Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 583 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 583 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2063 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fahriye
Fahriye
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Durduk yere 47/1-c maddesinden ceza yedim. Nerede ceza aldığım belli değil. Sadece bulvar adı yazıyor. Bulvar da en az 3-4 km. Hangi sokakta hangi levhaya uymadığım yazmıyor. Emniyete gittim tutanakta da yazılmamış. Ne yapmalıyım sizce? Ve örnek dilekçe gönderebilir misiniz? Teşekkürler…

En son 12 gün önce tarafından Fahriye düzenlendi
Fahriye
Fahriye
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Hassasiyetiniz ve anında yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

YUSUF
YUSUF
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba benim emniyet kemeri cezasıyla ilgili itiraz etmek istiyorum bir örnek form varsa yollarsanız sevinirim Teşekkür ederim yardımlarınız icin

İbrahim
İbrahim
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam selamun aleyküm aracimla gezeriken önümde pilakasız sisleri açik yüksek sesle gezen araç vardı arkasında ben vardım benim de aracımda gündüz led dediğimiz ışık vardı sivil polis (Görmedim) dur işareti yapmış fakat ben önümdeki araca dur dediğini zanedip kornaya basarak sollama yaptım ve aracımin pilakasına 1648 tl cezai işlem uygulamişlar sis farı aracımda yok ama sis farı diye yazmışlar dur ihlaline karşı gelmeden ve trafik birden fazla şerit deyiştirmekten yazmişlar bunu itiraz etsem sizce sonuç ne olur

En son 12 gün önce tarafından İbrahim düzenlendi
Selahattin avcı
Selahattin avcı
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin ahmet bey fahri müfettiş hakssız yere hiç bir zaman yapmadıgım yapanı gördügümdede kızdıgım bir kurarl ihlali olan (araç icinde telefonla konusmadan)ceza yazmış ama tebligatta herhangi bir fotografla delil yok buna nasıl itiraz edebilirim.

Samet
Samet
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 1228 tl trafik cezası geldi ters yöne girmekten fakat cezanın yazıldığı adreste tek yön uyguluması bulunmamaktadır cezayı bana fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış ve ben buna itiraz etmek istiyorum tavsiyenizi ve itiraz dilekçesini yollarmısınız?

Samet
Samet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Dilekçe mail hesabıma gelmedi, ayrıca dilekçenin yanına neleri ekleyip başvurabilirim?

Zekeriya Tan
Zekeriya Tan
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

51/2 trafik cezası saat 23.37 bildirilmiş fotoğraf yok mevki altınyıldız ışıklar karşıyaka istikameti diye yazıyor halbuki omevkide eski yıkık kremit fabrikası diger tarafta demir yolu var yerlesim yeri yok nasıl itiraz edebilirim

Hilal SAK
Hilal SAK
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey, hız sınırının aşılması üzerine radar levhasının da bulunmaması nedeniyle trafik cezası kesilmiş. Buna ilişkin örnek itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

Emrah
Emrah
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet hocam selamlar.
FTM tarafından 46/2-G Hiç yapmadığım bir şey toplumda Makas Atma diye bilinen bir haksız Suçtan Ceza Geldi Örnek itiraz Dilekçe Atabilirmisiniz?

Salih onur ermiş
Salih onur ermiş
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yardımcı oldunuz teşekkür ederim

CihanCan
CihanCan
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmey bey merhaba nasılsınız ben 02.07.2020 tarihinde önümdeki aracın ani fren yapması halinde arkadan motorumla vurdum araç sahibi şikayetçi olmadi bende olmadim ben basimdan darbe aldigim icin hastaneye kaldirildim bir gun oncesindede aileminde bilgisi dahilinde evde mangal basinda fazlaca gece gec saate kadar alkol aldim ve sabaha karsi bir saat uyku uyuyarak kaza günü sabah kendimde ve emin bir sekilde kalkip bankaya gittim dönüşte böyle bir kaza yaşandı kaza günü alkollü değildim tabi en az 12 saat geçmediği için alkol bünyeden çıkmamış hastanede ki kan tahlilinde kanimda ethanol değeri bir önceki gun aldigim raki dan dolayi yuksek cikti ve hic… Devamını Oku »

CihanCan
CihanCan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
13 gün önce

Benimki polise kizmak degil kanitim var sahidim var bunun icin dilekce yazilir mi yazilmaz mi ?

CihanCan
CihanCan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

Mehmet Akyüz
Mehmet Akyüz
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-c Fahri müfettiş tarafından ceza kesilmiş bu konuda nasıl itiraz ederim dilekçe örneği mevcutmu şimdiden teşekkürler

Ahmet Özakıncı
Ahmet Özakıncı
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam merhaba FTM Bana ceza yazmış ters yön motosikletle diye 14,08,2020 bana tebliğ tarihi 26,08,2020 bir yerde okudum kesilen cezanın 10 gün içerisinde tebliğ olması gerekiyormus bu usulden bozulur mu. Ceza yazıldığı adres ye karışık benim gittiğim caddenin adını yazmamış 2 paralel caddenin adını yazarak diğer bir cadde yönüne gittiğimi yazmış yani caddenin biri ters yön diğeri çift yön cadde aynı anda iki caddede birden nasıl olurum yardımcı olurmusunuz yarın son gün 15. Gün ne yapmalıyım madde 46/2-H

ali
ali
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba, oğlum 17 yaşında A1 ehliyet sahibi. benim şehir dışında olduğum bir gün benden habersiz (?) motoru almış ve ehliyet yetersizliğinden 1.228-TL kendine 1.228-TL de bana ceza yazılmış. kendisine yazılan cezaya itirazımız olmayacak. ancak bana yazılan cezaya itiraz etmek istiyorum. bunun için şehir dışında olduğumu nasıl ispatlayabilirim. tşk.

Burak KARAYILAN
Burak KARAYILAN
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, FTM 61/1- A ceza maddesine yönelik itiraz dilekçesine ait örnek gönderebilir misiniz ?

En son 14 gün önce tarafından Burak KARAYILAN düzenlendi
halil korkmaz
halil korkmaz
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46/2-c dilekçe örneği gönderir misiniz teşekkür ederim

Gökhan
Gökhan
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 47/1-D ceza maddesine örnek dilekçe örneği gönderir misiniz?

Görkem Dönmez
Görkem Dönmez
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhabalar. 67/1d maddesine itiraz dilekçesi gönderebiliri misiniz? Ayrıca arkamdan takip edip o şekilde ceza yazıldı. İlgilenirseniz sevinirim. Toplam 16.000 tl ceza yazıldı.

Görkem Dönmez
Görkem Dönmez
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
14 gün önce

Kovalamaca yok. Ben durduğum yerden çıkış yaptım sivil polis arka tarafta telsizle anons edip ilerde çevirme varmış. Ben işyerime girerken arkamdan geldi ve olduğumuere götürdü tekrar. Etrafta hiçbir levha olmamasına rağmen

raşit can
raşit can
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar 32/3 egzoz gürültüsü için yazılan dilekçe örneğini paylaşabilir miisniz?

Kenan yabir
Kenan yabir
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Şerit ihlali diye 1228 TL ceza yedim bu tamamen haksızlık ceza yiyecek bir olay yaşamadım hafta sonu ailemle pikniğe gittim giderken ve gelirken yol gayet sakin ve boştu bir yerdede durmadım sadece piknik alanına giderken hemen sağımdan piknik alanına indim hepsi bu buna nasıl ceza gelir aklım almıyor üç şeritli bonboş yolda bu ceza yazılıyor yardımcı olabilirmisiniz

Kenan yabir
Kenan yabir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
14 gün önce

Maalesef bir kamera kaydı yok ben sağlık çalışanıyım sadece yol kenarında bir yaşlı amca oturuyordu sıkıntısı varmı diye durdum başka nerede duracaktım oda tahminen 3,5 dakikalık tı ne yapacağımı bilmiyorum

İbrahim
İbrahim
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey iyi günler, FTM İhbar Tutanağı 46/2-g madde için itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

FATMA ÖNGÖR
FATMA ÖNGÖR
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
13 gün önce

BANADA GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ dilekçe örnegini bnada yeni yazılmış itiraz edecem

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu