Trafik Cezaları
Trend

54/1-b Trafik Cezası Nedir? Sollamanın Yasak Olduğu Yerler

54/1-b trafik cezası sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle sollamanın yasak olduğu yerlerde sollama yapma cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 54/1b nedir, 54/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 54-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 54 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 54/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 54/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

54 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 54/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 54/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

54/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek, yasaktır.

54/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

54/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 54. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani Sollamanın yasak olduğu yollarda hatalı sollama yapma cezası diyebiliriz.

Sollamanın yasak olduğu yerler neresi?

  • Sollamanın trafik levhasıyla yasaklandığı yollarda,
  • Dönemeçlerde ve görüşün yeterli olmadığı tepe üstlerinde,
  • Okul geçitlerinde,
  • Yaya geçitlerinde,
  • Kavşaklarda ve kavşak yaklaşımlarında,
  • Gidişe ve gelişe ayrılmış bir şerit bulunan iki yönlü yola sahip köprü ve tünellerde,
  • Demir yolu geçitlerinde,

Öndeki aracı geçmek yasaktır. Kısaca bu yerlerde sollama yapılmaz.

Peki 54 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

54/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 54/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

54/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
54/1-b427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
54/1-b trafik cezası ne kadar 2022

Unutmadan söylemeliyim! 54/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 54 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

54/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 54/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 54 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

54-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
54-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 54/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 54/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 54 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

54/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

54 1b ceza maddesi ise 54/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 54/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

54-1b kusur oranı
54-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 54 1b kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 54-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

54/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

54/1-b itiraz dilekçesi tek başına yeterli bir materyal değildir. Bir çok arkadaşımız sadece dilekçe yazarak veya hazırlanmış matbu bir dilekçede isim soy isim değiştirerek cezanın iptal olacağına inanıyor.

Eğer sadece güzel bir dilekçeyle başvuru yapmak yeterli olsaydı emin olun trafik cezaları tarih olurdu.

Özellikle seyir halinde yapılan ihlaller veya ihlal yapıldığı gerekçesiyle yazılan ceza maddelerinde sizi savunacak en iyi delil araç içi kamera olacaktır.

Araç içi kameram yok ama cezanın yazıldığı kavşakta iş yerlerinden kamera görüntüsü aldım diyorsanız bu da işinize yarayacaktır.

Benim hiç bir somut kanıtım yok ama ben itiraz edeceğim derseniz yasal hakkınız var. Ancak cezanın iptal olmaz.

Zira araç plakanıza 54 1 b cezası yazıldıysa. 54/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 54/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

54/1b trafik cezası itirazı
54 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 54-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 54-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

54/1b Sıkça Sorulan Sorular

54/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

54 1b trafik cezası sorgulama ve 54/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

54-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

54-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

54/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 54-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

54 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 54-1b itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 54 1 b ceza yazılır mı?

54 1b sürücülere yazılır. Eğer araç durdurulmadan ceza yazılırsa, tebliğ araç sahibine gönderilir.

54-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

54/1-b 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 54 1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 54-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

54/1b itiraz dilekçesi indir

54-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 54-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


54 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 20 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 20 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
50 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Bahri
Bahri
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

54 1 b dilekçe örneği gönderebilirmisiniz

Yunus
Yunus
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bu ucretsız mahkeme dilekçesi lazım..

Yılmaz kefeli
Yılmaz kefeli
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm Ahmet bey,bizlere çok faydalı bilgiler verdiginiz için teşekkür ederim. 54/1b itiraz dilekçesi talep ediyorum.Tesekkur ederim.

Özgür DURU
Özgür DURU
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

54/1-b itiraz dilekçesi lütfen

Caner Osmanoğlu
Caner Osmanoğlu
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

54/1-B itiraz dilekçesi örneği istiyorum. Teşekkür ederim.

Selda Algan Bilgir
Selda Algan Bilgir
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Araç sollamanın yasak olmadığı yerde fahri kişi tarafından ceza yazılmış. 54/1-b yazmşlar cezada. İtiraz edeceğiz. Rica etsem dilekçe örneği gönderir misiniz?

Celal meral
Celal meral
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dron ile 54/1 b maddesi gereği ceza yazmışlar, resim olması gerekmez mi? Nasıl itiraz edebilir?

nazmiye akarsu
nazmiye akarsu
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 12 mart günü bir köy yolunda önümde 10 km hızla giden jandarma aracını kontrollü sollama yaparak geçtim.Hatta bir süre bana yol verirler mi diye bekledim.Ben geçtikten sonra 54/1-b den idari para cezası göndermişler.yanımda eşim vardı ve kontrollü geçtiğimi yolun köy yolu olduğunu gördü.Tarafıma gönderilen ceza sanki keyfi yazılmış gibi.iki imza ile cezayı göndermişler itiraz etsem sizce ceza iptal edilir mi

İsmail şimşek
İsmail şimşek
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

54/1 ceza yazilmiş ayin 17 sinde gaziantep şanliurfa yolunda kısıtlama vardi o gun ben izinliydim kimseyi solamadim nasil itiraz edebilirim

Yahya Kuzey
Yahya Kuzey
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar yazılan ceza tutanağında suç bilgisi genel yazılmış sollamanim yasak olduğu yerde araç sollama, bu bilgiye göre itirazı tam yapabilmem mümkün degil üzerinden 15 gün geçmiş hatırlamıyorum bile. Ancak dikkatli biriyimdir özellikle sollamada. Mevcut olan görüntüyü, tam olarak hangi kilometrelerde ve net olarak hangi suçu kapsadigi(yaya geçidi. Tepe üstü vb) bilgisini mahkemeden talep edip gelen cevaba göre itiraz dilekçemi daha kapsamlı olarak yazabilirmiyim. Mahkeme bunu olumlu karşılarmi. Çünkü tutanakta net bilgiler yok genel bilgi var, ceza yazılan yer yazıyor ama o bölge neredeyse 7 km lik mesafe tam olarak neresi belli değil. Birde arac babamin üstüne ancak ben kullanıyorum. İtirazı… Devamını Oku »

En son 1 yıl önce tarafından Yahya Kuzey düzenlendi
Can
Can
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

hatalı sollamayla ilgili bir ceza aldım. olay nasıl oldu hiç farkında değildim. cezayı fahri trafik müfettişi yazmış. itiraz etmek istiyorum. rica etsem bana itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz?

Raşit
Raşit
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 54 1/b cezası ile ilgili ornek dilekçe gönderebilirmisiniz teşekkürler
Benimde köy yolunda 06 plakalı bir araç park yapmış dar bir yolda selektör yaptım telefonla konuşuyordu bana eliyle geç yaptı bende geçtim jandarma arabası ile karşı karşıya kaldım bana selektör ve korna çaldılar bugünde ceza makbuzu geldi bu şeridi tıkayan terbiyesinin hiç mi suçu yok bunu nasıl dile getirip ispat etmemiz lazım

Ergün Göksu
Ergün Göksu
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Tepe üstünde araç solladım.önümde jandarma aracı vardı fakat jandarma trafik değildi.solladiktan sonra plakami anons etti sadece.Benden 1 km sonrada sollama yasağı olan yerde başka araçlarda sollama yaptı ama onlara ceza kestiklerini bilmiyorum.itiraz dilekçemi ve aynı ekibin diğer araçlarada ceza kesilip kesilmediğini nasıl öğrenebilirim.Eger kesilmemişse sadece keyfi kurban ben miyim.

Murat incekaş
Murat incekaş
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Viraja girmeden önce önümdeki araç çift şerit yolda yolu ortalamış fakat çizgi yok. Bende nöbetim yetişmek için hızlı gidiyordum. şerit dışından aracı solladı.viraja geldiğimde yine sol şeritten ana yola çıkarken araç gelip gelmediğine baktım. Sağda Ters üçgen işareti var. Gelmediğini görünce ana yol çevre yoluna çıktım. Tehlikeye attığım ve tehlike yaşayacağım bir durum olmadı. Arkamdaki araç solladığıma kızmış olacakki araç içi kamerasından tahminim 54 1b cezası yazdırmış. Örnek dilekçe gönderebilirseniz memnun olurum. Cezayı ödedikten sonramı itiraz edeyim.

Furkan
Furkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, hız sınırı 90km/h olan çift yönlü gidiş geliş yolda jandarma trafik akışını tehdit edecek şekilde 40km/h hızda seyrettiği için sollamaya çıktım. Bugün bana 54/1-b sebebiyle ceza yollamışlar. Bunlar bilerek ceza yazmak için bilerek yavaş gidiyorlardı, ben geçince cezayı yazmışlar.
(Fotoğraf mevcuttur) demişler ama fotoğraf gelmedi, zaten 90lık yolda 40la gidiyorsun, bunun itiraz dilekçesi nasıl olmalı?
Teşekkür ederim.

En son 1 yıl önce tarafından Furkan düzenlendi
Furkan
Furkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Evet dediğiniz gibi, gidiş ve gelişe 1 şerit ayrılmıştı. Yola sürekli soğuk asfalt atıldığı için herhangi bir çizgi yok.
Bizde bir müddet yavaşlayarak arkalarından gittik, hala 40la gidiyorlardı. Yol müsait olunca da önümü gördüğüm zaman geçtim. Birbirleriyle sohbet ederek gidiyorlardı, hatta bunlarında işi yok devletin arabasıyla dağ tepe geziyorlar dedik, ceza yazmaya çıkmışlar meğersem.

Bu bana ders oldu bir araç kamerası alacağım.

mehmet
mehmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey şanlıurfa’daki trafik cezası itiraz red mahkeme kararı ve osmancık trafik cezası mahkeme kararına ulaşabilir misiniz? eğer kararlar sizde varsa bana atabilir misiniz? ek olarak sunacağım. aynı eylemden 2 farklı ceza olamaz hükmüne istinaden

Mehmet
Mehmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey örnek itiraz dilekçesi örneği gönderilebilir misiniz? 54 1b için teşekkürler

nazmiye akarsu
nazmiye akarsu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

54/1b örnek dilekçe gönderebilir misiniz iyi çalışmalar kolay gelsin

Elaettin hayal
Elaettin hayal
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ceza daha adresime bildirilmedi şimdi yatırmak istiyorum 288 tl degilde 216 yatırmam için hangi yolu denemeliyim

Ramazan Doğan
Ramazan Doğan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, önümdeki araç duraklama yapmış iken onu geçip yoluma devam ettim, fakat daha sonra 54/ 1-b maddesi ile fahri trafik müfettişi tarafından ceza yazılmış, ayrıca ana yol üzerinde geçiş üstünlüğü de bende iken yazılmış. cezanın yazıldığı yer mücavir alan dışı yani ilçeye bağlı köy statüsünde bu cezaya nasıl itiraz ederibilirim, Tşk.

Ramazan Doğan
Ramazan Doğan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Daha açıklayıcı şekilde, Köy yolunda ilerlerken yani tek şeritli yol ortasında çizgi yok trafik işaretleri yok önümde duran aracı geçip yoluma devam ettim aracımda kayıt cihazı yok şahit olarak ailemden birisi var. cezayı yazan fahri trafik müfettişi, yani orada olmayıp ihbar sonucu yazmış olabilir itiraz dilekçesi gönderir misiniz teşekkürler

Özkan Alkan
Özkan Alkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

54/ 1-b nasıl itiraz ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu