Trafik Cezaları
Trend

39/2 Trafik Cezası Nedir? Ehliyet Yetersizliği Cezası

39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası diyebiliriz.

Özellikle motor ehliyeti yetersizlik cezası 2022 yılında çok ciddi bir artış gösterdi. A2 ehliyeti olmayan sürücülerin kesinlikle motosiklet kullanmaması ve bu yönde çok fazla denetim yapıldığını açıkça söylemek isterim.

Arkadaşlar, bu yazımda sizlere yetersiz ehliyet cezası 39/2 nedir, 39/2 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-2 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 2 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/2 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca 39/2 Nedir? 39/2 trafik cezası ehliyet sınıfı dışında araç kullanmaktır. Ehliyet yetersizliği cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, ücretsiz dava açarak 39/2 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 2 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/2 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 2 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/2 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri, yasaktır.

39/2 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/2 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sürücüsü belgesi cezası anlamı taşımaktadır.

  • Motosiklet ehliyeti ile araba kullanmak
  • Araba ehliyeti ile motosiklet kullanmak
  • Kendi ehliyet sınıfı dışındaki araçları kullanmak

Hemen bir örnek vereyim, B sınıfı sürücü belgeniz var ise motosiklet kullanamazsınız. Ehliyet sınıfları dahilindeki araç sürmek kanunen yasaktır.

Peki 39 2 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 2 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 39/2 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

39/2 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/21823.00 TL1367.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
39/2 yetersiz ehliyet cezası 2022

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 2 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 2 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/2 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 2 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 2 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir
39’a-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 2 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 2 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 2 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 2 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 2 ceza maddesi ise 39/2 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

39'a-2 kusur oranı
39’a-2 kusur oranı yüzde kaç

39 2 kusur oranı 39’a 2 sadece bir ihlal maddesidir. 39 2 yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü kazanın sebebi ehliyet sınıfınız değildir. Ancak ceza yazılır.

39/2 İtiraz Dilekçesi Örneği

39 2 itiraz dilekçesi örneği hakkında bilgi vermeden önce şu durumu netleştirmeniz gerekir. Eğer kullanmış olduğunuz araç sınıfına sürücü belgenizin sınıfı yeterli değilse itiraz edeceğiniz husus nedir?

Ya benim ehliyetim var sonuçta bundan dolayı itiraz etmek istiyorum diyen arkadaşlar vaktinizi boşa harcamayın erken ödeme günü geciktirmeden %25 indirimle ödeyin.

39'a 2 trafik cezası itirazı
39 2 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-2 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-2 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 2 Sıkça Sorulan Sorular

39/2 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 2 trafik cezası sorgulama ve 39’a 2 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-2 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-2 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 2 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-2 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 2 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-2 itirazınızı kabul etmez ise 1823.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39-2 ceza yazılır mı?

39 2 sürücülere ve kullandıranlara yazılır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası gibi düşünün arkadaşlar. Hem kullanan kişiye hemde aracın sahibine ceza yazılıyor.

39'a-2 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/2 2020 yılında 1823.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 39-2 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-2 cezası 36124.50 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 2 itiraz dilekçesi indir

39’a-2 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39’a-2 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 2 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 68 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 68 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
239 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mükremin
Mükremin
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Basima arkamdan odun ile darbe aldim. Alkolluydum. Mecburiyetten aracima binip hastaneye gittim. Dikis atildi. Eve donuste cevirme tarafindan durduruldum. Ehliyete 2 yil el konuldu. Nezarethaneye atilacaktim. Fenalastim. Ekipler hastahaneye goturduler. Tomografi cekildikten hemen sonra beyin kanamasi ve beyin travmasi gecirdigim ortaya cikti. Itiraz ettim. Sizce ehliyetimi geri alabilir miyim? Yada geri almak için ne yapabilirim ? Yardimci olursaniz çok sevinirim.

Yusuf Çakır
Yusuf Çakır
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba hocam ben ehliyetimi ticari takside alkollü kaptırdım 70 promil 6 ay el konuldu ceza kesildi cezamı ödedim itiraz etme şansım varmı 25 gün oldu teşekkürler şimdiden yorumun için

Burhan
Burhan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,, transporter (9+1minibüs) tipi araçla bugün 39/2 maddeden ceza yedim , ehliyetim 2017 de aldım b tipi sonuçta araç 9+1 olduğu için cezaya itiraz edebilir miyim?

Abdullah
Abdullah
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

39/2 ne cezası açıklayan bilirmidiniz

Berat AYDOĞDU
Berat AYDOĞDU
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 12+1 Minibüs hususi üzerime tescilli olmayan araç ile yaya geçitine park etmesi sonucu yolu daraltmış ve dikiz aynasına çarpmıştım 2 araçın sigortası vardı benim isteğim sonucu polis çağırdık ve o zaman ehliyetimin yetersiz olduğunu öğrendim ve bana 39/2 den ceza yazıldı ve bu ceza araç sahibine tebliğ edilmiş benim elime ulaşmadı. İlk sorum 39/3 den yazılan elime ulaşmayan araç sahibine giden Bu cezayı itiraz sonucu iptal ettirebilirliyim . 2. Sorum ise ileri bir tarihte sigorta şirketi mahkeme açar ise karşı tarafın aracı yaya geçitinde olduğu için haklı olabilir miyim ?

Vedat ayata
Vedat ayata
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba araç benim adıma minibüs servis kardeşimin ehliyeti yetersiz diye ceza yazıldı 1823 tl aynı cezayı bana da yazdı lakin araçta personel yoktu misafirliğe diyorum demiş polislere kardeşimin sigortası yok sigortadan dolayı bana ceza gelir mi

Okan
Okan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 39/2 trafik cezası yedim. 1823 TL ehliyetime ceza yazdılar. Araç limited şirkete ait şirketin yetkiliside benim. Cezayı yedikten bir hafta sonra şirkete ceza kağıdı geldi aynı cezayı araca da yazmışlar. Bana araç sahibi siz olduğunuz için araca ceza yazılmaz denilmişti. Acaba araca yazılan cezaya itiraz edebilir miyim?

Okan
Okan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Araç sahibi şirket, şirket yetkilisi de benim. Aracı ben kullanıyordum. Benimde ehliyetim o aracı kullanmaya yetmiyordu. Ceza hem bana hem araca da yazılabiliyor mu?

_k_c_
_k_c_
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, oğlumun A1 sınıfı ehliyeti var. A2 gerektiren motorum ile ceza aldı. Haliyle bana da 39/2 maddesi üzerinden ceza yazıldı. Bir yorumda “İtiraz hakkınız var ancak sürücünün ehliyeti yetersiz ise cezanız iptal olmaz.” yazmışsınız. Buna istinaden eğer iptal olma durumu var ise örnek dilekçe gönderebilir misiniz? Yok ise de mail’de belirtebilriseniz %25 den faydalanıp ödeyebilirim.

Rıfat yamam
Rıfat yamam
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

A1 sınıfı ehliyetim var ama 250 cc motor kullanıyorum ne kadar ceza yerim ayrıca motor babamın üzerinde

Adem
Adem
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ehliyet yetersizlikten ceza yedim 3 kere ceza yedim 3. Gün yine yedim bu sefer ehliyetim iptal oldu

Nilgün
Nilgün
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Benim oğlumun c sınıfı ehliyeti var 39/2 den ceza yedi araç benim üstüme olduğu için bende yedim itiraz edebilirmiyiz

Nilgün
Nilgün
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Minübus hususi

Nilgün
Nilgün
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Koltuk sayısı 11 ruhsatta öyle yazıyor

En son 5 ay önce tarafından Nilgün düzenlendi
Rafi
Rafi
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar;
39/2 trafik cezası itiraz dilekçesini bana da mail atarmısınız?

Fedaiboztas
Fedaiboztas
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben yeni b ehliyet ile minibüs kullanırken uygulama ceza yedim normalde yetersiz ehliyet ceza puani 20 ama trafik benden 30 puan düştü bunu nasıl duzetcez bana yardımcı olurmusunuz

Erhan hazer
Erhan hazer
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

39/2 ceza yedik ceza hem sürücüye hemde motor sahibine geldi itiraz edebilirmiyiz

Erhan hazer
Erhan hazer
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

39/2 itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Oğuzhan Gökçe
Oğuzhan Gökçe
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ceza Puanı Silinirmi? Silinirse Kaç Ay içinde silinir 39-2 maddesinde.

Oğuzhan Gökçe
Oğuzhan Gökçe
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Cezanın yendiği tarihe göremi bri yıl ödendikten sonraya göremi bir yıl?

Oğuzhan Gökçe
Oğuzhan Gökçe
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Teşekkürler

Uğur Can
Uğur Can
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba KTK 39/2 itiraz dilekçesini mailden gönderebilir misiniz?

Cumali
Cumali
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar kolay gelsin benim ehliyetim olduğu halde bu cezayı yazmışlar itiraz etmem için rica etsem bir dilekçe örneği gonderebilirmisiniz teşekkürler.

TAHSİN
TAHSİN
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

MERHABA AHMET BEY 39/2 DEN HAKSIZ YERE CEZA YEDİM DİLEKÇE ÖRNEĞİ GÖNDERMENİZİ RİCA EDERİM.

Oktay
Oktay
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba KTK 39/2 itiraz dilekçesini mailden gönderebilir misiniz?

1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu