Trafik Cezaları
Trend

39/2 Trafik Cezası Nedir? Ehliyet Yetersizliği Cezası

39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası diyebiliriz.

Özellikle motor ehliyeti yetersizlik cezası 2021 yılında çok ciddi bir artış gösterdi. A2 ehliyeti olmayan sürücülerin kesinlikle motosiklet kullanmaması ve bu yönde çok fazla denetim yapıldığını açıkça söylemek isterim.

Arkadaşlar, bu yazımda sizlere yetersiz ehliyet cezası 39/2 nedir, 39/2 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-2 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 2 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/2 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca 39/2 Nedir? 39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmaktır. Ehliyet yetersizliği cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, ücretsiz dava açarak 39/2 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 2 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/2 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 2 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/2 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri, yasaktır.

39/2 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/2 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sürücüsü belgesi cezası anlamı taşımaktadır.

  • Motosiklet ehliyeti ile araba kullanmak
  • Araba ehliyeti ile motosiklet kullanmak
  • Kendi ehliyet sınıfı dışındaki araçları kullanmak

Hemen bir örnek vereyim, B sınıfı sürücü belgeniz var ise motosiklet kullanamazsınız. Ehliyet sınıfları dahilindeki araç sürmek kanunen yasaktır.

Peki 39 2 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 2 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 39/2 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

39/2 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/21340.00 TL1005 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
39/2 yetersiz ehliyet cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 2 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 2 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/2 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 2 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 2 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'A-2 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
39’a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 2 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 2 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 2 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 2 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 2 ceza maddesi ise 39/2 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

39'A-2 KUSUR ORANI
39’A-2 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

39 2 kusur oranı 39’a 2 sadece bir ihlal maddesidir. 39 2 yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü kazanın sebebi ehliyet sınıfınız değildir. Ancak ceza yazılır.

39/2 İtiraz Dilekçesi Örneği

39 2 itiraz dilekçesi örneği hakkında bilgi vermeden önce şu durumu netleştirmeniz gerekir. Eğer kullanmış olduğunuz araç sınıfına sürücü belgenizin sınıfı yeterli değilse itiraz edeceğiniz husus nedir?

Ya benim ehliyetim var sonuçta bundan dolayı itiraz etmek istiyorum diyen arkadaşlar vaktinizi boşa harcamayın erken ödeme günü geciktirmeden %25 indirimle ödeyin.

39'A 2 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
39 2 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-2 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-2 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 2 Sıkça Sorulan Sorular

39/2 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 2 trafik cezası sorgulama ve 39’a 2 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-2 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-2 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 2 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-2 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 2 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-2 itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39-2 ceza yazılır mı?

39 2 sürücülere ve kullandıranlara yazılır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası gibi düşünün arkadaşlar. Hem kullanan kişiye hemde aracın sahibine ceza yazılıyor.

39'a-2 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/2 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 39-2 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-2 cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 2 itiraz dilekçesi indir

39’a-2 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39’a-2 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 2 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 24 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 24 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
87 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
BATUHAN
BATUHAN
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abi ehliyet yetersizliginden yedigimiz cezaya itiraz edebilirmiyiz.aracada yazıldı onada itiraz edebilirmiyiz.

Levent
Levent
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

,iyi günler ahmet bey sormak istediğim otomatik vites kullanabilir ehliyetim ile manuel araç ile kaza yaptım kazada karşı taraf suçlu karşı tarafın sigortası benim hasarımı karşılar mı polis geldi ehliyetlere baktı bir sorun çıkmadı karşı tarafa suçlu dedi şimdiden teşekkürler Saygılar

Raşit
Raşit
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ciddi anlamda yetkin bir kişi olduğunuz için yazıyorum .Size sormak istedğim şu; ben yaya iken motorlu 17 yaşında bir genç bana çarptı ve bendeomurgada kırık oluştu. Ben çocuğun fakir ve yetim olmasından dolayı şikayetçi olmadım.Fakat sigortadan poliçesi kapsamında tazminat talebinde bulundum.Soru şu Çocuğun kullandığı motor almış oldığu ehliyetini kapsamıyor yetersiz ehliyet durumu.ben çocuğun cebinden para çıkmasını istemiyorum bu durumda dava sonucunda sigortanın çocuğa Rücu ettirme ihtimali ne kadar. Kesin ise ben vazgeçeceğim. Bilgi verirseniz çok memnun olurum

Ersin
Ersin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm abi beni haraç la yakalanmadım ama satece ismimi biliyorlar zaten araç benim deyil ben kullanmıyorum baba polis lerle tarttıştı bizde oradan uzaklaşdık beni çağırdılar bende yürüyerek gittim polis karakola ben değildim dedim ama yine eyliyetime elkoydular b sınıfıydı dilekçe de yazdım bı sonuç gelmedi yana yanlış annama ama birbiri atmazlar kime şikayet etiyorz bana yardımcı olurmusunuz

Özkan
Özkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar motosikletimle çevirmeye takıldım sigorta olmadığı için bağladı ehliyetimde yetersizdi ancak ehliyetten yazmıcam sadece bağlıcam sadece dedi ancak ehliyetimin resmini çekti herhangi bir tutanağa imza atmadım yetersiz ehliyetten ceza yazar mı adresime gönderirmi ?

Özkan
Özkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar motorumun sigortası olmadığı için bağlandı A2 ehliyetim yoktu ancak ehliyetten yazmıcam sadece bağlıcam dedi ehliyetimin resmini çekti sonradan ceza yazma ihtimali nedir yada herhangi bi ceza ev adresime gelir mi herhangi bi tutanağa imza atmadım teşekkürler

ömer
ömer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey , bende (D) Ehliyetim vardır , geçen aynı VITO ticari aracı kullanıyordum 39/2 ceza yazmışlar ,ehliyette 102 kısıt olduğundan yazmışlar ama D sınıfı sahibiyim
bildiğim kadarıyla 47/1-D ceza yazmalıydı , dilekçe yazma hakkım var mı hocam

Numan Kuru
Numan Kuru
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Benim abimin B sınıf ehliyeti var bana ait olan minibüsü kullanırken çevirme yapan polis tarafından yetersiz ehliyet diye ceza yazdı, sen sadece taksı kullanabilirsin dedi Bİzim araç 12 kişilik hususi biz buna nasıl itiraz edebiliriz ne yapmamız gerekiyor

Yasin
Yasin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamünaleyküm abi Ben Babama ait minibüsle işçi çıkarıyordum trafik çevirmesine girdim yolcu fazlası olduğu için bana ceza yazıldı Arabam 15 gün Men edildi ertesi gün beni aradılar Biz Sistemde hata yaptık Bir de size ehliyet yetersizliğinden yazacağız dediler öyle bir şeye hakları var mı bana da yazdılar babama da yazdılar yani itiraz etme hakkım var mı

Yasin Alper
Yasin Alper
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

hocam selamın aleyküm motor üzerinde 36/3-b’den ceza yedim fakat alkollüyken arabada yakalandığımda bana cezayı yazan polis memuru motor ehliyetimin iptal olmadığını sadece araba ehliyetimin iptal olduğunu söylemişti, benim buna itiraz hakkım var mıdır?

Kadir
Kadir
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey. Öncelikle yazılarınızın güven verici olduğunu belirtmek isterim, emeklerinize sağlık. Yakın zamanda küçük bir limit aşımı ile ehliyeti 6 ay süreyle geri alınmış biri olarak size şunları sormak isterim. Sorularımın çoğunun cevabı yazınızda var ancak konuyla ilgili sürekli araştırma yaptıkça kafamda bazı soru işaretleri doğuyor. 1- 6 ay süresince belli bir noktaya kadar aracımla gitmek durumundayım. Kendime ait aracı ehliyetsiz olarak kullandığımı ve trafik denetimine yakalandığımı varsayalım. Cezası para + aracın trafikten men edilmesi midir, başka ceza ve yaptırımlar söz konusu mudur? 1 ila 2 ay arası hapis cezası, sürücünün trafikten men edilmesi gibi yorumlar da okuyorum, doğrusunu… Devamını Oku »

ismet
ismet
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba.arabamı bakıma verdim bakımda çalışanlarından biri rızam olmadan aracı kullanırken trafiğe yakalandı.hem ona hem araca 2475 tl ceza kesildi.araca yazılan cezayı iptal için itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz lütfen

Gürkan yılmaz
Gürkan yılmaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Abi ben bi sirkette ise girdim ehliyetim b 2019 yılında 2.ayda aldım bircok cevirmeden gectim ceza yemedim.bugun ceza yedim ama b ehliyeti minübüs süremiyomus aday surucuymusum die 2 yılım dolmamıs dedi ama ben yolcu tasımak ve minübüs sürmek icin src2 begelsini aldım sürücü kursu demisti sürebilirsin pki polis süremiyon diyiyosa bana src beglesi nie verdiler eger ben minusbus kullanamayacaksam src ne ise yarıyor

Doğu
Doğu
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler a1 ehliyet ile araba sürüp birisine çarpsam veya başka bi araca çarpsam ne olur? Geleceğim yanar mı

Mustafa Özay
Mustafa Özay
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Öncelikle faydalı bilgileriniz ve katkılarınız için teşekkür ederim. Ben itiraz dilekçesi rica edecektim. Gerekli olursa diye konuyu izah etmek isyerim. Lokanta işletiyoruz. Doğal olarak paket servisimizde var. Ancak, şahsım olarak ben aynı zamanda özel eğitim uzmanı olarakta çalıştığım için işyeri ile eşim ilgileniyor. Çalışanlarımızdan birinin arkadaşı kendi motorunda arıza olduğu için (paket motorsikletimizin anahtarı hep üzerindedir) Çalışanlara Hemen gidip geleceğini söyleyerek motoru almış. Ancak, trafik ekibi genel kontrolde ehliyetinin sadece B sınıfı olduğu ortaya çıkıyor. Biz haberimiz olunca ehliyetli arkadaşla motorsikleti hemen aldırdık. Haberim olmadan böyle bir olay oluyor ve 32/9 maddesinden bana da ceza geleceğini söylemişler. Ben de… Devamını Oku »

Yılmaz
Yılmaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kullandığım araç minibüs ama çok arama noktasından geçtim ehliyet istediler ehliyet verdim herhangi bi uyarıda almadim ehliyetim b sınıfı

Yılmaz
Yılmaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Benim ehliyet b sınıfı ben 2 yıldır kulaniyom 2 yıl onlarca arama noktasından geçtim hiç bı sorun yaşamadım herhangi bi uyarı almadim herhangi bi uyarı almama rağmen bana ceza kestiler kullandığım araç minibüs

En son 3 ay önce tarafından Yılmaz düzenlendi
Cumali bolat
Cumali bolat
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamün Aleyküm
17 yaşındaki Oğluma A1 sınıfı ehliyet aldım motorsikleti de 100 cc lik falkon aldım ehliyet sınavına da aynı motorsiklet le girmişti geçen ay ceza yemiş. motorsiklet benim olduğu için hem bana hem oğluma 39/2 cezası kesilmis itiraz edersem düzeltirlermi
Hayırlı sağlıklı günlerdilerim

Cumali bolat
Cumali bolat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

A1 ehliyeti ne işe yarıyor sürücü kursları ve ehliyet sınav komisyonu nasıl aynı motorsikletle sınav yapıyor sonrada ehliyet yetersiz oluyor

Cumali bolat
Cumali bolat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Hangi motorsikletleri kullanabiliyor 125cc ye kadar değilmi bizim motor 100 cc bana ehliyet ve kullanabileceği aracları gösterir resmi bir site linki veya belge verebilirmisiniz teşekkürler

Burak
Burak
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. H sınıfı ehliyetim var %45 ortalama ile işitme engelliyim. 10 yıllık ehliyet sahibiyim. Araç kiralama şirketlerinden mevcut ehliyetimle bir çok kez araç kiraladım ve defalarca polis tarafından çevrilmeme rağmen herhangi bir cezai işlem uygulanmadı. En son çevirdiklerinde nişanlıma ait opel corsa otomatik aracın ruhsatında adımın olmadığını ve engelli aracı yazmadığını belirterek aracı kullanmaya yetkim olmadığını söyleyip hem bana hem de nişanlıma 39/2 den ceza kestiler. Ticari araç kullanmamak koşulu yanında hususi araç kullanmamda herhangi bir sıkıntı olmadığı belirtilmiş. İşitme engelliler için ruhsatta engelli aracı ibaresi bulunma durumu ile ilk defa bu polis çevirmesinde karşılaşıyorum. Sadece sticker tertibatı… Devamını Oku »

Burak
Burak
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Yalnız araç sahibine henüz ceza tebliğ edilmedi. Bana ceza yediğim sırada elden teslim edildi. Ceza itiraz süresini de göz önünde bulundurarak nişanlıma tebliğ edilinceye kadar itiraz süreci sonlanabilir. Dolayısıyla bu durumda ikimizin aynı anda itiraz olanağı var mı? Sonuçta sticker araçta mevcuttu bana ruhsat üzerinden 39/2 maddesi gereğince bu ceza kesildi. Ne desem polislere dinletemedim. İnternete girip eski mevzuatlara baktılar. H ehliyetin geçerli olduğu dönemdeki mevzuat maddelerini aradılar. Bir kaç yere telefon açtılar net bir şekilde şu maddeden kesiyorum demedi. Diyemedi daha doğrusu. Ruhsat üzerine olacak dedi. Ruhsata el koydu. Böyle bir saçmalık olabilir mi?… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu