Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 238 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

4.7 238 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1172 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet
Ahmet
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam aracı sattım eşimin uzerıne idi e devletten bi bakayım dedım 34 a cezası var arac sahibine itiraz hakkı varmı

Hakan
Hakan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Tşk ederim

Bayram
Bayram
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, Kırmızı ışık ihlal cezası geldi, gelen fotoğrafta yaya geçiş çizgisinin üzerinde durduğum gözüküyor. Normalde geçtikten sonra ihlal sayılmaz mı ? itiraz etmem gerekir mi ? İkinci bir cezada radar geldi, radarda fotoğraf olmadığında itiraz hakkımız var mı? teşekkürler.

Bayram
Bayram
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 gün önce

Ahmet bey tekrar merhaba, itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz? birde uyaptan itiraz etmek için mobil imza gerekiyormuş uğraşmaya değer mi ? davayı kaybedersem mahkeme masrafı takriben ne kadar olur ? yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Özkan Alkan
Özkan Alkan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

54/1-b nasıl itiraz ederiz
Kanun açıklığından yararlana bilirmiyiz ?

murad tuncer
murad tuncer
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

hocam iyi günler radardan 112 ile geçtiğime dair 1228 lira ceza geldi tüzda 50 hız sınırı aşmaktan.o yolu inceledim 50 km hız sınırı var ama radar görmedim ayrıcı yargıtayın kararı var diye biliyorum radar uygulaması yapacaksanız yol kenarını levhayı koymanız lazım.sokak arasından geçenleri radar cesası yolluyorlar ayrıca bana radardan geçtigime dair foto gelmedi

Özkan Alkan
Özkan Alkan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

54/1-b nasıl itiraz ederiz

Burak
Burak
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi günler ters yön ihlali itiraz dilekçesini mail olarak yollar mısınız ?
Teşekkür ederim

Mustafa Subaşı
Mustafa Subaşı
12 gün önce

Yazıya Puanım :       Hocam aracın ön camındaki filmden dolayı 30/1b den ceza yazıldı. 30/1b de “görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak” ibaresi kullanılmış. Cezaya itiraz etmek istiyorum. Camdaki film içeriden herhangi bir şekilde görüşü engellememektedir.Ayrıca eski araçlarda bulunan camlarda lamine cam yani filmli cam bulunmaktadır. bu da kaza anında ön cam parçalarının sürücü ve içerideki insanların yaralanmasını engellemektedir. Aracın ön camındaki film görüşü engellememekte ve aynı zamanda kaza anında araç içindekileri de cam yaralanmalarından korumaktadır. Bu duruma istinaden itiraz etsem başarılı olur muyum? Ayrıca dilekçe örneğini sizden… Devamını Oku »

Mustafa Subaşı
Mustafa Subaşı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Tamam hocam sağolun.

En son 12 gün önce tarafından Mustafa Subaşı düzenlendi
Mustafa Subaşı
Mustafa Subaşı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Yinede itiraz etsem itiraz kabul edilmediğinde ceza haricinde bana başka bir yaptırım gelir mi?

Mustafa Subaşı
Mustafa Subaşı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Teşekkür ederim sağolun.

adnan ülkü
adnan ülkü
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler, 26.06.2020 tarihinde Edirne merkezde 0,23 promil ile yakalandım, aracım mercedes viano fabrikasyon 4+1 koltuklu kamyonet geçmekte ama hususi dir. Polise itiraz etmeme rağmen genelge ile bu tarz araçların 0,20 üzerinde ceza yazıldığını ve ehliyetin alınacağını belirtti fakat internetten öğrendiğim kadarı ile genelgeler kanunun önüne geçemez ve kanun 0,50 ise bundan işlem yapılması gerektiği itiraz halinde ehliyetimin geri verileceği yazmaktadır. Nasıl bir dilekçe ile nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim

İsmail
İsmail
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam babamın üzerine kayıtlı aracı İstanbul ilinde kullanıyorum. Babam da farklı bir ilde ikamet ediyor, fahri müfettiş 46/2-f maddesinden plakama ceza yazmış bulunan noktada eds de yok ancak herhangi bir fotoğraf da olmadan ceza tutanağını babamın adresine göndermiş, şimdi babamın itiraz için mahkemeye gitme durumu da yok, babam olmadan sulh ceza hakimliğine itirazı geçekleştirebilirmiyim, itiraz etsem herhangi bir sonuç alabilirmiyim, birde belirttiğim madde için dilekçe örneği rica etsem gönderebilir misiniz çok teşekkür ederim

İsmail
İsmail
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Çok güzel anlatmışsınız

nuri
nuri
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba abi simdi ben insaatta calisiyordum arkadasim elbiselerimin icinden benim motorumu almis sonra bunu trafik yakalamis ve ehliyetsizlikten ceza kesmis birkac gun sonra banada ayni ceza geldi simdi ben buna itiraz etmek istiyorum. bir dilekce ornegi gonderebilir misin?

Ümit akbaba
Ümit akbaba
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey öncelikle verdiğiniz hizmet için teşekkür ederim. 2 sorum olucaktı. Aynı dakika içinde bir olayda 2 suçtan ceza yazılabilir mi? Bana aynı tutanakta 47/1-A ve 47/1-C suçundan 2 ceza yazılmış herhangi bir delil fotoğraf veya tebliğde bulunmuyor. Bu eksiklikten dolayı itiraz etmelimiyim? ayrıca örnek dilekçe atarsanız sevinirim.

Halıt kavas
Halıt kavas
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sağ serıtte calısma olmasından kaynaklı yavaşlama var orta serıte atladım baktım oda yavaslıyor sol serıde atladım sıkışmaya basladı ve trafık durdu sol serıtte kaldım aracım tıcarı ağır vasta arkadan yunus geldı ve plakaya 1288 tl cezza göndermîs zızce ıtırazda bulunmalıyım.

Nihat
Nihat
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selam Ahmet bey yeni tek yöne çevrilmiş tabi bilmeyerek girmiş bulundum belki 20 yıldır çiftyönlü olduğu için hiç fark etmedim tek yöne çevrildiği ni fark ettiğimde geri döndüm ama büyük ihtimalle ceza gelecek buna itiraz edebilir iyim

İbrahim
İbrahim
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sürücülerimizin bilinçli hale gelmesi ve haklarını aramaları konusundaki çabanızı kutlar devamını temenni ederim. Çok güzel bir kamu hizmeti sunuyorsunuz.
Teşekkürler.

Ersin
Ersin
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merabalar size daha öncede yazmıştım araç muayenesinden ceza yemiştim ankara kepekli mevkinde sizdeb itiraz dilekcesi istemistim bunu cimere yazmıştım şimdi ordan cevap geldi cezam iptal olmuş cezayı ödediyseniz vergi dairesine gidip iadesini alabilirsiniz diye yazı geldi bilginiz olsun mahkemeye gitmeden çözüldü.

Fatih
Fatih
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey izmirden balıkesire gelirken plakanın düşmek üzere olduğunu fark edip ön cama koydum plakayı ön camda filmde yok plaka görünüyordu balıkesire varınca da taktırmak üzere gidiyordum radarlı çevirme vardı balıkesir girişinde çevirip sormak yerine ceza yazmışlar direk plaka ön camda olmasına rağmen ceza yazıldı buna nasil itiraz edebilirm 505 tl. çevirmede beni çevirip plaka neden ön camda nezaman taktırıcaksın gibi uyarı vermesi gerekmezmiydi.Buna nasıl bir dilekçe yazabilirim.

Fatih
Fatih
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
14 gün önce

23-3b1 den yazılmış ama ceza yani eksik plakadan yazmışlar ön camda olmasına rağmen itiraz hakkımı kullanacağım dilekçe örneği göndere bilirmisiniz.

En son 14 gün önce tarafından Fatih düzenlendi
Abdurrahman Kocabıyık
Abdurrahman Kocabıyık
15 gün önce

Yazıya Puanım :       İyi günler Ahmet Bey. Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.25.04.2020 tarihinde üst azami hız sınırı 70 km/h olan yerde 79 km/h ile EDSden ceza yemişim. Ben Hemşire olarak hastanede çalışıyorum ve EDS hastane yolu üzerinde.O günde COVİD-19 yoğun bakım icap nöbetime giderken yemişim cezayı.Biraz araştırdım %10 yani 77 km/h kadar tolerans varmış. Bu durumda ben 2 km/h ile ceza yemiş oluyorum ve 1-2 km/h hız için yapılan bazı itirazları mahkeme EDS sapma payı veya 2 km/h araçta tam hesaplanamaz gibi gerekçelerle kabul etmiş. Bu iki sebepten dolayı itiraz etsem ceza iptal edilir mi? Bir de rica… Devamını Oku »

Batıkan
Batıkan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey bana jandarma trafik ekiplerince eski usul el yazısı ile yazılmıs uzernde fazla bi acıklama bulunmayan sadece hatalı sollama yaptığımı soyleyen bir ceza ulastı bahsi gecen guzergah çift şeritli olup yolda kontrollü geçiş serbesttir anlamına gelen kesik cizgiler mevcut ve görüş alanı oldukca acık olan duz bir yoldur benim ne tarafa gittiğim bile yazılmamıs istikametim belirtilmemiş ayrıca köy yolu olan bu yolda trafigin akısını riske atmamak amaclı arac durdurulmamıstır gibi bir ibare mevcut yol ise olabildiğince tenha bir yoldur gectiğim arac ise buyuk ihtimal jandarmanın kendi aracıdır ne yapmamı onerirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı