Trafik Cezaları
Trend

46/2-d Trafik Cezası Nedir? Sürekli Sol Şeridi Kullanma Cezası

46/2-d trafik cezası sürekli sol şeridi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası 46 2d sürekli sol şeritten gitmenin cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2d nedir, 46/2-d cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2d trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2d nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-d trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-d trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2d itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-d maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2d dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-d Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, yasaktır.

46/2-d TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-d nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Başka bir ifadeyle halk arasında sol şeritte yavaş gidenler cezası da diyebiliriz.

Dostlarım, ülkemizdeki sürücülere ne yazık ki şoförlük öğretemeyiz! Hiç şüphesiz ki herkes usta şoför olarak tanımlıyor kendini. Gerçekte usta şoförlük yoktur. Güvenli sürüş vardır.

Güvenli sürüş kapsamında ise gidişe ayrılmış birden fazla şerit var ise sol şerit geçiş şerididir. Yani siz sağ şeritte giderken, önünüzdeki aracı geçmek için sol şeride geçmelisiniz, geçişinizi tamamladıktan sonra sağ şeride tekrar geçmelisiniz.

Biz ne yapıyoruz? Sağ şerit boşken sol şeritte kuyruk oluyoruz :). Nitekim şerit izleme ve değiştirme kurallarını bir günde herkese öğretmek mümkün değil. Ancak elimden geldiğince bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edeceğim.

Peki 46 2d cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2d 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-d 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-d trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-d427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-d otomobiller için para cezası 2023
  • 46 2 d cezası çekici veya kamyonlar için 1823.00 lira olarak uygulanmaktadır.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2d ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2d cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-d İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2d trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2d beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2d maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2d cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2d ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2d Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2d ceza maddesi ise 46/2-d kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2d maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2d kusur oranı
46-2d kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2d kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2d kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-d İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-d sürekli sol şerit ihlali itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Ya araç içi kameranız olacak, ya da bu cezanın yazıldığı yerde iş yerleri gibi alanlardan güvenlik kamerası görüntüsü temin etmeniz gerekiyor. Yoksa haklılığınızı kanıtlamanız çok çok zor.

Ancak araç plakanıza 46/2d cezası yazıldıysa ikinci bir itiraz yöntemi var. 46/2-d trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2d cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2d trafik cezası itirazı
46 2d trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2d itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2d ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2d Sıkça Sorulan Sorular

46/2-d ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2d trafik cezası sorgulama ve 46/2d tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2d ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2d ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2d cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2d maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2d cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2d itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2d ceza yazılır mı?

46 2d sürücülere yazılır. Tabi ki araç plakasına yazılırsa sorumluluk ruhsat sahibinindir.

46-2d Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-d 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2d cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2d itiraz dilekçesi indir

46-2d itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2d itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2d trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
190 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
tevfik
tevfik
11 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, dilekçe örneğine erişebilir miyiz?

Hakkı AYDIN
Hakkı AYDIN
11 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, 46/2-d den yediğim cezaya itirazda bulunmak istiyorum, itiraz dilekçesini alabilir miyim?

Fatih Karakuzu
Fatih Karakuzu
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2d dilekce örneği göndere bilirsiniz teşekkürler

Aladdin
Aladdin
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46-2d örnek dilekçe gönderebilirmisiniz

Erkan Yeşilöz
Erkan Yeşilöz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2d dilekce örneği göndere bilirsiniz teşekkürler

Doğan
Doğan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, hız sınırı 82 olan anayolda ve saat gece 11 de yani trafiğin olmadığı bir yolda hız sınırında 80 ile sol şeritte gidiyordum bu yüzden sol şeridi işgal cezası yemişim bunun için itiraz dilekçesi yazar mısınız?

Erdal
Erdal
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2d itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz teşekkür ediyorum

Ergün AKPINAR
Ergün AKPINAR
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler , yardımlarınız için teşekkürler. Dilekçe örneği gönderilebilir misiniz

Yusuf
Yusuf
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Meriç uygun
Meriç uygun
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İzmir konak ilçesinde konak tünelınde 46/2D den ceza yemişim o saatlerde trafik kalabalık olduğundan hız sınırlarına uyarak sol şeridi kullanıp sağda kalan araçları geçtim ama geçerken sol şeridi kullandım diye ceza yemişim bununla ilgili ne yapabilirim

Kerim polcumcu
Kerim polcumcu
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderirmisin

Selim
Selim
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-d itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

Muhammet
Muhammet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 d itiraz dilekçe örneği gönderirmisiniz

Ali Şemşek
Ali Şemşek
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Bir adet itiraz dilekcesi alabilirmiyim 46 2d

Bekir MIDIKLI
Bekir MIDIKLI
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Kenan Kuloğlu
Kenan Kuloğlu
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46d-2 itiraz dilekcisini gonderirmisiniz

Adabey
Adabey
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/D-2 sol şerif ihlali itiraz dilekcesi örnegi

Adabey
Adabey
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Slm bende örnek dilekce istiyorum ama birde sorum olcak aynı trafik müfettişinin bana yazdıgı 3 ceza oluyor hepside agır cezalar trafik müfettişi bayanı arkadaştan davacı olabilirmiyim.

Hüseyin
Hüseyin
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini gönderir misiniz

İsmail özgür kavak
İsmail özgür kavak
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini gönderebilir misiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu