Trafik Cezaları

51/2-c Trafik Cezası Nedir? Hız Cezası

51/2-c trafik cezası hız sınırını %50’den fazla geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. 51 2 c kısaca trafik hız cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 51/2-c nedir, 51/2c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 51-2c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 51 2c nasıl ödenir? Ücretsiz 51/2-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 51/2-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

51 2c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 51/2-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 51/2c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

51/2-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak, yasaktır.

51/2-c TRAFİK CEZA MADDESİ

51/2-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 51. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani hız sınırı kuralı radar ihlalidir.

  • 51/2-a
  • 51/2-b
  • 51/2-c

Olmak üzere üç farklı uygulanan radar cezaları içerisinde en yüksek ceza bedeli 51 2 c maddesine sahiptir.

Özellikle kamyonet sürücüleri bu ihlalle karşı karşıya kalmaktadır. Tabi ben bunu söylediğim de hemen hemen bu yazımı okuyanların aklına gelen ilk soru, neden kamyonetlere bu ceza yazılır?

Aslında durum hiç de öyle sadece kamyonet sürücülerinin atlamış olduğu veya bilmediği bir kuraldan kaynaklı ister istemez böyle bir ihlalle karşı karşıya kalabilmeleridir.

Otobanda kamyonetlerin hız sınırı her ne kadar ticari olmasa da 110 km/h dir arkadaşlar. Bazende şehir içinde otomobiller için ukome kararıyla belirli güzergahlarda asgari hız limiti yükseltilebiliyor. Eğer kamyonetler için ayrıca hüküm yoksa siz şehir içi asgari hız limiti olan 50 km/h tabi olduğunuzu unutmayın.

Peki 51 2c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

51/2c 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 51/2-c 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

51/2-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
51/2-c1340.00 TL1005 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
51/2-c cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 51/2c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 51 2c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

51/2-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 51/2c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 51 2c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

51-2C BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
51-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 51/2c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 51/2c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 51 2c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

51/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

51 2c ceza maddesi ise 51/2-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 51/2c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

51-2C KUSUR ORANI
51-2C KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 51 2c kusur oranı %25 “tali kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 51-2c kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

Ancak böyle bir ihlal yaptıysanız elbette itiraz etmenizin hiç bir hükmü olmayacaktır.

51/2-c İtiraz Dilekçesi Örneği

51/2-c itiraz dilekçesi hazırlamadan önce sizlere bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum.

  • Ben kamyonetlerin hız sınırının farklı olduğunu bilmiyordum
  • Tuzak kurarak radar kurmuşlar
  • Resim göndermediler
  • Ceza 10 gün içinde tebliğ edilmedi
  • Tutanakta imzam yok

Yok gibi gerekçelerle itiraz edecekseniz boşu boşuna hem zamanınızı hemde açacağınız davayı kaybederek paranızı heba etmeyin.

Her ne olursa olsun tuzak radar diye bir kavram yoktur. Biz sürücüler olarak yasal hız limitlerine her halükarda uymalıyız. Radar var diye değil kendimiz ve sevdiklerimiz için yavaş gitmeliyiz!

Ancak 51/2-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 51/2c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

51/2C TRAFIK CEZASI ITIRAZI
51 2c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 51-2c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 51-2c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

51/2c Sıkça Sorulan Sorular

51/2-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

51 2c trafik cezası sorgulama ve 51/2c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

51-2c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

51-2c ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

51/2c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 51-2c maddesinden dolayı el konulmaz.

51 2c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 51-2c itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2c ceza yazılır mı?

51 2c sürücülere yazılır. Ancak radar hız cezaları genel olarak arabanın plakasına yazıldığı için cezalar araç sahibine gönderilmektedir.

51-2c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

51/2-c 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2c maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 51-2c cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

Altı üstü trafik radar cezası diyerek geçmeyin ödemezseniz neredeyse 4000 TL olarak yakanıza yapışıyor!

51/2c itiraz dilekçesi indir

51-2c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 51-2c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


51 2c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 57 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 57 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
164 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
birtan
birtan
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
51/2c itiraz dilekçesi örneğini rica edebilir miyim
birde arac benim uzerime esim ceza yemis sonucta resim olacagi icin kendinin mi basvuru yapmasi gerekemektedir?

birtan
birtan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

ahmet Bey, yorum onaylandı diye mesaj geldi ama akabinde gelen bir mail yok size zahmet tekrar gönderebilirmisiniz ?
bu arada hastaneye giden ve sürücü eşim ben kendi adıma yazıp eşimin belgelerini ekleyeceğim değil mi ?

Meftune Ziştovili
Meftune Ziştovili
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
51/2c itiraz dilekçesi örneğini rica edebilir miyim
Sorum da olacak radar cezası için radar uyarı levhası olması gerekmez mi? Yerleşim alanı dedikleri yerde en azından bir ev bile olması gerekmez mi? Yokuş yukarı çıkıp yokuşun bitimine hız sınırı şudur levhası koymak aşikar bir tuzak değil midir? Bu ceza 81 hızla çok haksızca geliyor bana açıkcası.
Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için.

Meftune Ziştovili
Meftune Ziştovili
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Arabayı kullanan annemdi ben değildim kendisi aynı yolu 30 yıldır araba ile gider gelir artık biz değil araba ezberledi yolları o derece, ayrıca yerleşim yeri diye geçen yerde tek bir ev dahi yok ya da bir yaya geçiti orta refüj vs. Şehirler arası bir yol burası ilk defa da geçmiyoruz, annem bir fiil 93 yılından beri araba kullanıyor İzmir de ve ceza puanı sıfır. Kendisi 90 ı çok nadir geçen bir insan ve o yol eğerki yerleşim alanı olsa zaten o hızla gitmez. Hoş sokak aralarından 60-70 ile geçen araçları sayarsak ülkemizde keşke onlara ceza kesilse de çocuklarımız sokakta güvenle… Devamını Oku »

Engin Mahmut
Engin Mahmut
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, bilgilendirici makale için teşekkürler, rica etsem 51 2c itiraz için dilekçe gönderebilir misiniz?

Zeki
Zeki
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 51/2c itiraz dilekçesinden bana da gönderir misiniz.

Necati
Necati
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Benim aracım doblo hız sınırı 70 kmgözüküyordu fakat 50 km üzerinden hesap yapılmış itiraz etmem bir fayda sağlarım 83 km hız ile radara girmişim

En son 7 ay önce tarafından Necati düzenlendi
Necati
Necati
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da göndere bilirmisin dilekçe örneğini teşekkür ederim

Sezgin
Sezgin
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 51/2c itiraz dilekçesinden bana da gönderir misiniz

Mehmet bacaksız
Mehmet bacaksız
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey yediğim ceza 51 c2 ceza yediğim yer Ankara bulvarı sıhıye istikameti diyo fotoğraf yok radar levhası yok yüzde elliden fazla diyo hız sınırı yüz otuzyediyle geçmişim

Özlem
Özlem
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini bana da gönderebilir misiniz

Mehmet bacaksız
Mehmet bacaksız
Yanıtla  Özlem
7 ay önce

İtiraz dileçenizi banada gönderebilirmisiniz

Dogukan
Dogukan
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dlekçesi örnegini mail adresime gönderebilirseniz çok sevinirim . Ayrıca
51/2-C trafik cezası araştırdığıma göre radar kurularak yazılan bir ceza fakat benim motosikletime gelmiş bu ceza . Önde plaka yok radar kurup bu cezayı nasıl yemiş olabilirim ?

Özlem
Özlem
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneğini bana da gönderir misiniz

Mehmet Fatih tas
Mehmet Fatih tas
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da dilekce gonderirmisiniz rica etsem

Kemal
Kemal
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb Ahmet bey banada 51 2 c den itiraz dilekçesi gönderirmisiniz. Yaşadığım olayı da paylaşmak istiyorum.bugun evime tebligatla gelen cezayı gördüğümde çok şaşırdım.ankara Yozgat bulvarı Okyanus koleji önünde kurulan bir radarla Caddy ticari kamyonet (ben aile arabası olarak kullansamda)aracıma 1228 TL radar cezasi uygulanmış.99 ile geçmişim.ne bir fotoğraf gönderildi nede orda bir radar levhası vardi.99 ile o cezayı yemem için orda yani işlek bulvarda hız sınırının 50 olması gerekirdi.oysaki orda hız levhası 70 bulunmaktadır.baska bir levhada yok.kaldiki orda 50 km hiz sınırı olması da imkansız zira levha yok ayrıca mahalle arası biryerde değil.desemki kolej önü levha yine yok orda levha… Devamını Oku »

esra taş
esra taş
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 51-2c itiraz dilekçesi örneği mail adresime rica ediyorum.Bana Ankara Bp önünde yazılmış ancak bu hıza ulaşmam mümkün değil çünkü bp’ye girip yakıt alıp çıktım teknik olarak belirtilen adresde ceza hızına ulaşmam mümkün değil keza trafik vardı dilekçe için yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim

esra taş
esra taş
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Teşekkür ederim

Sema Akgül
Sema Akgül
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

35AFF*** Plakalı aracıma yazılan 1228,00.TL.lik ceza tutarını kabul etmiyorum hız sınırını geçmiş olmam imkansız cezanın düzenlendiği yer: HASAN ALİ YÜCEL BULVARI MERKEZ İST. İZMİR-54** EKİP tarafından MA-57139*** tutanak seri numarası ile düzenlenmiş. Bu cezanın iptalini yapmak istiyorum ödeme yapmadan. Bunun ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Bekir
Bekir
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sizden 51 2c itiraz dilekçe rica etsem teşekkürker

GÖKHAN KOZAT
GÖKHAN KOZAT
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

RAHATSIZLIĞIMDAN DOLAYI ACİL SERVİSE GİDERKEN FARKINDAN OLMADAN HIZ SINIRINI AŞMIŞIM.ACİL SERVİSİN MUAYENE BİLGİ FORMUNU ALDIM.BUNDAN DOLAYI , 51/2-C itiraz dilekçesi rica ediyorum

FARUK ŞAH Eser
FARUK ŞAH Eser
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Şimdiden teşekkür ederim

sinan şenol
sinan şenol
10 ay önce

51/2-C itiraz dilekçesi rica ediyorum

RAUF
RAUF
10 ay önce

51/2-C İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ GÖNDERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM.

1 2 3 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu