Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 364 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

4.7 364 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1512 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
adem yılmaz
adem yılmaz
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben alkolden 2016 yılında 2 ci kez ehliyetimi kaptırdım ve alkolde bıraktım sorum şu size 2018 yılında sürem doldu almak içi,müracaat etimde bana sügde eğitimi almam gerektiği söylendi malum sebeplerle gidip alamadık 7 ay kadar öncesi müracaat ettim ama Ankara il sağlık müdürlüğü virüsten dolayı kapalı olduğunu ve ara ara telefon etmemi söylediler bende sorunlu kaldığımdan dolayı araç kullanırken uygulamaya takıldım ve bana 36/3-b den ötürü 2473 tl ve araç şirket aracı olduğu için aynı şekilde 2743 tl ceza uygulandı ben daha önce ehliyetimi almak için vergi dairesinden borcu yoktur yazımı almıştım itiraz etsem ehliyeti bulundurmama cezasına… Devamını Oku »

adem yılmaz
adem yılmaz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

bunla ilgili sizden bir dilekce örneği alabilir isem sevinirim

adem yılmaz
adem yılmaz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Ahmet bey dilekçe örneğimizi ben bulamadım bir türlü acaba nerden gönderdiniz

esra özcan
esra özcan
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana 9 gün içinde 3 ayrı trofik cezası yazılmış birisi fahri trafik müfettişi tarafında. hiç birinin fotoğrafı yok ikisinin tebliğ tarihi 10 günü geçmiş bunu da kullanarak itiraz etmek istiyorum. dilekçe örneği gönderebilir misiniz bir de üçüne birdin itiraz edebilir miyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim.

En son 11 gün önce tarafından esra özcan düzenlendi
esra özcan
esra özcan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

sadece tebliğ süresini kullanarak itiraz edemez miyim bir de 6 temmuzda yazılan ceza tutanağı 21 temmuzda ulaştı iş günü olarak 10 iş gününü geçiyor mesela bir de bu konuda yardımcı olabilir misiniz ceza iptali geri çevrilirse ek ücret ödememiz gerekiyor mu ilginiz için çok teşekkür ederim.

En son 11 gün önce tarafından esra özcan düzenlendi
esra özcan
esra özcan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş, 2006/129k. No.lu dosyasından verilen kararda yazıyor

esra özcan
esra özcan
Yanıtla  esra özcan
11 gün önce

ceza yediğim maddeler 54 1/a, 46/2-c ve 73/c bunlara nnasıl bir delil sunabilirim. ayrıaca ben o ssatlerde o yollarda olduğumu bile hatırlamıyorum.

esra özcan
esra özcan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Anladım çok teşekkür ederim ilginiz içi. Kolaylıklar dilerim.

Öznur
Öznur
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dilekçe örneği ben de rica edebilir miyim acaba ?

Mustafa Yenisu
Mustafa Yenisu
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey az önce de yazmıştım ama eksik oldu bana başka bir şehirden ftm dan şerit ihlalinden 1228 TL ceza yazıldı o yolda şerit ihlali yapmak mümkün değil bunun için ne yapabilirim itiraz davası açabilirmiyim. Açsam ne olur selamlar iyi günler.

Mustafa Yenisu
Mustafa Yenisu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Sık sık şerit değiştirmek yani makas atmak o yolda zaten böyle bir şey mümkün değil.

Mustafa Yenisu
Mustafa Yenisu
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bana yaşadığım başka bir şehirden ftm dan trafik cezası geldi ben böyle bir şey yapmadım ne yapmalıyım

Mustafa Yenisu
Mustafa Yenisu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Evet ben Sakarya’da yaşıyorum adana’dan bir ftm tarafından ceza yazılmış

Yiğit
Yiğit
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, fahri müfettiş tarafından 46/2-F emniyet şeridi ihlâlinden 1228 TL ceza geldi. İlgili güzergâhta bulunan trafik kazasından dolayı mecburi olarak emniyet şeridine girdim. Tebliğ edilen ceza tutanağında fotoğrafta bulunmuyor. İtirazım nasıl sonuçlanır? Bir de dilekçe konusunda yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Barış boz
Barış boz
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 46/2 f den ftm tarafından ceza yedim buna itiraz dilekçesi istiyorum sizden Emliyet şerifi ve banketi kullanmak tan yazmış ama ceza yazdığı yerde öyle birşey yok

gökhan
gökhan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettiş tarafından 74/b ceza yazılmış fotoğraf belge vs yok ancak benimde suçsuzluğumu kanıtlayacak belge vs yok ancak bahsi geçen gün ve yerde böyle bir olay yaşanmadı zaten yol vermeme gibi bir ihtimal söz konusu olamaz arabam park halindeydi hareket edip 10 metre sonra dönüş yaptım bu kadar kısa mesafede hızlanıp yol vermeme ihtimalim yok. İtiraz etmek istiyorum dilekçe konusunda yardımcı olur musunuz

Burak Tanrısever
Burak Tanrısever
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, FTM tarafından trafiğin en yoğun olduğu saatte 54/1-a maddesiyle ceza kesilmiş. Buna itiraz etmek istiyorum. Kesilen cezada fotoğraf olmadığı gibi e-5 Ankara istikameti, Yeni Sahra’da bu ihlali o saatte yapmak imkansız. Muhtemelen sağdan gelen bağlantı yolunda ki aracın yaklaşmasıyla ya önüne geçtim ya da sola kaydım ama tehlikeli bir hareket yapmadığımı düşünüyorum. Şimdi itiraz edeceğim. Dilekçe yazabilmek için sizin örneğinizi rica ederim.

Burak TANRISEVER
Burak TANRISEVER
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Çok teşekkür ederim.

Kerem molaoğlu
Kerem molaoğlu
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Araç muayene tarihi geçmış olduğu için 288 tl ceza yedim..fakat pandemi süresi bittikten 45 gün sonrasına kadar muayene hakkımız var..itiraz dilekçesi almak istiyorum

Kerem molaoğlu
Kerem molaoğlu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Tşkk

Necdet
Necdet
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Böyle faydalı bir çalışmanızdan dolayı sizleri tebrik ederim.Saygılarımla…

ismail
ismail
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, Burdur şehrinde hükümet caddesi denen bir yola girdim ve ters yönden geliş cezası kesilde fakat dönüş yaptığım yola girilmez uyarı levhası bulunmuyordu ve diğer yönden gelenler için bu uyarı levhaları mevcuttu. Bunu fotoğraflandırıp dilekçeye koymayı düşünüyorum, siz nasıl bir yol almamı önerirsiniz Ahmet Bey, teşekkürler…
Ceza ise Fahri Trafik Müfettişi tarafından kesilmiş tarafıma.

En son 13 gün önce tarafından ismail düzenlendi
Ahmet murat
Ahmet murat
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bana 02.07.2020 tarihinde 08:35 te aksi aksine seri şerit değiştirmeden 1228 TL ceza geldi Fahri trafik müfettişi yazmış cezayı bende aynı gün 08:34 e ait kendim yolu ve arabayı çektiğim 10 saniyelik videoyu buldum gayet normal hızla gittiğim ve şeridimde olduğum belli oluyor kendi telefonumla çektiğim için sıkıntı olur mu sonuç olarak delil bi de araç şirket üstüne kayıtlı dilekçe de sadece şirket kaşesi yeterli mi değilse nasıl bi yol izlemeliyim?

Selçuk kurt
Selçuk kurt
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 f itiraz dilekçesi alabilirmiyim.sehirdisinda biryerde piknik alani vardi herkes arabasini parti etmiş piknik yapıyordu bizde park ettik 3 araba ucumuzede 1200 ceza gelmiş ben böyle düzenin

Fahri
Fahri
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba radar cezası yedim ancak herhangi bi uyarı levhası göremedim radardan öncesine yerleştirilen nasıl bi dilekçe ile itiraz edebilirim.

Tolgahan
Tolgahan
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

diyarbakırda şanlıurfa istikametine giden yolda 51/2-a 94 km hızla radar cezası kesildi tarafıma ancak yol 3 şeritli gidiş yönü 3 şeritli dönüş yolu var hatta yolu ayıran ortada bariyer var 94 km hızlı olduğum için 288 tl ceza 10 ceza puanı işlendi bununla ilgili ne yapmam lazım itiraz dilekce örneği var mı itiraz etsem sonuc alabilirmiyim

İsmail köklü
İsmail köklü
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-H itiraz dilekçesi örneği istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler…

ismail
ismail
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
13 gün önce

Teşekkürler

Mutlu Mutlu
Mutlu Mutlu
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

kaza tespit tutanağına itiraz dilekçesine ihtiyacım var. yardımcı olabilirmisiniz

Gökay Erdoğan
Gökay Erdoğan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği istiyorum teşekkür ederim

Barış karataş
Barış karataş
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Benim aracım park halindeyken muayene cezası yazılmış yasalmı itiraz etsem bişey çıkarmı

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı