Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 238 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

4.7 238 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1172 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Muhammet
Muhammet
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

32/3 trafik cezası için dilekçe örneği atar mısınız teşekkürler

Seval Bilgen
Seval Bilgen
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey
Eşime kırklarelide yayaya öncelik vermeme şuçundan kesilmiş 2 ay sonra tebligat geldi Eşim böyle bir şey olmadığından emin olduğu için ititiraz dilekçesi verdik.kırklareli emniyetinden karşı dilekçe tebligatı geldi kararın reddini ve mahkeme masraflarının tarafımıza ödetilmesi talepli .Ne yapmamızı önerirsiniz

Seval Bilgen
Seval Bilgen
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
15 gün önce

Tabiiki

Koray Özoğul
Koray Özoğul
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet hocam merhabalar, Gidiş geliş yolda benim gidiş istikametimde radar uyarı tabelası olmamasına rağmen karşı şeritten gelen araçlar için kurulmuş olan radar tarafından hız cezası gönderildi.
Bu konu hakkında itiraz edebilmem için sizden ititraz dilekçesi talep edebilir miyim?
Saygılarımla

Uğur
Uğur
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Teşekkürler Detaylı bilgi için .

i.sunger
i.sunger
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 h trafik fahri müfettisi ceza yazmıs itiraz etsem bir sonuc alabilirmiyim,tesekkur ederim

Samet Kaya
Samet Kaya
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey geri geri arabayı park ederken fahri trafik müfettişi ters yolda gidiyor diye ceza yazmış. İtirazda bulunmak istiyorum dilekçe hakkında yardımcı olur musunuz çok teşekkür ederim.

Samet Kaya
Samet Kaya
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
14 gün önce

46/2h Ahmet Bey.

Samet Kaya
Samet Kaya
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Merhaba Ahmet Bey,
itiraz sonrası ceza ve mahkeme masrafları gibi bir şey duydum. Cezaya itiraz ettiğimizde kabul olmadığı takdirde prosedür nasıl ilerliyor.

Sinan NAKIŞ
Sinan NAKIŞ
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Meehaba Ahmet bey 56/1-A trafik kanunu maddesi gereği FTM tarafından yazılan cezaya itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz. Tşk.

İbrahim DELİCE
İbrahim DELİCE
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, fahri trafik müffettişinin bildirimi üzerine trafik polisince hatalı serit değiştirme ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürme maddesinde ceza tutanağı tarafıma gönderildi. tutanakta geçen yerde böyle bir durum söz konusu olmadığına eminim ancak tarafıma herhengi bir fotoğraflama ya da başkaca bir delil sunulmadı nasıl bir dilekçe yazmam gerekir?
Saygılarımla…

emrah
emrah
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe istiyorum

Burak
Burak
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey izmirde cenazeye gittik aravimin arka plakasi dusmus on plakam yerinde farkinda degildim sonradan farkettim ve hemen plaka cikarttim istanbula dondugumde gun icinde fakat ceza gelmis buna nasil itutaz edebilirm 505 tl

Osman ÖZCAN
Osman ÖZCAN
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Dönel kavşağa girmeden şeklinde ters yöne girmişim gibi bir ceza yazıldı. Fakat girmiş olduğum yokl geliş gidiş bir yol ters yöne girmiş değilim. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Yunusemre
Yunusemre
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler haksız yere makas atma cezası yazılmış bununla ilgili itirazda bulunmak istiyorum dilekçe hakkında yardımcı olur musunuz çok teşekkür ederim

Mustafa
Mustafa
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet hocam. Cezayı yediğim istikamette genelde tek şeritte trafik verilmişti. Sayenizde yinede bir iptal şansımı deneyeceğim.
Yardım için teşekkürler.

Mustafa tatlı
Mustafa tatlı
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Trafik cezasi itiraz dilekcesi ornegini atarmisiniz tesekkurler

emre
emre
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe

ilkan DİKE
ilkan DİKE
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey slm. 26/03/2020 tarihli 51/2-B tarihli trafik cezası bugün 25/06/2020 de postacı tarafından evde bulamayınca gidib muhtardan tebliğ aldım.Trafik ceza tutanağında sadece ceza tutarı:598,00 ,İhlalin yeri ve hız:111km/saat var.Herhangi bir fotoğraf ve delil yok.ayrıca belirtmek isterim ki; 22/05/2020 09:06 da aracımı muayenesini de yaptırmıştım. 22/05/2020 09:06 da belirttiğim bu trafik cezası olsaydı araçımın muayenesi yapılamazdı.buna itirazetmek istiyorum.örnek bir dilekçe yollayabilirmisiniz.

Cengiz
Cengiz
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb. 48/5 ten ceza yedim ehliyeti aldılar. O gece 2 yıl diye ceza yazıp tutanak tuttular. Sonra 5 yıl olarak sisteme işlemişler. Elimdeki tutanaklar duruyor. Doğrusuda 5 yıl olacakmış. Burada bir usul hatası varmı?

havva çimen
havva çimen
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçemi isterim

ibrahim
ibrahim
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

teşekkürler

İBRAHİM
İBRAHİM
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler haksız yere atma cezası yazılmış ,araçta sigara kullanmışım ve kemerim takılı değilmiş ,sigara bile kullanmıyorum ve kemerim takılıydı bununla ilgili itirazda bulunmak istiyorum dilekçe hakkında yardımcı olur musunuz çok teşekkür ederim

Seval Bilgen
Seval Bilgen
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
15 gün önce

Merhaba şöför arabada olduğu halde plakaya ceza kesilmesi yasal mıdır

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı