Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 875 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 875 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2757 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
KAMİL
KAMİL
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

MERHABA AHMET BEY ARAÇ BENİM ÜSTÜME KAYITLI EŞİM VEP TELEFONU 01/11/2020 TARİHİNDE EŞİM DIŞARI MARKETE GİTTİ VE CEP TELEFONU KULLANMAKTAN 288 TL CEZA GELDİ.09/11/2020 DE TEBLYUĞ GELDİ.EŞİM TELEFON KULLANMADIM DEDİ.HERHANGİ BİR GÖRÜNTÜ YOK.FAHRİ MÜFETTİŞ YAZMIŞ.BU CEZAYA İTİRAZ EDECEM.ÖRNEK DİLEKÇE GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM.

Durmuş
Durmuş
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

TRAFİK CEZASININ DÜZENLENDİĞİ YER OLARAK GÖKSU MAH. 1.TBMM CADDESİ ULUS İSTİKAMETİ DÖNÜŞÜ ETİMESGUT BELİRTİLEN YERDE 53/1-A MADDESİNDEN TARAFIMA CEZA YAZMIŞLAR SÖZ KONUSU CADDENİN GİDİŞ GELİŞ OLARAK AYRILMIŞ ORTADAN AYRILMIŞ İKİ CADDE OLDUĞU ULUS İSTİKAMETİNE GİDEN YOLUN SAĞ TARAFTA KALDIĞI CADDENİN SAG TARAFINDA SAGA GİRİŞ YASAGININ BULUNMASININ OLMADIĞI TARAFIMA HAKSIZ OLARAK CEZA YAZILGIĞI İÇİN İTİRAZ DİLEKÇESİNİN ÖRNEGİ CEZANIN 5.11.2020 TARİHİNDE FTM TARAFINDAN YAZILDIĞINI EDEVLET TEN ÖĞRENDİM

cansu
cansu
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey ,

Kayınpederimin evinin önünde ters istikamet seyir halinde diyerek ceza yazılmış. 1228 tl. ceza yazılan yer evimin önü ve evimin önüne park ederken ters manevra yapmış olabilirim ve bunu görerek tersten gittiğime dair ceza yazılmış Fahri Trafik Müfettişi tarafından gelen dilekçede görüntü kanıt bulunmamakta. cezayı ödedim(ödememelimiydim) şimdi itiraz etmek istiyorum. lütfen yardımcı olur musunuz?

Erhan
Erhan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 18.10.2020 tarihinde 73/c seyir halinde cep telefonu ile görüşmekten 288 TL miktarında kesilen ceza tarafıma 10.11.2020 günü tebliğ edildi. Normalde trafik cezaları 10 gün içerisinde tebliğ edilmesi gerekiyor süreç aşımı söz konusu ayrıca cezanın sonrasında tarafıma herhangi bir fotoğraf, video kaydı vb. bir delil belirtilmedi yalnızca ceza tespit tutanağı var somut bir tespit yok bu şekilde yazılan cezaların keyfiyete yol açabileceğini düşünüyorum itiraz dilekçemi bu şekilde yazdığım taktirde cezanın iptali söz konusu olur mu?

Hasan Tuner
Hasan Tuner
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey iyi günler,
Geçen hafta size Fahri Müfettişin kestiği ceza ile ilgili yazmıştım. Edindiğim yeni bilgiler ışığında, Bu Fahri müfettişin kim olabileceğini öğrendim. Aynı kurumda çalıştığım biri. Bazı sorunlar yaşamıştık son zamanlarda. Ayrıca benzer şekilde kurumda sorun yaşadığı kişilere farklı zamanlarda keyfi cezalar kestiğini bir kaç arkadaştan duydum. Bu görevi kötüye kullanma ve intikam duygusuyla hareket etme suçları ile ilgili herhangi bir işlem yapılabilir mi? Teşekkürler

Hasan Tuner
Hasan Tuner
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
15 gün önce

Biliyorum miş mış la işlem yapılmayacağını.
Kanıt olarak ne olabilir. Mesela Mahkemeden geriye dönük olarak mağdur birkaç arkadaş başvuru yapıp kişinin kimliğinin belirlenmesini talep edebilir miyiz? bir de hangi mahkemeye başvuru yapılır. Mahkemenin emniyetten bu kişinin kimliğini talep etmesini mesela…

En son 15 gün önce tarafından Hasan Tuner düzenlendi
Hasan
Hasan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Yani oturun karıştırmayın diyorsunuz.
Peki, benzer şekilde bir olay daha olursa yine yutup oturmamı mı önereceksiniz? Neden? Çünkü bir arkadaşımıza bir kaç hafta arayla farklı cezalardan 3 adet yazılmış yine şüpheli kişi tarafından (aynı yolda). Yani benim için ikincisi yakındır.
Teşekkürler.

Ömer
Ömer
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmetbey merhaba mahalle arasında hastaneye giderken ( hastane giriş kayıt saat i var ) zorunlu olarak ters yola girdim
1288 TL ceza geldi fakat fahri trafik mufettisinin hiçbir kayıt yok itiraz etme şansım varmı varsa itiraz dilekçesi örneği yollarmisiniz

mert kemal akalp
mert kemal akalp
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneğini gönderebilirmisiniz?

Omer
Omer
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abim iyi akşamlar ticari taksimiyim, taksiyi iki şoför kullanıyoruz. Şoför arkadaş fahri müfettişi tarafından emniyet şeridi ihlalinden dolayi 46/2-F bendinde 1228 tl trafik cezası şahsıma tebliğ edildi, mahkeme yolu ile bu sorunu çözebilirmişiz,,,şimdiden teşekkür ederim Taksici ömer

Ceren
Ceren
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, fahri trafik müfettişi tarafından seyir halinde cep telefonunu ele alarak kullanma yüzünden ceza geldi.(73/C) Araç benim üzerime ama ehliyetim olmadığı için annem kullanıyor. Cezada belirtilen saat ve adreste orada değildik. İtiraz edeceğiz fakat araç sahibinin yani benim ehliyetim olmadığı için extra bir ceza alır mıyım? Örnek dilekçede gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

nadya tabaoğlu
nadya tabaoğlu
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba,
Iyi çalışmalar, trafik cezası geldi 36/3-A (arabayı kullanan kişinin sürücü belgesi yok)

kullanan kişinin sürücü belgesi var, ama yabancı.
ülkeye yeni giriş yapmış ispanyol uyruklu ( ülkeye giriş yapılmış tarihten itibaren 6 ay süreyle arabayı kullanabilir )
Türkiye’ye giriş yaptığımız bir gün sonra ceza yedik.. bunu ispat edebiliriz

ceza bana gönderilmiş ( araba sahibi olarak ) ama ben kullanmıyordum

İtiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz ?

murat yarınki
murat yarınki
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba 6.10.2020 tarihinde istanbul topçular eyüp te ters yöne girmem gerekçesi ile ilgili fahri trafik memurunun yazdığı ceza tarafıma 23 ekim 7.11 2020 de muhtardan aldığım makbuz ile öğrendim,,ancak ben ters yola girmedim bu zamana kadar da bırkaç adet hız sınırını çok az aşmaktan ceza yedim başka cezam yok,araba annemin üzer,ne ancak ben kullanıyorum,nereye itiraz edebilirim bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum
ben kadıköy istanbul da yaşıyorum

HAKAN SARAÇOĞLU
HAKAN SARAÇOĞLU
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

GÜNAYDIN
FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİNCE GÖRÜNTÜ KAYDI OLMADAN YAYA GEÇİDİNE YAKLAŞIRKEN YAVAŞLAMAMAK BURDAN GEÇEN YAYALARA İLK GEÇİŞ HAKKINI VERMEMEK DİYE CEZA YAZILMIŞ CEZA YAZILAN CADDE YILDIZ POSTA CADDESİ GAYRETTEPENİN EN KALABALIK CADDESİ VE 700 800 METRELİK BİR CADDE VE 3 ADET TRAFİK LAMBASI MEVCUT

Mert
Mert
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, Fahri Müfettiş 47/1-B kırmızı ışık kuralına uymamaktan ceza göndermiş, itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

Mehmet
Mehmet
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Tarafıma trafiği tehlikeye sokacak şekilde art arda şerit değiştirme (46-2g) cezası tebliğ edildi. Beraberinde herhangi bir görüntü gönderilmedi. Hayatımda hiç makas atmadım, atmam da. Rica etsem itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz? Çok teşekkürler.

Alaattin
Alaattin
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yaya geçidinde hızlı gelmek diye bir ceza yazılmış trafik müfettişi tarafından rica etsem dilekçe örneği alabilir miyim

Bilal kuzu
Bilal kuzu
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi çalışmalar, kırıkkale çerikli yolunda eds sisteminde 70 hız sınırı olan yerden 78 km/s geçildiği eds sisteminden ceza yedim. İtiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz ?

Mehmet Polat
Mehmet Polat
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müfettişi 46-2/h maddesinden(ters yönde gitmekten) trafik cezası yazmış ama o yolda tersten gitme gibi bir lüksüm bile olamaz yolun ortasında kocam bir refüj var uçarak karşı tarafa geçecek halim yok. Rica etsem dilekçe örneği gönderebilirmisiniz

Emre
Emre
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

36/3 a itiraz dilekçesi alabilir miyim

ali bozkurt
ali bozkurt
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

fahri müffettiş 74/b den ceza yazmış.dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Yusuf Özcan
Yusuf Özcan
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey fahri trafik müfettişinin yazmış olduğu cezaya size zahmet itiraz etmem için tekrardan dilekçe örneği yollar misiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu