Trafik Cezaları
Trend

46/2-d Trafik Cezası Nedir? Sürekli Sol Şeridi Kullanma Cezası

46/2-d trafik cezası sürekli sol şeridi kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası 46 2d sürekli sol şeritten gitmenin cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2d nedir, 46/2-d cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2d trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2d nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-d trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-d trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2d itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-d maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2d dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-d Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, yasaktır.

46/2-d TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-d nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Başka bir ifadeyle halk arasında sol şeritte yavaş gidenler cezası da diyebiliriz.

Dostlarım, ülkemizdeki sürücülere ne yazık ki şoförlük öğretemeyiz! Hiç şüphesiz ki herkes usta şoför olarak tanımlıyor kendini. Gerçekte usta şoförlük yoktur. Güvenli sürüş vardır.

Güvenli sürüş kapsamında ise gidişe ayrılmış birden fazla şerit var ise sol şerit geçiş şerididir. Yani siz sağ şeritte giderken, önünüzdeki aracı geçmek için sol şeride geçmelisiniz, geçişinizi tamamladıktan sonra sağ şeride tekrar geçmelisiniz.

Biz ne yapıyoruz? Sağ şerit boşken sol şeritte kuyruk oluyoruz :). Nitekim şerit izleme ve değiştirme kurallarını bir günde herkese öğretmek mümkün değil. Ancak elimden geldiğince bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edeceğim.

Peki 46 2d cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2d 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-d 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-d trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-d1.506,00 TL1.129,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-d otomobiller için para cezası 2024
  • 46 2 d cezası çekici veya kamyonlar için 6.439,00 lira olarak uygulanmaktadır.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2d ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2d cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-d İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2d trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2d beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2d beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2d maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2d cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2d ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2d Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2d ceza maddesi ise 46/2-d kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2d maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2d kusur oranı
46-2d kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2d kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2d kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-d İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-d sürekli sol şerit ihlali itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Ya araç içi kameranız olacak, ya da bu cezanın yazıldığı yerde iş yerleri gibi alanlardan güvenlik kamerası görüntüsü temin etmeniz gerekiyor. Yoksa haklılığınızı kanıtlamanız çok çok zor.

Ancak araç plakanıza 46/2d cezası yazıldıysa ikinci bir itiraz yöntemi var. 46/2-d trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2d cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2d trafik cezası itirazı
46 2d trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2d itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2d ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2d Sıkça Sorulan Sorular

46/2-d ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2d trafik cezası sorgulama ve 46/2d tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2d ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2d ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2d cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2d maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2d cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2d itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2d ceza yazılır mı?

46 2d sürücülere yazılır. Tabi ki araç plakasına yazılırsa sorumluluk ruhsat sahibinindir.

46-2d Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-d 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2d cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2d itiraz dilekçesi indir

46-2d itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2d itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2d trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
189 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Eren Aktaş
Eren Aktaş
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilir miyim

Sabri
Sabri
Yazıya Puanım :
     

46/2-d trafik cezasını e-devletten öğrendim.Mart ayinda oluşturulan ceza bana hala tebliğ edilmedi.Teblig edilmemiş Cezayi ödemeden itiraz edebilirmiyim.ayrica dilkce örneği yollayabilirmisiniz

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Bende 46/2-d için dilekçe örneği alabilir miyim? Çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

Umut turkurka
Umut turkurka
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin itiraz dilekçesi rica edebilirmiyim. 2 şeritli 50 hız sınırı olan ve sağ yan yoldan ana yola yol veren bir yerde trafik yoğunluğunda nasıl sağdan gidilebilir anlamıyorum. Sağ yan yoldan gelen araçları ve 100 mt ara ile ışık bulunan bir yerde bu şekilde ceza kesen beyinler hastalıklı ve normal değil. Çok keyfiiii çokkkk. Teşekkürler şimdiden

Hakan
Hakan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-d itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz.Teşekkürler.

Mustafa gg
Mustafa gg
Yazıya Puanım :
     

Merhaba sol seritte gitme cezasi itiraz dilekcesi rica edebilir miyim? Mail olarak gonderebilirmisiniz

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

46/2-d itirqz dilekcesini nasil yaza bilirim

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46/2-D cezası yedi. Hız sınırı 50 olan 2 şeritli bir yol ve o gün acelem olduğu için sol şeritte asla yavaş gitmedim. Aksini ispat delilim yok . Dilekçeyi nereye nasıl vereceğim ? Araç filo aracı şirket üzerinden kiralık, bu yönde bi itirazım nasıl olmalı ? Rica etsem dilekçe örneği gönderir misiniz?

Emin
Emin
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müfettişi tarafından 46/2d ceza yazılmış bana itiraz edebilir miyim ???

Mustafa özcan
Mustafa özcan
Yazıya Puanım :
     

İlk defa böyle bir ceza ile karşılaşıyorum

Hüseyin Güzel
Hüseyin Güzel
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-d itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Erqin
Erqin
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe

Erqin
Erqin
Yazıya Puanım :
     

Adamlar yol yapıyor yaptıkları yolda 1500 lira şerit ihlal cezası gönderiyor. Dilekçeyide tam kapanma zamaninda gönderiyor.itiraz dileceksini kime nasıl vericez evden cikamioz

AÖE
AÖE
Yazıya Puanım :
     

Ornek dilekçeyi mail adresime gönderir misiniz?

ayşe mutlu
ayşe mutlu
Yazıya Puanım :
     

örnek dilkeceyi mail adresime gönderrirseniz sevinirim

zeki
zeki
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi alabilir miyim

Sibel
Sibel
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-d itiraz dilekçesi gönderir misiniz

zafer
zafer
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi örneği alabilirmiyim ?

Ayhan Güney
Ayhan Güney
Yazıya Puanım :
     

guneyayhan@hotmail.com adresine itiraz dilekçesi göndere bilir misiniz lütfen

Gülşen
Gülşen
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini gonderebilir misiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu