Trafik Cezaları
Trend

KTK 58. Madde Trafik Cezası Yolcu İndirme Bindirme Cezası

58. Madde trafik cezası yolcu indirme ve bindirme kurallarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafikte araç sürücülerinin yolcu indirme ve yolcu bindirme kuralına uymama cezasıdır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 58. madde nedir, 58. Madde cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 58-maddesi trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 58. madde nasıl ödenir? Ücretsiz 58. Madde trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 58. Madde trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

58. madde itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 58. Madde maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 58. madde dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

58. Madde Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurmamak, yolcularının iniş ve binişlerini sağ taraftan yaptırmamak ve yolcuların da iniş ve binişlerini sağ taraftan yapmaması, yasaktır.

58. Madde TRAFİK CEZA MADDESİ

58. Madde nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 58. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sol taraftan yol indirme veya sol taraftan yolcu bindirme kuralını ihlal etmektir.

Trafikte araca nasıl binilir veya nasıl inilir? Karayolları üzerinde araçta yolcu konumunda olan kişiler araca inerken ve binerken sağ tarafta bulunan kapıları kullanmak zorundadırlar.

Toplu taşıma araçlarında neden solda kapı bulunmaz? Özellikle toplu taşıma araçlarında dikkat ettiğiniz üzere sol tarafta sadece şoför kapısı bulunur. Sebebi ise bu kanun maddesidir. Çünkü yolcu iniş ve binişleri sağ taraftan yapılmak zorundadır.

Peki 58. madde cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

58. madde 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 58. Madde 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

58. Madde trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
58. Madde690,00 TL517,50 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
K.Y.T.K. 58. Madde 2024

Unutmadan söylemeliyim! 58. madde ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 58. madde cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

58. Madde İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 58. madde trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 58. madde beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

58-maddesi beyanla trafik cezası ödeme nedir
58-maddesi beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 58. madde maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 58. madde cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 58. madde ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

58. madde Kusur Oranı Yüzde Kaç?

58. madde ceza maddesi ise 58. Madde kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 58. madde maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

58-maddesi kusur oranı
58-maddesi kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 58. madde kusur oranı %25 “tali kusur” kusur sayılır.

Elbette ki itiraz hakkınızın olduğunu belirtmek isterim. İtiraz etmek haklı çıkacağınız anlamına gelmez ama meydana gelen trafik kazasını incelememiz gerekiyor.

Çünkü sol kapıdan inmeye veya binmeye çalışan yolcunun olası trafik kazasına sebebiyet verme ihtimali çok yüksek. Ancak yol kapısını açtığında diğer şeritte bulunan aracın seyrine engelleyecek bir ihlali yok ise kusur verilmesi doğru değildir.

Kısaca bir örnek vereyim, gidişe ayrılmış iki şeritli yolda araç sağ şeritte iken sol kapı açıkken sol şeridi ihlal etmiyorsa doğrudan kazaya sebebiyet verdiği söylenemez.

58. Madde İtiraz Dilekçesi Örneği

K.T.K. 58. madde itiraz dilekçesi için söylemle itiraz etmek yerine kamera kaydıyla itiraz etmelisiniz. Çünkü yapmadım şeklinde yazılan bir dilekçeyi destekleyecek en büyük kanıt video görüntüsü olacaktır.

Ancak 58. Madde trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 58. madde cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

58. Madde trafik cezası itirazı
58. madde trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 58-maddesi itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 58-maddesi ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

58. madde Sıkça Sorulan Sorular

58. Madde ceza maddesi nasıl sorgulanır?

58. madde trafik cezası sorgulama ve 58. madde tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

58-maddesi ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

58-maddesi ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

58. madde cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 58-maddesi maddesinden dolayı el konulmaz.

58. madde cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 58-maddesi itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

58. madde sürücülere ve yolculara yazılır. Ancak hatalı yolcu indirme veya bindirme cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

58-maddesi Makbuzunu ödemezsem ne olur?

58. Madde 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 58-maddesi cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

58. madde itiraz dilekçesi indir

58-maddesi itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 58-maddesi itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


58. madde trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Celal Camcı
Celal Camcı
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, eşimin işyeri önünde sağ tarafa yanaşıp indirme bindirme yaparken, bende sürücü olarak şöför kapısı önünde beklerken (ceza teblikatındaki resimde vardır.) EDS aracı tarfından gıyabımda ceza yazılmıştır. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum.

Fatih sahin
Fatih sahin
Yazıya Puanım :
     

58. Ve 57/1-E maddesinde aynı dk da iki ceza fahri müfettiş tarafından yazıldı,
4 kiler yanık ve içerisinde bulunduğumuz halde
Bunun adına dilekçe yazmak istiyorum

SADIK TEKELİ
SADIK TEKELİ
Yazıya Puanım :
     

merhaba itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

OGÜN
OGÜN
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz?

Ayhan ÇELİK
Ayhan ÇELİK
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Ruhsatı eşimin adına olan aracımızla annemi hastaneye götürürken aksine bir işaret olmadıkça trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmekten Fahri trafik polisi tarafından tarafıma ceza gelmiştir. Belirtilen güzergahtan gittiğim doğrudur fakat kesinlikle böyle bir ihlal yapmadım. herhangi bir belge video resim olmadan canı isteyen ceza yazabiliyor mu bu cezaya itiraz etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim cezaya itiraz ederken dilekçeyi kendi adım ama yoksa eşimin adına mı doldurmalıyım
Teşekkürler

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;
Trafik kazasına karıştım kazada raporda 100de yüz haklı çıktım 2.eskprtiz raporunda da aynı şekilde fakat karşı taraf itiraz etmiş bundan sonraki süreç nasıl islicek arabam karar sonuçlanmadigi için hala sanayide bekliyor?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu