Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1378 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1378 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
3.8K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gürcan
Gürcan
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

04.02.2021 tarihinde fahri trafik müşaviri zincirlikuyu mezarlığı gasilhane civarı 314 tl ceza yazıldı (mezarlığın içinde)bu durumda ne yapmalıyım.

Mehmet BÜYÜKTÜRK
Mehmet BÜYÜKTÜRK
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-B Maddesinden ceza yazıldı, araç da kamera var baktım yeşil ışıkta geçmişim. Video kaydı tespit tutanağı oluşturdum fotoğraflı ayrıca cd ile ek olarak verecem. Cezayı fahri trafik müfettişi yazmış 12 gün oldu adrese tebligat gelmedi muhtarlıkta yok. E devletten cezayı görüyorum itiraz için beklemem gerekli mi? Cezayı indirimli ödemek için yazıldığı gün mü tebligat tarihi mi? E devlet tebligat sayılır mı? Bana dilekçe örneği gönderir misiniz? Teşekkür ederim

selçuk
selçuk
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey 74/b yaya yol vermedim diye ceza kesildi. Cezada video kayıt var deniyor. Bu kaydı benim görme imkanım varmıdır. itiraz dilekçesi yazıcam gönderirseniz sevinirim.

Ragıp
Ragıp
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam bana 1km aşımla hız cezası geldi.Uyap üzerinden udf ye yazacağım bir itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

Burak
Burak
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G Fahri Müfettiş görüntü yok ceza yedim. Dilekçe örneği gönderir misiniz?

Semih Öztürk
Semih Öztürk
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

 51-2b maddesinden ceza yedim. Elimde kanıtlar da var. Lütfen dilekçe örneğini mail adresime gönderir misiniz

batuhan karaulus
batuhan karaulus
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet hocam merhabalar, devlet hastanesinde doktorum 3 yıldır her gün geçtiğim yolda hastaneye giderken karantina saati pazar günü öğlen vakti 1339tl trafik cezası yedim. yolda herhangi bir radar uyarısı bulunmamaktadır. Ceza tarafıma tebliğ edildi. İtiraz etmek mantıklı mıdır kazanma ihtimalim var mı?

nihat selim şentürk
nihat selim şentürk
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba banada ters yön cezası yazmış FTM buna itiraz için dilekçe yollarmısınız delillerim var itiraz için ara yoldan çıktığımda yasak tabelası yok sokak başında varmış

Sinan
Sinan
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, 05/02/2021 tarihinde trafik kanunlarının 73/C maddesi gereğince FTM tarafından tarafıma ceza düzenlenmiştir.Düzenlenen ceza tutanağında belirtilen saatte herhangi bir cihazla veya telefonla görüşmem olmamıştır.FTM fotagraflı bir delil sunmamıştır.Buna istinaden itirazda bulunmak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Nurullah şekeroğlu
Nurullah şekeroğlu
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 67/1-d cezasıyla ilgili itiraz dilekçe örneğini gönderme şansınız varmıdır. Çok teşekkürler.

Caner
Caner
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey ben pazartesi günü bir Adıyaman Malatya yolculuğu yaptım Çelikhan yolu üzerinde radara düştüm ve bu gün ceza geldi 51/2-C o yolun hız sınırı 50 ben 80 le girdim radara 1339 TL ceza geldi itiraz etmeliyimiyim

En son 11 gün önce tarafından Caner düzenlendi
Ahmet Kılıç
Ahmet Kılıç
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, bana geçen hafta Osmaniye ilinde ehliyetsiz araç kullanmaktan 2698 tl ceza kesildi. Fakat ben 2010 yılından beri sisteme kayıtlı olan ehliyetimi kullanıyorum ve cezanın yazıldığı güne kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bana mahkeme tarafından ehliyetiniz iptal edildi deniyor ben e devlet platformu üzerinden ehliyet sorgulama yaptığımda iptal olduğuna dair bir şey görmüyorum. Ehliyetim neden niçin iptal edilmiş onuda bilmiyorum ben mersinde ikamet ediyorum ceza yazılan yer Osmaniye mersin ceza mahkemesine mi yoksa Osmaniye ceza mahkemesine mi dilekçe yazmalıyım ve para cezasına itiraz ederken ekte ne sunmalıyım

Betül Akgün
Betül Akgün
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 30.01.2021 de sokağa çıkmanın yasak olduğu günde aracıma ceza yazılmış 46 /2 E aracım otomobil ayrıca kapının önünde duruyordu ne yapmam gerek lütfen yardımcı olur musunuz

Caner
Caner
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey ben pazartesi günü bir Adıyaman Malatya yolculuğu yaptım Çelikhan yolu üzerinde radara düştüm ve bu gün ceza geldi 51/2-C 1339 TL bir ceza lakin ben o radara düştüğüm zaman hızım 85 km/s di hız sınırının 50 olduğu bi yerde nasıl oluyor da ben bu kadar yüksek ceza yiyorum

Hidayet
Hidayet
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar Ahmet Bey aracıma fahri trafik müfettişi tarafından ses sistemi cezası yazıldı fakat aracımda ses sistemi mevcut değil itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz rica etsem şimdiden teşekkür ederim

Serkan Dezcan
Serkan Dezcan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yaya geçidinde soldan hızla gelen bir yaya olduğunu gördüm. Önümdeki araç durdu ve ben de durdum. Yaya yolu terk edince önümdeki araç hareket etti ve ben de hareket ettim. Başka birini de görmedim. Hemen ileride sadece beni durdurdular ve sağdaki araç durdu yayaya yol verdi siz vermediniz dediler. Oysa ben dahil araçtaki kimse bekleyen bir yaya görmemiştik. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

Betül
Betül
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ters yönden bir sokağa girdim ancak sokakta sadece girişim var geri gidip çıkmıştım ceza yedim itiraz edebilir miyim

Ahmet
Ahmet
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey aracım evin önünde park halindeyken şehirler arası çevre yolu kavşağında kırmızı ışık ihlali cezası geldi o saatte işyerinde çalışıyordum aracın park halindeki kamera kaydı da yok itiraz dilekçesi verdim mobese den bakılsın yanlışlık var dedim emniyet den biz gördük yazdık kayda gerek yok savunması geldi itirazım red olursa ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim

Ali Furkan
Ali Furkan
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar,
Izmirde aracıma ftm tarafından ters şerit cezası yazılmış. cezanın yazıldığı adres uzun bir istikamet yolu, net bir konum yok bunun için kamera kayıdı bulmam çok zor.Cezayı e devletten gördüm ve hiçbir belge resim yok.sadece güzergah yazmışlar. bu konuda itiraz etmek istiyordum.dilekçe paylaşır mısınız?
Ayrıca bu tip mağduriyetler yaşamamak için aracıma kamera taktırmayı düşünüyorum.Kendim taktırdığım kameranın gün içindeki kağıtları bu tip mağduriyetleri giderir mi? Teşekkürler.

En son 13 gün önce tarafından Ali Furkan düzenlendi
ali alp
ali alp
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba. sayın ahmet bey 07\01\2021 tarihindeki plakama yazılan ceza şu şekildedir.görevli\ışıklı trafik işaret bulunmayan ve trafik işaret\levha belirlenmiş yaya geçit yaklaşırken yavaşlamamak burdan geçen yayalara ilk geçiş hakkını vermemek. bahsi geçen yer merkezi bir noktadır hiçbir şekilde yaya geçidine hızlı girmem veya yaya ya yol vermemem mümkün değildir. eve gelen cezada foto veya video vs kanıt yoktur. cezaya itirazım olacak.sizden bir savunma dilekçesi rica ediyorum. şimdiden teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu