Trafik Cezaları
Trend

60/1-f trafik cezası: Otobüs durağında duraklama cezası

60/1-f trafik cezası otobüs duraklarında duraklamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca otobüs durağında duraklama cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 60/1f nedir, 60/1-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 60 1f nasıl ödenir? Ücretsiz 60/1-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 60/1-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

Otobüs durağında duraklama cezası itiraz dilekçesini nasıl indireceğinizi aşağıda anlatacağım.

60/1-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak, yasaktır.

60/1-f TRAFİK CEZA MADDESİ

60/1-f nedir, açıklayacak olursam 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 60. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Otobüs durağında duraklama ceza maddesi olarak tanımlayabiliriz.

Zira sadece otobüs durakları değil kamunun kullanımına sunulmuş tramway duraklarında da aynı ceza maddesinden işlem yapılmaktadır.

Taksi duraklarında da duraklamakta yasaktır ama malum taksici arkadaşlar zaten böyle bir şeye müsaade etmezler 🙂

Son olarak şöyle bir uyarıda bulunayım, bu tarz ihlallerin sonucu genelde otoparkta bitiyor çünkü aracınız çekilir.

Peki 60 1f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

60/1f 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 60/1-f 2020 yılında 690,00 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

Otobüs durağında duraklama cezası 2024 yılında 690,00 TL olarak işlem görmektedir.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
60/1-f690,00 TL517,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
Otobüs durağında duraklama cezası 2024

Unutmadan söylemeliyim! 60/1f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 60 1f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

60/1-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 60/1f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 60 1f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

60-1f beyanla trafik cezası ödeme nedir
60-1f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 60/1f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 60/1f cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 60 1f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

60/1-f İtiraz Dilekçesi Örneği

60 1f itirazı işlemleri hakkında bilgilendirme yapmadan önce şunu belirteyim arkadaşlar, trafik kanununun 60. maddesi duraklamaları 61. maddesi ise park etmeyi yasaklar.

Savunma olarak park etmedim, iki dakika durakta durdum demeniz sizi haklı çıkartmayacak. Çünkü ilgili kanun maddesi duraklarda, durma ve duraklamayı da yasaklamıştır.

Net olarak böyle bir ihlal yapmadığınıza dair kanıt sunmadan da cezanın esas yönüyle iptal edilmesi pek mümkün değil.

Ancak usul yönüyle 60/1-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 60/1f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.


Hatalı park cezası fotoğraf
60/1-d hatalı park cezası itiraz dilekçesi 2024


Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

Yine de ben ücretsiz 60-1f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 60-1f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

60/1f Sıkça Sorulan Sorular

60/1-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

60 1f trafik cezası sorgulama ve 60/1f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

60-1f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

60-1f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak aracınız çekilebilir.

60/1f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 60-1f maddesinden dolayı el konulmaz.

60 1f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 60-1f itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

60 1f sürücülere yazılır.

60-1f cezasını ödemezsem ne olur?

60/1-f 2024 yılında 690,00 tl üzerinden, ödemediğiniz her ay %5 faiz işler.

60/1f itiraz dilekçesi indir

60-1f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 60-1f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


60 1f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
6 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fatih
Fatih
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, bende otobüs durağına 10 mt kala aracımı bırakarak hemen önündeki bankaya girdim, haliyle 1 saat sıra gelmesi ve işlemler sürdü. Hatayı savunacak değilim ceza yazılmış ona itirazım yok yalnız bu süre zarfında 2 adet ceza yazılmış. Bunun bir süre sınırı var mı yoksa görevli istediği kadar ceza yazabilir mi.
2 ceza arasında geçen süre 1 saat 11 dk.
İyi günler dilerim.

Senem
Senem
Yazıya Puanım :
     

Selamlar. E-devlet tarafından 61/1-B ceza maddesi olan bir ceza bildirimi geldi. Cezanın belirtildiği saatte park ettiğim yer tek yönlü araç trafiği olan bir sokak. Yolun sağ tarafında park etme yasağı var fakat benim park ettiğim sol tarafta park yasağı tabelası yoktu. Ümraniye gibi park sorunu olan bu yerlerde sağlı sollu park edilmiş durumda. Sorum şu acaba yolun karşı tarafındaki park yasağı, yolun iki tarafını da kapsıyor mu? Eğer kapsamıyorsa buna nasıl itiraz edebilirim? Çok teşekkür ederim.

Murat ÇAKIR
Murat ÇAKIR
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Ataşehir haline gece 01.45 de 61-f maddesinden ceza yedim. Aracın fotoğrafını çektiğinde öndeki aracın yanındaydım. Eşim aracın içindeydi. İlgili memura anında söylememe rağmen fotoğrafı silmedi ve ”ceza yediniz otobüs durağına park etmişsiniz ” dedi. İtiraz etmeyi düşünüyordum ancak ilgili kanun gereği durma ve duraklamanın dahi yasak olduğunu okudum yazınızdan. Bu durumda park etmedim duraklama yaptım eşim aracın içindeydi ve aracın fotoğrafı çekildiğinde aracın yanındaydım şeklinde itirazımında faydalı olmayacağını düşündürdü sizin yazınız. Bu konudaki fikrinizi öğrenmek isterim. Araç içinde birisi olsa dahi durma duraklama olarak değerlendirilip ceza yazılır mı. Daha ceza tebliğ edilmedi. E devletten görüyorum. Ödemeyi yapacağım. Sizce itraz… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu