Trafik Cezaları
Trend

32/1 Trafik Cezası Nedir? Lpg Ruhsata Geç İşletme Cezası

32/1 trafik cezası 30 gün içerisinde lpg ruhsata işletmeme cezası, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle araçtaki teknik değişiklik cezası olarak da tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 1 nedir, 32/1 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-1 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 1 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/1 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/1 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 1 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/1 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 1 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/1 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliği otuz gün içinde araç tescil belgesine işletmemek,

32/1 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/1 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani lpg yi ruhsata geç işletme cezasıdır.

Lpg işletme süresi ne kadar?

Trafik mevzuatlarında sadece lpg olarak bir kısıtlama yoktur. Yapılan her teknik değişiklik süresi 30 gündür. Bu madde sadece lpg cezasıyla sınırlı değildir. Aklınıza gelebilecek araç üzerinde teknik değişiklikleri kapsamaktadır. Başka bir ifadeyle araçta teknik değişiklik cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Araçlarda teknik değişiklikler nelerdir?

  • Aracın motorunun değişmesi
  • Aracın şase numarasının değişmesi
  • Aracın koltuk sayısında değişiklik yapılması
  • Aracın yüksekliğinde değişiklik yapılması (spor yay cezası)
  • Aracın bir kısmının veya tamamının renginin değiştirilmesi (araç renk değişimi cezası)
  • Orjinal ölçülerinden farklı jant değişikliği (büyük jant cezası)

En çok karşılaşılan teknik değişiklik cezaları bunlardır.

Peki 32 1 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 1 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 32/1 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

32/1 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/1690,00 TL517,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
32/1 cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 1 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 1 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/1 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 1 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 1 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'ye-1 beyanla trafik cezası ödeme nedir
32’ye-1 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 1 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 1 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 1 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 1 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 1 ceza maddesi ise 32/1 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'ye-1 kusur oranı
32’ye-1 kusur oranı yüzde kaç

KTK 32 1 kusur oranı 32’ye 1 sadece bir ihlal maddesidir. 32 1 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Aracınızın rengi, ruhsatta yazan renkten farklı olabilir. Cezai işlem yapılır ancak kaza da kusur verilemez. Çünkü bu kazanın oluşmasına sebep olan ihlal aracın rengiyle alakalı değildir.

Aynı şeyler spor yay, lpg, koltuk sayılarındaki teknik değişiklerde de aynıdır. Bir ihlaldir cezası vardır ama kazalarda kusur değildir. Muayenede kusur sayılır!

32/1 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 1 itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Ruhsat bilgileri sonuçta bilgisayarlardaki verilerin çıktılarıdır. Siz herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen bu maddeden işlem görebilirsiniz. Neden mi?

Bir tanıdığımın başına gelmişti. Aracını 0. olarak almıştı ve herhangi bir değişiklik yapmadı. Hatta ilk muayenesine bile girmemişti araç. Ancak ruhsatta araçta koltuk sayısı 4+1 olması gerekirken 5+1 yazılmış. Polis arkadaşımızda kanunu doğru bir şekilde uygulamış! “Nerede bu beşinci koltuk demiş” 🙂 Çünkü görevliler resmi evrakları dikkate almak zorunda. Yanlışta olsa evrak evraktır!

Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında yapılması gerekenler;

  • Aracı üretin firmadan tuv uyumluluk sertifikası
  • Aracın orjinal koltuk sayısı ile,
  • Tescile ait esas bilgileri bulunduran resmi bir evrak

Bunlarla birlikte ilk tescilde araçta herhangi bir değişiklik talebinizin olmamasına rağmen aracın ilk tescilinde sehven hatalı veri girişi yapıldığını uygun bir dille dilekçeye döktüğünüzde cezanız iptal olacaktır.

Bir de şöyle bir durum var. Ben aracı yeni aldım lpg yi ruhsata bugün işletecektim ceza yazıldı. Dostlarım, bu tarz durumlarla ilgili olarak madde açık ve net, bu şartlarda cezanız iptal olmaz.

32'ye 1 trafik cezası itirazı
32 1 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-1 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-1 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 1 Sıkça Sorulan Sorular

32/1 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 1 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 1 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-1 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-1 ceza maddesinden dolayı Yapılan değişiklik araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 1 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-1 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 1 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-1 itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine ktk 32/1 ceza yazılır mı?

32-1 işletenlere yazılır. Karayolları trafik kanuna göre işleten ruhsat sahibi sayılır.

32'ye-1 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/1 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin ktk 32/1 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-1 cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 1 itiraz dilekçesi indir

32’ye-1 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-1 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 1 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 11 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 11 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
37 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Selim
Selim
Yazıya Puanım :
     

32/1 itiraz dilekçesi örneği istiyorum çünkü aracımda fazla koltuk olduğu gerekçeyle ceza yedim adam 10 gün önce beni uyardı ama 30 gun geçmeden ceza kesti

Recepcan Yeşilyurt
Recepcan Yeşilyurt
Yazıya Puanım :
     

Dedemin üzerine kayıtlı olan motoru kullanırken polise yakalandım ve yaylarda kesik olduğu için ceza yazıldı bu benim ehliyet puanımdan düşermi yoksa dedeminkinden mi düşer bu durumda benim eğer ehliyet puanımdan düşerse 12 ehliyetim iptsl olucak bana yazıldı ama bu ceza bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim

Halil
Halil
Yazıya Puanım :
     

Ah Ah Ahmet. Ne güzel dert dinliyorsun. İstersen bir de benim derdime kulak ver. Arkasından egzoz ucu olan bir Golf 7e biniyorum. Normalinde fabrika benim bindiğim modele bir çıkış veriyor. Büyük benzinli motora sahip olanların ise iki egzoz ucu var. Hoş da görünüyor. Süs olsun diye takıldı araca. Kafa da oluşan sorulara hemen cevap vereyim. Ucundaki süsün haricinde egzozda parmak izi yok. Fabrikada çalışan muhterem ne verdiyse o. Neyse, genç bir polis çevirdi ve kendisini “BMW‘ciyim ben bunlardan anlarım’ diye tanıttı. Bende hâlâ bu araç muayeneden kusursuz geçti bunlar sadece süs diye anlatıyorum. Başından söyledi ya hangi kaftandan biçildiğini polis.… Devamını Oku »

abdulkadir uğurlu
abdulkadir uğurlu
Yazıya Puanım :
     

başkasına ait sürücü kartı ile ceza yedim.tako çalışıyordu,itiraz edilebilirmia

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 8+1renaut trafik aracımın koltuklarını soktum polis çevirmesine takıldım 144 TL ceza yedim 7 gün geçici izin belgesi verdiler koltukları taktikdan sonra yapmam geren bişey varmı örnek tekrer muayene gibi falan teşekkürler

Mutlu
Mutlu
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey,

Tente ruhsata işletme süresi geçtiği için ceza yenildi. Fakat 1-17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma sürecine denk geldiği için işlem yapılamamıştı. Bu konuya nasıl itiraz edebiliriz. Örnek dilekçe gönderebilir misiniz?

Saygılarımla,

İsmail MURATOĞLU
İsmail MURATOĞLU
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,

Takograftaki UTC saati uyumlu değil diye hem şoföre hem firmaya ceza yazmışlar, takografın kalibrasyon belgesi var ve geçerli. UTC saatini ayarlamak ne firmanın görevi ne de şoförün. Bununla ilgili itiraz etmek istiyoruz. Örnek Dilekçe gönderebilirmisiniz?

levent
levent
Yazıya Puanım :
     

aracım muhaneden gecti ancak aracıma muhaneden 1 hafta önce lpg taktırmıstım bunu ruhsata işletmem gerekirdi 1 ay dolduğu için notere gittigimde cezası görülüyor herhangi bir trafik polise cezanı ye öde dekontu getir ruhsata işliyorum dedi acaba trafik polisi ceza + 10 puan düşme hariçinde araca men koyar mı bunu trafik müdürlüğünde ödeme işlemi yaptırsak olmaz mı birde ceza ödeme işlemini 3 ay sonra yapıp öyle notere gitsem mağlum havalar soğuk ceza dışında başka engel cıkar mı

Orhan
Orhan
Yazıya Puanım :
     

Dun 32 b ceza yedim cam filmi ve egzosdan 7 gun izin verdiler ayni gün icinde hemen cezayi odeyim hemde film ve egzosu söktürdüm tekrar egzos muaniyesine gittim ve uygundur raporu alip bolge trafikden meni kaldirttim baska bir sey olmaz bundan sonra demi

Esat Çevikel
Esat Çevikel
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey benim 8+1 carevelle ruhsatta otomobil yazan aracımı yaz aylarında koltukları söküp yatak ve dolap koyuyorum trafik beni yakalayıp trafikten men cezası verirse benim aracımın değişikliğini ruhsata işletme değilde eski haline yani koltukları takmama izin verilir mi çok teşekkür ederim

Tahsin
Tahsin
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin abim ben arkadaşım dijital karti ile tir kullaniyordum polis kontrolunde yakaladim bana 47/1A ve 31/1 B den 888 lira trafik cezasi kesildi ve arkadasimin dijital kartini aldilar tabi bana tutanak yazildi kullandigima dair
Arkadaşıma yada bana ayriyetten gene ceza gelir mi yada mahkemelik bir durum olur mu

SAMET
SAMET
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilir miyim

Faruk
Faruk
Yazıya Puanım :
     

Merhaba .dün trafiğe denk geldim ofsetli jant ve coil yay vardı aracımda otoparka gittim 150 tl ücret ödeyip aracı geri çıkarttım 15 dk sürdü. 7 gün izin verdiler aracın jant ve yay değişimi için . Trafik polisinin bana dediği aracını orjinale cevir şubeye git aracı göster meni kaldıranlar dedi 32.1 den men yedim. Bissürü arkadaş larim 32 .1 den men yedi hepsi de muayyene tekrarı yaptı maddeyi artik ezberledik. Ben daha şubeye gitmedim .meni kaldırma hakları varmi

Mustafa
Mustafa

Merhabalar Aracım Pusuk Olduğu İçin 32/1 ceza Yazıldı Ve 7 Gün İçerisinde Düzellttirmem Gerektiği Söylendi Yoksa 7 Gün Sonra Men Sayılacakmış Araç Pusuk Olduğu İçin Ceza Yazılırmı ??

mesut
mesut

32/1 CEZA YAZDILAR ARACIMIN ÜSTÜNDE PORT BAGAJ VARDI RUHSATA İŞLİ OLMADIGI İÇİN CEZA YAZACAZ DEDİ COK ARAŞTIRDIM AMA SATAN ARKADAŞI ARADIM RUHSATA İŞLETME GİBİ BİŞEY OLMADIGINI SÖYLEDİ NE YAPMAM GEREKİYOR

Bekir
Bekir

Kardeşime ait aracı kullanırken durduruldum be 32/1 den işlem yaptılar ehliyetimin ceza puanını dolduğu için ehliyetime el koydular. Ben daha önce bu konuda ceza yazıldığını hatırlamıyorum kardeşim de söylemedi bu ceza normalde araç sahiplerine yazılması gerekmez miydi, sürücüler nereden bilecekler, sürücülerin suçu ne, nasıl iptal ettirebilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

Mert
Mert

32/1 den araç men edildi herşeyim ruhsata işli olmasına rağmen

SEYİT KÖSE
SEYİT KÖSE

05.01.2018 TARİHİNDE LPG TAKIL MIŞ VE 12.01.2018 TARİHİNDE ARAÇ VİZE YAPILMIŞ 03.07.2018 TARİHİNDE ARACI BEN ATIN ALDIM VE RUHSATA BENZİN+LPG VARMI DİYE BAKMADIM NEZAMAN AKADAR 12.02.2020 TARİHİNDE TRAFİK DENETLEMESİNE TAKILINCAYA BU ESNADA 13.01.2020 TARİHİNDE VİZE BİTİYOR HABERİM YOK ARAC OĞLAN KULLANDIĞI İÇİN VİZE İÇİN GÜN ALIP EKSOZ MUAYENE ESNASINDA ARCIN LPG İŞLİ OLADIĞINI ÖRENDİM İADRİ PARA CEZA TUTAĞI TUTTUR GEL İŞLEYELİM DEDİ NOTER BEN ONA VİZENIN SONA ERDİĞİN İ SÖYLEDİĞİM HALDE İSRARLA TUTTUR GEL DEDİ CAZA TUTSNSĞINI SLIP YSNINS GİTTİĞİMDE 2018 YILINDA DEĞİŞEN UYGUN BELGEİNİN YÜZÜNDEN ONAY VERMEDİ SİSTEM LPG Yİ RUHSATA İŞSYSMEDİĞİNDEN DOLAYI CEZANIN İPTALİNİ İSTEYECEĞİM YENİ PROJE ÇİZDİRİP… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu