Trafik Cezaları
Trend

46/2-d Trafik Cezası Nedir? Sürekli Sol Şeridi Kullanma Cezası

46/2-d trafik cezası sürekli sol şeridi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası 46 2d sürekli sol şeritten gitmenin cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2d nedir, 46/2-d cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2d trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2d nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-d trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-d trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2d itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-d maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2d dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-d Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, yasaktır.

46/2-d TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-d nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Başka bir ifadeyle halk arasında sol şeritte yavaş gidenler cezası da diyebiliriz.

Dostlarım, ülkemizdeki sürücülere ne yazık ki şoförlük öğretemeyiz! Hiç şüphesiz ki herkes usta şoför olarak tanımlıyor kendini. Gerçekte usta şoförlük yoktur. Güvenli sürüş vardır.

Güvenli sürüş kapsamında ise gidişe ayrılmış birden fazla şerit var ise sol şerit geçiş şerididir. Yani siz sağ şeritte giderken, önünüzdeki aracı geçmek için sol şeride geçmelisiniz, geçişinizi tamamladıktan sonra sağ şeride tekrar geçmelisiniz.

Biz ne yapıyoruz? Sağ şerit boşken sol şeritte kuyruk oluyoruz :). Nitekim şerit izleme ve değiştirme kurallarını bir günde herkese öğretmek mümkün değil. Ancak elimden geldiğince bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edeceğim.

Peki 46 2d cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2d 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-d 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-d trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-d314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-d otomobiller için para cezası 2021
  • 46 2 d cezası çekici veya kamyonlar için 1340.00 lira olarak uygulanmaktadır.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2d ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2d cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-d İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2d trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2d beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2D BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2d maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2d cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2d ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2d Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2d ceza maddesi ise 46/2-d kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2d maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2D KUSUR ORANI
46-2D KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2d kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2d kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-d İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-d sürekli sol şerit ihlali itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Ya araç içi kameranız olacak, ya da bu cezanın yazıldığı yerde iş yerleri gibi alanlardan güvenlik kamerası görüntüsü temin etmeniz gerekiyor. Yoksa haklılığınızı kanıtlamanız çok çok zor.

Ancak araç plakanıza 46/2d cezası yazıldıysa ikinci bir itiraz yöntemi var. 46/2-d trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2d cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2D TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2d trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2d itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2d ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2d Sıkça Sorulan Sorular

46/2-d ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2d trafik cezası sorgulama ve 46/2d tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2d ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2d ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2d cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2d maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2d cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2d itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2d ceza yazılır mı?

46 2d sürücülere yazılır. Tabi ki araç plakasına yazılırsa sorumluluk ruhsat sahibinindir.

46-2d Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-d 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2d cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2d itiraz dilekçesi indir

46-2d itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2d itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2d trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 24 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 24 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
78 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ÇAĞLAR YILDIRIM
ÇAĞLAR YILDIRIM
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-D İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİ GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ BANA TEŞEKKÜRLER

pelin
pelin
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46/2-d trafik ceza ihtiraz dilekçesi yollar mısınız ?

Sergen
Sergen
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey trafik ceza ihtiraz dilekçesi yollar mısınız ?

Veysel Sağdıç
Veysel Sağdıç
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bende 46/2-d maddesinden ceza yedim sol şeritte ilerlerken sabah saat 07:30 sularında arkamdan trafik polisi aracı geliyordu muhtemelen o yazdı bu kadar keyfi ceza nasıl yazılır anlamıyorum sol şeritteki bütün araçlara ceza yazmaları gerekiyor o zaman bende itiraz etmek istiyorum dilekçe örneğini banada gönderebilir misiniz teşekkürler

Muammer SOYLU
Muammer SOYLU
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

    
Merhaba; lütfen bana da dilekçe örneği gönderebilir misiniz hak etmediğim bir ceza ile karşı karşıyayım. Hız sınırının 50 km olduğu, yolun iki şeritli ve normal yol genişliğinden dar olduğu, sağ şeritte sürekli duraklamaların olduğu ve sabah mesai saati olmasından dolayı yolun her iki şeridinin de dolu olduğu bir yolda 46/2d maddesinden nasıl olur da ceza yazılır, anlaşılır gibi değil

Ali karabulut
Ali karabulut
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Çoklu şerit değiştirmeden ceza napa bilirim

Nurullah kaya
Nurullah kaya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey trafik ceza ihtiraz dilekçesi yolarmıdınız

Ferhat Şah
Ferhat Şah
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam mrb 46-2d itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz.

Düriye Talih
Düriye Talih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba lütfen bana da dilekçe örneği.gönderebilir misiniz hak etmediğim bir ceza ile karşı karşıyayım hız sınırının 50km olduğu bir yolda bu bana haksızlık olarak nasıl yazılmış ve pazar kurulu trafiğin olduğu bir hün ve saate

İbrahim Pekgöz
İbrahim Pekgöz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Şehir içinde 46/2 sol şerit ihlali olurmu İki Işık arası 1 km bile değil Edirne de fahri müfettiş yazmış Atatürk bulvarı sanayi sitesi karşısı diyor itiraz dikçesi

Şamil K.
Şamil K.
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-d itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Mehmet Gökhan
Mehmet Gökhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey. Fahri trafik müfettişi 46/2-d den tarafıma ceza yazmış. Her ihtimale karşın cezayı indirimli ödeyip cezaya itiraz etmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

yusuf
yusuf
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe bana da yollayın lütfen itiraz edeceğim.
Kayıt yok delil foto yok, sol şerit cezası var. Sabah trafiğinde 3 şerit dolu dur kalk gidiyor herkes, ceza tutturabildiğine belki de fahri müfettişlerde ?

mehmet şener
mehmet şener
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2d itiraz dilekçesi gönderir misiniz lütfen…

Selçuk
Selçuk
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi yollayaöir misiniz?

Bayhan
Bayhan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2d itiraz dilekçesi gönderir misiniz lütfen…

Bayhan
Bayhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Mail gelmemiş rica etsem tekrar gönderir misiniz?

samer
samer
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler, bana 46/2-d den ceza geldi. sol şeridini işgal edenlerden nefret edip her seferinde kızıyorum. şimdi cezayı ben yedim. itiraz etme hakkımı kullanacağım. bunla ilgili itiraz dilekçesini gönderir misiniz lütfen.

yusuf
yusuf
Yanıtla  samer
1 ay önce

bu sol şerit kullanım süresi belli değil ki madde de ? ayrıca tüm şeritler dolu şehir içinde kavşak çevresinde sol şerit kullanılmadan gidilemiyor ve bende ceza yiyorum.. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu