Trafik Cezaları
Trend

39/3 Trafik Cezası Nedir? Geçerlilik Süresi Biten Ehliyet Cezası

39/3 trafik cezası geçerlilik süresi biten ehliyetle araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle geçerlilik süresi dolan ehliyet cezası denir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 39’a 3 nedir, 39/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 39/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak, yasaktır.

39/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Malumunuz 31 Aralık 2022 tarihine kadar sürü belgelerini değiştirmemiz gerekmektedir. Yeni sürücü belgelerinde süre sınırlamaları getirilmiştir. Ehliyet sınıfına göre geçerlilik süreleri 5 ve 10 yıl olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Peki hangi ehliyet sınıfı kaç yıl geçerlidir? Buyurun birlikte inceleyelim.

Geçerlilik süresi 5 yıl olan ehliyet sınıfları:

 • C1
 • C1E
 • C
 • CE
 • D1
 • D1E
 • D
 • DE

Geçerlilik süresi 10 yıl olan ehliyet sınıfları:

 • M
 • A1
 • A2
 • A
 • B1
 • B
 • BE
 • F
 • G

Ancak yeni ehliyetlerde bu durum geçerlidir. Eğer hala eski ehliyet kullanıyorsanız herhangi bir problem olmayacaktır.

Peki 39 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 3 2019 yılında 407 lira iken yapılan 91 liralık zamla birlikte 39/3 2020 yılında 498 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

39/3 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 543 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/32.069,00 TL1.551,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
39/3 cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'a-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
39’a-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 3 ceza maddesi ise 39/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

39'a-3 kusur oranı
39’a-3 kusur oranı yüzde kaç

39/3 kusur oranı 39’a 3 sadece bir ihlal maddesidir. 39 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Çünkü meydana gelen kaza da ehliyetinizin süresi bitmemiş olsa kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu ancak idari para cezası uygulanır.

39/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

39/3 itiraz dilekçesi konusunda yardımcı olacağım. Nitekim önce kendimize şu soruyu sormamız lazım.

 • Ben bu cezayı neden yedim?
 • Ehliyet süresi bitmiş
 • Peki neden itiraz edeceğiz?
 • Bilmiyorum iptal olacak bir durum var mı?

Bu yaklaşımın sonu yok, yolun başındayken 15 günlük süre geçmeden %25 indirimle ödeyin kurutulun. Ancak görevliler sehven hata yaparak bu işlemi yaptılarsa elbette itiraz edin.

39'a 3 trafik cezası itirazı
39 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 3 Sıkça Sorulan Sorular

39/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 3 trafik cezası sorgulama ve 39’a 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-3 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-3 itirazınızı kabul etmez ise 2.069,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39-3 ceza yazılır mı?

39\3 sürücülere yazılır. Araç sahibinin sorumluluğu yoktur.

39'a-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/3 2020 yılında 2.069,00 tl ödemediğiniz her ay 24,90 tl faiz işler. Örneğin 39-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 522,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-3 cezası 1494 tl yanlış okumadınız! Bindörtyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 3 itiraz dilekçesi indir

39’a-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39’a-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 21 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 21 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
61 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hakan
Hakan
Yazıya Puanım :
     

Hocam merhaba. Saygıdeğer bir iş yapıp insanlara yol gösterdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim. Bende 39/3 den ceza yedim minibüs kullanırken D1 sürem 2 ay geçmiş farkında değildim. Ehliyetimi 2004 de aldım o zamanlar bu d1 falan yoktu ama motosiklet ehliyeti alırken ehliyetim mecburen yenilendi sınıf eklendi. Cezayı ödeyip itirazda bulunmak istiyorum dilekçe gönderirseniz sevinirim. Mesela bu cezaya 2004 de bu şartlar yoktu diyip kazanılmış haklar geri alınamaz ilkesini örnek gösterip. Ayrıca da eski ehliyetlere böyle bir ceza yazılamadığını eşitsizlik doğurduğunu yazsak. Bir de saçma tarafı şu. Benim d1 sürem doldu ceza yazılmış ama nüfus müdürlüğüne gidip ehliyetimi yenilediğimde tekrar… Devamını Oku »

Cengiz Aksu
Cengiz Aksu
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey yeni tip ehliyetimin kimlik ile birleşmesinden dolayı geçerlilik süresinin dolduğunu bilemediğim için Trafik cezasına Maruz kaldım Bununla ilgili tiraz dilekçesi örneğini mail adresime iletir misiniz lütfen Şimdiden teşekkür ediyorum İyi çalışmalar dilerim

İbrahim Öztürk
İbrahim Öztürk
Yazıya Puanım :
     

İbrahim Öztürk tefon numaram 05327940360

İbrahim Öztürk
İbrahim Öztürk
Yazıya Puanım :
     

Selamün aleyküm Ahmet bey 05/11/2021/Polis arkadaşlar Trafik cezası yazdılar sebep ehliyetimin günü geçmiş ehliyeti sene 1987/de aldım E sınıfı münübüs kullanıyorum ehliyetleri sınıflandırma yapmışlar bizlerin itiraz etme hakkımız yok mu neden vatandaşa mesaj gelmiyor ehliyetin yenileme günü gelmiş diye memur arkadaşlarında suçu yok prosüdür neyse onu uyguluyorlar birde ehliyetleri nüfus cuzdanına aktarıyorlar bu doğru birşey mi nüfus cüzdanında ehliyet tarihlerini nereden göreceğiz yardımcı olursanız sevinirim dava hakkım varmı var ise nasıl dava açabilirim

Engin
Engin
Yazıya Puanım :
     

39/3 itiraz dilekçesi tşkler

Emre Özmen
Emre Özmen
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey yeni ehliyetimin günü bir ay geçmiş 1339 tl hem bana hemde araca ceza yazıldı Araç ruhsatta minibüs geçiyor benimde e ehliyetim süre dolmuş Eski ehliyete göre b bu aracı kullanıyor.Nereye itiraz etmem gerekir verilen ceza doğru mu yardımcı olurmusunuz

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Bence net anlaşılır bir açıklama ben şahsen cimerede yazı yazdım hemde oldukça iğneleyici bir yazı sizler bu ve benzeri konularda oralara hatalarını belirtirseniz daha fazla iyilik yapmış olursunuz bizlere ne biçim uygulama bu kimi 10 yıl kimi 5 yıl hepimiz aynı karayolundayız neticede üstelik eski ehliyeti olanların ise hiç sıkıntısı yok bumu adalet

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

39 3 itiraz dilekcesi

GÖKHAN ERCAN
GÖKHAN ERCAN
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey dilekçe örneği rica edebilir miyim? av.gokhanercan@gmail.com

Suleyman
Suleyman
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ehliyetimin c d e kisminin suresi 1 hafta icinde doluyor. Bu ehliyetleri gerektirecek arac kullanmiyorum. Trafikte cezasi olur mu? Yenilemesem c d e yi iptal olur mu?

Mustafa KAHVECİOĞLU
Mustafa KAHVECİOĞLU
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Tam kapanma sürecinde Bayramın 1 günü 39/3 ehliyet süresi bittiği için ceza yedim 10 gün süresi geçmiş ve 10 gün önce yenileme işlemi tam kapanma sürecine denk geldiğinden yenileme işlemi yapamadım ve o süreçte ceza yedim itiraz dilekçesi ilete bilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

ERKAN DEMİR
ERKAN DEMİR
Yazıya Puanım :
     

ÖNCELİKLE HAYIRLI BAYRAMLAR HOCAM BENİM KAMYON SINIFI TARİHİ 10.05.2021 SÜRESİ DOLDU RANDEVU ALAMIYORUM. PANDEMİDEN DOLAYI KAPANMA VAR VE RANDEVU ALAMIYORUM BU KONUYLA İLGİLİ SÜRE UZATMA VARMI

mehmet
mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Hocam;Alkollü araç sürenler ne kadar süre ile ehliyetine el konuluyor birde bu hatayı kaç kez yaparsa süresiz ehliyet gidiyor saygılarımla.

Berk Anar
Berk Anar
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam, benim 24.03.2019 tarihinde 0,55 promil alkol ile ehliyetime el konuldu çevirme esnasında. 2 yıllık sürem dolmasına rağmen Südge kursu pandemiden dolayı Ankara’da kapalı olduğundan 2021 sonunda başvuruların açılacağını söylediler. Yani en erken 2022 ortalarına doğru kursa gidebileceğim sanırım. Cezamı ödedim, kurs parası vs herşeyi yatırdım, 2 yıllık süremde doldu bu koşullarda kursa gidemediğimden ehliyetsiz araç kullanırsam hangi maddeden ne kadar ceza yazılır? Saygılarımla…

Kudret
Kudret
Yazıya Puanım :
     

2016 yılında ehliyeti yeniledim günü geçeli 2ay olmuş bazı sınıfların süresi on sene bugün minibüsle kaza yaptım suçlu benim polis ceza yazdı ve araçlarda hasar meydana geldi kasko ve Tırafik sigortası hasarları karşılarmı saygılar

Suleyman
Suleyman
Yazıya Puanım :
     

Ehliyeti alkolden aldilar 6 ay suresi doldu ama borctan dolayi geri alamadim su an yakalanirsam ehliyetsiz cezasimi yerim yoksa bulundurmami

ERKAN
ERKAN
Yazıya Puanım :
     

Merhaba tır şöförüyüm ehliyetimin arka yüzünde geçerlilik tarihi 18.01.2021 ben 03/02/2021 de kaza yaptım .Ehliyetsiz mi sayılıyorum.süresi uzatıldığı için ben yararlanabiliyormuyum.

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini ne olarak vermemiz gerekir 7 gün geçmiş tarih ve bugün ceza yedim bundan dolayı nüfusa gittim randevu yok eski ehliyette kalsaydık böyle birşey başımıza gelmeyecekti ve 270 tl yenileme parası ödemeyecektik

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

Abicim merhaba 39/3 maddesinden ceza yedim ama bu durumla ilgili hiç bir bilgim yoktu polis de vatandaş bilmiyor diye söylemde bulundu fakat minibüs kullanma sürem ehliyet te 2 gün geçmiş diye 543 tl ceza yazdı o kadar dil döktüm 2 gün geçti diye bu kadar ceza yazılır mı diye bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim fikirlerine önem veriyorum sizce ne yapmalıyım cezayı ödememek için bir yolu var mı. Bunu ödeyecek şuan durumum yok çünkü

murat
murat
Yazıya Puanım :
     

merhaba abi bn ehliyeti aldırdm ve ankara yolunda ehliyetsiz yakalandım emmiyete ğittim gece gelen trafikpollisi ehliyetsizlik cezası yazdı nezarette sabahladm tekrar ğündüz gelenler birdaha yazmış bunu e devletten ğördüm itiraz süresi gecti ne yapabilirm iyi akşmlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu