Trafik Cezaları
Trend

47/1-d Trafik Cezası Trafik Güvenliği Tehlikeye Sokma Cezası

47/1-d trafik cezası trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik güvenliğini tehlikeye sokma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1d nedir, 47/1-d cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1d trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1d nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-d trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-d trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1d itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-d maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1d dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-d Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak, yasaktır.

47/1-d TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-d nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani trafiği tehlikeye sokmanın maddesidir.

Trafik Güvenliği Nedir?

Trafiğin düzeni için alınan tedbirleri ve belirlenen kurallara trafik güvenliği denir. Elbette bir kaç cümleyle özetlenemeyecek kadar geniş bir konudur. Bu konuda sizler için bir içerik hazırladım muhakkak okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/trafik-guvenligi-nedir/

Asıl konumuza yani trafiği tehlikeye atma cezasına geri dönecek olursak, nedir bu trafikte tehlikeli hareketler:

  • Tehlikeli şerit değiştirmek
  • Aşırı hız yapmak
  • Dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanmak
  • Yaya geçidine yaklaşırken yavaşlamamak
  • Seyir halinde cep telefonuyla konuşmak

İnanın onlarca sebep sayabilirim. Ancak 47-1d maddesi bu hükümlerin dışında kalmaktır. Çünkü bu yukarıda saydığım ihlallerin hepsi ayrı ayrı trafik ceza maddeleriyle temsil ediliyor.

Kanundaki açıklamasından da anlaşılacağı üzere trafik mevzuatlarında olmayan diğer kurallardır. Kısacası görevlinin o an trafik kanununda veya yönetmeliğinde tanımı olmayan bir harekete ceza yazmasıdır.

Tanımı olmayan bir harekete nasıl işlem yapılıyor diye düşünebilirsiniz, haklısınız da ancak yapılıyor arkadaşlar.

Peki 47 1d cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1d 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 47/1-d 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-d trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-d196.00 TL147.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-d cezası ne kadar 2022

Unutmadan söylemeliyim! 47/1d ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1d cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-d İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1d trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1d beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1d beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1d beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1d maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1d cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1d ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1d Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1d ceza maddesi ise 47/1-d kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1d maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1d kusur oranı
47-1d kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1d kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-d-kusur-orani/ Öncelikle size bu kusur maddesi hangi fiil sonucu verildiğinin tespiti gerektiğini unutmayın dostlar.

47/1-d İtiraz Dilekçesi Örneği

47/1-d itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Bu ceza maddesinin tam olarak hangi ihlalinize karşılık yazıldığını bilmek pek mümkün değil. Tam olarak cezanın yazıldığı yerdeki kamera kayıtlarına ulaşmanız lazım. Eğer araç içi kameranız var ise şanslısınız yoksa işiniz çok zor.

Tabi araç plakanıza 47/1-d trafik cezası yazıldıysa ve tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1d cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1d trafik cezası itirazı
47 1d trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1d itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1d ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1d Sıkça Sorulan Sorular

47/1-d ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1d trafik cezası sorgulama ve 47/1d tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1d ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1d ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1d cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1d maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1d cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1d itirazınızı kabul etmez ise 196.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1d ceza yazılır mı?

47 1d sürücülere yazılır. Ancak trafiği tehlikeye atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Bu durumda her ne kadar sürücü ihlali olmuş olsa da işleten sıfatıyla ceza araç sahibi tarafından ödenmek zorun kalıyor.

Ancak aracın o an kimin kullandığı tespit edilip, somut bir kanıt olarak belirlenebiliyorsa araç sahibi cezayı ödedikten sonra sürücüden rücu yapmak üzere ticaret mahkemesinde dava açabilir.

47-1d Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-d 2020 yılında 196.00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 47-1d maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1d cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1d itiraz dilekçesi indir

47-1d itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1d itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1d trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 13 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 13 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
48 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Altan
Altan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey
47/1b kırmızı ışık cezası için araç içi kameram var.
Bu durum için itiraz dilekce örneğiniz var mı ?

Yaşar YOLDAŞ
Yaşar YOLDAŞ
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba E devlet üzerinden bana kırmızı ışık cezası kesildiğini gördüm. Cezanın kesildiği kavşakta kırmızı ışıkta sadece önemde bir kepçe vardı. Yeşil ışık yandıktan sonra, kepçe farklı yola ben ise kavşaktan döndüm. Ben kırmızı ışık yandığını görmedim. Buna rağmen ceza yedim. Yorumlara verdiğiniz cevapları okuduğumda, ceza yiyenlere ıspat sorumluluğunu da onlara yüklüyorsunuz. Ben bulunduğum ilde trafik şube müdürlüğüne gittim. ben bu cezayı nasıl yedim görebilir miyim diyorum. Arkadaşlar da diyor ki biz gösteremiyoruz. Mahkemeye başvurmanız lazım? Ben yeşil ışıkta geçtim. Diyelim ki kavşaktaki ışıkta kırmızıya yakalanmışım. bunun delili olmaz mı? Ben bunu nasıl ispat edeceğim? O kavşakta mobese yok, sözde fahri… Devamını Oku »

Yasemin sönmezoğlu
Yasemin sönmezoğlu
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kurallara uymamak diye bana ceza geldi. O günü çok iyi hatırlıyorum hiçbir kusurlu davranışta bulunmadım yönetmelikte gösterilen ama bize gösterilmeyen bu kurallara itiraz hakkım varsa dilekçe rica ediyorum.

adem aktaş
adem aktaş
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-c maddesine göre fahri trafik müfettişi tarafından trafik cezası yazılmış not kısmıların’dan sadece 1 adet var oda trafik levhalarına uymamak görüntü foto yok ceza makbuzunda cezanın kesildiği tarih 14/08/2021 makbuzun iletildiği tarih 23/08/2021 ödemenin yapıldığı tarih 02/09/2021 dır.nasıl bir itiraz dilekçesi hazırlamam gerekiyor.

Çağrı
Çağrı
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Detaylı ve açıklayıcı anlatımınız için teşekkür ederim. 47/1-d itiraz dilekçesi örneğini gönderebilme şansınız var mı? İyi çalışmalar.

Tuğba
Tuğba
11 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb. Belediyenin yol kenarında bulunan araç yerleri için yazdıkları otopark ücreti yasal mı acaba ben koyuyorum ama ücret ödemiyorum satışta da çıkmıyo bu benim başımı ağrıtır mı acaba sonra:)

İbrahim Pınarevli
İbrahim Pınarevli
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler hocam 47/1-d maddesinden trafik cezası yedim . Suçumun ne olduğunu bilmiyorum, makbuzda da yazılmamış ve ben de hala anlamış değilim ceza aynı zamanda eğitici olmalı değil mi, yani ben ne suç işlediğimi bilmiyorum, buna nasıl itiraz edebilirim, emsal bir Yargı karar var mı

Deniz
Deniz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

11.04 .20 saat 04.30 günü köydeki yaşlı anne babanın ihtiyaçlarını bıraktım ertesi gün nöbetim olduğu için (sağlık çalısanıyım) geç saatte olsa dönmem gerekiyordu dönüşte çevre yolundan gelip normalde evimin önüne gelebiliyorum yol çalışmasından dolayı evime geçemedim. Yolu iki taraflı tek şeride vermişlerdi bende devam edip ileriden u dönüşü yapıp trafiğe kapalı yoldan evime gitmek istedim döndüm ekip aracının yanından geçip evime doğru ilerledim ama biraz ilerleyince yolun toprak yığını ile kapatıldığını fark etim. Tekrar u dönüşü yaparak ekip aracının yanından tekrar geçerek tek şeritli yoldan u dönüşü yaparak geldiğim istikametten devam edip ileriden köprülü kavşaktan dönerek şehir içine girip dolaşarak… Devamını Oku »

Sefa
Sefa
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Karlı bir gün yolda ilerlerken yerlerin karlı ve buzlu olmasından dolayı araç kontrolünü kaybederek tek taraflı bir kaza yaptım. Araç kurumsal bir firmadan kiralıktı ve polis çağırıp alkol testi yaptırıp zabıt tutturdum. Polisin yazmış olduğu tutanakta yerlerin karlı ve buzlu olmasından dolayı araç sürücüsü kontrolünü kaybetmiştir ve aracın ön kısmında hasar meydana gelmiştir yazıyor ancak kafamı karıştıran nokta tutanağın devamında 47/1d maddesini ihlal ettiğimi yazmış. Ben anlamadım? Yerlerin karlı ve buzlu olduğundan dolayı yapmış olduğum kazada ki tutanakta da böyle yazılmış 47/1d ne alaka ve ayrıca aracı kiralamış olduğum firma açıkça belirtiyor ki trafik yönetmenliği ağır kabahatler kanunu (alkolkü… Devamını Oku »

Başar
Başar
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, ben tek şerit git tek şerit gel ve iki şeridi refüjle ayıran bir yoldan U dönüşü yaparken arkamdan gelen aracın sol yanımdan gelip bana çarpması sonucu bir kaza yaptım ve tüm kusuru bana verdi trafik polisi 47/1c maddesinden. Ancak u dönüşü yaptığım yerde u dönüşü yasaktır levhası yoktu (50m geride ise vardı ordan değil bu dönüşten döndüm bu yüzden) Bu ceza trafik levhasına uymama cezası ancak herhangi bir levha yoktu kaza yerinde bunu da fotoğrafladım. google sokak görünümünden de kontrol ettim 2015 yılında orada u dönüşü yasak levhası olmasına rağmen sonradan kaldırılmış. Merak ettiğim U dönüşü yasak… Devamını Oku »

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, sürücü eğitim aracımız otobanda seyir halinde iken arkadan çarpan kamyonet ile kazasında ; trafik memurları yaralanmalı kaza tutanağı düzenleyerek, 47/1.d’maddesinden tarafımıza kusur oranı vermiştir. Buna istinaden açılan maddi trafik dosyasında sigorta şirketi tarafımıza %50 kusur oranı vermiştir. Aracı sürücü adayı kullanmasına rağmen kaza ile hiç bir bağı bulunmamakta olup, kendisinin evrakları da tamdır. Rica etsem örnek dilekçe atabilir misiniz?

Mehmet Sönmez
Mehmet Sönmez
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey;
46/2 H maddesinden adıma Fahri Trafik Müfettişi tarafından düzenlenmiş tutanak geldi. Olay yeri olarak belirtilen sokakta trafik çift yönlü. Buna rağmen “tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi” gerekçesi ile tutanak düzenlenmiş. Tutanakta somut hiçbir ek yok. Ödeme yaparak Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edersem sonuç alma ihtimalim nedir? Dilekçe örneği gönderebilirmisiniz?
Değerli görüş ve yardımlarınız için teşekkürler.

Saygılarımla.

Hasan çınar
Hasan çınar
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben otoyol gişelerden çıkışta uygulamaya girdim bir polis elşyle sağ tarafı işaret ederken diğer polis aracımın önüne geçti yavaşladım ama durma mesafesini ayarlamadım az daha küçük bir dokunuş yapıyordum polis kızıp 47. 1.d den ceza kesti ben aracın önünde duramazsın dedim yok öyle birşey dedi buna itiraz edebilirmiym

Hasan çınar
Hasan çınar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Teşlekür ederim

Serkan
Serkan
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey park halinde bulunan aracım için (levha olmayan yer) emniyet tarafından arandım. Yolun trafiğe kapandığını (Akşam 18.00’da kapanıyor ancak unuttum), aracın bulunduğu yerden alınması diye. Bunun üzerine aracımı 3 dk içerisinde aldım. Akabinde trafik cezası gönderdiler.47/1d maddesi. Ancak tutanakta belirtilen adresle park ettiğin yer birbirinden farklı. İzlemem gereken yolu belirtirseniz sevinirim, teşekkürler.

Yılmaz
Yılmaz
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 47/1_d den plakaya ceza geldi. Ben ilçeden ile yolcu taşımacılığı ypmktayım. İlçeden ile giderken bir ilçe daha geçmekteyiz. Bu ilçede çlışan dolmuşçu benim o ilçede yolcu indirilken kameraya çekip şikayet ediyor ve plakaya ceza geliyor. Yapmam gereken nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Buğra Demir
Buğra Demir
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Tecrübeniz ile beni büyük bir sorundan kurtardınız tekrar teşekkür ederim sizlere.

İlker zeren
İlker zeren
2 yıl önce

Merhaba 47 1d olarak ceza geldi dlekçe örneği alabilir miyim

Rojhat Aladağ
Rojhat Aladağ
2 yıl önce

Bu madde den bir ceza yazılmış bize nasıl itiraz edebiliriz veya ne yüzünden yazılmış öğrenebilir miyiz?

Rojhat Aladağ
Rojhat Aladağ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Teşekkürler, Ruhsat sahibinin gitmesi zorunlu mu?

Uğur Hanedar
Uğur Hanedar
2 yıl önce

Şahsım otobüs şoförlüğü yaparak ailemin geçimini sağlıyorum bulunduğumuz bu zor zamanda geçinmekte zorluk çekiliyoruz 2 ay ben ne yapacağım bilemiyorum tarafınızınsan güzel haberler dileklerim ile saygılar

Uğur Hanedar
Uğur Hanedar
2 yıl önce

29 mart tarihinde gaziantep ilinde otobüs aracım ile trafik uygulamasında fazla yolcu taşımaktan cezai işlem uygulandı 65/1a ve ayrıca trafiği tehlikeye sokmak sebebiylede 47/1d cezai işlem yapıldı cezai puanımın yüksek olmasından ehliyetime 2 ay rehin konuldu fazla yolcu taşımaktan cezai işlemine itiraz etmiyorum aksine aracı tehlikeye sokmak adı altında şahsıma kesilen cezayı haklı ve yersiz buluyorum gereken ilgiyi yardımı tarafınızdan rica ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu