Trafik Cezaları

26/3 Trafik Cezası Nedir? Araç Renk Değiştirme Cezası

26/3 trafik cezası araç üzerinde renk değişikliği yapmak, arabaya yazı yazmak veya reklam-logo yapıştırmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası araç renk değişimi cezası denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 26’ya 3 nedir, 26/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 26’ya-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 26 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 26/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 26/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

26 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 26/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 26’ya 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

26/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak

26/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

26/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 26. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani araca logo yapıştırma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Hemen bir örnek vereyim, arabaya reklam veren firmalar var ve bu firmalar ücret karşılığında arabınıza reklam veriyor. Karlı bir iş değil mi?

Atladığımız bir nokta var! Araç renk değişimi ruhsat işlemleri yapmak zorundasınız. Yazı ve logolarda da ruhsata logo işletme işlemi yapmak zorundasınız.

Peki 26 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

26’ya 3 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 26/3 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 5 ehliyet ceza puanı vardır.

26/3 trafik cezası 2021 yılında %9,2 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
26/3690,00 TL517,50 TL5 ehliyet ceza puanı vardır.
26/3 cezası ne kadar 2024

Haklısınız arkadaşlar! Yüzotuziki Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 26’ya 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 26 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

26/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 26’ya 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 26 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

26'ya-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
26’ya-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 26’ya 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 26’ya 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 26 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

26’ya 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

26 3 ceza maddesi ise 26/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

26'ya-3 kusur oranı
26’ya-3 kusur oranı yüzde kaç

26 3 kusur oranı 26’ya 3 sadece bir ihlal maddesidir. 26 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

26/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

26 3 itiraz etmek istiyorsanız öncelikle sizi uyarmam da fayda var. Ben arabama dükkanımın logosunu yaptıştırdım. Çok büyük değildi, araba benim dükkan benim gibi bir itiraz gerekçeniz varsa hiç itiraz etmeyin derim.

Karayolları Trafik Kanunun 26-3 maddesini yukarıda açıkladım. Gördüğünüz üzere kanun maddesinden boyut belirtmemiş büyüklüğüne küçüklüğüne bakmadan herkes bu kurala uyacak demiş.

Arabaya yazı yazdırmak yasak mı? Evet. Madem öyle bilmem kim arabasına yaptı hiç kimse bir şey demedi diye düşünen dostlar elbette çıkacaktır.

Herkes kendi yaptığından sorumludur. Çok istiyorsanız ruhsata logo işleten firmalar var fikir alışverişinde bulunmanızı tavsiye ederim.

Ancak 26/3 trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 26’ya 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

26'ya 3 trafik cezası itirazı
26 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 26’ya-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 26’ya-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

26’ya 3 Sıkça Sorulan Sorular

26/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

26 3 trafik cezası sorgulama ve 26’ya 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

26'ya-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

26’ya-3 ceza maddesinden dolayı, eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir. Nedir bu eksiklikler, arabanızdaki logoyu veya yazıyı sökersiniz men kaldırılır.

26'ya 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 26’ya-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

26 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 26’ya-3 itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 26-3 ceza yazılır mı?

26 3 sürücülere ve araç işletenlerine yazılır.

26'ya-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

26/3 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 26’ya-3 cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

26'ya 3 itiraz dilekçesi indir

26’ya-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 26’ya-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


26 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.4 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.4 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
22 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
kzy
kzy
Yazıya Puanım :
     

trendyol go kuryesiyim motosikletimde bulunan çantaya 26/3 maddesinden ceza yazildi marka reklam vb sebeplerden çantanin hacminden dolayi motorsiklet e trafikten men dilekcesi yazildi. 1 hafta icersinde cantayi. sokmem soylendi hacimden kaynakli ceza yazabilirmi reklam olan yeri kapatmam halinde sıkıntı yaratabilrmi bana

Arda
Arda
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

Aracım orjinal fabrika çıkışlı çift renk ancak ruhsatta tek renk yazıyor. Bir aydan fazladır uygunluk raporu yollayacak firma bekliyorum. Bu yazıyla bir sorun kalmayacak deniyor. Ben trafikteyken bu yazı bana ulaşmadan çevirmeye girersem bir sıkıntı yaşarmıyım. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

Tahir Göçmenoğlu
Tahir Göçmenoğlu
Yazıya Puanım :
     

Selamlar, mavi renk aracıma 2019 da siyah tavan kaplama yaptırdım, tavan kaplama yaptırırken ruhsata işletmek mecburi değil demişlerdi, internetten de araştırdığımda mecburi olmadığına dair yazılar okudum, dolayısıyla işletmedim ruhsata. Şimdi ise muayeneye girdi araba, muayeneden geçti ama araç rengi iki renk yazıldı ve ruhsata işletme istendi. Notere gittim önce emniyetten ceza öde, sonra gel ruhsata işleyelim dendi. Peki ben yanlış bilgilendirmeler kurbanı oldum, şu ana kadar da çevirmeler sorum yaşamadım. Diyorum ki trafik cezası ödemektense, tavan kapamayı arabanın rengine döndürsem tekrar sorunu hallolmuş olur mu? Cevabınızı bekliyorum, Saygılar.

Süleyman Atıl
Süleyman Atıl
Yazıya Puanım :
     

Aracımın rengini değiştirdim. ( Kirli beyaz dan mat siyaha) boyacının verdiği faturam var. Şimdi tadil muayenesi mi yaptırmalıyım. Ve bir form doldurmaliymisim. Bir yol gösterir misiniz? Bu arada 07.01.2021 de muayenemi yeni yaptırmıştım. Bugün 23.02.2021.

Murathan
Murathan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dün bende 26/3 cezası yedim ama araç benim aracım değildi sadece şoförlük yapıyordum nasıl itiraz edebilirim yardımcı olur musunuz

Erkan Dursun
Erkan Dursun
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar arcım 26/3 ten men cezası aldı. Bunun için logo işletmeme gerek varmı? Sorun çözülür mü? Birde men cezası otomatik mi kalkar yoksa biz aracı herhangi bir yere göstermemiz gereklimi? Şimdiden cevap yazdığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Aracımda sağ taraf komple astar boya var bunun
cezası varmı

Hasan sağlam
Hasan sağlam

Ahmet bey merhaba, C2 yetki belgesi olan Lojistk şirketiyiz . Aracımızın dorsesinde yazı ve logodan 26/3 ceza yazıldı. Ulaştırma bak. araçların üzerinde Görünecek şekilde firma ünvanı yazılması gerekir diyor. Marka tescil belgesi olan için belgeyi gönderdikten sonra yetki belgelerimize kısa ünvan vererek yazı yazmamıza izin veriyor . Ama buna karşılık 30 yıllık nakliye hayatımızda ilk defa öyle bir ceza kesildi. Şimdiye kadar kantar ve muayene hariç cezalara itiraz etmedim . Ama bu cezaya itiraz etmek istiyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mrs VICTORIA JOHNSON
Mrs VICTORIA JOHNSON

Ticari veya ticari krediler, kişisel krediler, kişisel krediler, ipotek kredileri, araba kredileri, borç konsolidasyon kredileri, risk sermayesi kredileri, sağlık kredileri vb. İçin 10.000 Euro’dan 10.000.000 Euro’ya kredi temin etmek için gerçek bir finansal kredi şirketi arıyorsunuz. )) Yoksa herhangi bir nedenden ötürü bir bankadan veya finans kurumundan kredi almayı reddetti mi? Şimdi başvurun ve gerçek bir finansal kredi alın. 3 gün içinde işlenir ve onaylanır. PASİFİK FİNANSAL KREDİ FİRMASI Doğrulama için geçerli bir kimlik kartı veya ülkenizin uluslararası pasaportu ile% 2 düşük faiz oranıyla bireylere ve şirketlere gerçek finansal hizmetler sunan uluslararası bir kredi vericisiyiz. kredi alınmış ve geri ödeme… Devamını Oku »

Davut
Davut

Ahmet bey hiç bir ücret almadan böyle bir hizmet vermeniz gerçekten büyük fedakarlık tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum. Sitenizde bir çok faydalı bilgi paylaşmışsınız hepsi bir birinden değerli. benim 51/2-a trafik ceza maddesiyle ilgili bir sorunum var itiraz etmek istiyorum sizden radar trafik cezası itiraz dilekçesi örneği word halinde göndermenizi rica ediyorum şimdiden teşekkür ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu