Trafik Cezaları
Trend

39/2 Trafik Cezası Nedir? Ehliyet Yetersizliği Cezası

39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası diyebiliriz.

Özellikle motor ehliyeti yetersizlik cezası 2024 yılında çok ciddi bir artış gösterdi. A2 ehliyeti olmayan sürücülerin kesinlikle motosiklet kullanmaması ve bu yönde çok fazla denetim yapıldığını açıkça söylemek isterim.

Arkadaşlar, bu yazımda sizlere yetersiz ehliyet cezası 39/2 nedir, 39/2 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-2 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 2 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/2 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca 39/2 Nedir? 39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmaktır. Ehliyet yetersizliği cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, ücretsiz dava açarak 39/2 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 2 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/2 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 2 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/2 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri, yasaktır.

39/2 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/2 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sürücüsü belgesi cezası anlamı taşımaktadır.

  • Motosiklet ehliyeti ile araba kullanmak
  • Araba ehliyeti ile motosiklet kullanmak
  • Kendi ehliyet sınıfı dışındaki araçları kullanmak

Hemen bir örnek vereyim, B sınıfı sürücü belgeniz var ise motosiklet kullanamazsınız. Ehliyet sınıfları dahilindeki araç sürmek kanunen yasaktır.

Peki 39 2 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 2 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 39/2 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

39/2 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/26.439,00 TL4.829,25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
39/2 yetersiz ehliyet cezası 2024

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 2 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 2 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/2 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 2 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 2 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir
39’a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 2 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 2 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 2 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 2 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 2 ceza maddesi ise 39/2 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

39'a-2 kusur oranı
39’a-2 kusur oranı yüzde kaç

39 2 kusur oranı 39’a 2 sadece bir ihlal maddesidir. 39 2 yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü kazanın sebebi ehliyet sınıfınız değildir. Ancak ceza yazılır.

39/2 İtiraz Dilekçesi Örneği

39 2 itiraz dilekçesi örneği hakkında bilgi vermeden önce şu durumu netleştirmeniz gerekir. Eğer kullanmış olduğunuz araç sınıfına sürücü belgenizin sınıfı yeterli değilse itiraz edeceğiniz husus nedir?

Ya benim ehliyetim var sonuçta bundan dolayı itiraz etmek istiyorum diyen arkadaşlar vaktinizi boşa harcamayın erken ödeme günü geciktirmeden %25 indirimle ödeyin.

39'a 2 trafik cezası itirazı
39 2 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-2 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-2 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 2 Sıkça Sorulan Sorular

39/2 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 2 trafik cezası sorgulama ve 39’a 2 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-2 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-2 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 2 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-2 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 2 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-2 itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39-2 ceza yazılır mı?

39 2 sürücülere ve kullandıranlara yazılır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası gibi düşünün arkadaşlar. Hem kullanan kişiye hemde aracın sahibine ceza yazılıyor.

39'a-2 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/2 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 39-2 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-2 cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 2 itiraz dilekçesi indir

39’a-2 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39’a-2 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 2 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 70 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 70 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
243 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. H sınıfı ehliyetim var. Ortalama %45 çalışma gücü kaybı ile işitme engelli bir vatandaşım. Yeni ehliyet mevzuatından önce tüm engelli vatandaşlara h ehliyet verilip engel durumu not düşülüyordu. Şimdi b segmenti ve tertibat kodları var. Ticari olmamak kaydıyla hususi araçları kullanmamda herhangi bir sıkıntı bulunmamakta. Nişanlımın Otomatik vites corsası ile çevirdiler ve sakat ehliyetine sahip olduğumdan (işitme eng. İbaresini dikkate aldıklarını sanmıyorum) ruhsatta adımın geçmediğini ve engelli aracı olmadığını beyan ederek aracı kullanamayacağımı söylediler. İşitme engelliler için ruhsatta engelli aracı ibaresi bulunmamakta ve sticker ile bir iki ayna dışında tertibat gerekmemekte. Dolayısıyla Hem bana hem nişanlıma 39/2… Devamını Oku »

Kenan Koçak
Kenan Koçak
Yazıya Puanım :
     

Merhaba yakın bir zamanda ehliyetsiz motor kullanmaktan ceza yedim haliyle araç sahibine de yazıldı. Erken ödemedeki %25 lik indirim iki kişinin cezası için mi geçerli yoksa ayrı ayrı mı ?

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Araç rent a car arabası olduğundan dolayı 1228 TL trafik ihlal cezası geldi buna ihtiraz ede bilirmiyiz

Murat yavuz
Murat yavuz
Yazıya Puanım :
     

Slm ehliyetim a2 +b olduğu halde hususi aracıma 39/2den ceza gonderdiler 1228 tl ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Erhan
Erhan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, ben dün motorumun üstünde oturmuş telefon konuşuyordum. Gelip bana 1288 lira ceza yazdılar. Kullanmıyordum. Ceza yazma hakları var mı? Motor benim adıma. Ben dedimki ehliyetli arkadasimi bekliyorum. Orada beklediğime dair kamera da var. Yardımcı olabilir mısınız? Itiraz edebilirsem rica etsem bir de örneğini yollar misiniz?

Hasan tarakçı
Hasan tarakçı

3 katlı Ailemizin yaşadığı evimizin 1 katında oturan yiğenimin arabasını(kamyonet) onun haberi olmadan evden anahtarı aldım köye giderken çevirmeden ceza yedim ben bana yazmaları değilde haberi olmayan yiğenime gelen cezaya itiraz edebilirmiyim teşekkür ederim

Fatih kzc
Fatih kzc

Bi kaza yaptım motorsikletimle yayaya carptım polis memuru kazada suc oranıni karşı tarafa verdi yaya gecidi olmadığı icin yayayı suclu buldu
Sigorta şirketine ve bana dava acılmış bilir kisi raporu istenmiş ve savunmaya ehliyetinin yetersizligide yazılmış şimdi bu davayı açanlar
Benim ehliyet yetersizliği olduğu icin para alır mı ? alırsa sigorta o parayı benden tahsis edermi ?

Ferit şengöç
Ferit şengöç

Merhaba Ahmet bey 110 cc motosikleti le b sınıfı sürücü belgemle çevirmeye. Takıldım 1228tl ceza yedik 39/2den lakin ehliyetimede 20 puan ceza yazılmış ortada kaza yok alkol yok trafik ihlali yok memura hakaret yok hem para cezası hem ehliyete 20 puan ceza para cezasını ödedim lakin ehliyete yapılan cezayı bir türlü içime sinmedi buna itiraz etme hakkım varmı bilgilendirirseniz sevinirim araç sahibiyim. Saygılarımla.

Ferit şengöç
Ferit şengöç

Ahmet bey benim itirazım 39/2 ceza yedim ehliyet yetersizliğinden erkenden ödedim buna itirazım yok 20 puan ehliyet cezasına itirazım var buna itiraz etme hakkım varmı.?saygılarımla Ferit şengöç.

Ibrahim
Ibrahim

Mrb hocam benim kullandigim araç şirket aracı ama sigortam yok 39/2 ceza yedim bağkur kaydım var şirkete 1288 cezamı gider yoksa sgk dan gidermi ceza

Mahmut
Mahmut

Merhaba Arkadaşlar bugun moturu kullanarak 39/2 trafik madesile bana ceza kesildi bunu nasıl itiraz ederim

EMRULLAH kaplan
EMRULLAH kaplan

Merhaba ben 1228 tl ceza yedim ehliyet yetersizliğinden şirket araca minibüs ama böyle bi kanunun olduğunu bilmiyordum ne yapabilirim sizce

Hikmet çiftçi
Hikmet çiftçi

Cezaya nasıl itiraz edebilirim

B sınıf ehliyetim var ben minibüs kullandım şahsi minibüs ticari değil ehliyet yetersizliğinden ceza yedim 1228 lira ve itiraz dilekçesi yazdım acaba paramı geri alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Hikmet çiftçi
Hikmet çiftçi

Cezaya nasıl itiraz edebilirim

Cihat altun
Cihat altun

Merhaba Ahmet bey.39/2 den kendi Minübüsümle ceza yedim1228 tl.araç benim üzerime b sınıfı ehliyet im var1999 doğumlu yum.acaba itiraz etsem bişey çıkar mı?birde araç sahibi benim ya 2. Ceza gelir mi

Okan Aşık
Okan Aşık

Merhaba 30.04.2020 tarihinde motorsikletle polis çevirmesine denk geldim ve ehliyet yetersizliğinden ceza yedim 1228 tl.
Ancak ben mart ayında kursa yazıldım ve sınavlar virüs nedeniyle iptal edildi. Bunun için bi itirazda bulunmamın faydası olur mu ? Toplu taşımayı kimse tavsiye etmiyor ama sinava da giremedim.bu durum da benim bi mağduriyetim bulunmuyor mu?

yusuf
yusuf

Merhabalar motor sürücüsü ve sahibi aynı kişi ise ayrı ayrı ceza mı yazılacak yoksa tek ceza mı ?
Mesela benim motorum var b ehliyeti ile yakalandım tek ceza mı uygulanır?

Can koyuncu
Can koyuncu

Ben motorumla tami tamina a ehliyetim oldugu icin 3 defa yakalandim ve 60 puan oldu ve yeni tip belgem oldugu icin 75 te ehliyetime en konulcak yardim ediniz

Ünal Arslan
Ünal Arslan

Var ise örnek itiraz dilekçesini mail adresine atarmisiniz.

Ünal Arslan
Ünal Arslan

31/03/2020 de kullanmış olduğum motosiklete araç çarptı ve yaralandim e devletini incelerken 39/2 den 1228 TL para cezası yazmışlar itiraz hakkım varmı A2 ehliyetim yok sadece B ehliyetim var.

1 2 3 6

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu