Trafik Cezaları
Trend

46/2-e Trafik Cezası Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

46/2-e trafik cezası büyük araçların sağ şeridi kullanma zorunluluğu, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca özetleyecek olursam, kamyon, otobüs gibi büyük araçların mecbur olmadıkça sol şeridi kullanmasının yasak olduğu anlamına gelir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2e nedir, 46/2-e cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2e trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2e nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-e trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-e trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2e itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-e maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2e dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-e Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; iki veya daha fazla şeritli yollarda motosiklet, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs ve otobüs dışındaki araçları kullanırken, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlememeleri, yasaktır.

46/2-e TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-e nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani büyük araçların sağ şeritten gitme zorunluluğudur.

Kamyonlar sol şeritten gidebilir mi?

Aslında sol şerit kullanımı ile ilgili olarak bir çok yazımda gerekeni söylüyorum tekrar belirtmek isterim. Sol şerit sadece geçiş şerididir. Gidişe ayrılmış birden fazla şerit bulunan yollarda, seyir şeridi sağ şerit olarak belirlenmiştir.

Peki 46 2e cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2e 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 46/2-e 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-e trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 652 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-e3.135,00 TL2.351,25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-e cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 46/2e ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2e cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-e İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2e trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2e beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2e beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2e beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2e maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2e cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2e ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2e Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2e ceza maddesi ise 46/2-e kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2e maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2e kusur oranı
46-2e kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2e kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Nitekim belirlenen oran değişiklik gösterebilmektedir. Genel kanı olarak sigorta şirketleri %25 olarak kabul etmektedir.

Ayrıca tali kusur nedir detaylı bir rehber hazırladım sizler için ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/. Eğer itiraz etmek istiyorsanız muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

46/2-e İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-e itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce size önemli bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum.

Genelde uzun yol şoförlüğü yapan arkadaşlarımız bu maddeden dolayı mağdur olmaktadır. Tabi ki de lafım ihlal yapanlara değil. Öndeki aracı geçmek bu araç kullanıcılarının da hakkı. Tam öndeki aracı geçerken görevliler bu aracı sol şeritte tespit ettiğinde doğrudan cezai işlem uyguluyorlar.

Bu arkadaşlara tavsiyem araç içi kamera bulundurmaları olacaktır. Çünkü önlerindeki araçları geçmek için sol şerit kullanımı hakları var. Bunu kanıtlamanın en kolay yolu kamera görüntüleri aksi halde işleri çok zor.

Birde araç plakasına yazılan hatalı durumlar var. 46/2-e trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2e cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2e trafik cezası itirazı
46 2e trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2e itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2e ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2e Sıkça Sorulan Sorular

46/2-e ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2e trafik cezası sorgulama ve 46/2e tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2e ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2e ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2e cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2e maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2e cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2e itirazınızı kabul etmez ise 3.135,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2e ceza yazılır mı?

46 2e sürücülere yazılır. Eğer plakaya yazıldıysa ceza, araç sahibine ceza gider.

46-2e Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-e 2020 yılında 3.135,00 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2e cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2e itiraz dilekçesi indir

46-2e itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2e itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2e trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
28 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
M. Kal
M. Kal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, ortası bariyer ile ayrılmış olan 2 geliş 2 gidiş şeklinde 4 şeritli yolda;tır sağ şeritten giderken sola kayıyor. (Olay yeri ekiplerinin ve diğer bütün herkesin beyanında yol aşırı buzlu ve kaygan olarak geçmektedir.) Sor seritte direksiyon hakimiyetini topladıktan sonra arkadan çok hızlı bir otobüs gelip tırın dorsesine arkadan giriyor. Kaza olduktan sonra başka bir tır ise otobusun arkasından yavasca vuruyor. Ölümlü kaza olduğu için trafik ekipleri kusur oranı bildirmemişler. Olay yeri ekipleri; öndeki Tıra yönetmelik 94/A-e, otobüse 56/1-c, arkadaki tıra 56/1-C maddelerini yazmış. Otobus içindeki yolculardan ikisinin beyanı “Otobüsün hızlı olduğu ve frene basmasına ragmen ondeki araca carptigi yonde”… Devamını Oku »

En son 2 yıl önce tarafından M. Kal düzenlendi
Timur
Timur
Yazıya Puanım :
     

46/2e cezası için dilekçi örneği gonderebilirmisin saygilar

Gökhan
Gökhan
Yazıya Puanım :
     

Otomobilime 46 2e den ceza yazılmış, itiraz için dilekçe örneği gönderebilir misiniz

Bilal
Bilal
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe gönderebilirmisiz

Özkan ÖZER
Özkan ÖZER
Yazıya Puanım :
     

Banada bı dilekçe yollar mısınız

Yasin
Yasin
Yazıya Puanım :
     

46/2 e trafik cezası yazıldı toyoto corolla aracıma itiraz dilekcesi metni göderir misinz

Esen
Esen
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
İtiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

irfan bakal
irfan bakal
Yazıya Puanım :
     

hız sınırının olduğu şehir merkezinde iki şeritli yolda ışıklardan kalktıktan sonra sol şeridi en fazla 500 metre kullanmışımdır. kaldıki sağımda araç var sollamada yapmadan sağ şeride girdiğim halde 46/2-D ceza yedim. İtiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz.

MELİH KAPTAN
MELİH KAPTAN
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-c den ceza yedim . İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

MUSTAFA DEMİR
MUSTAFA DEMİR
Yazıya Puanım :
     

İTİRAZ DİLELÇESİNİ BULAMADIM

Ahmet akdas
Ahmet akdas
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin
aksine bir işaret bulunmadıkça kamyon çekici sürücüleri dışındaki sürücülerin gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmesi
Fahri trafik müfettişi tarafından böyle bir ceza kesilmiş yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlemeliyim

mehmet şener
mehmet şener
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2d itiraz dilekçesi ulaşmadı tekrar gönderebilir misiniz.

Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Aracım belirtildiği gibi büyük araç olmadığı halde -peugout 208 kullanıyorum.- 46-2E den FTM ile ceza yazılmış. Nasıl olabiliyor bu? İtiraz için dilekçe örneği alabilir miyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu