Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

51/2a Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

51/2a kusur oranı, KTK 51. Maddesinde belirtilen hız sınırını %10 ile %30 arasında geçmek 51/2-a kusur oranı denir. Hızdan kaynaklanan trafik kazası kusur maddesi olarak da bilinir.

Başka bir ifadeyle yolda belirtilen yasal hızı yüzde on ile yüzde otuz arasında geçmeniz doğrultusunda meydana gelen trafik kazasında ihlal maddesi 51 2a kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 51 2a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 51/2-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 51 2a kusur oranı nedir? 51/2a itiraz işlemi nasıl yapılır? 51/2-a kusur oranı yüzde kaç? 51/2-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 51 2a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 51/2a Kusur Oranı Ne Demek?

“Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 51. Maddesi 2. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “hız sınırını %10 ile %30 arasında geçmek” demektir.

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, zorundadırlar.

ktk 51/2a kusur oranı

Bu madde tamamen nicel bir ölçümle tespit edilebilir. Özellikle bu durum tamamen somut bir dayanaktır. Bana göre hızlı sana göre yavaş gibi bir kavramın dışında doğrudan teknik bir cihazın kısacası radar cihazının araç hızını ölçmesi gerekir.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

51/2a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

51/2a kusur oranı yüzde yirmi beş (%25) olarak kabul edilir. Peki 51 2a neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 51-2a her zaman için %25 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 51/2-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 51/2a %25 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 51/2-a %50 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 51-2a %100 oranında

Ancak bu kusur maddesini trafik polislerinin dikkate alması için önemli bir detaydan bahsetmek istiyorum. Her yolda veya her kavşakta radar cihazı yok olması da mümkün değil.

Sizin bulunduğunuz yolda radar hız ölçüm cihazı var ise ve kaza öncesi hızınızı ölçe bilmişse bu kusur maddesi dikkate alınır.

Buradaki istisna ticari araçlardır. Çünkü ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapılan araçlarda takograf bulunur. Yani aracın o an saatte kaç kilometrelik bir hızla gittiğine dair kayıtlar tutulur. Bu şartlarda kusur maddesi olarak kullanılabilir.

51 2a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 51/2-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 51 2a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

51/2-a Asli mi Tali mi?

51/2-a tali kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 51/2a ikinci derecede sorumlu anlamına gelir. tali kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı tali kusur rehberi hazırladım.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer komisyonu 51/2a maddesini değerlendirmeye almamaktadır. Çünkü 51-2a tali maddelerden biridir. Tramer heyeti asli kusur sayılan ihlalleri dikkate alır.

Tam da burada en çok sorulan ikinci bir soruyu da cevaplayalım. Hız asli kusur mudur? Hayır değil arkadaşlar, hız tali kusurdur!

51/2-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 51 2a trafik cezası yazılır. 1.506,00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 10 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 51 2a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 51/2a cezası yazmıyorlar.

51/2-a trafik cezası hız sınırını %10 ile %30 arasında geçmek olarak bilinmektedir. 1. 506,00 lira ceza yazılmaktadır. 51/2a itiraz dilekçesi ve 51 2a nedir sizler için açıkladım
51/2-a nedir 51/2-a trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 51-2a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 51/2-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

51/2-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/51-2-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 51 2a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 51 2a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 51/2a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 51/2a itiraz etmek için “51/2-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

51-2a kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 51-2a kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 51/2a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 51/2a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 51/2a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 51/2-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

51-2a itiraz sbm iletişim
51/2a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
51-2a itiraz sbm iletişim
51/2a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 51/2a itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 51 2a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kdr srcm
Kdr srcm
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 51 2 trafik cezası için itiraz dilekçe orneği paylasirmisiniz birde nasil itiraz edebiliriz tesekkurler

En son 3 yıl önce tarafından Kdr srcm düzenlendi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu