Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 364 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

4.7 364 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1512 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Berk
Berk
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bu arada ceza tarihi 24.06 bana 24.07 de tebliğ edildi aracımda 26.06 sattım 🙁

Berk
Berk
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2c den ceza yazmış fahri müfettiş lakin bu cezayi hakedicek bir durum teşkil ettiğimi düşünmüyorum tam olarak ne yapmam gerek abaca

Emine Bilge Amuce
Emine Bilge Amuce
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Fahri müfettiş tarafından Konyada hiç bulunmadığım halde 73/C maddesindeki ceza tebliğ edildi. Cezada belirtilen yerde ilgim alakam yok. Nasıl bir itiraz dilekçe yazmalıyım.

Hakan
Hakan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

S.a. ters yönde arac sürdüm kaza vs hiçbirşey yok sadece ters yönde arac sürdüm kisa mesafe olsun diye 1228 tl ceza gelmiş e-devlet te gördüm şimdi nasıl itiraz edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Onur ergun
Onur ergun
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G dilekçe Örnekleri?

Serdar
Serdar
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey 54/1-b olarak ceza yazmış jandarma. Bugün geldi ceza tutanağı. Cezanın yazıldığı yeri ve jandarma ekip aracını çok iyi hatırlıyorum. Hatta yanlarından yavaş geçtim ne olur ne olmaz diye.Herhangi bir kural ihlali yapmadım.yolda bir onlar bir ben vardım zaten. İtiraz dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.

özgür yekelenga
özgür yekelenga
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

hiç bir zaman kullanmadığım ve özellikle dikkat ettigim bir kuraldan dolayı 46/2-f fahri trafik cezası kesilmiş itiraz dilekçe örnegi ile ilgili mahkeme bilgisi lütfen

ismet BEDEL
ismet BEDEL
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bana ihtiraz dilekçesini ve nereye itiraz edeceğimi yollarmısın.Ben cimer e yaptım ama bilnmiyorum işe yarar mı?

ismet BEDEL
ismet BEDEL
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben daraltılmış yolda durdum polis arkadaşa selam verdim işaret eti hareket etmem için,Zaten Emniyet kemerlerini ve maskelerini hepimiz takmıştık.Ben ayrıldıktan sonra yol kenarında başka araca ceza yazan memur arkamda sanırım plakamı yazdı.Bu nu gelen 47_1A dan anladım.

ismet BEDEL
ismet BEDEL
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
16 gün önce

Yok.

Muhammet UÇARKUŞ
Muhammet UÇARKUŞ
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

adresime 46/2 g itiraz dilekcesi gonderebilirmisiniz

Ercan Yücel
Ercan Yücel
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Güzel bir açıklama

Hüseyin Atalay
Hüseyin Atalay
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği 46/2-h

MÜKREMİN
MÜKREMİN
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-F İTİRAZ DİLEKÇESİ GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ.BU TÜR CEZALARDA RESİM OLMASI GEREKMEZMİ. tşk ler

Ozan
Ozan
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Emniyet şeridine girmediğim halde emniyet şeridi cezası yemişim. Hayatımda emniyet şeridini bırakın sol şeride bile nadir giren bir insanım. Fahri trafik müfettişi 46/2-F den ceza yazmış. Açıkçası kanıt vs yok. Ama girmediğime çok eminim. Bu arada nette bu cezaların başvurulduğunda iptal edildiğine dair örnekler var. Rica etsem dilekçe örneği gönderebilir misiniz? Selamlar..

Cengiz
Cengiz
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb. Ahmet bey
Sulh cezadaki itiraz sonuçlanmadan idare mahkemesine dava açılabilir mi? İtiraz sonuçlanmadan 60 günlük itiraz süresinin geçme ihtimali var? Ne önerirsiniz

Cengiz
Cengiz
Yanıtla  Cengiz
17 gün önce

Ehliyetime el konuldu. Sanırım buradaki avukat arkadaşlar bu tip olaylara çok hakim değiller. Ehliyete el konulduğu için 60 gün içinde idare mahkemesine dava açılması gerektiği avukat söylemidir. Ben yinede size danışmak istedim.

Cengiz
Cengiz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Tekrar merhaba. Ondan bahsetmemiş. Birde bendeki tutanağı yanlışlıkla 2. Kez diye düzenlemişlerdi. Ama 3. Kez olmalıymış. Aynı tutanak numarasını kullanarak sistemde cezayı ve süreyi 3. Kez e göre değiştirmişler. Aslında düzeltmişler. Ama bana tebliğ edilen 2. Keze göre. Değiştirilmesi hukuksuzmuş. Yani birkaç durum var. Ondan demiş. Haber vermek istedim. Birde bu arada ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yersem sulh cezada ki itirazımda kabul edilirse bu cezalarıda iptal ettirebilirmiyim? Teşekkürler.

Selim
Selim
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-f itiraz dilekçesi

halil
halil
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-g trafik cezasına istinaden itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? genelde ret verildiğini duydum. araç içi kameram yok. trafikte seyreden sıradan sivil/resmi polis tarafından arkadan gönderilmiş bir ceza bu. tamamen keyfiyet içerdiğini düşünüyorum. iyi çalışmalar.

halil
halil
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

mail kutuma henüz örnek göndermediniz hocam.46/2-g için ayrı bi format var mı?

Ali DÜNDAR
Ali DÜNDAR
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar İstanbul/ Kemeburgaz yolunda %30-%50 hız sınırın aştığım için 598TL tutarında bir trafik cezası ulaştı elime. Ceza kesilmesine rağmen hiç bir fotoğraf delili yoktu itiraz etme şansım varmıdır ?

Selim
Selim
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

74/b bu gun tebligat geldi itiraz etsem sonuç alabilirmiyiz

Selim
Selim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

Olay yeri viyadük alti4 yol sola dönüşte yaya geçidi var zaten dönüş için mecbur yavasliyorum ve yaya tarihide yoğun sayılır ışık yok her gördüğümüz yayaya dursak arkam baya gi konvoy olur ha bu demek deyilki kural tanımaz biriyim 30 yıllık meslek hayatımda ilk cezam genelde uymaya çalışırım hazmedemedigim nokta bukadar ucuz bence kusurdan 600 tl ceza gücüme gitti bu gun emniyete gidicem olay yeri hakkında fakat yorumlarda bahsedilen kayıt olmadan iptal gerceklestiremicemiz gibi gözukuyor

Rifat Ç
Rifat Ç
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;
46-2-h gereği kesilen ceza itiraz dilekçesi rica ediyorum.
İyi çalışmalar

zeynep
zeynep
Yanıtla  Rifat Ç
18 gün önce

ahmet bey bana lütfen 46-2h dilekçe örneği göndeirimiisn teşekkürler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı