aracımın bulunmadığı silivri-selimpaşa arasında radar cezası yazılmış o gün o saatte orda değilim ama ispatta edemiyorum ceza neyse de ya plakam kopyalanmışsa veya radarı kontrol eden görevli yanlış yazmış olabilir mi nasıl bir dilekçe yazmalıyım,yardımcı olursanız sevinirim

Deniz
Deniz
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bu faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler

Deniz
Deniz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

Bende ters yön dilekçesi alabilirmiyim acaba

Tarık
Tarık
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ma-57919868 aracin ters yonde bina onunde durmasindan ceza yedim dilekce ornegi gonderbilir misiniz?

murat
murat
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey 73-c den tescil plakama ceza geldi.itiraz etmek istiyorum.Telefon kayıtlarıma baktığımda o tarih ve saat aralığında herhangi bir görüşme yapmadığım görülüyor. Bende tel görüşmesi yapmadığımı düşünüyorum.Bir dilekçe örneği gönderir misiniz? teşekkürler…

Murat
Murat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

Anlaşıldı Ahmet bey cümleleri biraz daha kesin ifadelerle düzeltiyim.

Hacı Fatih Atakan
Hacı Fatih Atakan
Yanıtla  murat
15 gün önce

73/c maddesi cep telefonuyla konuşma yapmaktan bahsetmiyor..Cep telefonunu eline alıp bakman da tutman da aynı şeydir..ceza sebebidir..arama zorunlu değil..

abd
abd
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G ve 46/2-h itiraz dilekçesi ama kanıtım yok ne yapabilirim?

abd
abd
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu