Trafik Cezaları

Yeni 598 tl Trafik Cezası

Yeni 652.00 tl trafik cezası listesi belli oldu. 2019 yılında 488 tl trafik cezası olarak uygulanan 11 farklı trafik cezasında 2020 yılında 110 liralık bir artık oldu ve artık 652.00 tl olarak idari trafik para cezası uygulanmaktadır.

Dostlar bugün ki yazımda sizlere 2020 yılında 652.00 Türk Lirası olan trafik idari para cezalarının neler olduğunu, nasıl ödeme yapılabileceğini ve bu cezalara nasıl itiraz edebileceğinizi anlatacağım.

Özellikle belirtmek istiyorum! Çok basit bir hatadan dolayı 652.00 Lira ödemek zorunda kalabilirsiniz. Artık daha dikkatli olmanın zamanı geldi. Peki nedir bu kurallar hemen açıklayayım.

652.00 tl Trafik Cezası Listesi

 • Ticari araçların takograf kullanmaması
 • Muayenesi olmadığı için trafikten men edilen araç kullanmak
 • Muayenede ağır kusurlu olan aracı kullanmak
 • Büyük araçların sağ şeridi kullanma zorunluluğu
 • Hız sınırını %30 ile %50 arasında geçmek
 • Araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmamak
 • Yarış düzenlemek
 • Kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermemek
 • Yaya geçitlerinde yayalara ilk geçiş hakkını vermemek
 • Trafik kazasında iz ve delilleri yok etmek
 • Trafik polisi izin vermeden kaza yerinden ayrılmak

Bu listede açıklaması yapılan cezalar aslında Karayolları Trafik Kanunun da bulunan maddeleri ifade etmektedir. Örnek vererek açıklamak istiyorum.

Karayolları Trafik Kanunun, “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. maddesinin 2. fıkrasının b bendi, yasal limitin %30’u ile %50 üzerinde hız yapmak. Kısacası radara gidermek. 51/2-b maddesidir.

Ben hazırladığım listede bu tarz teknik detaylara girmeden bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri yazdım. Yeni trafik cezaları 2020 maddelerine ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ buradan ulaşabilirsiniz.

Erken Ödeme İndirimi ve Ödeme Yöntemi

Dostlar, erken ödeme indirimi ve ödeme yöntemi hakkında bir çok yazımda yapılacak iş ve işlemleri belirttim kısaca değinmek istiyorum.

Trafik cezasının erken ödeme indirimi, ceza tebliğ edildikten sonraki ilk 15 gün içinde ödenmesi durumunda uygulanmaktadır. Kanunda dörtte biri şeklinde bir hükümle belirtilmiştir. Kısacası %25 indirim yapılmaktadır, 652.00 tl olan meblağ 489 tl olmuş oluyor.

Tebliğ gelmeden de erken ödeme yapabilirsiniz. Beyanla trafik cezası ödeme ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ yazımda yapmanız gerekenleri detaylıca açıkladım.

İtiraz Yöntemi ve İtiraz Dilekçesi

2020 yılında itiraz yöntemi ve itiraz dilekçesi olarak herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Sulh ceza hakimliğine başvuru yapmanız gerekiyor. İtiraz etme hakkınızın olduğunu unutmayın.

Ancak bu itiraz hakkı “ben böyle bir hata yaptığımı hatırlamıyorum” şeklinde ise benden size bir tavsiye hiç boşuna uğraşmayın!

Peki nasıl itiraz edilmesi gerekli diyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ yazımda detaylıca açıkladım.

Diğer miktarlara buradan ulaşabilirsiniz;

Kazasız günler dilerim.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Besim
Besim
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ek 2/3 a kanununda ceza aldım ikinci defa ilkinde kabahatli olduğumdan dolayı itiraz da bulunmadım ikinci defa aynı işlemden sivil ekipler para cezası ve araç men işlemini sadece kanaat getirerek yazdılar kabul etmedim arkadaşıma cezayı bi şekilde imzalatmışlar ne olduğunu bile anlamadan yasadışı bi taşımacılık söz konu su olmadığını belirtmiş arkadaşıma. Beni hastahaneye bırak diyemezmiyim yasakmı diye konuştu dinlemediler öneriniz varmı idare mahkemesine itiraz dilekçe örneği atabalirmisiniz

Deniz
Deniz
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba , fahri mufettis tarafından tarafima bugun bir ceza gonderildi 46 / 2 -H . Ben boyle bir ters yon girisi yapmadim. Ve etrafta bunu ispatlayabilecigim bir kamera mobese veya isyeri kamerasi yok. Bana gonderilen tutanaktada herhangi bir fotograf yok. Nasil itiraz edeblirim sonuc nr olur yardimci olabilirmsiniz ?

Cevdet
Cevdet
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

652 tl nedir ne cezasįdir fotagrafli kanit alabilirmiyiz itiraz hakki varmi nasil olacak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu