Trafik Cezaları
Trend

47/1-d Trafik Cezası Nedir? Trafik Güvenliği Tehlikeye Sokma Cezası

47/1-d trafik cezası trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik güvenliğini tehlikeye sokma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1d nedir, 47/1-d cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1d trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1d nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-d trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-d trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1d itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-d maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1d dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-d Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak, yasaktır.

47/1-d TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-d nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani trafiği tehlikeye sokmanın maddesidir.

Trafik Güvenliği Nedir?

Trafiğin düzeni için alınan tedbirleri ve belirlenen kurallara trafik güvenliği denir. Elbette bir kaç cümleyle özetlenemeyecek kadar geniş bir konudur. Bu konuda sizler için bir içerik hazırladım muhakkak okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/trafik-guvenligi-nedir/

Asıl konumuza yani trafiği tehlikeye atma cezasına geri dönecek olursak, nedir bu trafikte tehlikeli hareketler:

  • Tehlikeli şerit değiştirmek
  • Aşırı hız yapmak
  • Dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanmak
  • Yaya geçidine yaklaşırken yavaşlamamak
  • Seyir halinde cep telefonuyla konuşmak

İnanın onlarca sebep sayabilirim. Ancak 47-1d maddesi bu hükümlerin dışında kalmaktır. Çünkü bu yukarıda saydığım ihlallerin hepsi ayrı ayrı trafik ceza maddeleriyle temsil ediliyor.

Kanundaki açıklamasından da anlaşılacağı üzere trafik mevzuatlarında olmayan diğer kurallardır. Kısacası görevlinin o an trafik kanununda veya yönetmeliğinde tanımı olmayan bir harekete ceza yazmasıdır.

Tanımı olmayan bir harekete nasıl işlem yapılıyor diye düşünebilirsiniz, haklısınız da ancak yapılıyor arkadaşlar.

Peki 47 1d cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-d132 TL99 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1d 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 47/1-d 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Yüzotuziki Lira ama erken ödeme indirimi var. Unutmadan söylemeliyim! 47/1d ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1d cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-d İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1d trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1d beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1d beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1d beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1d maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1d cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1d ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1d Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1d ceza maddesi ise 47/1-d kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1d maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1d kusur oranı
47-1d kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1d kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-d-kusur-orani/ Öncelikle size bu kusur maddesi hangi fiil sonucu verildiğinin tespiti gerektiğini unutmayın dostlar.

47/1-d İtiraz Dilekçesi Örneği

47/1-d itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Bu ceza maddesinin tam olarak hangi ihlalinize karşılık yazıldığını bilmek pek mümkün değil. Tam olarak cezanın yazıldığı yerdeki kamera kayıtlarına ulaşmanız lazım. Eğer araç içi kameranız var ise şanslısınız yoksa işiniz çok zor.

Tabi araç plakanıza 47/1-d trafik cezası yazıldıysa ve tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1d cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1d trafik cezası itirazı
47 1d trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1d itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1d ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1d Sıkça Sorulan Sorular

47/1-d ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1d trafik cezası sorgulama ve 47/1d tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1d ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1d ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1d cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1d maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1d cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1d itirazınızı kabul etmez ise 132 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1d ceza yazılır mı?

47 1d sürücülere yazılır. Ancak trafiği tehlikeye atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Bu durumda her ne kadar sürücü ihlali olmuş olsa da işleten sıfatıyla ceza araç sahibi tarafından ödenmek zorun kalıyor.

Ancak aracın o an kimin kullandığı tespit edilip, somut bir kanıt olarak belirlenebiliyorsa araç sahibi cezayı ödedikten sonra sürücüden rücu yapmak üzere ticaret mahkemesinde dava açabilir.

47-1d Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-d 2020 yılında 132 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 47-1d maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1d cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1d itiraz dilekçesi indir

47-1d itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1d itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1d trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
20 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hasan çınar
Hasan çınar
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben otoyol gişelerden çıkışta uygulamaya girdim bir polis elşyle sağ tarafı işaret ederken diğer polis aracımın önüne geçti yavaşladım ama durma mesafesini ayarlamadım az daha küçük bir dokunuş yapıyordum polis kızıp 47. 1.d den ceza kesti ben aracın önünde duramazsın dedim yok öyle birşey dedi buna itiraz edebilirmiym

Hasan çınar
Hasan çınar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Teşlekür ederim

Serkan
Serkan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey park halinde bulunan aracım için (levha olmayan yer) emniyet tarafından arandım. Yolun trafiğe kapandığını (Akşam 18.00’da kapanıyor ancak unuttum), aracın bulunduğu yerden alınması diye. Bunun üzerine aracımı 3 dk içerisinde aldım. Akabinde trafik cezası gönderdiler.47/1d maddesi. Ancak tutanakta belirtilen adresle park ettiğin yer birbirinden farklı. İzlemem gereken yolu belirtirseniz sevinirim, teşekkürler.

Yılmaz
Yılmaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 47/1_d den plakaya ceza geldi. Ben ilçeden ile yolcu taşımacılığı ypmktayım. İlçeden ile giderken bir ilçe daha geçmekteyiz. Bu ilçede çlışan dolmuşçu benim o ilçede yolcu indirilken kameraya çekip şikayet ediyor ve plakaya ceza geliyor. Yapmam gereken nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Buğra Demir
Buğra Demir
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Tecrübeniz ile beni büyük bir sorundan kurtardınız tekrar teşekkür ederim sizlere.

İlker zeren
İlker zeren
4 ay önce

Merhaba 47 1d olarak ceza geldi dlekçe örneği alabilir miyim

Rojhat Aladağ
Rojhat Aladağ
5 ay önce

Bu madde den bir ceza yazılmış bize nasıl itiraz edebiliriz veya ne yüzünden yazılmış öğrenebilir miyiz?

Rojhat Aladağ
Rojhat Aladağ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Teşekkürler, Ruhsat sahibinin gitmesi zorunlu mu?

Uğur Hanedar
Uğur Hanedar
5 ay önce

Şahsım otobüs şoförlüğü yaparak ailemin geçimini sağlıyorum bulunduğumuz bu zor zamanda geçinmekte zorluk çekiliyoruz 2 ay ben ne yapacağım bilemiyorum tarafınızınsan güzel haberler dileklerim ile saygılar

Uğur Hanedar
Uğur Hanedar
5 ay önce

29 mart tarihinde gaziantep ilinde otobüs aracım ile trafik uygulamasında fazla yolcu taşımaktan cezai işlem uygulandı 65/1a ve ayrıca trafiği tehlikeye sokmak sebebiylede 47/1d cezai işlem yapıldı cezai puanımın yüksek olmasından ehliyetime 2 ay rehin konuldu fazla yolcu taşımaktan cezai işlemine itiraz etmiyorum aksine aracı tehlikeye sokmak adı altında şahsıma kesilen cezayı haklı ve yersiz buluyorum gereken ilgiyi yardımı tarafınızdan rica ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu