Trafik Cezaları

26/2 Trafik Cezası Nedir? Çakar Lamba Cezası

26/2 trafik cezası mevzuata aykırı ışık kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca çakar lamba cezası olarak da tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 26’ya 2 nedir, 26/2 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 26’ya-2 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 26 2 nasıl ödenir? Ücretsiz 26/2 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 26/2 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

26 2 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 26/2 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 26’ya 2 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

26/2 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak

26/2 TRAFİK CEZA MADDESİ

26/2 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 26. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani çakar lamba cezası diyebiliriz.

Peki 26 2 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

26’ya 2 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 26/2 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

26/2 trafik cezası 2021 yılında %9,2 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
26/26.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
26/2 cezası ne kadar 2024

Haklısınız arkadaşlar! Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 26’ya 2 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 26 2 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

26/2 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 26’ya 2 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 26 2 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

26'ya-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir
26’ya-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 26’ya 2 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 26’ya 2 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 26 2 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

Çakar Lamba Cezası ve İtiraz Dilekçesi

Özellikle son günlerde yazılı ve görsel basında gündem olan çakar lamba konusu ile ilgili denetimler arttı. Kolluk görevlilerine ait resmi araçlar haricinde çakar lamba kullanımı yasaktır. Uymayan kişilere 26/2 ceza maddesi gereğince çakar lamba cezası yazılır.

Zaman zaman arkadaş çevresinde dikkat çekmek amaçlı zaman zaman da yoğun şehir trafiğinde kendinize yol açmak için kullandığınız bu ışıklar başınızı derde sokabilir.

Çakar lamba bisiklet için kullanılabilir. Çünkü bisikletlerde herhangi bir ışık donanımı olmadığı için özellikle bisiklet sürücüleri kendilerini fark ettirebilmek için kullanabilir hatta kullanmalıdır.

Nasıl kullanılır derseniz. Çakar lamba motoru veya çakar lamba devresi artık adına ne derseniz sürücülerin dikkatini dağıtacak şekilde değil. Işığı yere vuracak ve sizin varlığınızı bildirecek uyarı mahiyetinde kullanılmalıdır.

26’ya 2 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

26 2 ceza maddesi ise 26/2 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

26'ya-2 kusur oranı
26’ya-2 kusur oranı yüzde kaç

26 2 kusur oranı 26’ya 2 sadece bir ihlal maddesidir. 26 2 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

26/2 İtiraz Dilekçesi Örneği

26-2 itiraz işlemlerine başlamadan önce çakar lamba itiraz dilekçesi örneği isteyen arkadaşlara bir soru sormak istiyorum.

Eğer arabanıza mevzuata aykırı ışık donanımı bulunduruyorsanız neden itiraz edeceksiniz? Tamam kullandım ama cezası çok para bundan dolayı itiraz edeceğim diyorsanız bence hiç boşa zaman harcamayın!

Ancak aracınızın plakasına 26/2 trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 26’ya 2 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

26'ya 2 trafik cezası itirazı
26 2 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 26’ya-2 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 26’ya-2 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

26’ya 2 Sıkça Sorulan Sorular

26/2 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

26 2 trafik cezası sorgulama ve 26’ya 2 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

26'ya-2 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

26’ya-2 ceza maddesinden dolayı bir yıl içinde üç defa ihlalde 15 gün trafikten men edilir.

26'ya 2 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 26’ya-2 maddesinden dolayı el konulmaz.

26 2 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 26’ya-2 itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 26-2 ceza yazılır mı?

26 2 sürücülere ve araç işletenlerine yazılır. Kısacası kullanan da kullandırtan da sorumludur.

26'ya-2 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

26/2 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 26’ya-2 cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

26'ya 2 itiraz dilekçesi indir

26’ya-2 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 26’ya-2 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.

Son kez uyarmak istiyorum. Haksız bir şekilde bu ışık donanımlarını kullanarak nasıl olsa iptal edilir düşüncesindeyseniz yanılıyorsunuz. Sulh Ceza Hakimlikleri başvuruyu kabul etmemektedir.


26 2 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Cesur
Cesur
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Beni 20 Nisan 2022 tarihinde polis çevirdi aracımda çakar yok siren var ve bana sireni çalıştırmamı söyledi siren kumandasını pili olmamasına rağmen şarja taktırıp bekletip ve çalışır duruma getirdikten sonra çalıştırarak video çekip ceza yazdı ben buna itiraz etmek isityorum 26/2 çakar cezası ses cezası değil ve çalışmayan kumandayı çalıştırıp bana ceza yazdı

Yusuf durmus
Yusuf durmus
Yazıya Puanım :
     

Yanmayan seyyar cakmaklim cakar lmbasi torpido ustu 1339 tl yziyor ve 1 numara camfilminden yaziyor cakari sabah aldim is makinesi icin aldim dememe ragmen calismadigi halde arabami bagladi Ne yapmaliyim

Av. Gökhan Tektaş
Av. Gökhan Tektaş
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Üstat madde 26/2 ‘de …..takılması ve kullanılması yasaktır diyor. ……..takılması veya kullanılması yasaktır deseydi durumun diğer sorulara vereceğiniz yanıt gibi olması gerekmez miydi? Kanun koyucu ve şeklinde bir bağlaç ile bu cihazların takılması ile kullanılması şartını bir arada aramış olmuyor mu? Saygılar.

Eren
Eren
Yazıya Puanım :
     

Benim aracım tır ve üzerin de llışıklandırma var ama yanmıyor trafik polisi kontrol noktası olmayan bir petrolün girişin de beni durdurup ışıkları yakmami söyledi ve bende yaktım fotografini çekip bana 1339 TL para cezası yazdı ben bunu nasıl itiraz edebilirim

Murat yavuz
Murat yavuz
Yazıya Puanım :
     

Selamünaleyküm ben tır şoförüyüm yanmayan çalışmayan çakar lambadan ceza yedim 1339 lirq ne yapmam gerekiyor

Mehmet Demir
Mehmet Demir
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar yeğenime ait ufak bir scooter ile köprü geçişi yaparken bayan bir trafik polisi tarafından durdurulup plaka ma bakıp agızla tc numaramdan sorun olmadıgını söyleyip daha sonrasında araç farının içerisinde bulunan çok zayıf yanan park lambalarına takılan beyaz yanan sönen işıgı gördu bu ne dedi öndeki ler otoyolda çok ufak 70kg motor oldugu için görsün diye yiğenim takmış dedim yoldan başka bir motorlu trafik memurunu durdurup sordu bayan memur belliki işinde yeni idi direk çakar bu polis araçlarına takılır denip 1340 tl ceza kesti bende itiraz ediyorum imzada atmak istemiyorum dedim hakkımı savunmak istiyorum, bir dilekçe oluşturmak istiyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu