Trafik Cezaları

23/4 Trafik Cezası Nedir? Plakasız Araç Kullanma Cezası

23/4 trafik cezası plakasız araç kullanmak olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca plakasız araç kullanma cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 23’e 4 nedir, 23/4 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 23-4 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 23 4 nasıl ödenir? Ücretsiz 23/4 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 23/4 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

23 4 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 23/4 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 23’e 4 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

23/4 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Tescilli aracı plakasız kullanmak

23/4 TRAFİK CEZA MADDESİ

23/4 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 23. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani karayolları üzerinde plakasız araç kullanma cezasıdır.

Hemen bir örnek vereyim, herhangi bir sebeple aracınızdan plakalarınızı söktünüz. Aracınız derken buna motosikletiniz, kamyonunuz, otobüsünüz, traktörünüz aklınıza gelen tescile tabi tüm araçlar gelsin kurallar sadece otomobil değil!

Karayolu üzerinde hareket ettiğiniz an bu yaptırım size uygulanır.

  • Plakalar bagajımdaydı
  • Arka sokakta dükkanım var oraya gidiyordum
  • Bizim mahallenin dışına çıkmadım
  • Plakalar ön koltukta yanımdaydı
  • Arabayı çalıştırdım 3 metre gitmedim durdurdular

Gibi bahaneler ne yazık ki işe yaramıyor. Görevliler sizin ne amaçla ne yaptığınızı bilemez ve bilmek zorunda da değil! Sürücü olarak uymamız gerekenler açık ve net arkadaşlar.

Peki 23 4 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

23’e 4 2019 yılında 1698 lira iken yapılan 383 liralık zamla birlikte 23/4 2020 yılında 2081 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
23/42081 TL1560,75 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar! Ikibinseksenbir Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 23’e 4 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 23 4 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

23/4 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 23’e 4 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 23 4 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

23-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir
23-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 23’e 4 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 23’e 4 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 23 4 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

23’e 4 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

23 4 ceza maddesi ise 23/4 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

23-4 kusur oranı
23-4 kusur oranı yüzde kaç

23 4 kusur oranı 23/4 sadece bir ihlal maddesidir. 23 4 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

23/4 İtiraz Dilekçesi Örneği

KTK 23-4 itirazı zor maddelerden biridir. Aracınızda plaka takılı değil ise itiraz etmenin pek anlamı olmuyor. Kısa mesafe gittim, sanayi içindeydim, tampon boyanıyordu ondan dolayı söktük gibi bana ulaşan başvurular var.

Tekrar tekrar söylüyorum bu vaziyetteyken trafiğe çıkmak yasak.

Eğer plakanıza 23-4 cezası yazıldıysa işiniz çok kolay 🙂 İtirazınız hazır. Eğer plakalarım takılı değilse nasıl gördü de plakama ceza yazıldı diyebilir ve iptal ettirebilirsiniz!

23'e 4 trafik cezası itirazı
23 4 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 23-4 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 23-4 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

23’e 4 Sıkça Sorulan Sorular

23/4 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

23 4 trafik cezası sorgulama ve 23’e 4 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

23-4 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

23-4 ceza maddesinden dolayı Tescil plakası takılıncaya kadar trafikten men edilir.

23'e 4 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 23-4 maddesinden dolayı el konulmaz.

23 4 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 23-4 itirazınızı kabul etmez ise 2081 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine ktk-23-4 ceza yazılır mı?

23 4 sürücülere yazılır. Araç sahibinin belki de plakaların söküldüğünden haberi bile olmayacak sorumluluk sürücüdedir.

Ancak en son bana gelen mailde, bir arkadaşımız ben aracı ödünç aldım. Aldığımda da plakaları takılı değildi dedi. Tamam da dostum madem öyle bu şekilde sende sürücü koltuğuna oturmayacaksın bu kadar açık ve net.

Size hak veriyorum bu kadar yüksek meblağlar ödemeyi bende istemem. Ancak yapacak bir şey yok bu kuralında karşılığı bu. Bilmemek sorumluluğu ortadan kaldırmıyor ne yazık ki.

23-4 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

23/4 2020 yılında 2081 tl ödemediğiniz her ay 104,05 tl faiz işler. Örneğin ktk-23 4 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.185,05 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 23-4 cezası 6243 tl yanlış okumadınız! Altıbinikiyüzkırküç Lira ödemek zorunda kalırsınız.

23'e 4 itiraz dilekçesi indir

23-4 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 23-4 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


23 4 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 23/4 maddesinden ceza yedim araç sahibi ben deyilim ama sürücü benim plaka olmadığı için ceza yedim araç sahibine yazılması lazimken neden sürücüye yazıyorlar bilgi ala bilirmiyim

    1. Merhaba Süleyman, elbette plakasız araç kullanma cezası sürücü olarak sana yazılması gerekir. Çünkü sürücü olarak böyle bir araçla trafiğe çıkmaman gerekirdi. Sormak istediğin başka bir konu varsa yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı