Trafik Cezaları

25. Madde Trafik Cezası Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

25. Madde trafik cezası geçici tescil işlemleri yapmamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere ktk 25 nedir, 25. Madde cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? ktk-25 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle trafik mevzuatı 25 nasıl ödenir? Ücretsiz 25. Madde trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 25. Madde trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

trafik mevzuatı 25 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 25. Madde maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, ktk 25 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

25. Madde Nedir? Cezası Ne Kadar?

Tescili zorunlu olan aracı tescil ettirmeden karayolunda kullanmak, Tescilsiz olup, karayolunda geçici olarak kullanılacak aracı, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakayı başka araçta veya süresi bittiği halde kullanmak

25. Madde TRAFİK CEZA MADDESİ

25. Madde nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 25. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani tescilsiz araç kullanma cezası.

Peki trafik mevzuatı 25 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

ktk 25 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 25. Madde 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

25. Madde trafik cezası 2021 yılında %9,2 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
25. Madde1.506,00 TL1.129,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
Ktk 25. Madde cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! ktk 25 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece trafik mevzuatı 25 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Tescilsiz Araç Kullanma Cezası

Yeni sıfır arabalarda görmüşsünüzdür. Sarı plaka üzerine siyah yazılı hemen deriz ya adam yeni almış arabayı. Sadece geçici süreliğine verilmektedir. Dayanağı ise Karayolları Trafik Kanunun Geçici trafik belgeleri ile geçici tescil plakaları başlıklı 25. maddesidir.

Nitekim son zamanlarda bunlar bir hayli azaldı. Çünkü artık tescil işlemlerini bayiler yeni araç aldığınızda süreci tamamlayıp aracı öyle teslim ediyorlar.

Ancak siz bir şekilde geçici tescil plakasıyla aracınızı teslim aldınız ve size tanınan süre içerisinde tescil iş ve işlemlerini yapıp asıl plakanızı almalısınız. Almamanız halinde 25. maddeyi ihlal edersiniz ki ceza kaçılmazdır.

Veya farklı bir örnek daha vermek istiyorum bayiden aracı satın aldınız hiç bir tescil işlemi başlatmadan nasıl olsa araç benim dediniz ve trafiğe çıktınız. Yine aynı madde kapsamında cezai sorumluluktan kaçamazsınız. Tescilsiz araçla trafiğe çıkmak yasaktır.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

25. Madde İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! ktk 25 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan trafik mevzuatı 25.madde beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

Ktk-25 beyanla trafik cezası ödeme nedir
ktk-25 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size ktk 25 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve ktk 25 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle trafik mevzuatı 25 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

Ktk 25. Madde Kusur Oranı Yüzde Kaç?

trafik mevzuatı 25 ceza maddesi ise 25. Madde kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz ktk 25 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

Ktk-25 kusur oranı
Ktk-25 kusur oranı yüzde kaç

25. Madde kusur oranı ktk 25 sadece bir ihlal maddesidir. Trafik mevzuatı 25 hükmü yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

25. Madde İtiraz Dilekçesi Örneği

Karayolları Trafik Kanunu 25. maddesi itiraz işlemleri yapmadan önce size bir soru sormak isterim.

Yukarıda izah etmeye çalıştım. KTK 25. madde: tescilsiz araç kullanma cezası demiştim. Ayrıca sonunda da özellikle tescilsiz araçla trafiğe çıkmak yasaktır. Dedim, böyle bir ihlaliniz var ise itiraz etmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Ktk 25 trafik cezası itirazı
trafik mevzuatı 25 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz ktk-25 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda ktk-25 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

ktk 25 Sıkça Sorulan Sorular

25. Madde ceza maddesi nasıl sorgulanır?

trafik mevzuatı 25. madde trafik cezası sorgulama ve ktk 25 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

ktk-25 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

ktk-25 ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

ktk 25 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize ktk-25 maddesinden dolayı el konulmaz.

trafik mevzuatı 25 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme ktk-25 itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 25. Madde cezası yazılır mı?

trafik mevzuatı 25 uymayanlara yazılır. Yani o an aracı kim kullanıyorsa ceza ona yazılır.

ktk-25 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

25. Madde 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda ktk-25 cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

ktk 25 itiraz dilekçesi indir

ktk-25 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize ktk-25 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


trafik mevzuatı 25 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
12 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
faruk gören
faruk gören
Yazıya Puanım :
     
  1. madde itiraz dilekçesi
Cengiz
Cengiz
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin Ahmet hocam babam bugün bir trafik kazası ufak bir trafik kazası geçirdi ama aracın tescil belgesi yoktu araç elektrikli motosiklet annem ile birlikte annem düşüp yaralandı için ambulansla hastaneye götürdük o yüzden trafikte geldi aracın tescil bilgisi yani plaka istendi ve alındığına dair bir belge istedi herhangi bir şey yoktu çünkü biz de ikinci el aldığımız için babama o yüzden şu an şekilde yani yediemin’e çekildi motor bunu nasıl çıkarabiliriz acaba hocam o yüzden 300 TL gibi bir ceza yazıldı ve motorda gitti biz bu motoru nasıl eder çıkarız önceki sahibi de ölmüş herhangi bir evrak yoktur ne… Devamını Oku »

Zeynep FB
Zeynep FB
Yazıya Puanım :
     

23/5-a için dilekçe örneği rica edebilir miyim?

Muhammed
Muhammed
Yazıya Puanım :
     

Ktk 25 madde dilekçe

Muhammed
Muhammed
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ; 1 senelik harç yatırarak A TİPİ Geçici Plaka belgesi aldım bu belge ile ‘’Yol testi yapılacak araçlar ile fabrika, depo, gümrük satış yeri, teşhir yeri, bayi ve benzeri yerler arasın da aracı sürebileceğim ve bu sürüş için belge düzenleme yetkimde ayrıca noterden tarafıma verilmiş bulunmakta. Yanlız bu belgeler olmasına rağmen 25. Maddeden ceza yazılıp aracım bağlanmıştır. Yapılan işlemin hatalı ve hukuka aykırı olduğuna eminim ne yapmam gerekiyor

Sabri
Sabri
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, hayırlı işler dilerim. Araç sürücüsüne kesilen ceza hem şoföre hemde şirkete tebliğ edilmiş ve her İki tarafta aynı tutarda cezayı ödedik. (Bir ceza ihbarnamesi şirkete gitmiş birisi şoföre ).
Bu cezanın her tarafça ödenmesi kanuni midir yoksa her iki tarafında cezayı ödeme zorunluluğu var mı . Teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu