Trafik Cezaları

60/1-a Trafik Cezası Nedir? Taşıt Yolu Üzerinde Duraklama Cezası

60/1-a trafik ceza maddesi: Trafik işaretleri veya levhalarıyla belirlenmiş yerlerde duraklama cezası açıklaması ve itiraz dilekçesi

60/1-a trafik cezası taşıt yolu üzerinde duraklamak olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle taşıt yolunda duraklama yapan araca 60/1a trafik cezası yazılır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 60/1a nedir, 60/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 60-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 60 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 60/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 60/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

60 1a itiraz dilekçesi nasıl indirilir yazımın sonunda açıkladım ayrıca 60/1-a maddesi ile ilgili merak ettiğiniz soruları yazımın sonunda bulunan yorum veya soru sor bölümünden sorabilirsiniz.

60/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığının bir trafik işareti ile belirtilmiş olduğu yerlerde duraklamak

60/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

60/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 60. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca duraklamanın yasak olduğu yerlerde duraklama cezası diyebilirim.

Peki 60 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

60/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 60/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

60/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
60/1-a690,00 TL517,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
60/1-a 2024

Unutmadan söylemeliyim! 60/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 60 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kısaca Duraklamanın Yasak Olduğu Yerler

 • Trafik levhalarıyla belirlenen yerler
 • Tramvay hattı olan yollar hariç yolun sol şeridinde
 • Okul geçitlerinde
 • Yaya geçitlerinde
 • Şehir içinde 5 metre şehir dışında 100 metre mesafe olmak üzere, köprülerde, tünellerde veya kavşaklarda
 • Yeterli görüş imkanı olmayan dönemeç veya tepe üstlerinde
 • Otobüs duraklarında
 • Tramvay duraklarında
 • Taksi Duraklarında
 • Durmuş veya park etmiş araçlarında yanında
 • Zorunlu bir neden olmaksızın şehirler arası yollarda

Duraklamak yasaktır.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

60/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 60/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 60 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

60-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
60-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 60/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 60/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 60 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

60/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

60 1a ceza maddesi ise 60/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 60/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

60-1a kusur oranı
60-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 60 1a kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır.

Ancak taşı yolu üzerinde trafik kazasına sebebiyet vermeyecek şekilde duraklama yapan araçlara 60/1-a kusur oranı maddesi uygulanamaz.

Elbette ki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 60/1-a kusur oranı itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

60/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

60/1-a itiraz dilekçesi nasıl yazılır? Esas olarak taşıt yolu üzerinde trafik levhasıyla yasaklanan alanlarda duraklama yapmadığınızı kanıtlayacak bir görüntüyle yazılmalıdır.

Çünkü söylem olarak yapacağınız itirazların, sonuca hiç bir etkisi olmayacaktır.

Ancak 60/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 60/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.


Hatalı park cezası fotoğraf
60/1-a hatalı park cezası itiraz dilekçesi 2024


Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

Herhangi bir kanıt sunamıyorum yine de ben 60-1a ceza maddesine itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız.

ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 60-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

60/1a Sıkça Sorulan Sorular

60/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

60 1a trafik cezası sorgulama ve 60/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

60-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

60-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

60/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 60-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

60 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 60-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

60 1a trafik ceza maddesi sürücülere yazılır. Ancak duraklamanın trafik levhalarıyla yasaklandığı alanda hatalı duraklama yaparsanız, ceza arabanın plakasına da yazılabilir.

60-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

60/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin KTK 60 1 a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 60-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

60/1a itiraz dilekçesi indir

60-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 60-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


60 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
12 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
kadir ünal
kadir ünal
Yazıya Puanım :
     

p1 park yasaktır levhası olan yerde 60/1a cezası geldi p1 levhasının fotoğrafı ile park yasağı olan yerde duraklama cezası kesilmesi kurallara uygun değildir cezanın iptalini istiyorum şeklinde itirazda bulunabilir miyim?örnek dilekçe var mı?

Ayhan
Ayhan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bana da dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Yasemin
Yasemin
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Site yönetimin ceza kesme hakkı mevcutmudur park cezası ? Sitede şuan park sorunu ve park yeri olmadıgı ıcın genellıkle yolu kapatmadan kenarlara cekmeye calısıyor ama site yönetimi site içi yolu kapatmadıgı halde ceza kesıyr ve ödenmemesinde mahkeme süreci deniliyor park edicek yer kalmıyorken bu pandemı donemınde boyle ceza yazmaları mumkunme v itiraz etme hakkımız varmı?

nevzat
nevzat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, eds ile ceza kesiliyor ama hem tabela yok hem de ispark tabelası var ve ücret ödeniyor ama pandemi nedeniyle bir karışıklık var ve sürekli ceaz kesemye başladılar, 4 yıldır park ettiğimiz yerlere.

Teşekkürler,

Zafer
Zafer
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, yorumları okudum, cevabımı buldum. Örnek bir park cezası dilekçesi gönderebilir misiniz acaba?

Musa yıldırım
Musa yıldırım
Yazıya Puanım :
     

İy günler Bn makas atmadığım halde ceza gelmıs cezada fotoğraf ne yok ıtıraz dılekcesı nereye yazman lazım ne yazcam bılgım yok yardımcı olabılırsınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu