Trafik Cezaları

61/1-a Trafik Cezası Nedir? Taşıt Yoluna Park Cezası

61/1-a trafik cezası taşıt yolu üzerinde park etmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

61/1a Nedir? 61/1-a trafik cezası taşıt yolu üzerinde park etmektır. 690,00 tl para cezası uygulanır. 61 1a itiraz dilekçesi Nasıl Yazılır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 61/1a nedir, 61/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 61-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 61 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 61/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 61/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

61 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 61/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 61/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

61/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek, yasaktır.

61/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

61/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 61. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani hatalı park etme cezasıdır.

Peki 61 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

61/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 61/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

2024 yılında 690,00 lira olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
61/1-a690,00 TL517,50 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
61/1-a trafik cezası ne kadar 2024

Haklısınız arkadaşlar! Yüzotuziki Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 61/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 61 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

61/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 61/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 61 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

61-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
61-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 61/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 61/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 61 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

61/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

61 1a ceza maddesi ise 61/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 61/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

61-1a kusur oranı
61-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 61 1a kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 61-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanbilirsiniz.

61/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

61 1a itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Ben hatalı park yapmadım” düşüncesini söylemden öteye somut bir kanıta dönüştürmeniz gerekir. Tabi geçmişe yönelik kamera kaydı bulmak bir hayli zor. Bundan dolayı detaylı bir çalışma gerekli.

Ancak 61/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 61/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Hatalı park cezası fotoğraf
61/1-a hatalı park cezası itiraz dilekçesi

  • Hatalı park cezasına itiraz nasıl yapılır?
  • İtiraz dilekçesi oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekir?
  • İtiraz nereye yapılır?
  • Sorularınızın cevabı için hatalı park cezasına itiraz rehberi oluşturdum.

Yine de ben ücretsiz 61-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 61-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

61/1a Sıkça Sorulan Sorular

61/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

61 1a trafik cezası sorgulama ve 61/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

61-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

61-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

61/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 61-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

61 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 61-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

61/1a itiraz dilekçesi indir

61-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 61-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


61 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.6 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
18 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
M.K.A
M.K.A
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar.İlçe töreninde görevli iken madde 47/1-A ve 61/1-A dan ceza yazılmış.Ceza yazdıktan sonra arayıp aracı çekin dediler çektim.İtiraz etmek istiyorum.Dilekçe alabilir miyim lütfen.Aydınlatıcı bilgiler için ayrıca teşekkür ediyorum.

muhammet emin yıldız
muhammet emin yıldız
Yazıya Puanım :
     

 İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre araçlar artık trafik düzenini etkilemediği sürece parka çekilmeyecek sadece para cezası yazılacak. Söz konusu araçlara sadece park yasağı cezası yazılacak. benim aracım tam da bu açıklamaya uygun şekilde olmasına rağmen çekildi nasıl itiraz edebilirim

Melih
Melih
Yazıya Puanım :
     

61/1-a maddesinden 19 yıldır ikamet ettiğim ve aracımı park ettiğim sokakta, fahri trafik müfettişi tarafından ceza yazılmış, itiraz hakkım var mıdır? Dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim.

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, park ettiğim alanda uyarı levhası yoktu. Sadece yere çizilmiş ama çok silik olan bir yazı vardı ve okunmuyordu. Aracım hiçbir şekilde trafiği engellemiyordu. Ama hem aracım çekildi hemde 61/1-a dan ceza yazıldı. 196 TL. Hem çekici, hem otopark ücreti hem de ceza ödemek zorunda kaldım. Üstüne üstlük 07.03.2022 de yazılan cezanın aynısı 08.03.2022 tarihinde bir daha yazılmış. Yani iki ceza yazılmış mükerrer olarak. Örnek dilekçe yollarsanız sevinirim…

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba.iş yerimin önünde hiçbir uyarı levhası bulunmaz iken plakama 61/1-a maddesi gereğince 196 tl para cezası kesilmiş.Itiraz dilekçesi göndermenizi rica ediyorum.Saygılarımla..

İsmail alan
İsmail alan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Yozgat sorgun bulut CD girişinde park ihlali yapmışsın diye ceza geldi ben 4 li sinyallerimi yakıp bakkala ve bim markete ekmek dagitmaktayim 5 veya 10 di kadar islemim sürüyor ekmek dagitimim her gün olduğu için bir veya iki kez durmaktayim ben oraya durmadan bu ekmekleri nasıl verebilirim ceza yemeden
Ekmek aracın üzerinde reklam da var 66LM850 cezayı kaldırmanız istiyorum

murat
murat
Yazıya Puanım :
     

Güzel ve Başarılı bir sayfa,
61-1a itiraz dilekçesi talebim bulunmaktadır e mail olarak gönderirseniz sevinirim…

Ömer Solak
Ömer Solak
Yazıya Puanım :
     

Tebligat adresimize evrakla yapıldıktan sonramı 15 gün yoksa e devlet üzerinden bilgi verildikten sonramı 15 gün

Sedat Erdoğan
Sedat Erdoğan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 61-1a maddesinden park cezasiyazildi. Birde aracım otoparka çekildi. Aracın çekilmesine itiraz edebilir miyim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu