Trafik Cezaları
Trend

46/2-d Trafik Cezası Nedir? Sürekli Sol Şeridi Kullanma Cezası

46/2-d trafik cezası sürekli sol şeridi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası 46 2d sürekli sol şeritten gitmenin cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2d nedir, 46/2-d cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2d trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2d nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-d trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-d trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2d itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-d maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2d dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-d Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, yasaktır.

46/2-d TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-d nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Başka bir ifadeyle halk arasında sol şeritte yavaş gidenler cezası da diyebiliriz.

Dostlarım, ülkemizdeki sürücülere ne yazık ki şoförlük öğretemeyiz! Hiç şüphesiz ki herkes usta şoför olarak tanımlıyor kendini. Gerçekte usta şoförlük yoktur. Güvenli sürüş vardır.

Güvenli sürüş kapsamında ise gidişe ayrılmış birden fazla şerit var ise sol şerit geçiş şerididir. Yani siz sağ şeritte giderken, önünüzdeki aracı geçmek için sol şeride geçmelisiniz, geçişinizi tamamladıktan sonra sağ şeride tekrar geçmelisiniz.

Biz ne yapıyoruz? Sağ şerit boşken sol şeritte kuyruk oluyoruz :). Nitekim şerit izleme ve değiştirme kurallarını bir günde herkese öğretmek mümkün değil. Ancak elimden geldiğince bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edeceğim.

Peki 46 2d cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2d 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-d 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-d trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-d427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-d otomobiller için para cezası 2023
  • 46 2 d cezası çekici veya kamyonlar için 1823.00 lira olarak uygulanmaktadır.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2d ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2d cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-d İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2d trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2d beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2d maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2d cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2d ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2d Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2d ceza maddesi ise 46/2-d kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2d maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2d kusur oranı
46-2d kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2d kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2d kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-d İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-d sürekli sol şerit ihlali itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Ya araç içi kameranız olacak, ya da bu cezanın yazıldığı yerde iş yerleri gibi alanlardan güvenlik kamerası görüntüsü temin etmeniz gerekiyor. Yoksa haklılığınızı kanıtlamanız çok çok zor.

Ancak araç plakanıza 46/2d cezası yazıldıysa ikinci bir itiraz yöntemi var. 46/2-d trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2d cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2d trafik cezası itirazı
46 2d trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2d itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2d ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2d Sıkça Sorulan Sorular

46/2-d ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2d trafik cezası sorgulama ve 46/2d tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2d ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2d ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2d cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2d maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2d cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2d itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2d ceza yazılır mı?

46 2d sürücülere yazılır. Tabi ki araç plakasına yazılırsa sorumluluk ruhsat sahibinindir.

46-2d Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-d 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2d cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2d itiraz dilekçesi indir

46-2d itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2d itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2d trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
190 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ali
ali
Yazıya Puanım :
     

örnek

Mert yasin
Mert yasin
Yazıya Puanım :
     

46/2-d ceza itiraz dilekçesi alabilir miyim?

tuncer öztürk
tuncer öztürk
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
46/2-d ceza itiraz dileçe örneği gönderbilir miniz ? Böyle bir ihlal yapılmadığı nasıl kanıtlanabilir ? Bunu ispatlama imkanı olmadığı için ceza her türlü ödenir herhalde ? teşekkür ederim.

Kadir Görener
Kadir Görener
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, 46/2-d ceza maddesine itiraz dilekçesi rica edebilir miyim? Teşekkür ederim.

taner avcı
taner avcı
Yazıya Puanım :
     

MERHABA istanbul esenyurt yolunda aracım hararet yapması sonucu sağa çektim.1 sene sonra ceza geldi..itiraz etmeyi düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim..
46/2-F dilekçesi alabilirmiyim..

ilhami y
ilhami y
Yazıya Puanım :
     

  
Merhaba Ahmet Bey,
46/2-d ceza kamera kaydı yok yazıyor. itiraz ve cevap dilekçesi itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

En son 3 yıl önce tarafından ilhami y düzenlendi
Hümeyra
Hümeyra
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
46/2-d ceza itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz? Kesin olarak bilmemekle birlikte, Usulen yanlış olduğunu düşündüğüm.“Aksine bir işaret bulunmadıkça kamyon ve çekici sürücüleri dışındaki sürücülerin gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmeleri” olarak ceza kesilmiş. Resim yok .
Benim aracım otomobil.
Sizce itiraz edebilir miyim ?

Teşekkürler.İyi çalışmalar.

Müge
Müge
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
46/2-d ceza itiraz dileçe örneği gönderirmisiniz..Kesin olarak bilmemekle birlikte, Usulen yanlış olduğunu düşünüyorum.”Aksine bir işaret bulunmadıkça kamyon ve çekici sürücüleri dışındaki sürücülerin gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmeleri olarak ceza kesilmiş.Benim aracım otomobil,ceza kesildiği tarih ile tebliğ tarihi arasındaki süre 1,5 ay.cezadan sonra ne kadar sürede tebliğ etmeleri gerektiğini bilmiyorum.Esasen de ben kurallara uyan bir bireyim.İtirazım konusunda yönlendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.İyi çalışmalar.

hande açık
hande açık
Yazıya Puanım :
     

MERHABA AHMET BEY
BEN CEZA YEDİĞİMİ E DEVLETTEN ÖĞRENDİM .AMA RADARA YAKALANIP HIZ NEDENİYLE YAŞADIĞIMI DÜŞÜNDÜM VE CEZAYI ÖDEDİM . FAKAT BUGUN SABAH ALDIĞIM EVE GÖNDERİLEN CEZA KAĞIDINDA CEZA KUSURUNUN HIZ LİMİTİ DEĞİL 46/2D OLDUĞUNU ÖĞRENDİM VE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ TARAFINDAN KESİLMİŞ. BEN BU CEZAYA İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM. ÇOK ANLAMSIZ GELDİ BÖYLE BİR ŞEY YAŞANMADI .AMA DİLEKÇE ÖRNEĞİ GÖNDERİR MİSİNİZ .. TEŞEKKÜRLER

SERDAR ÜNLÜÇERÇİ
SERDAR ÜNLÜÇERÇİ
Yazıya Puanım :
     

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ TARAFINDAN KESİLEN 46/2-D TRAFİK CEZASI İÇİN İTİRAZ ETMEK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ YOLLAMANIZI RİCA EDİYORUM.

İrfan YARAN
İrfan YARAN
Yazıya Puanım :
     

EDS hız limitin bulunduğu iki şeritli yolda. Ağır taşıtlara 60 Otomobillere 80 Hız limitleri bulunurken 2685 metrelik yolda devamlı sol şerit ihlalinden fahri trafik müfettişi tarafından ceza tahakkuk ettirilmiştir. sağ şerit ağır gitme zorunluluğundan ağır araçlarca kullanılması üzerine bunları sollamak için 2685 metrelik mesafede 80 km üzerine çıkamadığımız için doğal olarak sollama için sol şeridi kullanmak zorundayız arkadan gelen fahri müfettişe yol vermediğimiz için bu ceza yazılmıştır. Bu hususu Emniyet Müdürlüğüne cezanın gerekçesini gösterir belge ve bilgilerin tarafıma gönderilmesi için müracaat etmiş bulunmaktayım. Gelecek cevaba göre Müfettişe verilen yetkiye kötüye kullanmaktan dolayı şikayette bulunarak Adli mercilere 216 Tl. Maddi 5000.… Devamını Oku »

Nihat çıtak
Nihat çıtak

Merhabalar ben şehir içinde 46/2d maddesinden trafik cezası aldım dilekçe İcin rahatsız ettim mutlu günler dilerim

Bülent deniz inan
Bülent deniz inan

Benim dilekçem şu şekilde olacak bana polis 2 tane ceza yazmış birisi 488 tl bunun ceza kâğıdı var ama öteki yazdığı 1002 tl onuda arkadan yollamış ama 1002 tl nin ceza kâğıdı yok itiraz için dilekçe olursa sevinirim birde nereye itiraz edeceğimi söylerseniz saygılarımla iyi akşamlar

HASAN AKBAŞ
HASAN AKBAŞ

BU GÖRECELİ BİR CEZA DEĞİLMİDİR 3 KM LİK YOLDA İNSAN NE KADAR SOL ŞERİTİ İHLAL EDEBİLİR..DİLEKÇE ÖRNEĞİ KONUSUNDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

İsmail KOÇ
İsmail KOÇ

Selamın aleyküm 46/2-D
Plaka ma saat 12:30 da ceza yazılmış. Fakat saat 11:50 sıralarında aracım çalıştığım firmanın öndedir. Şirketimizin kameraları ile de doğrulayabilirim. Yani ceza yazılmadan yarım saat önce ve ortalam 15:30 saatlerine kadar yerinden hareket etmemesi durumunda bu ceza nasıl yazılabilir. Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Aracım hareket etmemesi durumunda ceza nasıl yazılabiliyor bunu anlamadım ve bu ceza ile beraber 46/2-G ve 47/1-C olarak 2 adet daha ceza uygulanmış. Ben bu cezalar konusunda ne yapabilirim ve ya ne yapmam gerekiyor itiraz edebilirmiyim. Mağdur durumda kaldım 3 cezanın toplamı 1.648 TL tutuyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

altan duman
altan duman

Merhaba,
10.04.2020 tarihinde konya İstanbul çevre yolunda 46/2-d maddesini ihlal ettiğim için,
sürekli sol şeridi kullandığım için 288 tl ceza yazılmış.
nasıl itiraz edebilirim.
çevre yolu olduğu için sağ şeridi ağır vasıtalar kullanıyor,
sağ şerit boş olduğu zaman zaten sağ şeritten gidiyorum.
ne yapmam gerekir
yardımcı olursanız sevinirim.

Hüseyin Şentürk
Hüseyin Şentürk

1228 TL ceza geldi 46/2 D maddesinden şirket aracı olduğu için indirimli ödendi. Bizden kesiliyor bu ceza itiraz nasıl ve nereye yapabiliriz. Teşekkürler.

Gökhan Çalışkan
Gökhan Çalışkan

Bir örnek dilekçe alabilirmiyim ahmet bey

Raşit demirhan
Raşit demirhan

Sürekli sol şerit ihlali oysa o caddesürekli kullanılan bir yol benn böyle bir şey görmedim duymadım tırlatın bile sürekli kullandığ bir yol anlamadım

bekir
bekir

46/2-D İtiraz dilekçem belirtilen caddede sola dönebilmek için sol şeritten gitmek gereklidir. ayrıca bulunan cadde üzerinde Bir Eğitim araştırma hastanesi, bir üniversite ve bunlara bağlı yerleşkeler, iki özel okul vardır. Belirtilen saatte öğrenciler, hasta ve hasta yakınlarını indiren belediye otobüsleri, dolmuşlar ve servisler sağ şeritte uzun süre yolcu indirme ve bindirme yapmaktadır. ayrıca cadde boyut olarak dikkate alındığınıda ancak iki aracın yan yana geçeceği kadar genişliktedir. Cadde denmesine rağmen yol iki şeritlidir. Ancak arıza şeridi yoktur. Bu nedenlerle öğrenci servisleri, dolmuşlar ve hastane önünde inmek isteyen hasta ve yakınları için sağ şerit o saatlerde neredeyse kapalıdır. cezanın kesildiği saat göz… Devamını Oku »

1 2 3 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu