Trafik Cezaları

23/4 Trafik Cezası Nedir? Plakasız Araç Kullanma Cezası

23/4 trafik cezası plakasız araç kullanmak olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca plakasız araç kullanma cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 23’e 4 nedir, 23/4 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 23-4 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 23 4 nasıl ödenir? Ücretsiz 23/4 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 23/4 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

23 4 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 23/4 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 23’e 4 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

23/4 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Tescilli aracı plakasız kullanmak

23/4 TRAFİK CEZA MADDESİ

23/4 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 23. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani karayolları üzerinde plakasız araç kullanma cezasıdır.

Hemen bir örnek vereyim, herhangi bir sebeple aracınızdan plakalarınızı söktünüz. Aracınız derken buna motosikletiniz, kamyonunuz, otobüsünüz, traktörünüz aklınıza gelen tescile tabi tüm araçlar gelsin kurallar sadece otomobil değil!

Karayolu üzerinde hareket ettiğiniz an bu yaptırım size uygulanır.

  • Plakalar bagajımdaydı
  • Arka sokakta dükkanım var oraya gidiyordum
  • Bizim mahallenin dışına çıkmadım
  • Plakalar ön koltukta yanımdaydı
  • Arabayı çalıştırdım 3 metre gitmedim durdurdular

Gibi bahaneler ne yazık ki işe yaramıyor. Görevliler sizin ne amaçla ne yaptığınızı bilemez ve bilmek zorunda da değil! Sürücü olarak uymamız gerekenler açık ve net arkadaşlar.

Peki 23 4 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

23’e 4 2019 yılında 1698 lira iken yapılan 383 liralık zamla birlikte 23/4 2020 yılında 2081 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

23/4 trafik cezası 2021 yılında %9,2 zamlanarak 2271 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
23/42271.00 TL1703,25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
23/4 cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 23’e 4 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 23 4 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

23/4 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 23’e 4 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 23 4 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

23-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir
23-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 23’e 4 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 23’e 4 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 23 4 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

23’e 4 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

23 4 ceza maddesi ise 23/4 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

23-4 kusur oranı
23-4 kusur oranı yüzde kaç

23 4 kusur oranı 23/4 sadece bir ihlal maddesidir. 23 4 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

23/4 İtiraz Dilekçesi Örneği

KTK 23-4 itirazı zor maddelerden biridir. Aracınızda plaka takılı değil ise itiraz etmenin pek anlamı olmuyor. Kısa mesafe gittim, sanayi içindeydim, tampon boyanıyordu ondan dolayı söktük gibi bana ulaşan başvurular var.

Tekrar tekrar söylüyorum bu vaziyetteyken trafiğe çıkmak yasak.

Eğer plakanıza 23-4 cezası yazıldıysa işiniz çok kolay 🙂 İtirazınız hazır. Eğer plakalarım takılı değilse nasıl gördü de plakama ceza yazıldı diyebilir ve iptal ettirebilirsiniz!

23'e 4 trafik cezası itirazı
23 4 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 23-4 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 23-4 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

23’e 4 Sıkça Sorulan Sorular

23/4 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

23 4 trafik cezası sorgulama ve 23’e 4 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

23-4 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

23-4 ceza maddesinden dolayı Tescil plakası takılıncaya kadar trafikten men edilir.

23'e 4 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 23-4 maddesinden dolayı el konulmaz.

23 4 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 23-4 itirazınızı kabul etmez ise 2271.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine ktk-23-4 ceza yazılır mı?

23 4 sürücülere yazılır. Araç sahibinin belki de plakaların söküldüğünden haberi bile olmayacak sorumluluk sürücüdedir.

Ancak en son bana gelen mailde, bir arkadaşımız ben aracı ödünç aldım. Aldığımda da plakaları takılı değildi dedi. Tamam da dostum madem öyle bu şekilde sende sürücü koltuğuna oturmayacaksın bu kadar açık ve net.

Size hak veriyorum bu kadar yüksek meblağlar ödemeyi bende istemem. Ancak yapacak bir şey yok bu kuralında karşılığı bu. Bilmemek sorumluluğu ortadan kaldırmıyor ne yazık ki.

23-4 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

23/4 2020 yılında 2271.00 tl ödemediğiniz her ay 104,05 tl faiz işler. Örneğin ktk-23 4 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.185,05 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 23-4 cezası 6243 tl yanlış okumadınız! Altıbinikiyüzkırküç Lira ödemek zorunda kalırsınız.

23'e 4 itiraz dilekçesi indir

23-4 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 23-4 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


23 4 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 12 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 12 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
44 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Orhan Köse
Orhan Köse
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ankara’da ikamet etmekteyim. Ankara’dan Malatya nın Darende ilçesine geldim. Aracımın satışını Darende Noterliğinde gerçekleştirdik. Darende şöförler odasında aracımıza yeni plaka çıkarttırdık. Plaka yeni olduğundan boyası akar durumdadır bu nedenle ön ve arka plakalarımı aracımın ön ve arka göğüs kısmına yerleştirdim. Ancak şöförler odasından ayrıldıktan ~2 km. sonra (Darende-Gürün güzergahında) Darende Bölge Trafik Denetleme’sinde tarafıma plakanın yerinde olmadığı nedeniyle KTK’nın 23/4 maddesinden (KKT 23/4 maddesi: Plakasız araç kullanmak)  2270,00-TL lik ceza ve 20 ceza puanı uygulamıştır. Bahse konu denetleme yerinde ilgili memur sadece araç plaka yerini fotoğraflamış, ancak plakaları göğüste görünür şekilde geniş açılı bir fotoğraf almamıştır. Tarafımca yapılan araştırmalar neticesinde kabahatli… Devamını Oku »

Remzi
Remzi
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Plakasız araç kullanma cezası hem kişiye hem ruhsata yazılımı yoksa tek kişiye mi

Ali
Ali
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba motoruna 23/4 den ceza yazıldı muayenesinde bitmiş burayakadar tamam motorum otoparka çektiler buna hakları varmı

Menesse
Menesse
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, polis merkezi önüne aracımı park ettim.Husumetli olduğum kişi polis merkezinde olduğu için Kendim plakamı çıkardım ön göğüse koydum. Husumetli olduğum kişi polislerin yakını olduğu için park halindeki ön göğüste plakam gözüktüğü halde seyir haline geçmeden ceza yazdılar. Plakamı takmama da müsaade etmeden otoparka çektiler. Netice de alkollü şoföre dahi park halinde ceza yazamıyorlar. çünkü seyir halinde değil. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Fırat
Fırat
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçeden talep edebilirmiyim?

sude
sude
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba motorumun plakası düştü ve çok yakınında polis çevirdi ceza yazmayacaklarını söylediler fakat e devlet sorgusunda ceza gördüm 23/4 örnek dilekçe örneği atmanız mümkün mü

Mustafa
Mustafa
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben oto boyaciyim aracımı tanponlarini yeni boyadım on plakayı tampona tutturdum arka plakayida aracımın arka camına koydum polis memuru durdurdu on plaka yok dediler ve düştüğünü anladım ve arka plakayı gösterdim arabalarına gittiler ve 2.270 caza yazdılar ve beni dinlemediler aracımın hiç bir eksiği yok sadece plaka yok diye yazdılar ne yapmaliyim

Taner
Taner
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Uzun yolda seyrederken aracın plakası düşmüş,yolculuk esnasında benzin alımı için durdum plaka vardı ancak yolculuğun neresindeyken plaka araçtan düştü bilmiyorum.Kesilen cezaya itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

mehmet
mehmet
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba motorsikletimiz çalındı aynı gün bulduk akşama kadar karakoldaydık hırsız plaka ve ruhsatı atmış sabah motoru tamire gönderirken çalıntı evrakları polise göstermemize rağmen 23/4 ceza yedik itiraz hakımız varmı

Mustafa
Mustafa
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Motosikletimle seyir halindeyken trafik polisi durdurdu. Motosikletimin plaka vidalarından birinin düşmüş olduğunu söyledi. Plaka motosikletin üstündeyken polis memuru eliyle plakayı sallayınca plaka yere düştü. Daha sonra da plakasız araç kullandığımı iddia ederek cezai işlem uyguladı. Bu konuya itiraz etmeyi düşünüyorum. İtiraz dilekçesi için yardımcı olur musunuz?

Serdar
Serdar
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 49 cc motorlu bisiklet plaka takili olmadigi icin otoparka cekildi otoparktan cikarttim fakat arkasindan 2270₺ ceza geldi itiraz edip iptal ettirebilirmiyiz

Emce can
Emce can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Bende itiraz için mail alabilir miyim

Yasin
Yasin
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Plakasız ve evraksiz motor yakalattim motoru otoparka çektiler motoru aldığım kişi motoru önceden otoparktan çalmış cezamı ödedim bu motoru otoparktan cikarabilrmiyim ve nasıl cikarabilirim

orhan grçtin
orhan grçtin
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

peki aynı gün için de hem araca hemde ehliyete ceza yazılırmı

Gürsel Bilgin
Gürsel Bilgin
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Plaka olmadığı için ceza yedim sigorta ve muayenede yoktu. Motorum bağlandı trafikten ceksem ceza dusermi

Osman
Osman
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

2 gün önce plaka takmamaktan ceza yedim plakam seyir halindeyken düşmüş gibi itiraz edebilirmiyim?itiraz dilekçesini mailden atarsanız sevinirim.

meteeren
meteeren
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
23/4 ten ceza kestiler araci satin aldik sakaryada devir islemlerini yaptirdik plaka degisikligi olacakti plakayi soktuk notere sorduk kocaelide ikamet ediyoruz oradan cikarsak olurmu diye problem.yok dediler yolda giderken polisler bizi cevirdi ve islem yaptilar tum kagitlarimiz evraklariz tamamdi plaka değişik lik kagidida vardi aracta plaka olmamasindan ceza yazdilar ilk 21/1 den islem yaptilar sonra telefonda arayip 23/4 islem.yaptik dediler itiraz edebilirmiyim nasil ederim birde cezayi odedikten sonra itiraz etmem dahami mantikli olur

Eray
Eray
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

23 4 ten aracımı aldıktan 2 saat sonra ceza yedim plakalar camın önüne koydum buna itiraz edebilirmiyim

Mustafa
Mustafa
1 yıl önce

Mrb 23/4 den ceza yedim devir sahibi abim ama bana yazıldı neden yazıldı dersen motorsiklet çalındı ve bir gün sonra buldum o sırada abim burdaydi ve moturu aldı sonrasında tekrar isi gerigiyle şehir dışına cıktı bende motorla trafiğe çıktım sonrasında 19 mayıs günü yakalandim yazdılar cezayı buna ben itiraz dilekçesi yazsam kabul edilir mı?

Ozgur
Ozgur
1 yıl önce

Motorumda plaka vardı ama kasklık yokken bu cezayı yedim ne yapmam gerekir

Süleyman
Süleyman
1 yıl önce

23/4 maddesinden ceza yedim araç sahibi ben deyilim ama sürücü benim plaka olmadığı için ceza yedim araç sahibine yazılması lazimken neden sürücüye yazıyorlar bilgi ala bilirmiyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu