Trafik Cezaları
Trend

39/2 Trafik Cezası Nedir? Ehliyet Yetersizliği Cezası

39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası diyebiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 39/2 nedir, 39/2 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-2 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 2 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/2 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca 39/2 Nedir? 39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmaktır. Ehliyet yetersizliği cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, ücretsiz dava açarak 39/2 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 2 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/2 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 2 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/2 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri, yasaktır.

39/2 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/2 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sürücüsü belgesi cezası anlamı taşımaktadır.

 • Motosiklet ehliyeti ile araba kullanmak
 • Araba ehliyeti ile motosiklet kullanmak
 • Kendi ehliyet sınıfı dışındaki araçları kullanmak

Hemen bir örnek vereyim, B sınıfı sürücü belgeniz var ise motosiklet kullanamazsınız. Ehliyet sınıfları dahilindeki araç sürmek kanunen yasaktır.

Peki 39 2 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 2 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 39/2 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/21228 TL921 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar, yetersiz ehliyetle araç kullanmak Binikiyüzyirmisekiz Lira büyük bir meblağ ama erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 2 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 2 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/2 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 2 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 2 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir
39’a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 2 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 2 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 2 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 2 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 2 ceza maddesi ise 39/2 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

39'a-2 kusur oranı
39’a-2 kusur oranı yüzde kaç

39 2 kusur oranı 39’a 2 sadece bir ihlal maddesidir. 39 2 yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü kazanın sebebi ehliyet sınıfınız değildir. Ancak ceza yazılır.

39/2 İtiraz Dilekçesi Örneği

39 2 itiraz dilekçesi örneği hakkında bilgi vermeden önce şu durumu netleştirmeniz gerekir. Eğer kullanmış olduğunuz araç sınıfına sürücü belgenizin sınıfı yeterli değilse itiraz edeceğiniz husus nedir?

Ya benim ehliyetim var sonuçta bundan dolayı itiraz etmek istiyorum diyen arkadaşlar vaktinizi boşa harcamayın erken ödeme günü geciktirmeden %25 indirimle ödeyin.

39'a 2 trafik cezası itirazı
39 2 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-2 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-2 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 2 Sıkça Sorulan Sorular

39/2 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 2 trafik cezası sorgulama ve 39’a 2 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-2 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-2 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 2 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-2 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 2 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-2 itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39-2 ceza yazılır mı?

39 2 sürücülere ve kullandıranlara yazılır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası gibi düşünün arkadaşlar. Hem kullanan kişiye hemde aracın sahibine ceza yazılıyor.

39'a-2 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/2 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 39-2 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-2 cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 2 itiraz dilekçesi indir

39’a-2 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39’a-2 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 2 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği
Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. 3 katlı Ailemizin yaşadığı evimizin 1 katında oturan yiğenimin arabasını(kamyonet) onun haberi olmadan evden anahtarı aldım köye giderken çevirmeden ceza yedim ben bana yazmaları değilde haberi olmayan yiğenime gelen cezaya itiraz edebilirmiyim teşekkür ederim

 2. Bi kaza yaptım motorsikletimle yayaya carptım polis memuru kazada suc oranıni karşı tarafa verdi yaya gecidi olmadığı icin yayayı suclu buldu
  Sigorta şirketine ve bana dava acılmış bilir kisi raporu istenmiş ve savunmaya ehliyetinin yetersizligide yazılmış şimdi bu davayı açanlar
  Benim ehliyet yetersizliği olduğu icin para alır mı ? alırsa sigorta o parayı benden tahsis edermi ?

  1. Ehliyetin yetersiz olması kazadaki kusur oranını değiştirmez. Çünkü kazanın neden meydana geldiğine bakılır. Yani sizin A2 ehliyetiniz olmuş olsaydı bu kaza olmayacak mıydı nitekim yine olabilirdi dolayısıyla bu durum trafik cezasını ilgilendirir ama trafik kazasındaki kusur oranını etkilmez. Bir problem yaşarsanız bizzat bana ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba Ahmet bey 110 cc motosikleti le b sınıfı sürücü belgemle çevirmeye. Takıldım 1228tl ceza yedik 39/2den lakin ehliyetimede 20 puan ceza yazılmış ortada kaza yok alkol yok trafik ihlali yok memura hakaret yok hem para cezası hem ehliyete 20 puan ceza para cezasını ödedim lakin ehliyete yapılan cezayı bir türlü içime sinmedi buna itiraz etme hakkım varmı bilgilendirirseniz sevinirim araç sahibiyim. Saygılarımla.

   1. İlgilenip bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

 4. Ahmet bey benim itirazım 39/2 ceza yedim ehliyet yetersizliğinden erkenden ödedim buna itirazım yok 20 puan ehliyet cezasına itirazım var buna itiraz etme hakkım varmı.?saygılarımla Ferit şengöç.

  1. Merhaba Ferit, ehliyet puanına itiraz diye bir yöntem yok. Ceza hatalı yazıldıysa itiraz edersin, itiraz haklı bulunursa cezan iptal olur dolayısıyla ehliyet puanı da iptal olur.

 5. Mrb hocam benim kullandigim araç şirket aracı ama sigortam yok 39/2 ceza yedim bağkur kaydım var şirkete 1288 cezamı gider yoksa sgk dan gidermi ceza

 6. Merhaba Arkadaşlar bugun moturu kullanarak 39/2 trafik madesile bana ceza kesildi bunu nasıl itiraz ederim

 7. Merhaba ben 1228 tl ceza yedim ehliyet yetersizliğinden şirket araca minibüs ama böyle bi kanunun olduğunu bilmiyordum ne yapabilirim sizce

 8. Cezaya nasıl itiraz edebilirim

  B sınıf ehliyetim var ben minibüs kullandım şahsi minibüs ticari değil ehliyet yetersizliğinden ceza yedim 1228 lira ve itiraz dilekçesi yazdım acaba paramı geri alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba Hikmet, dilekçe yazdım derken itiraz başvurusu yaptın mı ? Kullanmış olduğun araç sınıfına göre ehliyet sınıfına bakılır sadece minibüs diye yorumlamak yeterli değil. Eğer ceza yanlış yazılmışsa ödediğin ücreti geri alırsın.

 9. Merhaba Ahmet bey.39/2 den kendi Minübüsümle ceza yedim1228 tl.araç benim üzerime b sınıfı ehliyet im var1999 doğumlu yum.acaba itiraz etsem bişey çıkar mı?birde araç sahibi benim ya 2. Ceza gelir mi

  1. Merhaba Cihan, araç sahibi sen isen bir daha ceza gelmez. Ayrıca kullandığın araç sınıfına göre B sınıfı yeterli değilse her uygulamada ceza yazılır sonra minibüsü satmak zorunda kalırsın benden söylemesi.

 10. Merhaba 30.04.2020 tarihinde motorsikletle polis çevirmesine denk geldim ve ehliyet yetersizliğinden ceza yedim 1228 tl.
  Ancak ben mart ayında kursa yazıldım ve sınavlar virüs nedeniyle iptal edildi. Bunun için bi itirazda bulunmamın faydası olur mu ? Toplu taşımayı kimse tavsiye etmiyor ama sinava da giremedim.bu durum da benim bi mağduriyetim bulunmuyor mu?

  1. Merhaba Okan, sınav iptal olabilir ancak aracı kullanırken şu soru sorulur yeterli sürücü belgesine sahip misin? Cevabın hayır ise her halükarda bu ceza yazılır. Bence söylemiş olduğum durum gerekçe değil cezan iptal olmaz. Ancak itiraz etmek istersen örnek dilekçe gönderdim.

 11. Merhabalar motor sürücüsü ve sahibi aynı kişi ise ayrı ayrı ceza mı yazılacak yoksa tek ceza mı ?
  Mesela benim motorum var b ehliyeti ile yakalandım tek ceza mı uygulanır?

 12. Ben motorumla tami tamina a ehliyetim oldugu icin 3 defa yakalandim ve 60 puan oldu ve yeni tip belgem oldugu icin 75 te ehliyetime en konulcak yardim ediniz

  1. Merhaba Can, sana yardım edeceğim yapman gerekenleri söylüyorum not al;

    Sürücü kursuna yazılacaksın
    A2 sürücü belgesi sınavını geçeceksin
    A2 belgeni almaya hak kazanıp yeni ehliyetini çıkaracaksın

   Bundan sonra 39/2 trafik ceza maddesi ile ilgili düşüncelerin kalmamış olacak.

 13. 31/03/2020 de kullanmış olduğum motosiklete araç çarptı ve yaralandim e devletini incelerken 39/2 den 1228 TL para cezası yazmışlar itiraz hakkım varmı A2 ehliyetim yok sadece B ehliyetim var.

  1. Merhaba Ünal, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Elbette itiraz hakkın var ayrıca yaralanmalı trafik kazasında kusur oranı doğrultusunda tazminat hakların var. İletişim sayfamda bilgilerim var bana ulaşabilirsin iki hususta da sana yardımcı olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı