Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 709 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 709 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2364 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Uğur Avcı
Uğur Avcı
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 47-1 a ceza dilekçesi örneği var mı acaba

Yusuf
Yusuf
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 itiraz dilekcesi istyrum

Hamza
Hamza
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam.Fahri müfettiş tarafından tarafıma 46/2 ters yön cezası yazılmış.Ceza tutanağında herhangi bir fotoğraf veya delil sunulmamış.İtiraz etsem sonuç alabilirmiyim.Tarafıma örnek itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz? Teşekkürler.

Metin
Metin
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey aracımın arka plakasının fotoğrafını çekip 51/2b maddesi gereğince cezayı adresime göndermişler radar cezalarında hızı belirlemek için aracın önden fotoğrafı gerekli değilmi itiraz etmelimiyim

uğur yılmaz
uğur yılmaz
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçenin doldurulmuş halini paylaşabilirmisiniz

Murat T.
Murat T.
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba dilekçe rica ediyorum.

Dilek Erdoğan
Dilek Erdoğan
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba fahri trafik müfettişi tarafından ters yönde araç kullandığım gerekçesiyle 1228 TL para cezası kesildi. Rica etsem itiraz dilekçesi yazabilir misiniz

Cihat Susever
Cihat Susever
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 9 senedir evimin önüne koyduğum aracım için fahri müfettişin yazmasından ötürü 61/1-n’den 132 TL ceza gelmiş. İtiraz edeceğim dilekçe örneği rica ederim.

En son 10 gün önce tarafından Cihat Susever düzenlendi
Yıldız
Yıldız
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. 70 km lik hiz gosteren bölünmüş bir yolda 107 ile gecmisim % 50 aşma yani 51/2C uygulanmis. Normalmi? Yoksa 77 km hizami % 50 uygulanacak?

abdullah2929
abdullah2929
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Aşkale Bayburt yolunda 51/2-B maddesine göre radar cezası yazıldı. Yolda durduruldum bende araba da yengemin hamile olduğunu ve doğum sancısı çektiğini söyledim… acilen hastaneye götürdüğümü söyledim. sonra devam et diyerek bende yoluma devam ettim ama ceza yazıldı buna itiraz etme durumum var mı? arabada 4 lüleri yakmak aklıma gelmedi.

murat
murat
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

gece bisiklet yolunda alkollü elektrikli bisiklet sürdüğüm için bisikletime el koyulup 1228 lira ceza işlemi uygulandı. itiraz hakkım var mı?

Esma Dursun
Esma Dursun
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, polis dur ihtarı yapmadı bana fakat arkamdan dur ihtarına uymamaktan üstüne bir de makas atmadığım halde makas atmaktan ceza yazmış. İtiraz etmek istiyorum. Zaten geç bi saatti elinde Fener ya da yolda duba yoktu. İstese önüme durabilirdi ama bana dur bile demedi. İtiraz için yardımcı olabilir misiniz?

muzaffer
muzaffer
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba alkol metreye 3 kere üflememe ragmen polis red verdi ve hastanede 0.47promil alkol cıktı nasıl itiraz edebilirim

muzaffer
muzaffer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

bu konu ile bir itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Muzaffer
Muzaffer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Ahmet Bey rica etsem dilekçe örneği gönderir misiniz

Recep Çelebi
Recep Çelebi
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesi istiyorum

HAMİT KILINÇ
HAMİT KILINÇ
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettiş 1 dk arayla 2 adet ceza yazmış buna nasıl itiraz edebilirim

HAMİT KILINÇ
HAMİT KILINÇ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Farklı iki maddeden yazmış

cavit
cavit
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler tarafıma 47/1-A 46/2/H46/2-G cezaları yazılmış. Polisten kaçmadım fakat dur dedik durmadı diyerek yazmış. Çift şerit yolda ters şerit cezası ve makas yazmış. birer gidiş geliş olan yola kafadan eklemiş. ne yapabiliriz.

MEHMET ORAL
MEHMET ORAL
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İSTANBUL BEYLİKDÜZÜNDE SİNYAL VEREREK NORMAL ŞEKİLDE ŞERİT DEĞİŞTİRİRKEN CEZA YOLLAMIŞLAR ANLAMADIM NE ALAKAYSA

Mehmet
Mehmet
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba fahri trafik müfettişi tarafından ters yöne girdiğim gerekçesi ile ceza yedim 1228 lira ceza tutanağı evime geldi ve hiçbir kanıt resim yok sadece tutanak var buna nasıl bir dilekçe yazarak itiraz edebilirim

Harun KURBAN
Harun KURBAN
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Şirkete ait araç kullanıyorum. Trafik İdari Para Cezasına kendim itiraz edebilirmiyim? Ceza Plakaya yazılmıştır.Ceza Maddesi 47/1-A İstanbul Havalimanı Gelen Yolcu Katı.
Havalimanına inen yolcumuz Ben Göktürk te iken,gelen yolcumuz telefon ederek uçağın indiğini söyledi 15 dakikada Havalimanına gittim.Trafik yoğun değildi. Bekleme sürem 20 dakikadan fazla oldu.Bu arada hiçbir memurun ikaz ve uyarısına muhatap olmadım.Haberim olmadan plakaya ceza yazılmış.Tebligat almadım. Cezanın düzenlendiğini Plakadan sorguladım. e posta ile itiraz ettim.1 ekim 2020 de sulh ceza hakimliğine itiraz edebileceğimi mesaj ile bildirdiler. Şirkete ait araç için ceza ya itiraz edebilirmiyim.Saygılarımla.

En son 12 gün önce tarafından Harun KURBAN düzenlendi
Cem
Cem
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar gece 23:45′ te İzmir Hava Limanına Güzergahında ilerlerken seyir halinde telefon kullanmaktan ceza yemişim oysa telefon ön cama monte edilmiş teleskobik (ön göğüse doğru uzayan) telefon tutacağındaydı müzik uygulaması için ekran ışığı açık olan telefonu trafik müfettişi elimde gibi algıladı sanırım bu cezaya itiraz etmek istiyorum; dilekçe örneği ve tam olarak vurgulamam gereken durumu belirtirseniz sevinirim iyi çalışmalar, teşekkürler.

Cem
Cem
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Aracın içinde bulunan teleskopik telefon tutacağının resmini çıktı alıp dilekçeye eklesem ispat olmaz mı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu