Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 875 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 875 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2757 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ramazan bulent suna
ramazan bulent suna
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 -H maddesınden arabama arkadan ceza yazılmıs yenı ogrendım ceza 14.10 2020 tarıhınde yazılmıs bense 14.11.2020 tarıhınde edevletten gordum ıtıraz edebılırmıyım ıtıraz dılekcesınde yardımcı olurmusunuz

Eyüp konur
Eyüp konur
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey kolay gelsin.
52/1-d trafik cezası itiraz dilekçesi gönderbilir misiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.

Muharrrm
Muharrrm
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba trafik polisleri tarafindan aracim durduruldu ve ceza yazildi ehliyetimin araca yetersiz oldugunca ceza yazildi aracim ford transit 12+1 yolcu naklin ve hususi cinisi münibus geciyor ehliyetim B fakat 2016 11 ayinda aldım sizce dogrumudur Bir yonelgede 2016 ve oncesi minubus surer diye yazilı Ve nasil geri itiraz ederim cevaplarsaniz çok teşekkür ederim

Salih Suyun
Salih Suyun
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi çalışmalar 46-2 G slalom cezasına istinaden dilekçe örneği gönderebilirmisiniz

ErkanU
ErkanU
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar, 74/B için itiraz dilekçesi örneği gönderirseniz çok sevinirim. Saygılar

CİHAT ÖZDEMİR
CİHAT ÖZDEMİR
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46/2-b cezası gönderilmiş herhangi bir görüntü yok dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim birde nereye müracaat etmem gerekir Bayrampaşa abdi ipekçi cad.

Ceyhun Yavuz
Ceyhun Yavuz
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet abi polis beni makas attım diye durdurdu oysa alakası yok sadede bi arabanın önüne geçtim. Stajer olduğum için korktum kaçtım. Arkamdan dur ihlaline uymadım cezası yazmış. Ters yön olmayan yolda ters yön yazmış.Makas cezası yazmış asılsız suçlamalardır. Adres farklı girilmiş 4 şeritli yolda ters yön yazmış. Ne yapabilirim

Nuh dogan
Nuh dogan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey size öncelikle çok çok teşekkür ederim.
bolu karayolunda fahri müfettiş tarafından 1228 tl emniyet şeridi ihlal den yazılmış ceza elime ulaştı. bana nasıl yardımcı olabilrsiniz?

Nuh dogan
Nuh dogan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Yani gece yolculuk yapıyordum. Beni net olarak gorebilecegini sanmıyorum. Tahminen karar verdi diye iddaa edebilirmiyim? Ayrıca yanımda iş arkadaşlarımda vardı. Şahit gosterebilirim. Sizce kazanma olasılığın varmı? Ona göre başvuru yapmayı dusunuyorum

Nuh dogan
Nuh dogan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 gün önce

Ahmet bey peki nasıl yapmalıyım? İtiraz etmek istiyorum. Nasıl kazanacak şekilde basvurabilirim?

Celal
Celal
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar. Fahri müfettiş mağdurlarından biriside benim. Çok fazla gitmediğim bir yerde Ters yönde gitmişim. Gideceğim yere giriş müsaadesi yol ararken 3 4 sokak sonra ters tabela görmedim girdim. fakat tek yönlü yolda ters yönden gitme cezası yazmış. Ayıplık şurada tersmidir diye baktığım yolda benim gittiğim yönde bir sürü araç park etmişti haliyle bende düz yol sandım. Halada şüpheliyim. Dilekçe örneği gönderrseniz memnun olurum

Feyza
Feyza
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey
Fahri mufettisin yazmis oldugu 74/b maddesine gore itiraz dilekcesi gonderir misiniz. Herhangi bir kanit delil olmamasi hususunda nasil bir yol izlemeliyiz tesekkurler

Feyza
Feyza
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Tesekkur ederim peki itiraz dilekce ornegi yollar misiniz

Oğuzhan
Oğuzhan
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-g cezasına itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz? ve bu cezadan sonra araca sigorta ve kasko yaparken fiyat artar mı? ceza plakaya yazıldı.

Sinem arslan
Sinem arslan
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey memurum ikamet sınırların içindeyim.. fakat bı hafta öncesine ait fahri müfettiş tarafından farklı bir il ve adreste yüksek sesle araçta müzik dinledgim için ceza geldi 128 lira ve bu kanıma dokundu …gitmedim yapmadım bu ne demek şimdi.. ben bu denetciden şikayetçi olmak istyrm ismi de var.. şimdi yasal olarak ne yapmalıyım bana bı akıl verin .. konu sadece ceza değil ki.. bulunmadgim bir il.. herkes kafasına göre böyle ceza yazdirabiliyormu lütfen yardımcı olurmuaunuz

Adem
Adem
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmey bey merhaba. 04.11.2020 tarihinde karantina süremiz bitti ayın 5.inde ben göreve başladım ve 16 yaşındaki kızımda dersaneye başladı. Dershane çıkışı polis kızımı durdurup sorgu yaptığında karantinada gözüktüğü için idari ceza tespit tutanağı düzenledi. Kızım da ceza yiyeceği için ve ilk defa polis tarafından durdurulduğu için çok korkmuş. Bende onların yanına giderken bulundukları sokak tek yöndü ve ben o sokağa girdigimde onlar biraz geride kalmıştı. Bende ters yönden gitmek istemedim ve devam edip ilerden tekrar bu sokağın başına gitmek istedim. Akşam vakti olduğu için sağa dönüş yasak levhasını görmedim. Ters yöne girdiğimi fark edince hemen çıktım ilk sokağa girdim.10 metre… Devamını Oku »

Nihat BAŞARAN
Nihat BAŞARAN
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey ,
46/2-H maddesi ile ters yönde araç kullanılması açıklaması ile Fahri Trafik Müfettişi tarafından 1228 tl ceza yazılmış. Dilekçe gönderebilir misiniz lütfen?

Doğan
Doğan
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba AHMET Bey, son zamanlarda trafik müfettişleri can yakmakta olmdığı yerde ceza gelmekte ,hatta bir gün ben Ankara hava alanında yolcumu alırken sözde aynı tarih ve saatte eminönü köprüsü üzerinde park cezası geldi bankadan otomatik hgs ödemem olduğu halde dökümlerimi çıkardım ama hiç bi yere itiraz edemedim.yeni gelen iki cezada aynı kavşakta sağa dönüş yeşil ışık olduğu halde kırmızı ihlalinden ceza geldi,ayrıca aynı kavşaktan gecenin 01.16 da kavşağa hızlı girmişiz güya yayalara karşı tehlike arz etmişiz diye bi cezada geldi o saatte yaya ne gezer ayrıca ev güzergahına gelen aracımız kavşaktan sol yapıp direk istikamet yolu nasıl hızlı girebilir insan… Devamını Oku »

Berrin
Berrin
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 42/11 sayılı trafik cezasına itiraz dilekçesi örneği gönderilebilir misiniz bana sürücü kursum tarafımdan sertifika ile iki yıl trafiğe çıkacağım söylendiği için ehliyetimi almaya araba ile gidip maddi hasarlı trafik cezasına karıştım ve gelen polisler tarafından hakkımda sertifikayı ehliyete çevirmediğim için 1228 lira ceza yazdılar itirazım kabul olur mu

Alparslan
Alparslan
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey

32/3 Abarth egsoz maddesinden ceza yedim. Cezayı ödeyeceğim, uygun bir egsoz ile değiştirip men kararını kaldırtacağım ve daha sonra itiraz hakkımı kullacağım. İtirazımın kabul edilmesi ve akabinde haklı bulunduğum taktirde eski egsozu tekrar takabilir miyim?
Ve 32/3 için örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Deniz
Deniz
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
16.10.2020 tarihinde saat 08:21’de Fahri trafik müfettişi tarafından plakama 54/1-A maddesinden 288 TL ceza yazılmış. Ben ceza yazıldığı gün içe gitmekteydim ve iş yerinin otoparkına giriş saat 07:35 suları. Ve akşam 19:30’a kadar görev başında idim. Bahse konu saatte ceza yeme ihtimalim yoktur. Araç otoparktan akşam çıkış saatine kadar çıkış yapmamıştır. Bu durumda otopark a giriş ve çıkış görev imza çizelgesi gösterme sureti ile cezamı iptal ettirebilirmiyim? Teşekkürler Saygılar

Rıdvan Ay
Rıdvan Ay
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Ahmet Bey FTM tarafından araca 74/A maddesinden ceza yazılmış bunun için ödemeyi yaptım. ancak itiraz etmek istiyorum. Gönderilen tebligatta sadece tutanak var başka bir belge yok. itiraz ettiğimde lehime sonuçlanır mı? nasıl bir dilekçe yazmalıyım. Ayrıca 34 yıldır araç kullanıyorum. bu ikinci ceza.

Rıdvan Ay
Rıdvan Ay
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 gün önce

Öncelikle teşekkür ederim. Ancak bu FTM gerçekten gereksiz sadece ve sadece ceza yazmak trafikteki bilinçlenmeyi artırmayacaktır.

CENK
CENK
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey 28.10.2020 tarihinde ceza yemişim madde olarak 46/2-h belirtilmiş ben yeni öğrendim mail yolu ile ancak cezadq ilçe yazmıyor düzenlendiği il İzmir ancak düzenlendiği yerde Ankarada bir adres yazıyor yazan adreste bulunabilen bir adres değil yani sokak yazmıyor ve caddeyi internete yazınca biyer çıkmıyor itiraz dilekçesi göndermenizi rica ederim birde bu adres karışıklığı ve ilçe belirtilmemesinden ötürü itiraz etsem iptal olur mu acaba

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu