Trafik Cezaları
Trend

44/1-b Trafik Cezası: Ehliyet Yanında Bulundurmama Cezası

44/1-b trafik cezası ehliyeti yanında olmadan araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. 44/1b kısaca ehliyeti yanında taşımama cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 44/1b nedir, 44/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 44-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 44 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 44/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 44/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

44 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 44/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 44/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

44/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek, yasaktır.

44/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

44/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 44. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ehliyet bulundurmama cezası olarak bilinmektedir. İki farklı şekilde yazılmaktadır.

  • Ehliyeti yanında bulundurmama
  • Polise ehliyeti vermeme

Durumlarında 44. maddeden cezai işlem uygulanıyor. Hatta kanunda yazıldığı haline dikkat ettiniz mi? Görevlilerin ehliyeti her istediğinde vermemek olarak geçiyor. Bu ne demek biliyor musunuz?

Örnek vermek istiyorum sizlere, uygulamada polis sizi durdurdu ehliyetinizi istedi sizde vermediniz. 1 ceza, bir daha istedi yine vermediniz aynı maddeden 2. ceza, anlayacağınız görevliler her istediğinde işlem yapabilir.

Özellikle şöyle bir algı var ehliyetim yanımda yok ama numarasını hatırlıyorum yine de ceza yazılır mı? Tabi ki yazılır arkadaşlar. Bugüne kadar gelmiş bir halk efsanesi ehliyet numarasını hatırlamak veya ezberlemek yerine yanınızda taşıyın daha kolay!

Peki 44 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

44/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 44/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 5 ehliyet ceza puanı vardır.

44/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
44/1-b1.506,00 TL1.129,50 TL5 ehliyet ceza puanı vardır.
44/1-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 44/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 44 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

44/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 44/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 44 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

44-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
44-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 44/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 44/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 44 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

44/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

44 1b ceza maddesi ise 44/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

44-1b kusur oranı
44-1b kusur oranı yüzde kaç

44 1b maddesi yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetiniz yanınızda olsaydı kaza olmazdı diyebilir misiniz? Ancak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümlerince bir ihlal maddesidir. Ceza yazılır.

44/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

44 1b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce itiraz edeceğiniz konu ehliyetinizin yanınında olmamasından kaynaklanır. Ehliyeti evde unutma cezası olur mu? gibi bir itiraz sebebimizin olmaması gerekir.

Arkadaşlar insanlık hali cüzdanımızı evde, iş yerinde unutabiliyoruz. Nitekim araç kullanıyorsanız, ehliyet yanında bulundurmama cezası kaçınılmazdır. Bu yönde haklı bir durum olmayacağı için itiraz etmenizi önermiyorum.

Gelelim görevli kişi ehliyeti istediğinde vermeme durumuna, çok nadir bir durum olmadığı sürece böyle bir sebeple ceza yazılmıyor. Tabi siz görevlilerle tartışıp ehliyetimi vermiyorum derseniz o işin rengi değişir. İtirazınız için araç içi kameranız yoksa ve bu olayın yaşandığı yerden kamera görüntüsü bulamıyorsanız yine itiraz etmenizi tavsiye etmiyorum.

44/1b trafik cezası itirazı
44 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 44-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 44-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

44/1b Sıkça Sorulan Sorular

44/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

44 1b trafik cezası sorgulama ve 44/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

44-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

44-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

44/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 44-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

44 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 44-1b itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 44/1-b ceza yazılır mı?

44 1b sürücülere yazılır.

44-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

44/1-b 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 44/1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 44-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

44/1b itiraz dilekçesi indir

44-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 44-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


44 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 19 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 19 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
53 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
sayhan
sayhan
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi yollarmısnız

Harun bal
Harun bal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Ben yeni çıkan ehliyet ve kimlik bir arada
Yasası ni duydum ve geçen sene gittim
Ehliyetimi kimliğime nüfus dairesi den işlettim .
Ama bugün trafik çevirmesinde
alkol aldım 119

‘den Promil Aalkol den ceza yedim

O tamam ama kimliğimi verdiğim için 44 1 b den de ceza yedim

Kimlik ve ehliyet bir dememe ehliyetimi kimliğe işlettim dememe rağmen ceza yedim

Yani alkolden bin küsur lira ehliyeti yanında bulundurmamaktan 300 kusur lira ikisi bir makbuzda kesildi

Git trafikten düzelt dediler

Ne yapmam gerekir

En son 3 yıl önce tarafından Harun bal düzenlendi
Bahattin
Bahattin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, ben ve abim beraber ehliyete başvurduk beraber aynı gün kazandık sınavı, dosyamzı da aynı gün beraber gidip nüfus müdürlüğüne teslim edip maliye paramızı yatırdık abimin ehliyeti adresimize geldi fakat benimki gelmedi bende aracı o halde kullanırken çevirmeye denk geldim ve ehliyeti yanında bulundurmama cezası aldım. Ehliyetim bana teslim edilmediği halde böyle bir cezayı neden aldım. Teşekkür ediyorum

Mevlut
Mevlut
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ehliyetim var ama yanimda yok aracımı bağlamaya hakkı varmi

İsmail doksal
İsmail doksal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba internette araştırdıktan sonra indirimler ile birlikte 216 TL ödeyeceğim yazıyor ama 314 TL ceza yazıldı sebebi nedir

oktay olgın
oktay olgın
Yazıya Puanım :
     

Ehliyet ceza sürem doldu südgev programıda şu oandemiden dolayı yapılmıyor ehliyetsiz araç sürmem halinde cezam olurmu

Özcan
Özcan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin ben aracımı tamirci ye buraktim oda aracımı test ederken polis durdurmuş ve ehliyeti 100 metre ileride dükkanda iken ceza yemiş ayriyeten banada 2400 kusur ceza geldi ehliyetsiz birine araç verme yazıyor. Şahsın ehliyeti var idi ama ne yapabilirim

Emin
Emin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben ehliyeti yanında bulundurmamadan ceza yedim fakat sürücü belgem bir süredir kayıp bunun için nüfus müdürlüğünden randevu almak istedim alamadım bu süreçte de motorlu kurye olduğumdan dolayı calisiyorum. Haliyle çevirmeye girdim ve dinlemeden ceza yazıldı. olmayan ehliyetimi nasıl yanımda bulundurayim yani bir ehliyet kaybi için illa 314 lira ceza + 237 lira ehliyet çıkarma bedeli mi vermem gerekiyor?

cem
cem
Yazıya Puanım :
     

merhaba. 7256 ile yapılandırma yaptım. bır kac odeme yaptım sonrasında 189 u arayıp bılgı aldım borcun tamamı bıtmesı gerekıyormus. ama bazı yorumlarda ilk taksıdı odeyıp ehliyeti gere alabılırsınız yazılmış. Lütfen aydınlatın cıldırmak uzereyım. hıc bır yerde kesın bır bılgı yok

hayat
hayat
Yazıya Puanım :
     

merhaba ehliyetime alkollu arac kullanmaktan ve yetersiz belgeden el konuldu . 6 aylık sure ve 2415 tl ceza yedim borcumu yapılandıma yapacağım yapılandırma süresi içinde ehliyetimi hemen alabilir miyim yoksa yapılandırılmış borcun bitmesini mi beklemem gerekiyor? teşekkür ederim

Muhsin
Muhsin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar 44/1 b ceza iptali icin hangi makama itiraz edecegiz ornek bir dilekce mail e atar mısınız itiraz zaman asimi var mi kusur bulamayinca bahane seklinde kesilmis bir cezaya maruz kaldim

Metin
Metin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba.. Bu maddeden bizde dün ceza yedik. Ancak pande mi nedeniyle uygulamalarda zaten görevliler kimliklere dokunmak istemiyor ve ayrıca çoğunlukla nufus kimlik belgesini istiyorlar veya t.c kimlik numarasını söylememizi talep ediyorlar. Bu konuların hepsinde de yetkili memurlara yardımcı oluyoruz lakin yıl olmuş 2020 ve ellerinde internete veya araştırma yaptıkları sistemlere rahatça ulaşabildikleri bir dönemde halen kimliğin yanında mı sorusunun sorulması abest değilmi. hiçbir kimlik göstermeyen kişileri onun olup olmadığını tespiti açısından anlarım ancak ilgili memura yeni alınmış nufüs kimlik belgesini ibraz edip gerekli sorguyu yapması için yeterli bir belge verilmiş iken ısrarla üzerine ehliyeti neden talep ederlerki. Çoğu… Devamını Oku »

Ali
Ali
Yazıya Puanım :
     

Mrb ben trafikte ilerlerken trafiğin yoğun olduğu bi zamanda arabamdaki yolcuyu indirmek için 30 saniye kadar durakladım be geliş gidişli 4 şeritli yolda yaptim bunu sağ tarafım komple araç parkı mevcuttu trafik polisi gelip arabamin fotoğrafını çekti ve gitmemi istedi bende neden fotoğrafını çekiyorsunuz diye sormak için arabamı park edip yanına gittim bana git ehliyetini alirim dedi bende nasıl alicaksin ehliyetli dedim sonra ehliyetimi istedi bende ehliyetimi sizden bi başka trafik polisi çağırıp gerekirse ona veririm diyip başka bi trafik polisinin gelmesi için telefon ettim o esnada bölgedeki başka bi trafik polisi geldi ehliyetimi ruhsatımı ona teslim ettim ve bana… Devamını Oku »

Derya
Derya
Yazıya Puanım :
     

44 1-b maddesi ile ilgili ehliyetime ceza kesildi. İtiraz etmek istiyorum. Altınoluk çıkışı aynı ilçe içerisinde bir uygulama başka beldeye gidilen mesafede yapıldı.

Gürkan
Gürkan
Yazıya Puanım :
     

Mrb abim benden habersiz motorsikletimi almış a2 ehliyeti olmadığı için hem abime hem bana ceza yazılmış bana yazılan cezaya itiraz edebilirmiyim edersem kabul olurmu

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ehliyetime alkolden dolayı el konuldu ve şu anda süresi doldu gidip alamıyorum trafik cezası borçlarım var bu borçların tamamını ödemeden ehliyetimi alabilirmiyim ve bu arada trafikte yakalanır isem ceza ne olur yani ehliyeti bulundurmama cezası mı kesilir birde taksitlendirme ye müracaat ettim tüm taksitleri ödemem mi gerekir yoksa ilk taksiti yaptırdıktan sonra gerekli belgeler ile ehliyetimi alabilirmiyim teşekkürler şimdiden yanıtınız için

Necati
Necati

İyi akşamlar ahmet bey 2yıl önce alkolden 6 ay ehliyetime el koydular para cezasını öğrenemediğim için ehliyetimi alamadım bugün acil bir durum oldu araç üzerine çıktım ve yakalandım polis bana ehliyetsiz araç kullanmaktan bana ve araç sahibine toplam 4800 küsür ceza kesti bunun itiraz etmek istiyorum cezam bitti ama bana ehliyetsiz sürücü diye ceza kesti bunun için ne yapa bilirim

Mehmet tek
Mehmet tek

İyi günler Ahmet bey. Geçen yıl alkolden dolayı ehliyeti me el konuldu. Ve tarafıma 1002 TL ceza yazıldı. Aradan biraz geçince Edevletten bı bakayım dedim cezama ceza aynı 1002 TL olarak gözüküyordu. Bugün bir daha bakayım dedim. Bı baktım ki 44 1b den de ceza yazılmış aynı gün. O gün ehliyetim üstümde yoktu. Ben şok oldum cezayı görünce. İnternet 44 1 b bin cezasına baktım. 200 küsur lira. Ben hala soktayim. Ne yapmam lazım. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

hakan
hakan

44/1-b trafik cezası itiraz dilekçesi

Gamze
Gamze

Ehliyetini unutan biri baskasının aracıyla seyahat ederken cevirmeye takılır ise arac baglanır mı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu